Zámeček Kyjov/Ondřej Hejl/1:120/HOTOVO

Odpovědět
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Zámeček Kyjov/Ondřej Hejl/1:120/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Ahoj,
zároveň s modelem Starého bělidla od M. Bartoše jsem začal stavět i zámeček v Kyjově, jednak proto, že ho znám od mala, jednak proto, že je to krásná stavba, kterou Ondra připravil v úžasném měřítku 1:120!! Spousta lidí ani nenajde, dokonce ani ti, co bydlí v okolí,ho leckdy neznají nebo nepovažují za zámek. Je umístěn několik desítek metrů za hranou náměstí (vně původní městské brány) na protilehlé kratší straně, než stojí známá krásná renesanční radnice. Část budovy kdysi vyhořela, hřbitov, který ještě ve 20. stol. dosahoval prakticky až ke stavbě, byl zplanýrován a k původní renesanční budově byla připojena moderní přístavba, která (naštěstí;-) není součástí modelu. Zámeček je obklopen stromy, takže je celkem nenápadný, spíš je z dálky vidět kaple (původně románský kostel), stojící na kopci nad zámečkem. Budova slouží již téměř 100 let kyjovskému vlastivědnému muzeu a podrobný report o její historii podal kaktusák ve své betastavbě, takže ani není moc co psát.
Model je tak suprově navržen, až je to k nevíře. Všechno na sebe pasuje tak, že mě to vždycky úplně dostane:-). Čekám po zkušenostech s modely od R. Navrátila, za každým rohem nějakou zradu - a ono nic. Těší mě to, protože se tím člověk aspoň trochu uklidní, že není až takový dřevák, navíc to strašně motivuje stavbu nezvrzat a udělat na ní úplně všechno tak, jak to bylo navrženo. Když vidím některé popisy kolegů, jak se trápí se zahraničními modely, které ani nemají extra moc detailů a plasticity, říkám si, že oni ti dva "Mistři jr." O.H. a M.B. jsou strašně nedocenění. A to jsou ty české modely k mání v podstatě za hubičku.

Doklad originálu - zase jsem se nechal unést a fotím až po tom, co jsem do toho začal v rozrušení řezat:-)
Obrázek Obrázek Obrázek

Celá stavba jde ze začátku pomalu, protože je potřeba připravit si všechny fasády s mnoha okny a je fakt nutné všechno podlepit kartonem - model je ve velkém měřítku a plochy stěn jsou poměrně velké.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Při kompletaci obvodu budovy jsem ještě dodatečně přidal příčná žebra, protože i s tím podlepením došlo k mírnému průhybu delších stěn, který by dělal velkou paseku při lepení střechy (lepí se celá v kuse natupo na hranu podstřešních lišt, které jsou umístěny po celém obvodu stavby včetně přístavků). Protože je potřeba na každou stěnu zvlášť přilepit ty podstřešní, na řezu v podstatě trojúhelníkové lišty, jejíž jedna chlopeň se lepí na rub dílu a vlastní lišta zepředu (tradiční konstrukční prvek Ondry, koukám na jeho modely, co mám pokupované, a je to u mnoha z nich), nalepil jsem nejdřív je a teprve potom díl podlepil kartonem. Je to proto, že karton by nedovolil zatížení chlopně. Takto jsem po narýhování lišty nejdříve nalepil tu chlopeň z rubu, celé to zatížil a nechal proschnout, pak jsem díl podlepil kartonem (dělám to oboustrannou páskou, je to super a rychlé) a teprve potom lištu naohýbal a přilepil zepředu. Tahem tohoto lepení (dlouhých lišt) se ale (jako vždy) ty větší díly (delší strany budovy) stejně malinko prohly, proto ta výsledná příčná žebra uvnitř budovy. Je mi jasné, že zkušeňákům ten popis k ničemu není, ale myslím, že na fóru je dost méně zkušených (jako já), tak to píšu, jak jsem já vyzkoušel, abych jim ubral minuty přemýšlení a obav, které jsem při tom měl.

