Zámek Telč / Betexa / 1:200

sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Zámek Telč / Betexa / 1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Tak mi dorazila tato krásná vystřihovánka.Jelikož zatím nemám dezeny na kola k V3Sce,tak jsem se rozhodl že se pustím do této stavby a budu na tom pracovat souběžně.
Obrázek Obrázek

Chtěl bych se jen zeptat, zde jsou na ochozu prosklená okna chtěl bych je tam udělat,ale jestli to nebude vypadat divně když ostatní budou jen malovaná.Na prosklívání všech oken si netroufám je to moje 3 stavba budovy s toho jsem dokončil jen jednu.
Obrázek
Je to zatím první část celého Telčského historického centra. Chtěl bych ho postavit celé,sice nevím kam to dám ale to budu řešit až to nastane.Ani nevím kdy vyjdou další části.
Mám na Telč velmi hezké vzpomínky z mládí Kdy jsem tam jezdil na Folkové prázdniny.
Naposledy upravil(a) sultanbobo dne pát 19.6.2015 13:48, celkem upraveno 1 x.
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Něco o zámku
Hrad
Po požáru města v roce 1387, při kterém pravděpodobně definitivně zanikl první telčský hrad, se Telč ocitla bez panského sídla. Ve 3. čtvrtině 14. století proto nechal Jindřich III. z Hradce postavit na místě dnešního zámku, přesněji v jeho severovýchodní části, vodní hrad. Jindřichův syn Jan III. z Hradce držel ochranou ruku nad mistry pražské univerzity, především pak nad Stanislavem ze Znojma. Obdobně se choval i jeho syn Jan IV., přesto byl telčský hrad dne 21. září 1423 dobyt husity. Pánům z Hradce se jej podařilo získat zpátky a lednu 1437 zde pobýval císař Zikmund Lucemburský. Jan se později stal členem Jednoty strakonické a postavil se proti králi Jiřímu z Poděbrad. Po Janově smrti v roce 1452 panství zdědil jeho syn Jindřich IV., který se roku 1463 postavil proti králi. Roku 1471 se pak zavázal uherskému králi Matyášovi Korvínovi. Po uzavření olomouckého míru uznal za panovníka Vladislava II. a ten jej jmenoval komorníkem Království českého. V Telči stihl nechat hrad přestavět v duchu gotiky, ovšem během lovu dne 15. ledna 1507 Jindřich nešťastně umírá. Telč tak zdědil Adam I. z Hradce, po jehož smrti v roce 1531 došlo k rozdělení panství a Telč získal mladší Zachariáš z Hradce. Za vlastnictví Zachariáše zažívala Telč největší rozmach. Právě on nechal přestavět hrad na zámek.

Zámek
Zachariáš z Hradce nechal přestavět gotický hrad na renesanční zámek a vytvořil z něj svoje reprezentativní dílo. V letech 1551-1552 se zúčastnil výpravy českých velmožů do Janova. Tady se seznámil s italskou renesancí a tato zkušenost se poté promítla do přestavby telčského sídla. V roce 1553 se oženil s Kateřinou z Valdštejna, díky které získal panství Polná. V roce 1589 po Zachariášově smrti panství zdědil jeho synovec Adam II. z Hradce.
Na počátku 17. století, po vymření pánů z Hradce, se zámek dostal do vlastnictví Slavatů a to prostřednictví sňatku Lucie Otýlie z Hradce s Vilémem Slavatou z Chlumu a Košumberka. Slavatové se pokusili o obrácení obyvatel Telče na katolictví, jak dokládá jezuitský kostel Jména Ježíš, vystavěný v blízkosti zámku. Do architektonické podoby zámku výrazněji nepromluvili ani následující majitelé – Lichtenštejnové z Kastelkornu a Podstatští z Lichtenštejna. Jejich pozornost se zaměřila především na úpravy zámeckého parku, kde došlo k výstavbě empírového skleníku.
Obrázek
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od yvan »

"Divně" je dost subjektivní, ale já bych se toho v tomhle případě nebál. Za ostatními okny by byla stejně tma.

Dva roky zpátky jsem ho lepil, na zakázku. Předlohu jsem moc do podrobna neznal, takže mi návodovky občas moc neporadily, co má přesně jak vypadat, tak kdybys potřeboval, můžu vytvořit galerii. Je to velký jako ... celý stůl, takže jsem všechy velké plochy podlepoval a lepilo se to, řekl bych, o dost líp, než kdybych to neudělal, protože hrany držely rovinu v rozích a spojích.

