Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Odpovědět
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Ahoj spolubojovníci v řezuohybopodlepolepu, po menší atace prokrastinace a nejrůznějších nemocí staršího již zřejmě a netrénovaného těla jsem velmi pomalu začal stavět Hvězdu - je to zajímavá stavba, model parádní made in Velký MB, a navíc s přídavkem úžasných laserů Dukase, které mému (v detailech leckdy) mdlému stále ještě lepení dodávají fakt šmrnc! Protože jsem se s lasery setkal jen v menší míře a většinou s velkými díly, chtěl jsem na tomhle zkusit, jak se to lepí plošně na papír, např. na okna (což právě u Hvězdy je 80% laser dílů), než se pustím do něčeho většího, co bych pak parádně zk...l. (Ne Aki, či automate, není tam možná to slovo - mohlo by tam být zkazil???).

Letohrádek Hvězda je unikátní renesanční stavba, stojící ve stejnojmenné oboře v Praze-Liboci, 7 km západně od středu města v městské části Praha 6.
Oboru na Bílé hoře založil římský, český a uherský král Ferdinand I. již roku 1539. Jeho syn, arcivévoda Ferdinand Tyrolský, zde nechal v letech 1555 – 1558 vystavět letohrádek v renesančním slohu. Stavba podle vlastního arcivévodova návrhu spočívá na půdorysu šesticípé hvězdy, odtud poté získala i svůj název. Sám arcivévoda Ferdinand dohlížel na klid v Českém království po prvním odboji českých stavů v roce 1547 jakožto místodržící. Funkci zastával plných dvacet let. Vlastní stavbou a stavebním dozorem pověřil Ferdinand například Giovanniho Lucchese, Giovanniho M. Aostalliho či Bonifáce Wohlmuta. Poslední dva jmenovaní se mimo jiné podíleli již na stavbě letohrádku královny Anny, který nechal Ferdinand I. postavit pro svou ženu, matku arcivévody Ferdinanda Tyrolského, Annu Jagellonskou.
Letohrádek sloužil nejen k lovu a zábavě šlechty, ale taktéž k reprezentaci královského majestátu. Mimořádná štuková výzdoba prvního podlaží, čerpající především z motivů antických, je v oblasti střední Evropy unikátem. Horní dvě patra s velkou pravděpodobností zdobily tapiserie a fresky. Nástěnné malby se do dnešní dnů bohužel nedochovaly. Tato skutečnost je dána nejen častým poškozením stěn vodou, která protékala skrze původně mnohem vyšší konstrukci střechy, ale taktéž několikerým rabováním. Rozsáhlé poškození přinesly události následující po bitvě na Bílé hoře roku 1620 a taktéž propůjčení stavby armádě roku 1780. Z letohrádku Hvězda se stal sklad střelného prachu. Budova byla armádě odejmuta až roku 1874. Po vzniku ČSR byl letohrádek převeden do správy Pražského hradu. První zásadní rekonstrukce proběhla v letech 1948 - 1952 pod vedením Pavla Janáka. Další rekonstrukce proběhly ve dvou etapách mezi lety 1986 - 2000. Pořádají se zde sezónní výstavy věnované osobnostem nebo obdobím klasické a moderní české literatury i knižní kultury, vernisáže, koncerty, konference a pořady pro širokou veřejnost.
Zdroj: http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Výsledek nezvykle krátké a rozhodné bitvy, probíhající 8. 11. 1620 v blízkosti letohrádku - "naší slavné prohry", jak by řekl Jára da Cimrman, byl odrazem typických symptomů české politiky, vyčuranosti, převlékání kabátů, absence smyslu pro čest a držgrešlovství - ono vlastně tak nějak zvráceně potěší, že se to až tak moc nemění, před téměř 400 lety to bylo podobné jako dnes (pozn. - tragédie urputně bojujících a do jednoho hrdinsky padlých Moravanů u zdi obory je tak trochu historiografická fikce - šlo samozřejmě o mnohonárodnostní žoldnéřské jednotky ve službě moravských šlechticů). Pozn. lepitele;-)

zajímavé historické foto:
http://agentura-v.cz/praha/historicke_f ... rafie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek Obrázek