Po kompletaci jednotlivých fasád a netrpělivém ozkoušení toho "jak to bude vypadat" nasucho
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

je slepení obvodu záležitostí okamžiku - během pár minut se vám vyloupne takováhle hezká stavbička.
Obrázek Obrázek
Průčelí, jak psal i kaktusák, je dobré lepit přesně podle návodu, žádné improvizace:-). Ttrošičku jsem se pral s ministříškou (malý díl "ze střešních tašek"), kde jsem po několikerém zkoušení na sucho nakonec chlopně uřezal a přilepil to natupo - s těmi chlopněmi jsem to pořád nějak nemohl pochopit, nešlo mi to tam. Sedlo to tam nakonec parádně i tak.
Nalepení terénů bylo úplně ok, přesně jak píše kaktusák, všechno neuvěřitelně klaplo, přestože terény nejsou ploché, ale trávník je částečně i ve sklonu. I schodky, přestože je to titěrné lepení, vyšly úplně super. Terén akorát trochu přečnívá přes půdorys, podložku - v místech, kde je ten umělý řez (v reálu zde navazuje moderní přístavba). Na některém, zde na fóru již prezentovaném modelu jsem to, mám pocit, viděl taky - tak možná se nasčítají ty mikromilimetry papíru dílů, které dokola obklopují stěny stavby, nebo je to výsledek malých nepřesností jinde - ale je to pro mě v těchto partiích modelu celkem nepodstatný detail.
Obrázek Obrázek

Paradoxně jsem se nejvíc zapotil u "výroby" plotu se vstupem. Ve slepeném výsledku je to tak titěrné a tak detailní, že je to hrozně roztomilé (sloupky, stříška s podpěrami, super detailní textura). Když jsem tu cihlovou stěnu zkompletoval, maličko se prohnula dovnitř, takže zezadu by zůstal fuk mezi stěnou a přilehlým terénem. Proto jsem to celé znovu zespodu rozřízl žiletkou a tu dutou stěnu vyplnil kousky ubrousku. Dole je dobré chlopně maličko zmenšit, nebo odfiknout úplně, jdou totiž přes sebe a mohlo by to udělat spáru mezi půdorysem a plotem. To samé je podle mě potřeba upravit u všech komínů. Tam je taky dobré chlopně, které jdou přes sebe, zmenšit, aby komín dosedl přesně na střechu.
Obrázek Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Zámeček Kyjov/Ondřej Hejl/1:120/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Po kompletaci střechy do jednoho dílu jsem dlouho dumal nad tím, jak to vlastně lepit. Pořád jsem přemýšlel, jestli jsem někde neudělal chybu s těmi lištami, nevěřil jsem, že to mám lepit natupo na hranu. Pořád jsem přemýšlel, jestli ty podstřešní lišty nemají být lepeny tak, že zezadu stěny se přilepí jen kousek chlopně, čímž horní plochy (na řezu) trojúhelníkových lišt nebudou kolmé na zeď, ale budou zkosené a že se pak na tyto plošky nalepí střecha (taky ta lišta pod střechou zvenku je na reálné budově kolmá ke stěně, kdežto na modelu šikmá), ale na autorově návodné kresbě u mnoha jeho modelů je vidět, že se zadní chlopeň lepí až nadoraz, tak jsem to riskl. Ani už jsem vlastně jinou možnost neměl. Navíc ten sklon lišty bych těžko odhadl s úhlem, který svírá střecha se stěnami. Zevnitř jsem obarvil přesah střech (raději víc), bylo vidět, že na všech stranách to bude přečnívat, a hodně se nadechl ---- a přilepil to na první dobrou! Sedlo všechno, včetně nejrůznějších rožků - bomba. Jen na jedné straně stavby je přesah větší, než na druhé, ale rohy budovy mi jinou polohu střechy vlastně nedovolily. Nevím, jestli to tak mají i kolegové, kteří už zámeček stavěli (?). Ve skutečnosti je střecha asi ukončená přímo na hraně podstřešní lišty (je tam všude samozřejmě okap), ale nedovedu si představit to žiletkou zařezávat podle stěn, byla by to vlastně blbost. Přesah vytváří přesné rovné hrany (kryje jakékoliv nepatrné prohnutí stěn, které by tím zaříznutím vyniklo) a imituje i ten okap. Snad to tak i Ondra zamýšlel. Přemýšlím ale nad tím, že na některých modelech má chlopně i na hranách střech, někde je to bez nich. Na čem to závisí? Odteď se ale nebojím to lípnout na ty hrany. Je to v poho a dobře to vypadá.
Obrázek Obrázek



