České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Tvrze patří k jedněm z mých nejoblíbenějších staveb, zatím jsem se však do žádné nepustil, takže to chci napravit. Už před časem jsem se rozhodl, že si vytvořím sbírku různých tvrzí a několik už jsem jich nakreslil. Vybírám si objekty podle toho, jak mě zaujmou a z nich jedině ty, ke kterým najdu dostatečné podklady, čímž se okruh značně zužuje. Všechny modely zachycují současnou podobu i s pozdějšími přestavbami. Nejsem moc příznivcem rekonstrukcí typu "tak nějak to asi mohlo vypadat" a ani bych si na to netroufl.
Naposledy upravil(a) Honz88 dne ned 9.2.2014 0:44, celkem upraveno 1 x.
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Projekt tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Začal bych tím nejjednoduším, což je tvrz Tuklaty.

Bývalá tvrz Tuklaty stojí na pahorku přímo uprostřed obce. Jde o věžovitou tvrz, o níž je první zmínka roku 1400. O několik desetiletí později se uvádí jako pustá. Po roce 1668 byla věž tvrze barokně upravena na zvonici. Původní vnější vzhled byl sice setřen, ale stavba byla díky tomu zachována dodnes. Byly zazděny střílny, probourána nová barokní okna, provedena omítka, vztyčen nový krov a do nejvyššího patra zavěšeny zvony. Poslední rekonstrukce byla provedena v 90. letech.

Obrázek

Zdroj: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/tuklaty/tvrz" onclick="window.open(this.href);return false;
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Projekt tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Vystřihovánka bývalé tuklatské tvrze je primitivní, zabírá jednu stranu a sestává z patnácti dílů.

Náhled na vystřihovánku:

Obrázek

Stavbu jsem začal obvodovým zdivem, na které jsem nalepil dveře, okna a plastické štuky.

Obrázek

Dále jsem vytvořil římsu a na ni nasadil střechu.

Obrázek

Kvalitu fotek omluvte, je to foceno večer za špatného světla. Zítra udělám lepší foto dokončené stavby. To je pro dnešek zatím vše.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Jenda B. »

Hezký..... moc se mi líbí jak si na tak jednoduché stavbičce hraješ s plastickými prvky. Těším se na pokračování a tvůj výběr tvrzí.
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Tak a je hotovo. Bohužel mi tiskárna zkazila terén a udělala na něm proužky. To ale nevadí, protože model časem ještě vylepším posypem.

Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Moc hezké - gratuluji k dokončení a těším se na další zajímavé kousky z tvojí dílny 8-)
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Díky. Teď malá hádanka. Jestlipak někdo pozná, jakou tvrz budu stavět jako další?

Obrázek
Uživatelský avatar
hovadak
Příspěvky: 64
Registrován: ned 22.1.2012 23:32
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od hovadak »

Že by http://www.hrady.cz/index.php?OID=750" onclick="window.open(this.href);return false;?
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Hovadak: Správně jsi to poznal :-) Opravdu je to litovická tvrz. Dokonce jsem s překvapením zjistil, že už jeden její jednoduchý modýlek existuje tady: http://www.hostivickahistorie.cz/vystrihovanky.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Lesy »

Ahoj,
Tuklaty vypadají moc pěkně. Vypadá to, že se sbírkou tvrzí jsme měli stejný nápad, já jsem začal Pyšelem a mám rozdělanou lošovickou tvrz. Takže držím palce na tu litovickou i na všechny ostatní.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Daniel »

Další zajímavé téma . Přeji hodně zdaru při realizaci a těším se na další neokoukané modely 8-)
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Ahoj Lesy. Lošovickou tvrz? Nemyslíš spíš Bošovice nebo Lošany? Do bošovické tvrze bych šel hned, kdybych ovšem měl nějaké podklady, navíc to k ní mám z Brna celkem blízko. A o Lošanech jsem taky výhledově uvažoval, ale určitě ne v této várce. Ta věž je sama o sobě pěkná, ale nelíbí se mi dnešní stav sousední obytné budovy.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Lesy »

No jasně - jsou to Lošany. Hlava mapa....už mám asi taky doma toho němce, co mi všechno schovává. Plánuju udělat jenom věž, ten zbytek fakt není líbivý. U Bošovic dává internet jenom půdorys, zbytek by se musel podle fotek dopočítat.
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Tak jsem si koupil statickou trávu a použil ji. Je to poprvé v životě, kdy jsem použil na svůj model nějaký posyp. S výsledkem jsem celkem spokojen, ale určitě se to dá udělat ještě líp.

Obrázek
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: České a moravské tvrze / Honz88 / 1:150

Příspěvek od Honz88 »

Ještě před tím, než se pustím do Litovic, jsem si slepil další jednoduchou tvrz.
Tou je stavba, které dnes nikdo neřekne jinak, než Černá věž v Drahanovicích.

Věž je jediným pozůstatkem původního areálu tvrze, jehož ostatní části zanikly v 19. století.
První písemná zmínka o věži je z roku 1351. První patro plnilo funkci sklepa, vyšší patra s plochými dřevěnými stropy byla obytná. Přístup do věže byl jen do druhého patra, asi po dřevěném mostě. V 16. stol. byla tvrz renesančně přestavěna: věž byla opatřena ve druhém poschodí klenbou a vřetenovým schodištěm, které jako půlválec vystupuje na jižní stěně z líce zdiva původního hranolu. Schodištěm jsou zpřístupněna všechna podlaží. Místnost ve druhém patře byla zaklenuta osmidílnou žebrovou klenbou. Třetí patro je opatřeno novým trámovým stropem a čtvrté je otevřené do krovu routové střechy. Od r. 1724 tvrz přestala plnit funkci panského sídla. V 17. století začala sloužit jako byt zaměstnanců panství. Na počátku 21. století byla věž opravena a nyní slouží jako muzeum a galerie.

Obrázek

Foto a text převzaty z http://www.hrady.cz/index.php?OID=1697" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“