Jako obvykle jsem zapomněl vyfotit doklad originálu před prvním střihem, takže aspoň takhle, když jsem se zmátořil.
Obrázek

Na druhém snímku již započala první část stavby - střecha. Rozhodl jsem se vikýřky lepit natupo, nevyřezával jsem tedy otvory do střechy a naopak jsem se zbavil chlopní zespoda stěn vikýřů. Myslím, že to je nakonec i jednodušší varianta. Práce s vikýřky je piplavá, ale co je to proti budoucím 94 okenicím... Možná je dobré upozornit na to, že stříšky vikýřů mají jedinečnou kresbu, musí být proto lepeny přesně na místa, kam opravdu patří (v návodu zmíněno), jen na některých dílech je číslování spleteno (normálně jsou vikýře na každém díle číslovány a-d v postupu vlevo nahoře, vpravo nahoře, vlevo dole, vpravo dole, ale mám pocit, že c-d je někde přehozeno, přesně si to už nepamatuju, bo jsem si to zapsal , jenže pak vyhodil s odstřižky:-o), takže si vždy ověřte, že krytina na stříškách opravdu odpovídá okolní krytině na vlastní střeše! Taky doporučuju stříšku na stěny vikýřů nalepit o nějaký ten mikro mm víc "dozadu", než je předkresleno bílou ploškou na spodní straně stříšky, jinak vám vzadu o malinko může vylézt konec stěn, což se pak blbě retušuje, bo stříška pak přesně nedoléhá na střechu (udělá se tam mini mezírka).
Obrázek Obrázek

Díly střechy při kompletaci pak sedí super.
Obrázek Obrázek

Následuje kompletace 4 fasád (3dílných), z nichž vznikne vlastní plášť budovy ve tvaru hvězdy. Model je pěkně detailní, jak už u Mistra MB bývá, tedy nejprve zaretušovat rámy a přilepit na okna, potom teprve vyřezat a zespoda okýnka (je jich požehnaně , ale nejsou u této stavby 3D, což potěší při představě těch okenic za chvíli...:-)). Rámy jsem původně chtěl podlepit (autor to v manuálu i doporučuje), ale nakonec jsem to zabalil, bo jsem se trochu bál toho vyřezávání - rám+podlep+bílá plocha na vlastní zdi, už by to nemuselo vypadat dobře - ale ve výsledku toho lituju, ta plasticita se mi na modelech líbí i přesto, že by někdo mohl namítnout, že to není v měřítku, navíc takhle skoro ani není vidět to penzum práce s vyřezáváním a lepením rámů:-(. Možná teda vyřezat otvory zvlášť a vyřezat podlepené rámy zvlášť a pak se modlit a prdnout to tam přes sebe. Nedovolil jsem si nepodlepovat, takže zezadu vše 1mm kartónem na oboustranku, jen ne až horní hraně zdí (sem se bude lepit - do každého rohu - trojúhel. výztuž - podlepení by změnilo úhel, bacha!), nechal jsem tam asi cm, pro jistotu. Stejně tak nervat podlep k hranám, kde se zeď v rozích ostře ohýbá ať to pak neodpižláváte pryč, bo by si to zavazelo (já jen, že už jsem takové blbiny nadělal;-).
Obrázek Obrázek

Okna mají jiný stín, ta světlejší jdou do horního patra, tmavší do prostředního a spodní jsou odlišitelné mříží - no a teď přichází čas laserů. Nakonec to dopadlo dobře, chce to málo lepidla (což zkušeňáci vědí, já jen pro nás ostatní;-) viz obrázek. Jen pozor na orientaci mříží, abyste neměli každou jinak, zdobení není symetrické. Stejně parádně budou následně vypadat i brány;-).
Obrázek

