Právě je ned 22.7.2018 2:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kozí Hrádek /1:150/ R. Vyškovský
PříspěvekNapsal: čtv 6.4.2017 21:35 

Když už upálit, tak za pořádný důvod. :twisted:
Tento model je už krapánek starší, ale právě teď se sem hodí :lol:
Stavěl ho kamarád a já mu dělal našeptávače :twisted:
Model znáte.
Rekonstrukce Kozího hrádku podle R. Vyškovského vyšla v ABC v měřítku 1:220
Tak jsem našeptal, že by bylo třeba model zvětšit na 1.150.
Stalo se.
Pak jsem hučel do kolegy, že červený plechem pobytý střechy se tam nehodí, že to chce slepit a použít jako základ pro polep.
Bože vidíš to, takové kacířství :roll:
Stalo se.
No i nějakou tu zídku by bylo možné něčím polepit, rýpal jsem dál. A tady autor něco zapomněl, tady to zase vypadá blbě, dej to sem.
No prostě tak dlouho jsem šířil to kacířství, až vznikl tento model.
A co je na něm úplně nejhorší ? Ty kacířské úpravy nejen že dovolily autorovi se účastnit soutěže časopisu ABC a muzea Papírových modelů, ale on v ní i obstál a vrchol kacířství se dostal až do muzea na výstavu ! :twisted:
Pane Bože, kam ten svět spěje. :roll:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: pát 7.4.2017 7:53 
Moderátor

nevypadá to vůbec špatně :) přiznám se, že ty červený střechy mi přišly taky krapet divný :)

PříspěvekNapsal: sob 8.4.2017 9:07 

Je otázkou, jestli mohly či nemohly být červený.
Na kozím Hrádku rozhodně nebyly pálené tašky. Ty se podle toho, co jsme nastudovali objevily v Čechách až asi o sto let později a to většinou ve městech, případně na velkých sídlech, což není tento případ. Použití štípané břidlice na venkovském hrádku také nehrozilo, takže jediný dostupný materiál bylo dřevo.
Někteří historici tvrdí, že v rámci impregnace se střechy natíraly, ale nemyslím si že zrovna červeným vodě vzdorným akrylem :lol: Někde jsem četl, že impregnací byla dobytčí krev. Pokud ano, pak čersvě položená střecha by měla vínovou barvu, která by vlivem počasí během několika málo dní zhnědla. Určitě ne jasně červenou.
Takže toto se mi zdálo logičtější.

PříspěvekNapsal: sob 8.4.2017 15:22 

Tak konečně rozumnější měřítko. Čekal jsem, kdo předělá tenhle model. Ty střechy to chtělo. Blatná (reálně) je taky už skoro komplet v šindelu. "Tuning" dalších textur jaku u Křivoklátu nebude?? :-) Co kozy?! Tady na fóru to stavěl někdo komplet. :-)

PříspěvekNapsal: sob 8.4.2017 23:57 

group b píše:
Někde jsem četl, že impregnací byla dobytčí krev. Pokud ano, pak čersvě položená střecha by měla vínovou barvu, která by vlivem počasí během několika málo dní zhnědla. Určitě ne jasně červenou.
Takže toto se mi zdálo logičtější.

Tohle je fakt, volská krev, resp. kasein, se skutečně používal jako impregnace.

PříspěvekNapsal: ned 9.4.2017 10:45 

Vypadá to skvěle. Uhrančivé dílko :)

PříspěvekNapsal: čtv 20.4.2017 16:49 

Je to nádherné!

PříspěvekNapsal: pát 28.4.2017 17:26 

Tak úvodem je nutno říci, že díku terénu tenhle model vypadá opravdu parádně. A přestože tu nechci bouřit nějaké emoce, tak si dovolím dvě poznámky.

U modelů staveb je tvorba terénu trochu komplikovanější, protože terén by měl odpovídat realitě (pokud nemá jít o nějaké sci-fi dílko). Hrádek byl postaven na ostrohu. Vnější obrannou linii pak opravdu tvořila palisáda doplněná o příkop a val. I když je u modelu naznačen příkop, tak celá dispozice je v podstatě v rovině, o valu pod palisádou se ani nedá mluvit. Terén tedy skutečnosti bohužel moc neodpovídá.

Co se týká červených střech na modelu, no zas tak nelogické nejsou. Samozřejmě – jedná se o rekonstrukci odpovídající nějaké ideji a představám tvůrce. Stoprocentně se dá rekonstrukce potvrdit pouze v okamžiku, kdy se někdo strojem času vrátí o 600 let zpátky a hrádek zdokumentuje. Pro použití nějakého prvku je potřeba vycházet z několika hledisek:

1) Existoval tento konstrukční prvek v dané době?
2) Existovaly lokální zdroje pro jeho použití?
3) Existovaly finanční možnosti pro jeho použití?

Teď k jednotlivým bodům.

