Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160 HOTOVO!

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160 HOTOVO!

Příspěvek od Majo71 »

Tak po veteránoch a nakladači som sa rozhodol zase na čas vrátiť k architektúre. Pretože moji obaja rodičia pochádzajú z Banskej Štiavnice a ja som tam trávil ako dieťa každé prázdniny, tak voľba bola jednoznačná. Pre rodičov to bude prekvapenie, tak sa mi to snáď podarí postaviť tak, aby to bolo "kukateľné" a nerobilo to hanbu na poličke :-)

Model zkonštruoval slovenský modelár QUASI a vyšiel u Dukase na 4 listoch formátu A4. Postaviť sa dá v jednoduchšej a zložitejšej verzii. Ja som sa, samozrejme, rozhodol pre tú zložitejšiu, s plastickými oknami.

Tu je náhľad na obálku:

Obrázek

Začal som vystrihnutím všetkých 4 stien zámku a stien 4 bášt a vyrezaním otvorov pre všetky okná (a že ich bude požehnane!). Zároveň som si vyrezal kartónové výstuže, ktoré po nalepení okien a zlepení pôdorysu zámku vlepím dovnútra:

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne ned 20.7.2014 10:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Luisa »

Sleduji...
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Tak som prilepil všetky rámy okien na steny zámku a teraz ma bude čakať zdĺhavá a monotónna práca - narýhovanie, vyrezanie, spracovanie a prilepenie celkom 86 okien (!!).

Obrázek

A Luisa: ďakujem, že sleduješ, ale chvíľku to potrvá, než bude vidieť nejaký výsledok :-) A hlavne, času je málo, takže sa k tomu dostanem sporadicky. Ale dúfam, že sa doberiem pozitívneho výsledku.
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pát 11.7.2014 14:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Tak, prvá stena (A1) už je hotová, obsahuje celkom 11 okien a včera som sa s tým babral celý večer.

Tu je náhľad na "veľkosť" okien:
Obrázek

Pretože sa všetky okná lepia natupo (nielen do steny, ale aj samotné), tak si pomáham 1 chlopničkou:
Obrázek

A takto vyzerá hotová stena:
Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pát 11.7.2014 14:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Okná, okná a zase okná....Už mám hotové ďalšie 2 steny (A2 a A3), ešte A4 a budem môcť zámok uzavrieť do pôdorysu a nalepiť na podložku, ktorá je ešte stále pod záťažou :-)

Náhľad na ďalšie hotové steny:

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pát 11.7.2014 14:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Daniel »

Krásná práce - držím pěsti at se i dál daří a těším se na pokračování 8-)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Tak konečne nejaký progres - dohotovil som poslednú stenu:
Obrázek

a nachystal som si podložku (druhá snímka je s farebnou korekciou prechodov do bielej):
Obrázek Obrázek

Následne som začal objekt uzatvárať, pre lepšie udržanie geometrie som si vyrobil 2 výstužné rebrá, ktoré som vlepil do podlahy a potom aj navrch budovy:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Následne som vnútorné strany všetkých stien vystužil predpripravenými kartónmi podlepenými obojstrankou (s výrezmi pre okná):

Obrázek Obrázek

A toto je výsledok, pekná krabička :-):

Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pát 11.7.2014 14:22, celkem upraveno 1 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od maja »

Máš to moc pěkné, super nápad s tou korekcí spodních hran stavby. Dík za inspiraci. Jak je vystřihovánka navržena? Sedí díly zatím? Přemýšlím o pořízení, tak budu rád za jakékoliv, byť i maličké info.
Ať se Ti daří
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Ad Maja:

Ďakujem za odozvu :-). Diely sedia krásne, zatiaľ som s ničím problém nemal. Ak máš skúsenosti so stavbou architektúry, tak sa do modelu môžeš kľudne pustiť. Tie úpravy som sa rozhodol urobiť, pretože to model spevní a lepí sa to lepšie. Aktuálne som podobne spracoval aj prvú baštu a model už stojí na podložke, čoskoro sem dám fotky, tak uvidíš sám. Držím palce do stavby.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od maja »

Ahoj, moc děkuji za info a přeju co nejhezčí model!
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Takto som spracoval prvú baštu (ozn. ako "B") - zase som si vyrobil z prefotenej podložky podlepenej slabším kartónom 2 rebrá, ktoré som vlepil hore aj dole a výborne to celú baštu spevnilo, udržalo tvar a na budovu zámku sa lepila úplne luxusne, nič sa nekrútilo, je to pevné. Okná som, samozrejme, vlepil ešte pred vlepením rebier.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ešte prilepiť strechu (inak, aj tá má na dne prilepený kúsok kartónu, aby lepšie sedela pri lepení na budovu bašty) a prvá bašta bude hotová. Potom bude postup úplne rovnaký u bášt C-E.
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pát 11.7.2014 14:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Po dlhej dobe sa opäť hlásim - času moc nie je, ale stihol som spracovať ostatné 3 bašty, aj s oknami a strechami, všetko je na svojom mieste, t.j. prilepené k budove a podložke:

Obrázek Obrázek

Nasledovať bude strecha. Vystužím ju podlepeným kartónom, na ktorom je nalepená kópia dielov strechy.