Mezitím jsem se pustil do martyria okenic (po chvilkách, abych se z toho ne... ddddrrr). Je to něco pidi, co se musí vždy 94x nařezat, vystřihovyřezat, slepit, vyříznout panty (při jejich velikosti spíše pantitíčičky) a zaretušovat. no paráda. Já až na poslední úkon (ten pro mě nejneoblíbenější) mám dobojováno... Každopádně kandidát pro boj o cenu "O největší domečkářský opruz", i když na sloupky pro Šikmou věž to asi zdaleka nemá... Apropó, co takhle vyvolat veselou anketu na toto téma???
Obrázek

Dále jsem si zkompletoval přístavby, které budou přilepeny do konkávních "rohů" hvězdy, vlevo 4 vyřezaní zástupci okenic:-)
Obrázek

Stěny jsou slepeny, zafixovány pomocí trojúhelníků (součást modelu). Cvilku jsem se bál, aby se mi to na styku s touto výztuží nezkrabatilo, ale dobrý, úplně v poho (málo lepidla).
Obrázek Obrázek

Mám připraveny všechny terény, které se zvenku lepí kolem fasády, opět se neodvažuju nepodlepovat, protože terén je lehce svažitý a budova vlastně sedí na papíře, pod nímž je dutina (terén má kvůli sklonu "dvojité dno" - tak aby mi to stavbu udrželo, když zdi jsou navíc zatíženy podlepovacím kartonem). V jednom místě je výztuž, tak počítat s tloušťkou podlepu, takže ho na to místo nelepit, anebo adekvátně snížit výšku výztuhy.

Podle návodu ale před lepením terénu má být nejprve přilepena střecha k vlastní budově.
A tady je něco, co mě zatím zarazilo, takže prosím, HELP!!!!!
Protože jsem nikde na fóru nenašel jedinou stavbu této nové verze letohrádku, nevím, jestli už to někdo mastil přede mnou, ale třeba jo, jen to sem nedal. Zkrátka, i když mám vše slepeno myslím úplně přesně (on ten model je tak super, že to snad ani nejde poondit), nějak mi ta střecha na sucho přečnívá příliš přes hrany zdí. Tak nevím, jestli se to poddá, když to celé víc naohýbám, než jak se to samo po zkompletování střechy tvaruje (zkrátka ta střecha bude jakoby vyšší?) - asi ano, ale bojím se, že to opatlám:-)), anebo co je špatně (snad se to nemusí dokola ořezávat???)? Mám obavu, abych si to celé nezničil tímhle úkonem. Nějak to prostě musím celé moc "mačkat" - a tak se mi do toho nechce. Jednotlivé hroty (rohy) hvězdy se navíc pohybují, není to zafix. vůči sobě navzájem (nechci ten terén lepit první, pak bych se tam špatně dostával při lepení té střechy), a ještě jde o prohyby v konkávních "rozích" střechy, kam patří komíny, takže tam musí zůstat malé otvory - kosodélníky, nezakryté hranou stěny. Zespodu střechy je bílá, takže ta určo musí jít na podbití, co je ještě na stěnách, až ke kraji. To je ostatně vidět i na originální stavbě, že střecha přečnívá jen kousek.
Poradí někdo? Je to tak v pořádku, musí se to prostě znásilnit??


Zkusmo je střecha i s bočními přístavbami prozatím nasucho složena na dalších obrázcích.
Obrázek
Obrázek

Zatím půjdu na vchodovou přístavbu a zdi obory, snad někdo poradí, díky předem;-)
Naposledy upravil(a) maja dne úte 14.7.2015 17:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JaKR
Příspěvky: 189
Registrován: sob 21.1.2012 10:15
Bydliště: Plzeň

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165

Příspěvek od JaKR »

Ahoj. Lepil jsem to asi před 2-3 lety, takže si to už moc nepamatuji. Ale myslím, že mi to sedlo. Koukal jsem dnes na hotový model a určitě to nebylo ořezávaný.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165

Příspěvek od maja »

Díky moc za info, ono to bude v poho, já jsem spíš asi tak trochu hysterka :lol:. Jen se to asi celé nebude lepit moc komfortně.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Tak jo, byl jsem hysterka. Nebylo to jednoduché, přístup pro malé prstíky, ne ty moje, někde to chtělo trochu znásilnit a doretušovat, ale šlo to dobře. Je to opravdu tak, že se ta střecha jako by zcvakne ze všech stran, takže se zúží a je vyšší, čímž na ty stěny padne přesně. Není to ale každopádně jednoduchý úkon. Ono vůbec celkově ten model vypadá mnohem jednodušeji, než jak se nakonec staví. Je to z velké míry ale dáno tím nezvyklým nepravoúhlým půdorysem a množstvím pididílů.

