Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Odpovědět
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Během Vánoc jsem dal dohromady tuto odpočinkovou stavbičku od Schreiber Bogen.

Obrázek

Něco k historii předlohy:
Hrad Castel del Monte se nachází v jihovýchodní Itálii, kde jej nechal postavit císař Fridrich II. ve čtyřicátých letech 13. století. Jeho nevšední podoba, která se zcela vymyká soudobému stavitelství, dodnes tají původní účel hradu. Historikové se přou, zda li se mělo jednat o pevnost, reprezentační sídlo, či lovecký hrádek. Jiní v jeho přísně geometrických tvarech vidí vyšší záměr a zašifrované poselství. Později hrad sloužil jako vězení a vojenská pevnost. Od roku 1996 je na seznamu světového dědictví Unesco.


Stavba byla poměrně svižná a bezproblémová. Pohrál jsem si jen se zplastičtěním ochozu na obvodových věžích. Nyní model čeká na dokončení terénu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Příspěvek od Daniel »

Krásně odvedená práce - gratuluji k dokončení stavební části a přeji hodně zdaru při dokončovacích (terénních) pracích ;)

Já mám tenhle model už nějakou dobu také připravený k pokusu o sestavení, takže ted je pro mne rozhodování mnohem snažší, když mám od koho opisovat :D .
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Příspěvek od Konopka »

Gratuluji k pěknému modelu a dovolil bych si vzhledem k výjimečnosti této stavby, napsat něco v rámci "dějepisné osvěty". Snad mi papíroví modeláři prominou že zde tedy "otravuji" dějepisem, ale možná pro některé zájemce o historii to bude zajímavé čtení. Já jsem totiž o tomto hradu psal v r. 2013 průvodce a tak o mnohých zajímavostech této památky toho vím trošku více. Oddíl z mého průvodce, který jsem vybral, se jmenoval "Kultovní hrad okultních záhad".
Nejednoznačná funkce a poněkud záhadný smysl místností hradu vedly k tomu, že Castel del Monte se ve 20. st. stal objektem zájmu mnoha lidí zabývajících se okultními záhadami, kteří širokou veřejnost zaplavují dohady o tom, jak jsou do podoby hradu zaklety tajné matematické, hvězdářské či alchymistické údaje a poučky. Ani Cheopsova pyramida v Gíze prý neobsahuje tolik zašifrovaných poselství. Navzdory všem spekulacím o astronomické orientaci zůstává pro skeptika jako jsem já neochvějným faktem to, že hlavní vchod do hradu je obrácen k východu. Ranní slunce tak každý den proniká gotickým oknem nad portálem do místnosti, označované jako trůnní sál. Různá individua v tom ale vidí jasný záměr stavitele a hrad podle nich měl smysl jako gigantické sluneční hodiny. Slunce podle nich vstupuje do určitých místností v době začínajících znamení zvěrokruhu. Jako souměrné geometrické těleso vytváří hrad nezbytně vazby nejen ke krajině v okolí, ale i k noční hvězdné obloze a pohybům Slunce a Měsíce. Domněnkám o "obrovských slunečních hodinách" nahrává pouze jediný fakt: jedna ze stěn v den podzimní rovnodennosti vrhá v pravé poledne do dvora stín o rozměru, který přesně odpovídá délce jedné ze stran vnitřního oktogonu. 
Podle historika G.G.Wolfa začal hrad Fridrich II. stavět jako místo pro uložení říšských korunovačních klenotů. Politická situace ve střední Evropě byla vrtkavá a tak se může zdát logická úvaha, že říšský poklad a korunovační klenoty uložené tenkrát na hradě Trifels by byly mnohem bezpečnější v jižní Itálii. A tak podle Wolfa začal Fridrich II. budovat Castel del Monte, který svým osmibokým půdorysem měl symbolizovat osmiboký tvar císařské koruny. Má to jeden háček: na hradě není jediná místnost, která by se dala označit za "trezorovou" pokladnici pro korunovační klenoty.
Záhadu a poslání hradu nevyřešil ani specializovaný tým německých expertů, kteří v 90. letech 20. st. provedli nejobsáhlejší stavebně-historický průzkum hradu a jeho okolí. Závěrečná zpráva obsahuje mnohem více otázek, než odpovědí. Plnil hrad skutečně nějaké strategické či vojenské účely? Znovu nastolenou záhadou je absence reprezentativního sálu, který každý "slušný a pořádný" hrad přece musí mít! To vedlo k dalším úvahám, že to vlastně žádný hrad vůbec není a Fridrich II. ho zamýšlel jako chrám Spravedlnosti. Této úvaze nahrává do karet Fridrichův postoj k právu a spravedlnosti, který byl opravdu na tu dobu velmi netradiční, neboť zavedl řadu zákonů, které předběhly dobu o několik staletí. Je to ale zase jen další hypotéza a ta - ať chcete nebo ne - zůstává vždy jen spekulací.
Kdyby čirou náhodou měl někdo zájem o další informace o této vskutku jedinečné stavbě, může se na mě obrátit.
Miroslav Konopka
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Moc děkuju za zajímavé doplnění k dějinám této velmi zajímavé stavby, které jako promovaný historik - medievalista velmi vítám :-) Musím se přiznat, že při koupi modelu jsem o historii jeho předlohy nevěděl vůbec nic, jen se mi prostě líbil. Čím víc se ale o něm nyní dozvídám, tím větší mám z tohoto přírustku do své sbírky radost.
Už na studiích jsme se učili, že císař Fridrich II. byla velmi zvláštní postava, zcela se vymikající duchu své doby a jeho přezdívka Stupor mundi je na místě. Podoba tohoto "hradu" proto odráží osobnost svého stavebníka.
Pokud by bylo možné přečíst si celou tvou práci Konopko, byl bych moc rád.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

A je hotovo.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Příspěvek od Daniel »

Povedené - gratuluji k dokončení a ať se daří i u dalších projektů ;-)
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Castel del Monte / Schreiber Bogen / 1:250

Příspěvek od Kuba78 »

jeste bych doplnil jednu zajimavost, Castel del Monte je jedna z hlavnich lokaci kde se odehrava Il Racconto dei Racconti - neboli Pohádka pohádek, ktera vlastne pohadkou az tak neni, spis dost ujetym horrorem nevhodnym pro deti.. http://www.csfd.cz/film/363307-pohadka-pohadek/prehled/" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“