No a tohle je výsledek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Celé stavbě jsem dodal trochu patiny, aby to nevypadalo tak netknutě modelově. Stav před nedávnou generál. opravou, ale už i nynější ušpinění a odpadání omítky u paty stavby mi to umožňují - chybí jen idiotské grafiti, nastříkané na průčelí zelenou barvou. Jednak je to v měřítku téměř nemožné napodobit, jednak je to odraz čiré tuposti některých jedinců, která není hodna archivace na žádném modelu :) :cry: :x .
Terén je znázorněn před úklidem v mém "oblíbeném" období rozbředlé nemrznoucí zimy :D.

Jediné, co jsem trochu podělal, je semotamo ušpinění lepidlem na některých místech a pak 2 menší krpy, kterých se při své nezkušenosti ještě nedokážu úplně vyvarovat. Jednak jsem při retuši malých sloupků, plasticky vylepšujících průčelí stavby, trošku mázl i vedle, což šlo vlhkým ubrouskem už jen trochu rozpliznout (může to být ale jako reálné ušpinění na hraně štuky), a pak jsem nepohlídal zadní chlopeň malé plechové stříšky, která kryje zaoblený přístavek. Zespodu je již v té době stavba nalepená, takže se ke chlopni nejde dostat a tak mám hranu stříšky o malinko níž, než je předkreslené umístění. Už jsem to kvůli tuhnoucímu lepidlu ani špičkou skalpelu nedokázal vytáhnout zpátky na tuto lajnu. Ale šlo to dobře zaretušovat, barvu jsem trefil. Možná by se dala stříška nalepit dopředu na přístavek a teprve pak ten přístavek přidat k hlavní budově (ještě malá poznámka k tomuto zaoblenému přístavku, fakt dost bacha na přesné ohnutí a nalepení na podklad, aby vám to pak pasovalo k terénu, který pak lepíte k boku této oblé stěny měl jsem tam nakonec malinkou spáru, kterou jsem pak ucpával nacupovaným ubrouskem s herkulesem a omatlával opatrně barvou). Ještě musím obarvit hranu sololitové desky, není to takhle vůbec hezký, ale čekám na dodávku temper. vodovky to kryjí blbě.

Ve výsledku jsou pouze tyto dvě chybky pro mě docela velkým úspěchem, čímž jsem (snad - aspoň doufááám) zvládl svou lepičskou maturitu. Jsem snad poprvé fakt celkem spokojený s tím, jak jsem to dopatlal. Ale je to hlavně díky Ondrovu super modelu, strašně mě to drželo ve střehu, abych to nezvrzal. Navíc tím, jak je to přesné to člověku neznechutí stavbu a je možný se soustředit na to, jak to udělat co nejlíp, a ne pořád jen flikovat chyby návrhu...
Takže závěrem, za pouhých 80 korun (už ani ne tři piva...) radost ze stavby a krásný věrný model ne příliš známé, ale hezké budovy. A velkou, teda VELKOU poklonu O. Hejlovi. Je to démon ;)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“