Terén jsem, jak jsem psal už v dubnu (proboha to je doba!!!), podlepil kartonem a dobře udělal, nedovedu si představit to lepit z originální tloušťky papíru.
A pak začala na první pohled nekomplikovaná záležitost - ztrojrozměrnit terén (tady mi to vzadu moc nesedlo, zadní díl "výšky" terénu byl nějak delší - ale tady to spíš bude moje chyba, nebo že by to bylo pro jistotu delší, právě kvůli patlům, jako já - občas to Mistr MB takhle dělá, už jsem si toho všiml dřív - a je to dobře), a zkompletovat zdi kolem letohrádku. Rozhodl jsem se pro balzovou variantu, protože mám velmi neblahé zkušenosti s uzavíráním podlouhlých "krabičkoidních" dílů - velmi často mi to střihne do vrtule, s čímž se kromě nebezpečného rozřezání a následného retušování nedá nic moc dělat (zde se mi to "podařilo" v tom zdánlivě nejbanálnějším případě - vstupní branka - jednoduchý díl, žádný problém, ale jak jsem to uzavřel, buch a mám to ve vrtuli - takže ačkoliv jsem - předesílám - nakonec stavbičku zachránil se ctí, tak nejhorší místo je paradoxně právě vstupní brána, bo mi jde trošku šejdrem. Musím se tomu naučit předcházet, i když nevím moc jak). Ale POZOR, trošku jsem to podcenil, a hlavně mě postihla nějaká kletba, bo jsem začal kupit jednu koko..nu za druhou. Vrcholné číslo (což se samozřejmě nikomu dalšímu nepovede, ale jen pro pobavení) bylo, že jsem jednu stranu zdi nalepil na balzu a tu protilehlou, nalepil POD (!!!) to... Vesele jsem to zatížil, nechal pěkně poctivě proschnout, aby to pořádně drželo až to budu následně po hrůzném odhalení mé superblbosti odřezávat z balzy žiletkou. Parádní půlhodinová práce, proč si to celé neztížit, že?
Na co je ale objektivně potřeba dát pozor, je opravdu důsledně kolmé seříznutí balzy podle první nalepené papírové strany zdi. Jinak budete mít (jako já) velký problém na opačnou stranu napasovat protilehlý díl. Díly mají poměrně komplikovaný tvar (vzhledem ke sklonu svahu) a papír se celkem poddá, takže dejme tomu budete mít balzu pěkně oblepenou bez přesahů, jenže pak vám to nemusí sednout na terén. Já jsem musel někde přiříznout zespodu dokonce origo kousek zdi, abych to v úhlu na ten terén dostal. Vzhledem k další blbosti, kterou jsem spáchal, jsem byl ale nucen zatravnit celý model, čímž se mi poněkud ulehčilo v jednom případě, kde jsem měl naopak fuk mezi zdí a terénem (musel bych to hodně natlačit na terén, který je ale "dutý", takže by to hrozilo zborcením papíru). Největší problém ale u mě byl ten, že jsem u první zdi nejprve vyřízl otvor pro boční branku a pak to lepil na balzu. V místě otvoru pro branku je totiž díl po vyřezání široký jen několik milimetrů (nad vstupem, branka je dole otevřená, nemá práh) a při umísťování dílu na balzu se s tím bohužel dá všelijak hýbat, i když nechcete, zvlášť když papír je vlhký od lepidla - a to je potom celý problém. Opačná strana vám kvůli byť jen minimálně jinému sklonu nesedne, po opravě sice třeba jo, ale pak zas máte problém při instalaci na terén. Takže doporučuju výřezy pro branku provést až po oblepení balzy (asi to ale většinu lidí napadne, to jen já jsem byl poněkud unáhlený a nesoustředěný).
Poslední hřebíček do rakve jsem si způsobil banálním retušováním uzoučké bílé spáry mezi dvěma díly vodorovného terénu. Trošku to svítilo, tak jsem tam fikl barvu. Spára byla mikromilimetrová - měl jsem to nechat být - ale nenechal, kvůli "dokonalosti", trochu mázl vedle, pak to začal "umývat", čímž jsem skvrnu pěkně rozmazal (zelená nějak barví víc než ostatní - mám dlouhodobý pocit:-)). Popadl mě tvůrčí amok a jal jsem vodovkami dotvářet trávník, abych tu skvrnu nějak ideově obhájil. Ospalý, v noci za umělého osvětlení, jsem "tvořil" nejednotný trávníček s girlandami zelených odstínů, no ráno jsem myslel, že odpadnu, jak jsem to celé zprasil (a to je velký eufemismus!! - správně by mělo být doj.b.l, ale tady ten dušínovský automat na sprosté výrazy mi to neumožní napsat v celé síle tohoto hrůzného okamžiku). Takže tady už mohla pomoci jediná věc - zatravnění. ALE - jednak jsem to nikdy nedělal a jednak jsem byl vždycky poněkud ortodoxní papírák, často, když to někdo neumí, to potom vypadá divně a spíš to tomu modelu škodí. Navíc tady není pevná podložka přímo pod trávníkem, ale dutina - vzhledem ke sklonu terénu, takže jsem se strašně bál, že se mi to celé zvlní. Protože mi ale už nic jiného nezbývalo a díky psychické podpoře Akiho, který mi napsal skvělou pohodářskou větu ve stylu, že se taky vždycky děsí, jak to dopadne, ale prostě to tam plácne a uvidí se, jsem se do toho pustil. Výsledek mě hrozně potěšil. Nejen, že jsem to celé tak nějak zachránil (bylo mi líto celé stavby i toho, že se mi povadly okýnka i laserové mříže, o střeše nemluvě), ale vypadá to podle mě na první pokus docela pěkně a věrně. Navíc to zakrylo spáry mezi díly originál papírového trávníku, které to v tomto případě dost rušily. Sice se to na některých místech opravdu mírně zvlnilo, ale vypadá to víc opravdově, že to prostě není tak dokonale technická rovná plocha.
Takže nakonec jsem rád, že jsem si vlastní blbostí způsobil tuto travní premiéru. Nikdy asi nebudu terénní maniak se statickou trávou, vyráběním chrp, kosatců, klestí, kosodřevin, vlčího máku, apod., (ne, že bych to odsuzoval, je to úžasné, když se to umí, ale už to prostě není papířina a to mě nebaví), ale trocha proplavené hlíny, lógru z kafe a barevných pilin nakonec může udělat dobrou službu, myslím (a hlavně - nestojí to víc než vlastní model).

