Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Odpovědět
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Na zahraničních fórech jsem už několikrát zahlédl papírové modely zámku z údolí Loiry ve Francii. U nás se tyto modely dlouho sehnet téměř nedaly. Až před nedávnem je začala dovážet firma Betexa, tak jsem si pořídil postupně celou sadu těchto krásných zámečků.
Jelikož jsem s modely tohoto vydavatele neměl zkušenosti, řekl jsem si, že začnu s modelem od pohledu nejjednodužším a to se zámkem Azay le Rideau.

http://www.betexa.cz/zamek-azay-le-rideau/" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

Samotný sešit obsahuje poměrně podrobné informace z historie předlohy modelu v několika světových jazycích, několik dobových plánků a černobílých fotografií. Návod ke stavbě modelu je proveden formou dvoustrany s černobílými nákresy z jednotlivých stavebních kroků, takže znalost francouzštiny není třeba. Kdo někdy lepil plastové modely, určitě se rychle zorientuje. Součástí sešitu je i deska formátu A4 ze silnějšího kartonu, vohdná k podlepení drobnějších dílků, nebo základové desky. Samotný papír je dostatečně tvrdý, takže bezproblému drží tvar a po zaschnutí se nekroutí. Snad jediným negativem je jeho křídový lesk.

A teď už k samotné stavbě:

Začal jsem kompletací obvodových zdí a jejich následným přilepení na podlepenou základovou desku. Pozor při vystřihování náročně provedené výzdoby oken střešního patra.
Obrázek
Obrázek

Následně jsem vlepil výstuhu a imitaci vnitřního schodiště.
Obrázek
Obrázek

Pokračoval jsem přilepením prostoru nádvoří zámku.
Obrázek

Dále jsem přilepil hlavní věž u vstupního mostu a sokly pro nárožní věže.
Obrázek

Pokračování příště.
Naposledy upravil(a) Carvrer dne sob 25.2.2012 12:14, celkem upraveno 1 x.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Azay le Rideau / L' instnt durable / 1:250

Příspěvek od Lesy »

Tyhle modely jsou určitě zajímavé a u nás neokoukané, takže se těším na pokračování. Jenom je škoda, že to celkově není trochu víc plastické.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Tak ve stavbě došlo k dalšímu pokroku. Připojil jsem vystupující podstřešní patro obvodových zdí a nárožních věží s mnoha náročně zdobenými okny. Nyní mě čeká stavba střechy.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Carvrer dne sob 25.2.2012 12:14, celkem upraveno 1 x.
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Tak jsem znovu pokročil ve stavbě, tentokrát poměrně náročnou stavbou střech. Přidal jsem několik stříšek vykířů a sestavil dvě nárožní věže. Stavba se pomalu chýlí ke konci.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Tak model je již hotový a byl k vidění na akci v Brně Lužánkách. Až nyní jsem se ale dostal k tomu vložit fotky na internet. Stavba byla vcelku pohodová, ž na pár drobných maličkostí. V současné době pracuji na vlastním stvárnění terénu, nebo spíše vodní plochy, která celý model obklopuje. Fotky brzy přidám.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Tak se mi téměř po roce podařilo konečně dokončit malou krajinku kolem tohoto modelu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Medium »

Jo jo, francouzi mají pěkné modely, a Tobě se podařilo postavit bezvadný model. Jedinou vadou je tedy třeba chybějící informace, jak jsi postupoval při výrobě vody...?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Aki »

relativně jednoduchej, ale moc sympatickej model, ta voda se ti podařila náramně! taky by mě zajímal postup...
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Majo71 »

Určite to bude akrylová "voda" a pod ňou niekoľko vrstiev nafarbeného toaleťáku. Podobné sm použil pri svojom Tower Bridge, dobre sa s tým pracuje.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Makr »

Jediné, co tento model kazí je chybějící olištování podložky,
jinak velice pěkné a voda jak živá. :!: ;)
Martin
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Carvrer »

Díky za ohlasy. Tvorba vody je více než jednoduchá. Už jsem ji popisoval dřív, tuším ještě na starém fóru. Jedná se o klasický primalex barvu do interiéru s texturou omítky (v barve zśtávají takové cucky, které při nanášení válečkem na rovný a hladký povrch zanechávají tuhle charakteristickou stopu). Ne, že bych si to kupoval kvůli modelaření, ale zůstalo mi toho půlka kyblu doma po malování, tak jsem to zkusil nanést i na sololit a výsledek je víc než uspokojivý. Pak už stačí jen natřít správným odtínem modré (původní barva je totiž typická česká interiérová meruňka), doladit nějakými flíčky a několikrát přestříknout vrstvou bezbarvého lesklého laku.
Jinak k té chybějící liště, na podložce je uvedený schod záměrně, jelikož doma mám všechny modely pod skleněnými poklopy, který mi známý dělá na míru, aby se na modely neprášilo. Ten jsem ale samozřejmě nefotil.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Azay le Rideau / L' instant durable / 1:250

Příspěvek od Makr »

Aha :idea:
Pak je modýlek bezvadný a gratulace už letí!
Martin
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“