Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od 2BeerOrNot »

HRAD DRAŽICE

HISTORIE HRADU
Zřícenina hradu Dražic se tyčí na skalnatém ostrohu na pravém břehu Jizery. Jeho zakladatelem byl nejspíše jeden z purkrabích Pražského hradu, Řehoř (Řehník) z Litovic (zemřel 1279). První zpráva o hradu pochází z r. 1264 a je pravděpodobné, že k jeho založení došlo nedlouho předtím, kolem poloviny 13. století. Jak zjistil v r. 1940 podrobný archeologický průzkum, prošel hrad dvěma stavebními obdobími. Se stavbou začal patrně Řehoř z Litovic a nejprve byly postaveny pouze opěrné zdi bez střech a podsebití. Z té doby byly zjištěny v přízemí původního hradního paláce dvě místnosti sklenuté na střední sloupy bez žeber, jak bylo obvyklé u románských staveb. Hradní areál měl půdorys lichoběžníku, obehnaného ze všech stran hlubokým příkopem s hliněnými valy, vysokými na severní a západní straně až 2 m. Na západní straně dominovala samostatně stojící okrouhlá věž, hláska.
Druhé stavební období spadá do doby pražského biskupa Jana IV. z Dražic (1301?1343), jemuž Dražice v době přestavby náležely. Tento představitel církevní moci v Čechách a také přední český státník poznal za svého pobytu v Avignonu francouzskou kulturu a architekturu a po návratu do Čech v r. 1329 pověřil francouzské stavitele budováním biskupských sídel v Roudnici i v Praze. Je proto pravděpodobné, že se tyto vlivy uplatnily i při přestavbě dražického hradu. Zmíněný archeologický výzkum spolehlivě prokázal, že gotická přestavba hradu byla ukončena v l. 1329?1343. Starý Řehořův palác byl zvýšen o jedno patro a k němu přistavěna čtyřboká věžovitá stavba, v jejímž druhém patře byla hradní kaple. Původní hláska byla zbořena. Do severovýchodní části areálu byl kolmo k ose hradního paláce postaven menší jednopatrový palác. Přestavba hradu byla již prováděna z cihel, cihlovou podezdívkou byly zvýšeny i hradební zdi, kamene se používalo pouze výjimečně (ostění, okenní kružby, portály, klenby).
Po smrti biskupa Jana IV. z Dražic (1343) připadl hrad jeho bratru Řehořovi a později synovci Janu z Dražic, kanovníku olomouckému. Jan z Dražic přenesl se svolením markraběte moravského a českého zemského správce Karla (pozdějšího císaře Karla IV.) asi v r. 1343 své trhové městečko Benátky na sousední výšinu na pravém břehu Jizery a založil nové město pojmenované Nové Benátky. Město bylo opevněno hradbami a v r. 1349 zde vznikl klášter cyriaků. Po krátkém období na přelomu 14. a 15. století, kdy zboží náleželo Vartemberkům, zdědil Dražice (patrně v r. 1402) Aleš Škopek z Dubé. V r. 1424 byl hrad vypálen katolickými pány, kteří tak chtěli potrestat dražického pána za to, že se na čáslavském sněmu přidal ke straně podobojí. Krátce poté byl sice opět obnoven, avšak v r. 1448 byl údajně znovu dobyt a vypálen vojsky Jiřího z Poděbrad. Pokud k tomu došlo, byly škody zase opraveny a hrad zůstal i nadále sídlem vrchnosti. To již Dražice drželi páni z Kunvaldu, kteří hrad prodali Hynkovi Bořitovi z Martinic. V r. 1512 koupil od něho dražické zboží Bedřich z Donína. Nová vrchnost si v r. 1526 postavila zámek Nové Benátky, hrad Dražice pustl a již koncem 16. století nebyl obýván.
Z výstavného dražického hradu se do dnešní doby zachovaly pouze zbytky velkého paláce a okna kaple, na vnější straně široce lomená, s bohatou čtyřdílnou kružbou, zužující se směrem dovnitř do obdélníku.


Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, převzato z http://www.hrady.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

MODEL
Poměrně rozsáhlý model, zabírá 11 A4 stran modelu + návody a historie hradu. Je rozdělen na 2 části - velký palác a stará věž + hradby a druhá část - malý palác , nádvoří a hospodářské stavení + most. Tímhle se pokusím časem prokousat, ale nezaručuju výsledek, protože v září nastupuju na výšku a nejsem si úplně jistý s volným časem.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od 2BeerOrNot »

HOSPODÁŘSKÉ STAVENÍ
Obrázek
První, víceméně krabičkový objekt celého hradu. Při mém tradičním důkledném vyztužování (včetně zafixování úhlů) se mi ho podařilo slepit poměrně přesně. Upozornil bych snad jenom na ne příliš modelový balkon (znázorněný jen "deskou" do prostoru, podepřenou docela nesmyslně veklými trámy (modrý díl č.12). Tady jsem trochu tunil a doplnil ze zbytků zábradlí a nosné trámy. Vznikly tak 2 plnohodnotné balkony. Díly 12 jsem nepoužil.
Obrázek Obrázek