Obrázek Obrázek
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od maja »

Ahoj, vypadá to moc hezky, máš to opravdu parádně slepené. Model už jsem zakoupil taky;-). Je super, že dáváš info, co a jak podlepuješ, bude se to hodit:-)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Takže, ako som už spomínal, pokračujem strechou. Použil som kartónové výstuže podlepené obojstrankou. Strecha po zhotovení drží geometriu a je pevná ako skala (teda skoro :-)):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovali vikiere. Upustil som od postupu s chlopňami, ktorý sa mi pri danej "veľkosti" dielov zdal nešikovný, chlopne som ufikol a bok použil ako "obšívku" na kartónom podlepený čelový diel:

Obrázek Obrázek

Nasledovala zložitejšia stavba vežičky, ktorá má aj interiér. Autor doporučoval najprv zlepiť vonkajšiu časť a potom do nej vlepiť vnútro. Ja som vnútro vliepal do vonkajšej časti postupne a na konci som celý celok uzavrel. Dôkladná retuš bola nevyhnutná, aby nepresvitala biela farba, keby náhodou oba diely úplne presne nelícovali:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ďalšia v poradí bola stredná časť veže:

Obrázek Obrázek

Kameňom úrazu bola cibulka veže - autor doporučuje použiť kostru, na ktorú sa prilepujú jednotlivé lupene cibule. Asi som kostru nezlepil úplne presne, pretože po nalepení všetkých lupeňov mi medzi prvým a posledným zostala asi 1 mm medzera, takže som musel pri ich lepení vyvinúť tlak a celá cibuľa sa trochu stočila do vrtule, nie je proste symetrická. Už sa s tým nedalo nič robiť, musel by som mať ešte jeden výtlačok, ale pretože model už so sebou beriem na Slovensko, nechám to tak, snáď to až tak vadiť nebude...Inak,lupene som lepil bez chlopní, natupo:

Obrázek

Schody som lepil obdobným spôsobom ako vikiere a šlo to krásne:

Obrázek Obrázek

Pripravil som si drobotinu na vrchol vežičky:

Obrázek

No, a keďže už dnes model nestihnem dokončiť a zajtra idem na týždeň na Slovensko, kde ho chcem dokompletovať a odovzdať rodičom, beriem so sebou jednotlivé diely a drobotinu a dám to tam všetko dokopy. Potom sem hodím už fotky hotového modelu. Bude stáť na drevenej podložke.

Obrázek

a na zábradlie použijem 2 laserové doplnky:

Obrázek

Tak zatiaľ sa majte a dovidenia pri fotkách hotového Nového zámku! :-)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Nový zámok - Banská Štiavnica/QUASI, Dukase/1:160

Příspěvek od Majo71 »

Tak hlásim hotovo! Ako som už písal, model som dokončoval v Žiline, a na just mi zostala tá najdrobnejšia práca (mám tam blbé svetlo, malý stôl, proste provizórne podmienky)...Zúril som hlavne pri schodoch, ktoré som prilepoval pod lupou, ale aj tak to nie je ono, ale som rád, že som to nakoniec dokopal dokonca. Rodičia boli prekvapení, netušili, že existuje takýto krásny model z ich rodiska :-) (ďakujem QUASI!) a model sa im moc páči, takže vlastne splnil svoj účel.

Ďalší problém bol s fotením - nemohol som v byte nájsť vhodné miesto, kde by sa dal model odfotiť na nejakom neutrálnom pozadí, tak som skúsil 2 pozadia a toto je výsledok:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

A nakoniec ešte nejaké exteriérové fotky (trochu som blbol na balkóne :-)):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Záverom: model se lepil krásne, má krásne textúry a všetko sedelo presne, čo nesedelo, bolo len mojimi rukami. Týmto ešte raz ďakujem Quasimu a budem sa tešiť na ďalšie modely z jeho produkcie. Čoskoro dovidenia pri jednom väčšom projekte architektúry :-)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“