Nakonec ještě přišlo martýrium s lepením 94 okenic... No pár lehkých děvčat jsem při tom utrousil, zvlášť proto, že hrany jsou retušovány dočervena a když tam člověk plácne lepidlo a netrefí přesně místo, kam to má pomocí dvou ani ne milimetrových pantíků lípnout na okno, tak mu lepidlem navlhčená barva může udělat pěknou graffiti na šedobílé fasádě... Práce je to děsná, bo je třeba, aby okenice byly vodorovné s hranou okna a zároveň aby obě byly posazeny ve stejné výšce, navíc ještě je potřeba udržet toto u všech oken vzájemně (vždy trefit místo na asi 2mm širokém rámu okna, kam je třeba "přistehnout" ty dva minipantíky). Na fasádě s šesti okny je pak hrozně vidět každý sebemenší rozdíl v poloze posazení okenic na jednotlivých oknech, byť vzájemné dvojice na tom kterém okně máte v cajku. Občas je to ztížené i tím, že na některá místa se vzhledem ke zkosené stěně a přečnívající střeše dá dostat obtížně dokonce i se zahnutou pinzetou. No ale povedlo se (největší průšvih - zamazání fasády červenou - vážně zahrozil klasicky u předposlední z 94 okenic...). Aspoň doufám. Tak přikládám výsledek. Vzhledem k tomu, že to dvakrát bylo na rozšlapání, tak za mě dobrý;-).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jo a aby to nebylo špatně pochopeno - model je to, jako vždy u Mistra MB, perfektní, to všechno jsem si způsobil vlastní neskutečnou blbostí!!!!!
Jen znovu opakuju, lepení tohoto modelu je těžší než to na první pohled vypadá! Už jen těch dílů - číslováno je jich do 100, ale mnoho dílů je číslováno hromadně, takže to půjde do stovek!
Pouštím se po tomto boji bez oddechu do jednoho pidi a jednoho fakt huge modelu. A to zároveň, kvůli boji s prokrastinací a jako pokání za předešlé lepičské hříchy způsobené na Hvězdě.
PS: Dík JaKRovi a Akimu za podporu, moc to pomohlo;-)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Pěkná práce a vskutku čtivý a dramatický report! 8-)

