hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím všechny bratry v patlu :)
Po již tradiční, skoro půlroční modelářské pauze, mě začali svrbět dlaně. A já po dlouhém uvažování, do čeho že se to vlastně vrhnu (bývám někdy dost nerozhodný), vytýčil cíl. No spíš mě k tomu nakopl menší rodinný výlet :D
Takže budoucí modýlek bude jeden ze symbolů mého kraje, plzeňska.
Královský hrad Karlskrone, známější pod názvem RADYNĚ.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Trošku historie nikoho nezabije:
Hrad Karlskrone založil císař a král Karel IV někdy kolem roku 1361 na dominantním vrchu nad městečkem Stará Plzeň (Starý Plzenec) a na dohled od nové, velké Plzně. Stejně jako jeho dvojče, hrad Kašperk, byl postaven jako správní hrad a symbol královské moci nad krajem a byly sem dosazováni purkrabí. Po smrti císaře Karla přestal být jmenován Karlskronem, toto jméno se zde neujalo a začal se nazývat po kopci, na kterém vyrostl a jehož jméno zde bylo vžité, Radyní. Od roku 1404 dostával purkrabí hrad do svého vlastnictví jako manství po dobu vykonávání svého úřadu. V době bouřlivých husitských válek byl hrad pevnou oporou katolické strany, její držitel Hrdoň z Dubňan roku 1334 odsud dokonce pašoval do obležené Plzně povozy s potravinami. Po něm se zde jako správci uvádí ještě Dobeš z Modřejovic, Oldřich z Rakové a vyhlášený lapka Petr Kořenský z Terešova. V roce 1496 přešel hrad jako zástava Ladislavu ze Šternberka a tím začal pozvolný úpadek hradu. Šternberkové zde již nesídlili a začali ho využívat jen jako lovecký hrádek. Hrad začal chátrat a dílo zkázy nejspíše dokonal i požár kolem roku 1530. Od roku 1558 se Radyně uvádí jako "zámek pustý".
V roce 1818 koupil panství s hradem Kristián z Valdštejna, který posléze nechal upravit místnost ve věži na romantický salónek a její vrchol na rozhlednu. Tato úprava vzala za své úmyslně založeným požárem roku 1886. Poté se Radyně dočkala razantních oprav až po roce 1920, kdy se stalo jejím majitelem městečko Starý Plzenec.
V 60. letech 20. století byl na vrcholu věže vztyčen vykrývací vysílač pro příjem TV signálu. Po digitalizaci je už i tohle minulostí a vršek věže s vyhlídkovou plošinou dále využívají mobilní operátoři a pod.

A teď k modelu. Ve velké míře budu vycházet z modelu Milana Novobilského, který je vystaven na hradě.
Obrázek Obrázek

Zatím pouze studuji vše co se o hradu dá a velice brzo začnu kreslit ;)
Obrázek

Toť zatím vše, mějte se a smějte se ;)
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Makr »

Jéééé, ty to ještě nemáš? :-)))
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím ,
velice pomalu se prokousávám směrem vpřed. Nějak nebyl čas v takovém množství co bych chtěl a potřeboval a musím se přiznat že ani chuť. Prvotní elán sice opadl, ale začíná se mi pomalu vracet chuť tvořit. Zatím mám jen narýsované hradní jádro v bílé verzi na papíru 160g. Teď teprve začne zábava - okna, dveře, římsy, barevnost fasády a střech............
Tady malý náhled.

Obrázek
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Kluci v akci »

hlavně si to skenuj.... :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek, po delším čase hlásím menší progres. Podařilo se mi tak nějak dokončit hradní jádro, dobarvit, dočmárat a oskenovat...........

Obrázek

A konečně jsem se dostal k samotnému patlání. Zatím jsem dal dohromady pouze hradní palác s věžemi v hrubé stavbě, bez detailů a bez retuše. Pokračovat budu s dvorkem pod hranolovou věží a zároveň s terénem.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím :-)
Tak opět malý postup. Dodělal jsem palác včetně všech drobností, tj. arkýře, krakorce pod ochozy, komíny a drobná retuš. Tmelem Uniflot na sádrokarton jsem dotvořil strukturu povrchu nádvoří. Jím pak budu tvarovat i skály, mám s ním dobrou zkušenost od patlání Bubnu.
Tady pár fotek současného stavu prací :

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
marťas858-Týřovman
Příspěvky: 133
Registrován: stř 1.2.2012 20:36

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od marťas858-Týřovman »

No teda, pěkně ses rozjel. ;) Takový vražedný tempo. :D Jsem zvědavej jak tohle dopadne. :twisted: Zatím naprosto parádní paráda pane Wachtmeister. ;) :D
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od KarelM »

Zdary Bedýnko ... 8-) ... Doufám že zálohuješ ... :twisted: ... sleduju ... ( ten černej v zadu ... )
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdárek všichni.
Zas tak vražedný tempo to není, crcám se s tím už od srpna :roll: Ale neboj Marťas, něco z toho vyleze. :lol:
Jo a neboj Kájo, zálohuju. Ale leze mi to krkem, živit bych se tím nemohl.
A technická odpověď, týýý brďo, na to jsem zapomněl............................................
.........................ne, na ochozy se leze stejně jako na dvojčeti Kašperku. Dveřmi pod helmicí směrem k paláci.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Daniel »

Krásná práce - obdivuji s jakou trpělivostí a precizností se posouváš k cíli. Tak držm pěsti at se daří i dál . ;)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdárek vespolek :)
Opět malý pokrok, dodělal jsem dvorek pod hranolovou věží, kde se nachází jedna ze dvou hradních cisteren na dešťovou vodu. A kde stály další budovy, nejspíš purkrabství a čeledník. Do dnešních dnů se z nich takřka nic nedochovalo a proto je jejich tvar a podoba víceméně jen jedna z možností, jak asi mohli vypadat.

Tady se trápím s krakorci z tvrdého barevného papíru "made for Lidl" a dále dvorek ve výstavbě.
Obrázek Obrázek

A tady současný stav modelu.......

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Teď se zase na nějakou chvíli samotné lepení zastaví. Budu totiž vymýšlet a tvořit vnější hradební okruh se vstupní bránou a dvěma baštami. Takže zpátky ke kreslení...................
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Daniel »

Krásná práce - jak nakreslené, tak i slípnuté. A když si vezmu to malé měřítko - máš můj obdiv ;)
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od FreeVoj »

Honzo sleduji, je to neuvěřitelné!!! Uvidíme se v Neratovicích?
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Díky moc :) Od tebe to potěší. V Neratkách bych měl být a jen tak mimochodem, docela jsi mě naťukl s tím Kašperkem z Časostroje, tak už teď plánuju, na který další hrad se zaměřím :D
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Radyně / vlastní tvorba / cca 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek.
Položen základ budoucího terénu, kombinace polystyrén, styrodur, Uniflot a tempery.

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“