romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek :D
Myslím si že tenhle model není třeba nějak více představovat. Vznikl jako "rekonstrukce" hradní zříceniny, která vyšla v ABC v dobách, kdy stálo za to si ho kupovat. Slovo REKONSTRUKCE píšu v uvozovkách, protože takový pohádkový vzhled se hodí spíš do romantismu v 19. století než pro vrcholný středověk a zmiňované 14. století. Ale nic z toho neubírá na působivosti modelu, jak jsme zvyklí na díla od mistra R.V.
Tenhle model jsem si vybral také proto, abych překlenul období mezi Radyní a dalším autorským hradním projektem, do kterého se chci pustit v dohledné době.
Je to model líbivý, vše krásně pasuje, sesadit, sestavit, slepit a jít od toho.
Obrázek

ALE............................................................................
Ale já jsem se rozhodl, že se pokusím dát mu o malinko realističtější vzhled. Tzn. něco přidám, něco uberu, upravím, předělám a hlavně rozšířím o předhradí, přidám pár zdí a bran navíc a kompletně překopu terén. Materiál na dostavbu beru celkem ze tří vystřihovánek tohohle hradu a přicmrndávám ještě díly z MPR.
Vytvořil jsem si prvotní půdorysný nástřel, kterého bych se chtěl víceméně držet.

Obrázek

Tak jsem sám zvědavý, co mi z toho nakonec vyleze :-)

Stavbu jsem začal bergfritem, ten dostal nový hrázděný vysazený ochoz a obyčejná jehlanová střecha změnila podobu přidáním námětku. Zvenku u jeho paty přibyla podezdívka, aby se pak nechal lépe naroubovat na nový skalní terén.
Hranolovou věž jsem snížil o poslední zděné patro, aby vynikla výška bergfritu. V původní verzi si věže tak trochu konkurovali a nevypadalo to moc hezky. Z toho samého důvodu jsem zrušil i hrázděné podsebití na paláci a ten ukončil střechou. A v jeho přízemí ze spodního nádvoří jsem zaslepil okna a dveře, protože z důvodu obrannyschopnosti by tam být ani nemohli.
Výškově jsem zarovnal hradbu od bergfritu k paláci, na ní přibude podsebití. Zrovna tak i na hradbu mezi věžemi. Původní hrázděné cimbuří mi totiž přijde jako dost velký nesmysl.
No a tady pár fotek:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Carvrer »

Tak na tohle jsem hodně zvědavý. Držím palce. Zatím to vypadá moc dobře. :-)
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od zapty »

Honzo na tohle jsem hodně zvědav co z toho vznikne ale chtělo by to dodělat také to co už máš rozdělané ;) na to jsem zvědav též, víš co myslim :D
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od FreeVoj »

Mě by zajímalo kamaráde, jestli někdy slepíš model jen tak, jak ho nakreslil někdo jiný :-)
No vzniká jistě zajímavý kousek!!!
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Jenda B. »

Hlásí se kacíř Jenda :-)
Horní hrad je hotový a pomalu se začínám zakousávat do dolní části. Ta bude víceméně bez úprav, tak jak je v originálním provedení v modelu. Jen jsem chvilku koketoval s myšlenkou nahradit cimbuří nad bránou podsebitím. Ale nejspíš z toho nic nebude.......
No a pak už nechám volný průchod své fantazii, možnostem a pustím se do nového předhradí.
Jen taková malá technická k názvu a datování modelu. Napadl mě název podle autora, mistra RV. Tak jsem tenhle hrádek pojmenoval po něm, Vyškovice. A to 14. století bude nejspíš také trochu mimo. Vzhledem k tomu že je hrádek vybaven střeleckými krytými ochozy, bergfrit nemá zděnou helmici s ochozem lemovaným cimbuřím, ale vysazené polopatro kryté šindelem, tipoval bych to spíš na období po husitských válkách, na cca pol. 15. století.
Jinak, snad se někdy dokopu k tomu udělat model tak, jak jej nakreslil autor v originále :-) :-) :-)
A kacíř?? Dnes se říká reformátor :-) :-) :-)
ObrázekObrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Daniel »

Jendo P A R Á D A ! :o Jsem moc rád, že jsi se do tohodle projektu pustil. Přeji at se ti daří i dál a těším se na další reporty . ;-)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od IceZero »

