Hrad Lietava / Z-Art / 1:300 - HOTOVO

Odpovědět
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Hrad Lietava / Z-Art / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od mirec116 »

Hrad Lietava vyšiel ako dva modely v jednom - historická rekonštrukcia aj súčasný stav. Ja som sa pustil do súčasnej podoby hradu, teda hradnej zrúcaniny. A ak mi vydrží chuť, následne si zlepím aj historickú rekonštrukciu hradu.


Najprv niekoľko základných faktov o vystrihovačke: dvojmodel v mierke 1:300 má rozsah 32 strán A4, 560 číslovaných dielov, autormi sú páni Dalibor Damek a Zdeněk Čechal, vydal Z-Art v roku 2015.

Obrázek Obrázek Obrázek


Začal som najvyššou úrovňou hradu, ktorú tvoria ruiny hlavnej veže, starého paláca s nádvorím a bašty.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) mirec116 dne ned 9.4.2017 17:25, celkem upraveno 1 x.
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300

Příspěvek od mirec116 »

Pridávam ďalší progres. Na fotkách to síce nie je vidieť, no nesadlo mi presne nádvorie stredného hradu (skaly) na steny hlavnej veže a horného hradu (retuš si tu prišla na svoje...).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300

Příspěvek od Sandro »

Dívám se, že se moc nepotkává ani chodník na nádvoří...

Model se mi hodně líbí, ale přestávám si být jistý, že bych si ho chtěl pořídit. Je pravda, že se to dá vyřešit umělou travičkou a ručně vysypaným chodníčkem. Ale pokud je chyba na takto vyditelném místě (+ to cos psal), kdo ví, co tě za překvapení ještě čeká.
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300

Příspěvek od mirec116 »

Ďalší postup bol už v pohode, až do úplného dokončenia modelu. Ako podložku som použil 1 mm kartón, presné rozmery hradu sú 50x37x21 cm (historická rekonštrukcia bude kvôli strechám ešte o niekoľko cm vyššia). Model sa mi kvôli rozmerom do vitríny nezmestil, takže putoval rovno do krabice.

Ide o doteraz jediný vydaný model slovenskej zrúcaniny hradu. Keď to zhrniem, asi jediná nepresnosť konštrukcie je nesúlad kresieb chodníkov na niekoľkých spojoch terén-terén alebo terén-dvere na stene (ide síce o 1-2 mm, no je to vidieť).


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300

Příspěvek od mirec116 »

Ako som tu už avizoval, pokračujem historickou rekonštrukciou hradu.

[Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300

Příspěvek od mirec116 »

Je celkom zaujímavé stavať obidva hrady po sebe. Historická rekonštrukcia je časovo náročnejšia ako verzia zrúcaniny. Najmä tam, kde boli len zvyšky múru alebo múr žiadny, je teraz pavlač so strieľňami a zastrešením.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300

Příspěvek od mirec116 »

Hrubú stavbu aj všetky terény mám hotové, hrad som nalepil už na podložku. Zostávajú mi už "len" strechy a detaily. Pri historickej rekonštrukcii som zistil, že konštrukcia vystrihovačky neberie do úvahy hrúbku papiera. Všetky pavlače som preto robil tak, že vnútornú stranu som musel najprv rozstrihnúť v mieste ohybu, zúžiť obe časti asi o 1 mm a až tak zlepiť. Inak by som to k sebe nenapasoval.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300

Příspěvek od mirec116 »

Lietava č. 2 je dokončená :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Porovnanie historickej rekonštrukcie a zrúcaniny:

Obrázek Obrázek Obrázek
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Tapan »

Velmi pěkné. Líbí se mi kresba skály, takhle na fotce to vypadá moc dobře. Jo a taky bych chtěl mít doma tolik místa :-)
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Alda »

Nádhera. Sledoval jsem obě stavby. Tvarově i graficky je to moc povedený model. Sám bych měl velké dilema, který stavět.
Uživatelský avatar
gotha
Příspěvky: 10
Registrován: úte 13.12.2016 7:51

Re: Hrad Lietava /Z-Art/ 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od gotha »

Model hradu Lietava od Z-art je viac-menej vydarený. Trochu nesedia pôdorysy, niekde je stavba zjednodušená a miestami sú niektoré objekty neproporčné, alebo prekonané novším výskumom. Hra Lietava opravujeme s priateľmi v rámci nášho Združenia na záchranu Lietavského hradu. Ak by chcel niekto pomôcť pri stavbe hradu Lietava - vlastná tvorba, budeme radi, ak sa ozve. Do budúcna zvažujem do expozície postaviť viaceré modely, ktoré budú zobrazovať jednotlivé vývojové štádia hradu.
Na obrázku máme kresbu nášho člena, Joža Hochela, ktorého iedová podoba hradu z čias jeho najväčšej slávy je to najdôslednejšie nakreslené dielo, aké máme.
https://hradlietava.sk/wp-content/uploa ... a-2016.jpg
https://hradlietava.sk/wp-content/uploa ... ana_02.jpg
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“