Vodní hrad Švihov/BETEXA/1:200

Odpovědět
Michal B.
Příspěvky: 8
Registrován: pát 14.10.2016 16:31

Vodní hrad Švihov/BETEXA/1:200

Příspěvek od Michal B. »

Zdravím všetkých,
toto je môj prvý príspevok na tomto fóre tak sa najprv trochu predstavím. Volám sa Michal a pochádzam (takmer) z najvýchodnejšieho kúta Slovenska zo Sniny a som študent/programátor. Modelárstvu som sa trošku venoval na strednej škole a teraz po takmer 5 rokoch som sa rozhodol modelárčenie opäť oprášiť. Tiež by som chcel týtmo aj poďakovať Zdeňkovi Smaženkovi - TEOvi za video o stavbe domčeka(máte +1 subs), po ktorého zhliadnutí som bol namotivovaný na 100% opäť ,,spatlať" nejaký ten modelík. Tak a teraz k modelu.
Rozhodol som sa pre niečo jednoduchšie aby som znovu chytil cit do ruky a los padol na túto ,,krabicu" od Betexy. Niečo málo o predlohe modelu:

Vodní hrad Švihov je jednou z nejznámějších a nejzajímavějších staveb pevnostního typu na našem(českém :) ) území. První zemanské sídlo stálo ve Švihově patrně už koncem 12. století, ale na dnešním místě je velká tvrz postavená Vilémem ze Švihova připomínána až v první polovině 14. století. Při tvrzi vzniklo i městečko s farním kostelem.
Za husitských bouří byl Švihov v držení Viléma z Rýzmberka, který byl zapřisáhlý katolík. Proto tvrz v roce 1425 oblehlo devítitisicové vojsko stoupenců Jana Žižky a po prokopání a vypuštení vodních příkopů se obránci do dvou týdnů vzdali. Vilémuv syn Půta začal v roce 1480 stavbu rozšiřovat, až na jejím místě vznikl rozsáhlý hrad, dostavěný však až dvěma z jeho synů. Ti se však přitom zadloužili, proto jej byli nuceny prodat. Tak se roku 1548 dostal do majetku Heralta Kavky z Říčan, ze stejných důvodů však zanedlouho změnil majitele, jímž se stal Humprecht Černín z Chudenic.
Během třicetileté války švédské vojsko vyplenilo přilehlou vesnici, na hrad si však netrouflo. Roku 1655 císař Ferdinand III. nařídil zničení řady hradů v Čechách, mezi nimi i Švihova, aby se nemohly v budoucnu stát útočištěm nepřátel. Naštěstí se oddalováním demolice podařilo základ unikátní pevnosti uchovat. Zůstala však neobydlená a postupně chátrala, později byla využívána jako hospodářské stavení, což ji patrně zachránilo od úplné zkázy. V majetku Černínů zůstala až do roku 1918, ve 30. letech minulého století byly provedeny nejnutnější opravy střech, další organizované opravy následovaly až po převedení hradu do vlastnictví státu v roce 1949, ty pokračují dodnes.
Po architektonické stránce se jedná o opravdu pozoruhodnou stavbu. Obytnou část tvoří dva téměř identické paláce na jedné straně spojené kaplí a na straně druhé vstupní budovou se schodišti. Pětipatrová vstupní věž je předsunuta nad vnitřní příkop a je součástí opevnění, které bylo tvořeno parkánem a čtyřmi baštami, z nichž zůstaly zachovány pouze dvě – Červená a Bílá.
Hrad byl dále chráněn vnějším opevněním se šesti okrouhlými a třemi hranolovými baštami a vstupní věží, které vzájemně propojovala hradba a jejichž vnější stěny stály ve vodním příkopu. Součástí tohoto systému byl i špýchar a vedle něj stojící věž Kašperka, sloužící jako hladomorna – obě tyto stavby se dochovaly až do dnešních dnů.

Obrázek
A teraz k stavbe. Postupoval som (takmer) presne podľa návodu. Ako prvý tu máme severný palác.
ObrázekObrázekObrázek
Južný palác, podložka, pripojenie k podložke spolu so severným palácom. Keďže som opäť začiatočník tak nemám v pláne robiť terény - tak to bude len na defaultnej podložke.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Vnútorné nádvorie.
ObrázekObrázekObrázek
Kaplnka.
ObrázekObrázek
Základy ,,Červenej bašty".
Obrázek
To je na dnes všetko, snáď to zajtra dokončím. Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek - fotené mobilom :cry: .
A zajtra prajem pevné nervy a ruky všetkým účastníkom 24-hodinovky! :)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“