Vodní tvrz Mstěnice / 1:200 / Lesy

Odpovědět
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Vodní tvrz Mstěnice / 1:200 / Lesy

Příspěvek od Gerry »

Zároveň s dokončením jiných modelů jsem ze skříně vytáhl jednoho staršího kostlivce a to tvrz Mstěnice, k níž bych rád dodělal ještě terén + hospodářský dvůr. Cca 14 dní jsem se patlal s různými kartony, dělal na nich přechody, vyrovnával je, oblepoval jsem čtvrtkami hrany. Nastal pak čas na barvy, nejprve na vodu. Původní příkop u modelu byl moc modrý, napatlal jsem tedy směs modro-zeleno-hnědé tempery (podle mne takový velmi líný potůčkovitý tok určitě nebude modrý), neřešil jsem kocoury a po zaschnutí na to nanesl štětcem 2 vrstvy lesklého laku. Naživo to vypadá poměrně pěkně, ještě tam ke konci přibyde nějaký ten žabinec, či rákos ....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní tvrz Mstěnice / 1:200 / Lesy

Příspěvek od Aki »

podařilo se to dotáhnout do konce? :)

pro odborníky bych měl dotaz - je možný, že byla úplně celá tvrz neomítnutá? přijde mi trochu zvláštní, že na neomítnutý hradby navazuje omítnutá budova, která je vlastně taktéž součástí opevnění, takže by omítka v případě útoku přišla k úhoně. nehledě na to, že by už dopředu museli vědět, že těsně u hladiny bude omítka určitě opadávat...
aby nedošlo k omylu - to není rejpání, jenom zvídavej dotaz :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní tvrz Mstěnice / 1:200 / Lesy

Příspěvek od Jenda B. »

Předem se Gerrymu omlouvám za plevelení vlákna :-)
Ahoj Aki, myslím si, že spíš než aby byla celá tvrz neomítnutá, je reálnější omítka na všech stěnách. Je velkým omylem a někde jsem četl že se jedná o důsledek romantického myšlení v 19. století, myslet si, že středověk byl temný a hrady neomítnuté. Omítalo se všude a zvlášť tohle lomové zdivo, které je náchylné na zvětrávání. Nebylo přemýšleno o tom, že by omítka při případném dobývání přišla k úhoně. Navíc z vojenského hlediska mohla zakrýt různé konstrukční prvky a slabiny ve zdivu kterých by mohl využít nepřítel. A pokud někde omítka přeci jen chyběla, tak zřejmě proto, že staviteli došli finance. Jinak se také okolo oken a dveří mohly dělat ozdobné pasparty a rohy budov být ozdobeny malovaným bosováním.
Jinak k tomu styku omítka-voda mám svojí teorii. A to že omítka byla tažena až od určité výšky nad hladinou a nebo spíš byl součástí zdi v úrovni hladiny sokl z hrubého zdiva a omítka začínala až nad ním.
Nejsem stavař a ani architekt, tudíž tuhle odpověď ber jen jako můj postřeh a vyčtené informace :-)
Myslím si, že líp by ti odpověděl někdo z oboru, třeba Šandík.
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Vodní tvrz Mstěnice / 1:200 / Lesy

Příspěvek od Gerry »

Aki píše:podařilo se to dotáhnout do konce? :)
Téměř se podařilo... už je hotový i statek a s měsíčními intervaly pižlám ty pididetaily jako vědra atd. Jenže teď mám jakousi obrovskou krizi a už snad dva měsíce jsem ani jeden model nevzal do ruky ....
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“