1) Pálené střešní tašky jsou doložené ve starověkém Římě zhruba před 2000 lety, že se nejednalo jen o záležitost oblasti Itálie, dokazují nálezy třeba z římského tábora ze Slovenského Komárna nebo z Olomouce (kde byly v roce 2008 nalezeny střepy antických střešních tašek při vykopávkách ve vrstvách z 10. století). Z římských střešních pálených tašek vyšla konstrukce např. prejzů, existovala i tzv. háková krytina. S těmito typy pálených krytin se na území republiky setkáváme podle písemných pramenů určitě od počátku 14. století. Archeologické nálezy ale střepy pálené krytiny datují již zhruba o 100 let dříve, navíc v některých pramenech stojí zmínky o tom, že na počátku 12. století nechal opat Děthard opravit střechy Sázavského kláštera pálenými taškami. Kozí hrádek je poprvé zmiňován až roku 1377. Tedy ano, v době vzniku hrádku byla pálená střešní krytina u nás známá a používaná.

2) Archeologickými vykopávkami byly prokázány v období středověku na našem území 4 cihelny – 2 na území Brna, jedna u Milevska a jedna na předměstí Sezimova Ústí (sestávající ze dvou hutí, Kozí hrádek se nachází zhruba 3km vzdušnou čarou od centra Sezimova Ústí). Při vykopávkách byly v pecích nalezeny vyskládané prejzy a háková krytina. Osada včetně hutě byla zničena přibližně roku 1420, tou dobou pravděpodobně zaniká i hrádek. Huť byla v provozu asi od poloviny 13. století, objekty patřící cihlářské huti byly zastřešeny pálenou krytinou patrně již na počátku 14. století. O tom, že v jižních Čechách znali v této době pálenou krytinu, svědčí ještě jedna věc – v roce 1380 založil Vítek z Landštejna (tedy územní soused pánů z Hradce) vlastní cihelnu. Tedy ano, u Sezimova Ústí byla pálená střešní krytina lokálně běžně dostupným materiálem.

3) V letech 1396 až 1406 patřil hrádek do majetku pánů z Hradce, a to konkrétně Jindřicha III. (psaného také Jindřich starší) a jeho syna Jana III. Páni z Hradce zaujímali v českém království ty nejvyšší pozice – oba dosáhli postu nejvyššího pražského purkrabí. O jak mocný a zámožný rod se jednalo je vidět třeba na velikosti hradu v Jindřichově Hradci. Tedy ano, majitelé hrádku měli dostatečné prostředky na pořízení pálené střešní krytiny.

V souhrnu – rozhodně si nedovolím tvrdit, že na Kozím hrádku musela být použita pálená střešní krytina. Zároveň ale není možné tvrdit, že pálená krytina určitě nemohla být použita. Prokazatelně se v té době na našem území používala, navíc šlo o místní zdroj stavebního materiálu (který býval často využíván). To je asi vše, co jsem chtěl na toto téma říci.

PříspěvekNapsal: pát 28.4.2017 20:10 

Modýlek je parádní, terén ho zvedl o level výše a šindelové střechy...... palec nahoru.
Jen si dovolím po Jirkově vyčerpávající odpovědi a navzdory Groupíkově poznámce o pálených taškách malou vsuvku.
Pálená střešní krytina se jako nespalná, nehořlavá, používala i na menších a chudších stavbách. A to v omezené míře na důležitých objektech. Nešlo o klasickou tašku, bobrovku, jak známe dnes, ale o prejzy.
A tyto prejzy BYLY dle archeologického průzkumu a nálezů použity i na Kozím Hrádku. Podle Dobroslavy Menclové jich bylo užito právě na věži a budově za ní, což byla podle nálezů sýpka.
Takže červená krytina není zase takový nesmysl............
Na druhou stranu grafická podoba červených střech od mistra Vyškovského není zrovna nejšťastnější a připomíná spíše plech.
Tak asi toliko..........

P.S. velice solidní rekonstrukci Kozího Hrádku tady prezentoval Makr viewtopic.php?f=46&t=2178

PříspěvekNapsal: pát 28.4.2017 20:50 

Pánové díky za podnětnou diskusi.
Co už dodat. Nic, model stojí, stojí tak, jak vypadá a momentálně buď stojí v MPM, nebo se tam někde válí v depozitu. Ať to bylo tak či onak, prostě je to jenom model.
A jestli zůstane navždy někde v depozitu, nebo projde kontejnerem je už vcelku jedno. Mám toho ve sklepě tuny a nejspíš to budu muset někam vylifrovat a to brzy. Takže kontejner před domem je jedno z možných řešení.
Alespoň jedno plus to bude mít, konečně se mně zbavíte.

PříspěvekNapsal: úte 19.12.2017 18:01 

Ahoj, je to fakt pěkný model.
V úplně prvním příspěvku jsem četl, že je model zvětšený z původního měřítka 1:220 na 1:150. To se dělá prakticky jak? Naskenovat, zvětšit ve Photoshopu o 68% a vytisknout?

PříspěvekNapsal: stř 20.12.2017 23:45 

Zajít do coppy centra a tisknout zvětšené z a4 na a3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina