Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150 / HOTOVO

lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150 / HOTOVO

Příspěvek od lukše »

Zdravím všechny
Po té nadílce modelů za letošní 24 hodinovku jsem se do jednoho z nich hned pustil :lol: . Vybral jsem si tento pěkný zámek. O předloze se zde rozepisovat nebudu, kdo bude chtít, si to jistě najde sám.

Vystřihovánka se skládá z 6 stran formátu C 4, rubová strana obálky obsahuje povídání o předloze včetně několika černobílých obrázků, zadní obálka obsahuje návod a návodné kresby. Model tvoří 94 číslovaných dílů, fyzických je asi 230. Po malém prostudování model na první pohled neobsahuje žádné záludnosti, nejsložitější se ovšem zdá střecha, která se (kromě střechy věže) nejprve celá slepí a pak se v jednom kuse lepí na budovu.

Zde přikládám ještě náhled na vystřihovánku (omlouvám se za kvalitu některých fotek, všechny jsou focené za umělého světla)
Obrázek Obrázek

A teď už k samotné stavbě. Začal jsem podle návodu nádvořím. To se skládá pouze ze tří dveří a schodiště. Na fotce ještě není přilepen strop.
Obrázek Obrázek Obrázek

Další částí stavby je věž. Na fotkách jsou všechna okna věže, stěny a kartonové šablony na podlepení.
Obrázek Obrázek Obrázek
Hotovou věž ještě nemám nafocenou - nafotím příště.

Dále již následují stěny samotné budovy zámku. Nejprve jsem vyřezal všechny rámy oken a poté je nalepil na jednotlivé stěny. Následují okénka, na kterých právě pomalu pracuji.
ObrázekObrázek Obrázek

To je zatím všechno, pokračování příště. Jinak, jak je už u autora zvykem,model se lepí dobře, vše sedí bez problému .
Naposledy upravil(a) lukše dne ned 26.4.2015 12:15, celkem upraveno 1 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od maja »

Super, jsi myslím první, kdo to tu lepí! Je to moc hezký model. Mám to koupené a pořád to doma okoukávám :) , ale zatím jsem to ještě nechal u ledu. Nepřišel jsem na to, jak se vypořádat s tím hlavním schodištěm, resp. kamenným zábradlím. Vzduch tam nechat je u takového pěkného modelu hřích, ale jen vyřezat to nejde, protože zábradlí má "sílu stěny", není ploché. Ale třeba na něco přijdeš (?).
Lepíš to perfektně, je to od začátku vidět, takže volba NEJ modelu 24 hodinovky byla potvrzena, jako definitivně dobrá ;) ;) !! Ceny padly do správných rukou.
Tak hodně štěstí, budu sledovat, hlavně, abyste ho nepřeříz, pane kolego :P !!
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Zdravím, přikládám dvě fotky věže a jednu fotku aktuálního stavu práce na okýnkách.
Obrázek Obrázek Obrázek

Moc díky majo za pochvalu, opravdu to potěší, ale zase tak perfekní to nemám, nějaké chyby se tam najdou. S tím zábradlím také ještě přesně nevím jak to vyřeším. Zatím mně napadla možnost celý díl rozkuchat, každou stranu sloupků (včetně těch na krajích zábradlí a jednoho středového) podlepit asi milimetrovým kartonem (to už by mohlo jít vyřezat) a slepit ruby k sobě, potom hrany zaretušovat. Horní lištu zábradlí vyrobit z kartonu a její horní stranu a boky oblepit původním dílem, spodní stranu by poté bylo potřeba nějak obarvit, nebo polepit papírem podobné barvy. Horní hranu spodní zděné části zábradlí by potom bylo potřeba vyrobit celou novou, taky z nějakého papíru podobné barvy. No a potom se pokusit dát to celé dohromady. Snad jsem to popsal pochopitelně :D . Je to sice trochu složitější, ale nějak by to mohlo jít, jiná možnost mě už také nenapadá.
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Tak jsem zase trochu pokročil ve stavbě. Slepil jsem všechna okýnka a začal je vlepovat do stěn. Zatím mám hotové dvě nejkratší včetně podlepení.
Obrázek Obrázek Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od maja »

Ahoj, s tím zábradlím jsi to popsal srozumitelně, v poho ;) , určitě je to asi nejlepší způsob, jak to vylepšit, i když pracný a riskantní na poničení dílu. Ale na druhou stranu by tam ta bílá strašně vadila, tak myslím, že i s úplně zgruntu vyrobením některých částí zábradlí a přebarvením to nakonec bude lepší, než to nechat v oriinálu. Taková zábradlí jsou fakt zákeřný. Autor modelu s tím v podstatě němůže nic dělat a laser asi taky v tomto případě nic. Ale těším se, jak to přepereš, nemám strach ;) :). Jo a okýnka jsou jako z výrobního pásu (a že jich je :shock: :) )
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Ahoj, pomalu pokračuji dále (času je míň, než bych si přál, ale není to úplně nejhorší) a hlásím se s dalším postupem na stavbě.
Všechny stěny jsem osadil okýnkama, podlepil a doplnil podstřešní římsy a většinu různých plastických prvků na stěnách (některé nalepím až později).
Obrázek Obrázek Obrázek

Také jsem si sestavil střechu věže s vikýři. Zde snad jen upozorním případné další stavitele, že je potřeba sledovat číslování dílů. Dva z vikýřů jsou totiž asi o 0,5 mm kratší než zbylé dva. Tento rozdíl není na první pohled samozřejmě vůbec vidět, proto je důležité sledovat čísla dílů. U mně byl skalpel rychlejší :lol: a všiml jsem si toho až, když jsem vikýře slepoval a zdálo se mi, že některé díly na sebe přesně nenavazují, ale stihl jsem je včas odlepit (snad) bez následků :D .
Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě jedna fotka, jak to teď vypadá na mojem stole :D
Obrázek.

Teď bude samozřejmě následovat spojení všech stěn včetně věže a nádvoří a přilepení na podložku, která zatím schne podlepená pod zátěží. U modelu bych také rád udělal okolní terén, tak velký terén jsem zatím ještě nedělal, tak uvidíme jak to dopadne :D . Jinak Majo máš pravdu, že to zábradlí je opravdu zákeřný :lol: . Zjistil jsem ale, že ta žlutozlatohnědá barva, kterou jsou barvená všechna ostění oken, římsy a to zábradlí jen jen o kousek světlejší než barva cestičky na teréním díle, který pravděpodobně nepoužiji, takže při výrobě zábradlí si s ním trochu vypomůžu :lol: :lol: .
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Tak se tu po delší době hlásím s dalším postupem :lol: . Oproti stavu na posledních fotkách se mi model trochu rozrostl, všechny stěny jsem přilepil na podložku a model tak získal svou finální velikost (kromě terénu). Také se již hůře hledá místo pro focení, proto přidávám fotek jen pár. Dále jsem slepil celou střechu, kterou již mám také celou podlepenou kartonem.
Obrázek Obrázek
Potom již příjde osazení střechy na stěny zámku, to určitě nebude jednoduché, ale střecha pasuje na model krásně, takže by to mohlo jít lépe než jsem čekal. Ještě přidávám dvě fotky zámku se střechou osazenou na sucho.
ObrázekObrázek
Potom už bude zbývat jenom pár detailů (komíny, jeden vikýř, a hlavně schodiště), které si však nechám asi až na závěr, takže již začnu pomalu přemýšlet nad tím terénem...
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Tak přidávám další pokrok ve stavbě. Střecha zámku je již na místě, její osazení nebylo nejjednodušší (jak jsem očekával). zpočátku to šlo dobře, ale později už byl docela problém dostat se k některým římsám s lepidlem. Musel jsem kraje střechy v některých místech mírně nadzvednout (tedy prohnout kraje směrem nahoru), čímž se bohužel při některých úhlech pohledu projevuje, že jsou některé okraje mírně zvlněné (na fotkách to ale není vůbec vidět). Doplnil jsem ještě pár detailů, a takhle model zatím vypadá.
Obrázek Obrázek Obrázek

Poté jsem již začal pracovat na schodišti se zábradlím. Pokusím se zde trochu přiblížit postup výroby. Nejprve jsem udělal spodní zděné části zábradlí (nevím jak to přesně pojmenovat). Použil jsem díly zábradlí z vystřihovánky, kde jsem horní část (tu se sloupky zábradlí) odřízl. Tento díl jsem slepil a horní část jsem vyplnil kartonem (jako šablonu jsem použil místo pro přilepení schodiště v terénním díle) a následně jsem karton přelepil bílým papírem (je jen o trošičku světlejší než boční díly).
Obrázek
Dále jsem slepil samotné schodiště (schody jsem vyplnil balsou) a přilepil k němu oba tyto boční díly. Poté jsem vyrobil horní římsy zábradlí. Původní horní díly zábradlí jsem podlepil tenkým kartonem, zespodu jsem ještě přilepil díly znázorňující cestičky v terénním díle a vyřezal. Potom jsem je spojil a boky oblepil tenkými pásky (také z původního dílu).
Obrázek
Zbyvalo to, co je mezi tím :D , tedy sloupky (to nejtěžší). Šest silnějších (z toho 4 mají zkosené boční hrany a 2 spodní mají zase šikmé horní hrany) je vyrobeno z balsy a oblepeno původními díly a také díly z již zmíněného terénního dílu. Samotné sloupky jsou opět z původního dílu, každá strana podlepena zvlášť kartonem a následně obě strany slepeny rubem k sobě. Jejich vyřezání bylo nejtěžší a těch ulomených špiček skalpelu... Po slepení obou stran jsem ještě řez trochu zarovnal, aby byly obě strany co nejpřesnější a boky už pouze zaretušoval. Tím vzniklo něco takového....
Obrázek Obrázek
...a poté už se jednotlivé části zábradlí spojovali. Asi takhle nějak. Jednotlivé sloupky jsem lepil jen od oka.
ObrázekObrázekObrázek
Až vzniklo nakonec toto:
Obrázek
A ještě jedna porovnávací
Obrázek

A toto jsou poslední papírové díly, které mi teď zbývají na zámek osadit:
Obrázek
To ale až po terénu, který mně teď právě čeká...
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od pahejl69 »

Tak to je teda mazec!!! Líbí moc moc moc ;)
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Díky Ondro, od autora to zvlášť potěší. Je pravda, že je s tím o dost víc práce, ale myslím si, že si to ten model zaslouží.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Makr »

Opravdu povedená práce!
Martin
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Celý model se ti moc povedl, ale to schodiště :shock: to je suprový. Tak hodně zdaru ve finiši a těším se na výsledek ;)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od maja »

Ahoj, tak to je naprostá paráda!! Jak jsem předpověděl;-), model je slepený suprově. A to schodiště...to je maniakální řešení. Dovedu si asi představit to množství práce, jen nevím, jestli někdy najdu morální síly to aspoň trochu napodobit, ale výsledek je opravdu prvotřídní!! Teda PRVOTŘÍDNÍ. Jsi fakt borec. Definitivně ses stal mým třetím guru :shock: ;): TEO, VašekS, lukše - otec, syn a duch svatý :twisted: :twisted:
amen :P
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Díky moc všem za pochvalu, opravdu to hodně povzbuzuje do další práce. Ten terén jsem se rozhodl udělat "trochu" větší, takže to vypadá, že to ještě nebude tak jednoduché a rychlé. Sám jsem ještě zvědavý jak to dopadne, jak už jsem psal, bude vlastně taková moje premiéra, ale myslím si, že tento model si to zaslouží. Jinak zatím mám terén jenom ve stadiu vytvarovaného polystyrenu, na který jsem nanesl modelářskou (vlastně modelovací) hmotu od Poláka. Ten terén se snažím dělat podle skutečnosti (podle fotek), ale nějaké maličkosti určitě vynechám. Fotky přidám nejspíš v neděli, zatím se mějte.
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Zámek Lobkovice / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od lukše »

Jak jsem slíbil, tak přidávám několik fotek aktuálního stavu terénu (moc toho zatím není :) ). Také jsem z fotek skutečného zámku zjistil, že v rohu u věže ( na modelu, kde je malá plocha bez modelovací hmoty - pouze polystyren) je docela velká skála, kterou jsem se rozhodl také ztvárnit, to ale zase příště.
Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“