Také jsem uvažoval, jak retušovat šindelovou střechu. Nakonec jsem se rozhodl hrany šindelových střech obecně retušovat černou barvou. Připadá mi to opodstatněné právě kvůli stylu pokládky této krytiny - šindele neměly klasické hřebenáče (i když, jak tak koukám na ty fotky - jako vždycky ta tmavá vylezla víc, než ve skutečnosti je. Na těch valbách není vidět prakticky vůbec, na hřebeni jenom o malinko víc).
Obrázek Obrázek
Stříška nad vstupem. Zase mírně upravená - konzoly lepené natupo, podbití ze zbytku "dřeva".
Obrázek

OBRANNÁ VĚŽ
Obrázek
Obranná věž, věž posledního odporu. Na pohled jednoduchá stavba, je tomu tak i ve skutečnosti. Vlastně jsou to dva válce s kuželem nahoře. Toť asi k recenzi...
Obrázek Obrázek
Tady zatím neumím vyztužovat ani já, ale alespoň jsem do tělesa obou válců vlepil kružítkem vyřízlá kolečka z tvrdšího papíru, aby to drželo tvar. Špičku kužele, která je vždyckky náchylná na poškození, je vyztužena kapkou lepidla. Je to celkem účinné opatření :)

Obrázek
Naposledy upravil(a) 2BeerOrNot dne sob 25.2.2012 11:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od 2BeerOrNot »

VELKÝ PALÁC
Obrázek
Velký palác je opravdu velký. Větší krabici jsem stavěl snad akorát na výstavu "Osa Brno - Žilina" na Špilberku v Brně - obrmodel trojdomu Jaroslava Grunta z kolonie Nový dům.

Velký palác je vlastně strašně jednoduchá stavba, akorát hrozně velká. Tím pádem nekonečné množství oken a velké díly, které je nutné složitě podlepovat (zrcadlově okopírovaný díl, proříznout na karton a pak upravovat, upravovat, upravovat, upravovat,..., abych nakonec měl jediný pokus karton přilepit.

Obrázek Obrázek Obrázek
(To pod díly je podložka s mřížkou po centimetrech)

Velmi pomalu se mi podařilo vytvořit celkem 4 velké stěny. Bohužel i přes podrobné očíslování jednotlivých oken kresba kamenů přesně vždy nesedí.
Obrázek

Po hodně, hodně namáhavé práci se 2 dvojštíty a zkompletování do tvaru vzniklo asi toto:
Obrázek

Obrázek Obrázek

A tady už konečně hotovo. Nevím, jak by tohle vůbec bylo možné postavit bez vyztužení...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

PS: V podstatě stejným způsobem vznikal i malý palác, který jsem ale nefotil...

HRADBA MEZI HOSPODÁŘSKÝM STAVENÍM A MALÝM PALÁCEM
Co dodat ke stavbě? Důležitá je přesnost a "geometrie" - hradby se rády točí do vrtule. Stejně jako u Skuhrova je použitý zvláštní způsob stavby hradby s pomocným žebrem. To ale nepoužívám, raději ztužuji kartonem.
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) 2BeerOrNot dne sob 25.2.2012 11:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od 2BeerOrNot »

KOMPLETACE
Nasucho seskládaný výsledek roční práce.
Obrázek Obrázek

Další postup: HRADBA S VÝPADOVOU BRANKOU
Pozn: pro shlédnutí následujících fotek si prosím otočte monitor o 90 stepňů proti směru hodinových ručiček, jinak váš vizuální zážitek nebude dokonalý.
Obrázek Obrázek
Nyní můžete váš monitor opět otočit do normální polohy. Děkuji :D
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od 2BeerOrNot »

TERÉN NA HORNÍM NÁDVOŘÍ
Terén na horním nádvoří vznikal velmi komplikovaně. Nejprve jsem díl nádvoří nalepil na sololit a vyříznul. Podle něj jsem kompletoval jednotlivé budovy.
Obrázek

Potom jsem se rozhodl (jsa poučen ze Skuhrova, že modelovací hmota a papír se moc rády nemají) strhnout díl ze sololitu s vidinou, že na drsný povrch bude hmota chytat líp.
Obrázek

Kupodivu hmota opravdu chytla dobře. Část svažitého terénu je z XPS (extrudovaný polystyren). Začínám barvit. Nemám dobré zkušenosti s temperama (rozpíjí je lepidlo), takže jsem vyhrabal ze svých letadýlkových dob krabici barev a natřel terén syntetikami od TAMYIe. Konkrétně jde o kombinaci XF-62 a základní šedé. Povrch se sjednotil a ani nevadí, že barva je taková polomatná až pololesklá...
Obrázek Obrázek Obrázek

...protože tam, kde povedou cestičky jsem se rozhodl ji zaprášit patinovacím pigmentem (opět kouzelná kitařská krabice, pozůstatek z dob bojovkových). Efekt je v měřítku docela zajímavý.
Obrázek

Pokračování a dokončení terénu nemám nafocené (bude překvápko ;) ), mám až postup při kompletaci vstupního prostoru a osazení věže.

