hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100 - HOTOVO

Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100 - HOTOVO

Příspěvek od Daniel »

Model tohoto japonského hradu jsem poprvé zkoušel slepit před téměř 10 lety :oops: ( http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ght=matsue" onclick="window.open(this.href);return false; ), když jsem jej dostal (jako inkoustový výtisk) od Ondry jako cenu za umístění ve speciálce na PK 2007.

Model sice Ondra už vydal jako ofset, já se ale rozhodl zkusit slepit zvětšeninu, kterou nabízí GPM.

Obrázek Obrázek

Začal jsem jsem podle návodu - hradební zeď, první patro, přístavba a druhé patro.

Obrázek Obrázek Obrázek

S přesností dílů problém není, ale trochu zápasím s kvalitou papíru a hlavně kvůli obavě z "vlnění" velkých ploch raději vše řádně vyztužuji.

Obrázek

První drobná krize nastala při kompletaci střech prvního patra. Pořád jsem nemohl přijít na to, jak ten díl natvarovat, aby to vypadalo kompaktně. A potom jsem na to přišel - je tam sice nakreslená ohybová čára, ale chybí značky. A protože kvalita tisku od GPM je jako by to kopírovali, ta čára tam není pořádně vidět. Ale nakonec se mi to nějak sestavit podařilo a tak mám připraveno pro kompletaci dalších pater a střech.

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Daniel dne ned 21.5.2017 18:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Přilepil jsem střechu na přístavbu. Nejprve jsem to zkusil podle návodu jako celek, ale nedařilo se mi to, tak jsem to rozdělil na samostatné prvky a ty s přispěním hrubší síly nabastlil na patřičné místo (bohužel to ve výsledku taky tak vypadá :oops: ) . Chybějící detaily (hřeben, zaslepení, nároží)si nechám až na úplný konec

Obrázek Obrázek

Středová část třetího patra je takový díl pro "uklidnění" :D . Jednoduchý obdélník, ale pro jistotu jsem jej opět řádně vyztužil kartonem .

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Doplněné boční části třetího patra, osazená střecha druhého patra a započatá stavba patra čtvrtého

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokud i ty zbývající střechy bude potřeba při osazování tolik přemlouvat, raději snad to čtvrté patro ukončím vyhlídkovou plošinou a přejmenuju to na rozhlednu :oops: :D
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Ahoj Dane , stavbu poctivě sleduji a mám jednu ( asi hloupou ) otázku , která pramení z mé neznalosti . Ve vláknu máš jako jméno autora napsaného O.Hejla . Tento model opravdu kreslil O.Hejl a nebo je to verze GPM ?
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Ahoj Zbyňo, ano opravdu je autorem modelu Ondra. Model mi ale přijde jen jako pouhá zvětšenina jím vydané "stopadesátiny" bez jakýchkoliv úprav, takže aspoň mohu používat návod v češtině :D .
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od pahejl69 »

Ano ano ;) je to pouhá zvětšenina, v tomto přídě jsem asi šlápl vedle :cry: už spolupráce byla trošku na levačku a přesto že dostali orig. data je tisk nějaký zvláštní :(
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Díky za objasnění situace . Já poznal " Ondrův " styl , ale nevěděl jsem , že s GPM Ondra spolupracoval .

Každopádně budu stavbu bedlivě sledovat .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Dokončil jsem nástavbu 4. patra a začal kompletovat střechu 3. patra

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Střecha 3. patra je s opravdu velkým přemlouváním na místě. :?

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ondra má konstrukci dobře vymyšlenou a zruční modeláři pracující s maximální přesností se zcela jistě doberou k cíli v podobě koukatelného modelu, ovšem já jsem toho nedosáhl. Že nedosedly střechy v nárožích se dá zakrýt těmi "hřebenáči" z vystřihovánky. Ale ty mezery při dosedání na štítové stěny už asi ničím neschovám :(

Tak snad už to tou poslední střechou ještě víc nepokazím :oops:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Aki »

tyhlety japoci maj trochu jinou konstrukci, než chaloupky a kostelíky, na který jsme zvyklý. mně se osvědčilo nelepit to zespodu nahoru, ale naopak z vrchu dolů. taky teď s jedním bojuju :)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Tak střecha čtvrtého patra je taky na místě

Obrázek Obrázek

Tím je hrubá stavba hotová

Obrázek Obrázek

Zbývá osadit hřebeny a okenice a hlavně pořádně zamaskovat všechna ta místa, která jsem při stavbě stihl upatlat :oops: .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

A hřebeny jsou na místě :D ! Zatímco ty velké s ozdobnými záslepy pasovaly bez problémů, u těch co zakrývají lepené spoje střech (nároží) si výsledkem nejsem jistý :( . Každý z nich mi přesahuje přes okraj střech a já jsem nikde neobjevil, jestli je to tak správně nebo jsem udělal chybu při lepení :?

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Navíc jsem zjistil, že podobné překrytí spojů bych potřeboval i na spodní stranu střech, kde na některých místech mám opravdu velké fuky, které pouhá retuš nespraví.

Obrázek

A ještě pár celkových obrázků

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od pahejl69 »

Ty spoje střech jsou trochu problém, může to tam šponovat. Překrytí mi příjde dobrým řešením a u dalších modelů (alespoň u některých) jsem dal i proužky dolů. Pokud jsou delší omlouvám se ;) zkracují se snáž než nastavují. Myslím že to byl můj první japonec a ten stý už bude v poho ;)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Daniel »

Ty moje poznámky nejsou výtky směrem k autorovi - z tvojí strany je to nakreslené v pořádku. Jen moje ruce na to nestačí :oops: - jak psal Aki je to "trochu jiná konstrukce, než chaloupky a kostelíky, na který jsme zvyklý". No a s těmi já bojuji taky :lol:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad MATSUE / O. Hejl, GPM / 1:100

Příspěvek od Aki »

dělal jsem pokusy a myslím, že líp se to dělá obrácenou cestou. nikoliv slepit zdi a pak kolem nich lepit střechy, ale naopak - nejdřív slepit střechy kolem dokola a poté do nich vlepit postupně stěny. nikoliv najednou uzavřenej čtverec, ale jednu po druhý a nejdřív je vyzkoušet nasucho a případně lehounce zkrátit. škvíry mezi jednotlivýma střechama se tak eliminujou na minimum a úpravy jsou jednoduchý a minimální.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“