Prima!
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od Aki »

no vidíš to... a to bylo strachu :) mně se třeba po přilepení na podložku zvlnila i dlažba u Starýho bělidla... nejdřív jsem byl ukrutně nas... štvanej, ale pak jsem si řek no a co, dyk u každýho starýho baráku je ta dlažba v reálu kolikrát ještě divočejší... :) u auta, nebo u lodiček by to asi neprošlo, ale u domečků se ze zvlněnýho terénu nestřílí... třeba když jsem lepil Žleby, tak jsem naopak terén nepodlepil schválně, aby se trochu zvlnil a docela se zadařilo :)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Standa F.:
Děkuju za pochvalu, moc si toho vážím!
No jo, trochu jsem se nechal unést (moc slov), ale bylo to fakt drama! :D

Aki:
Jojo, už budu příště klidnější ;)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od Daniel »

Zvládl jsi to moc pěkně - gratuluji :)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od IceZero »

ten slovní popis je snad lepší než samotný model... a ten je slepenej pěkně. takže za mě palec nahoru :roll:
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Děkuju moc chlapi,
trochu jsem přetáhl "doporučený" počet slov, ale tak aspoň jsem někoho třeba pobavil :twisted: :roll:
a někoho třeba varoval do budoucna. Ale možná, že některý hovadiny jsou neopakovatelný :D :geek:
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od JaS »

Povedená stavba a suprovej popis, zvlášť pasáž s retušováním spáry (vzpomněl jsem si, jak jsem opravoval úplně zanedbatelnou prkotinu a dopadlo to vzteklým rozšlapáním a stavbou od začátku)
správně by mělo být doj.b.l, ale tady ten dušínovský automat na sprosté výrazy mi to neumožní napsat v celé síle tohoto hrůzného okamžiku
:) :) :)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Letohrádek Hvězda/M. Bartoš-Dukase/1:165/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Ahoj, jo přesně, jsem rád, že nejsem sám, kdo má takové zážitky. Nejhorší je, že to začínáš dělat a už víš, že to bude hovadina, ale prostě to nejde zastavit:-). Takhle podobně mi švagr popisoval, jak do hoblovačky dával takové malé destičky, že mu to bylo líto vyhodit...a už viděl, že tam ty prsty půjdou - a stejně to tam strčil. No a prsty šly, jako párečky na kolečka se mu to krájelo prý :twisted: :roll: :shock: :shock: :D . No jo, no. Ale to je podstatně horší příklad, než ty naše rozšlapané (skororozšlapané) modely, tak v tomto úhlu pohledu se naše ztráty dají snést :D.
Zajímavá úchylka (aspoň moje) je i ta, že ty nejtěžší věci odkládám - a pak z ničeho nic bez přípravy k tomu sednu a začnu to mastit (ideálně pozdě v noci, popř. přímo od dveří při návratu domů v lihu...). Pěkná blbost! Ale už jsem se spálil snad třikrát, tož snad mi to příště už docvakne a rozmyslím si to... :) :) ;) .
JO a děkuju za hezká slova pochvaly;)
Maja
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“