Kritické místo je na nádvoří mezi dvěma přechody, konkrétně u toho na obálce víc vpravo. Tam se to nějak spojuje ve dva celky a s tou velikostí se tam kolem všeho dost blbě dostává. A v bloku na obálce uplně vpravo je průchod přes tu budovu, který je špatně nakreslený. Strop a podlaha toho průchodu jsou zrcadlově převrácené, tak si to vyzkoušej, rozstříhej a otoč (pokud už tohle není nějaké nové opravené vydání).
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Tak trošičku postup
Obrázek

Tady jsou sloupky do prvního podloubíčka
Obrázek

Tady instalace sloupů
Obrázek

Tak a už máme i sříšku
Obrázek Obrázek Obrázek

Tak a tady i zadní stěna
Obrázek

Zahrada zatím nejni ještě přilepená.Chtěl jsem udělat tu kašnu plastickou,ale asi se k tomu neodvážím
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

yvan píše:"Divně" je dost subjektivní, ale já bych se toho v tomhle případě nebál. Za ostatními okny by byla stejně tma.

Dva roky zpátky jsem ho lepil, na zakázku. Předlohu jsem moc do podrobna neznal, takže mi návodovky občas moc neporadily, co má přesně jak vypadat, tak kdybys potřeboval, můžu vytvořit galerii.
No asi to s těma oknama zkusím,protože mi přijde že ty okna na druhé straně chybí
Ta galerie by byla super.Pokud by se ti tedy chtělo, tak bych tě poprosil
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od yvan »

Fotky nejsou nic moc, neměl jsem v plánu to nikde prezentovat. Galerie je TADY.
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Fotky docela jdou.Chci se zeptat ty okna máš všechny plastický,nebo se mi to jen zdá?
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od yvan »

Je to v popisu galerie. Bylo to na zakázku pro prezentaci nevidomým. V zadání bylo hodně zpevnit, všechna okna a dveře vyřezat a neretušovat.
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

No tak to já jsem nejdříve taky chtěl,ale pak jsem si to rozmyslel,asi bych to nezvládl.Nechtěl jsem tu šmiknu zkazit,stačí jak to przním teď.
Jsem ten popis v galerii nečetl
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Takže zase trošičku postup
Hotová věžička
Obrázek Obrázek

Dolní podloubíčko.Zatím jde práce docela dobře
Obrázek Obrázek Obrázek
Chci se zeptat jsou lepší tyhle malý fotky a nebo mám zůstat u těch velkých
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Tady další kousek spodní brána,ale nějak se nevydařila snad se mi to povede srovnat postupně další stavbou
Obrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

hezky postupuješ a rád budu sledovat. K fotkám, za mě určitě stačí malé náhledy, kdo bude zvědavý, tak si klikne pro velký náhled ;)
Ať se ti daří Jakub.
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Moc děkuji za podporu
Tady je ten problém co mi vznikl.Se mi to tak nějak vyboulilo.
Jinak přibyla další věžička
Obrázek
Snad se to povede srovnat.Nejde mi vyoperovat ten tunel bez poškození
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od Makr »

sultanbobo píše:Moc děkuji za podporu
Tady je ten problém co mi vznikl.Se mi to tak nějak vyboulilo.
Obrázek
Snad se to povede srovnat.Nejde mi vyoperovat ten tunel bez poškození

Bohužel takové věci se u Betexy stávají. Častokrát u nich nutnost složitější konstrukce "musí" ustoupit. Buď kvůli cílové skupině (většinou začínajících, nebo mírně pokročilých) modelářů, nebo rychlosti výroby modelu. Občas platí kvantita nad kvalitu. Na druhou stranu má modelář výborný "nástroj" pro zlepšování svojí "odbornosti", protože je tak nucen řešit a odstraňovat vzniklé potíže. Je-li modelář dostatečně trpělivý a zůstane i přes takové potíže modelu "věrný", bude to pro něj jen dobře.
Přeju hodně zdaru
sultanbobo
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 11.9.2014 10:16

Re: Zámek Telč/Betaxa/1:200

Příspěvek od sultanbobo »

Odradit se nenechám,doufám.Ono se to trochu spravilo a ještě tam budou asi stromy, ještě o tom popřemýšlím
Takhle by tam byly stromy takže by to částečně zakryli
Obrázek

A tady je další postup,musel jsem se s tím trošičku prát,ale nakonec se to docela povedlo,si myslím
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“