no mě se to líbí...
mám doma ve vitrínce slepenou zříceninu a tenhle model někde ve sloze s ABC a vlastně mě nikdy nenapadlo, že je to stejný základ a ty dva patří k sobě. tak snad si je někdy dolepím taky :lol:
takže držím palce a třeba tu načerpám inspiraci :ugeek:
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek :-)
Tak hrad v původním rozsahu mám i s úpravami hotový. Tedy až na pár prkotin, jako jsou okenice, vrata v branách a dodělat retuš.
Oproti předpokladu jsem nakonec přeci jen vypustil cimbuří nad první (na novém půdorysu třetí) bránou a narouboval na korunu zdi hrázděné podsebití. Tuto bránu v původní podobě s cimbuřím se totiž chystám použít ještě jednou, tak aby to ve výsledku nevypadalo na hradě divně.
Ale věc, která mě na tomto modelu krká k nepříčetnosti, je kvalita papíru. Viděl bych to na úroveň toaleťáku, i při podlepování prosvítá tisk z rubové strany. Naprostá šílenost....... :evil:
No a teď popustit uzdu fantazii a možnostem, zbrusu nové předhradí ze starých dílů čeká na zpracování :-)
Už teď ale vím, že se mi nepodaří dodržet půdorys, co jsem si nahrubo načrtl a ani terénní konfiguraci nemám stoprocentně ujasněnou. Tak jsem sám zvědavý, co mi z toho nakonec vyleze..... :D
Tak zatím a tady pár fotek :

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek,
tak jsem se zase o kousek posunul s tímhle projektem. Původní hrad s úpravami jsem dokončil a pomalu začal vytvářet terén a zbrusu nové předhradí. Využil jsem ve velké většině díly z dalších exemplářů té samé vystřihovánky. Jen pár drobností bylo použito odjinud, z MPR a Švihova.
Začal jsem novou budovou, snad čeledníkem se stájí. Je vytvořená z původního paláce. Jen jsem ji snížil o patro a přidal některá okna a dveře. Plus byla ještě použita část původní budovy se dvěmi štíty z předhradí a bývalá první brána s cimbuřím.

Obrázek Obrázek
Obrázek

No a dál jsem začal samotným terénem, hradním kopcem, tedy spíše skálou. Vše tvořeno mým obvyklým systémem - styrodur, Uniflot, tempery, přesátá hlína a molitanová drť. Přihrazení nového předhradí jsem provedl opět upravenými díly z dalších dvou exemplářů tohoto hradu. A jako nárožní věž jsem použil původní podobu bergfritu, byť o něco sníženého, zapuštěného do terénu. Tak je možno porovnat původní vzhled s předělanou podobou.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A já si dovolím tvrdit, že už začínám vidět světlo na konci tunelu......... :D
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek,
tak hrad mám dokončen v celém rozsahu. Tedy až na některé detaily jako třeba vrata, okenice, pár krakorců a vstupní most. Možná přibude i nějaká ta vlajkosláva (asi u Vyškovských z Vyškovic čekají krále :-) ). Jinak první brána je použitá z MPR, tuším že z části s klášterem a je také upravená (nové podsebití, omítka a opěrné pilíře). Parkánová hradba vpravo od první brány je zase rozvinutý plášť původního bergfritu, v tomhle modelu je to už jeho třetí použití :-)
No a pak taky přijde na řadu moje oblíbené ladění terénu.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od FreeVoj »

tak rychle dodělat terén, čeká Tě to Rábí :-P... paráda!
Schroub
Příspěvky: 66
Registrován: úte 24.1.2012 10:11

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Schroub »

Trochu odbočím od stavby, která je opravdu povedená.
group b píše:Jendo, Jendo, tohle zavání kacířstvím :lol:
Ještě bych nahradil tu plechovou střechu. :twisted:
Trávil jsem dovolenou v jižních čechách okolo Třeboně a na některých domech a stavbách jsem viděl krytinu která z dálky připomínala to co nazýváš plechovou krytinou, ale byla to pálená taška teda spíš žlábky. Z blízka pak byly vidět i vodorovné přechody. např http://itras.cz/fotogalerie/trebon/velk ... on-003.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím všechny,
ještě ohledně střešní krytiny, tenhle typ se nazývá prejz a je hojně použit na historických stavbách. A na jeho modelovém provedení by měla být vidět i vodorovná spára. Jinak to vypadá opravdu spíš jako plech. Ale na druhou stranu, tohle ztvárnění střech k mistru R.V. patří, tak to neřeším. :-)
Jinak hlásím, dobojováno jest............
Původně plánovaný rychlý model se mi nějak protáhl na 5 měsíců, aniž bych ze začátku tušil, že to tak dopadne. Snažil jsem se mu dát alespoň trochu realističtější, dobovější vzhled a parametry. Ale ve finále z něj opět vylezla variace na Romantický hrad, byť poněkud větších rozměrů.
Je to taková omalovánka, ale má pro mě své kouzlo. Možná je to tou pestrostí barev, kacířsky si dovolím napsat až kýčovitostí, dost možná ale tím, že jsem na modelech od R.V. vyrostl. :-)
Tak tady pár posledních fotek a pomalu se půjdu vrhat do dalšího projektu, tentokrát sakrálního a autorského.
Tož mějte se a smějte se.
Jenda.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JaKR
Příspěvky: 189
Registrován: sob 21.1.2012 10:15
Bydliště: Plzeň

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od JaKR »

Jendo, paráda, moc se mi to líbí.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: romantický hrad "Vyškovice"/ R. Vyškovský / ABC / 1:150?

Příspěvek od Carvrer »

Moc krásné. Myslím, že se ti to moc povedlo a hrádek si konečně zaslouží pojmenování romantický. Tleskám.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“