Zabiják času byly hradby na dolním hradu. Spousta jednotvárné práce a výsledek všelijaký...
Obrázek

Včerejší den jsem složitě tvořil 2 kusy polystyrenu. S hrůzou jsem zjistil, že bez originálních dílů terénu vlastně vůbec neznám přesný tvar hradby, protože 3 bloky zdí mají obrovskou vůli a jde je natvarovat až v centimetrovém rozsahu...proto jsem musel zvolit jeden konkrétní půdorys, kterého se budu držet, a vlastně ušít terén podle hradu. Lehce se to napíše, ale udělat to mi zabralo několik hodin...

Osazená věž a branky - samozřejmě jsem prohodil zídku vlevo s bránou a otočil věž o 180 stupňů. To jsem zjistil až v momentě, kdy jsem chtěl vlepit spojovací můstek mezi věží a palácem. Ouha - dveře ve věži byly na druhé straně. Naštěstí ještě lepidlo nedrželo.
Obrázek

A poslední snímek megaupdate. Musím nejdřív udělat terén a až pak osazovat hradby. O to náročnější to je, protože je všude extrémně málo místa a nic nesedí přesně (tvarová vůle hradebních zdí)
Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od 2BeerOrNot »

DOKONČENÍ STAVBY, ZBÝVÁ TERÉN KOLEM + MOST
Několik fotek zkompletovaného modelu, zatím chybí kus hradby a terénu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tentokrát jsem si dal pozor na chybu ze Skuhrova a většinu plochy nádvoří jsem "zablátil" a trávu použil spíš sporadicky. Nechal jsem tam nějaké keříky (zahrádka? :D ).

Poslední část terénu:
Zase stejný postup jako předtím -> XPS -> modelovací hmota -> Tamyia XF-62 -> posyp pilinami, posyp umělou trávou -> zaprášení patinovacím pigmentem
Obrázek Obrázek Obrázek
Musím říct, že tato kombinace na vtorbu terénů se mi velice osvědčila.

Poslední prací na modelu bylo osazení střech na hradbu. Tady se objevil problém, ze kterého jsem měl obavy, ale nepřišel jsem na to, jak mu předejít. Protože jsem neměl přesný půdorys hradby, stříšky vždycky neseděly přesně. To se ještě dalo upravit, ale na jednom dílu neseděla velikost "šindelové části" - viz foto. Tady to bylo nutné upravit, ale tvarově už to moc nesedělo. Nicméně zaretučovat a zaplátat se to dá.
Obrázek Obrázek

Finální fotky: zatím bez terénu kolem
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Majo71 »

Teda, Ty si nám ale vlákno Architektura pekne zahltil :-))) Nie, zíram a čumím - máš to všetko krásne (Dražice, Skuhrov, chalupa z Jiz. hor,...), nádherný report zo stavby, výborný popis výroby terénu - smekám!! Takto by som to chcel niekedy vedieť (myslím tie terény). Gratulujem s ďakujem!
Uživatelský avatar
-Modras-
Příspěvky: 79
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Přelouč

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od -Modras- »

Tohle je vážně krásný model, který je krásně sestavený. Mě taky stojí na poličce, ale nedokončený - chybí mu malý palác. To proto, že mě zlákal traktůrek. Tak mě ted na poličce stojí kostlivci dva :-) Ale tohle je opravdu mistrovská práce!
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od stop_r »

-Modras- píše:Ale tohle je opravdu mistrovská práce!
Od mistra architekta a od mistra dve piva alebo nič :)
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Šandík »

Dražice mě lákají velice velmi, ale zase by to byl asi kompletní recolor, čili žádný žáves, což mě pro změnu dost odrazuje ;o\
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od stop_r »

Čo je to žáves ?? :)
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Gerry »

Modelář a nezná základní modelářský pojem?????? :? :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Aki »

nádhera... nádvoří se ti fakt povedlo, jsem zvědavej na zbytek :)
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Melchior »

Parádní ! přemýšlím o koupi tohoto modelu, jsi velmi inspirativní ;)
Knox

Re: Hrad Dražice / ERKOtyp, R. Vyškovský / 1:200

Příspěvek od Knox »

stop_r píše:Čo je to žáves ?? :)
Hezky česky řečeno žádné velké sraní
Slušně rečeno "žáves"
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“