Právě je pát 19.1.2018 20:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 19.3.2014 0:44 

Ještě před tím, než se pustím do Litovic, jsem si slepil další jednoduchou tvrz.
Tou je stavba, které dnes nikdo neřekne jinak, než Černá věž v Drahanovicích.

Věž je jediným pozůstatkem původního areálu tvrze, jehož ostatní části zanikly v 19. století.
První písemná zmínka o věži je z roku 1351. První patro plnilo funkci sklepa, vyšší patra s plochými dřevěnými stropy byla obytná. Přístup do věže byl jen do druhého patra, asi po dřevěném mostě. V 16. stol. byla tvrz renesančně přestavěna: věž byla opatřena ve druhém poschodí klenbou a vřetenovým schodištěm, které jako půlválec vystupuje na jižní stěně z líce zdiva původního hranolu. Schodištěm jsou zpřístupněna všechna podlaží. Místnost ve druhém patře byla zaklenuta osmidílnou žebrovou klenbou. Třetí patro je opatřeno novým trámovým stropem a čtvrté je otevřené do krovu routové střechy. Od r. 1724 tvrz přestala plnit funkci panského sídla. V 17. století začala sloužit jako byt zaměstnanců panství. Na počátku 21. století byla věž opravena a nyní slouží jako muzeum a galerie.

Obrázek

Foto a text převzaty z http://www.hrady.cz/index.php?OID=1697

PříspěvekNapsal: stř 19.3.2014 1:17 

Vystřihovánka je jen mírně složitější, než model tuklatské tvrze. Dohromady má 31 dílů a zabere jen jednu stránku. Po slepení jsem narazil na pár nedostatků, hlavně grafických, kterých si možná někteří z vás všimnou. Taky jsem se rozhodl ještě trochu více ušpinit bílou omítku, aby model nepůsobil tak sterilně.

Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: stř 19.3.2014 8:33 

Tak toto je velká paráda :o Vydal ses tím správným směrem. Rozměrově nevelké modely, krásně zpracované, neokoukané tvary.
Už to chce jen se kouknout po netu, jestli někde neprodávají v konkurzu fabriku Tiskárnu a vypustit ty skvosty do světa.
Hlásím se v první řadě.

PříspěvekNapsal: stř 19.3.2014 21:29 

hezké ;) ale koukám, že jsem byl předběhnut :D
taky jsem černou věží trochu začal koketovat v rámci vlatní vystřihovánky, ale ve větším měřítku, takže by nebyla na jednu A4, ale s terénem asi na dvě, ale trochu jsem se zadrhnul u hlavní střechy, nejen jak ji vhodně přilepit ke stěnám, ale i to jestli se zabývat jejímy přesahy, která jsou na originále kolem 20 cm ... u tvého měřítka to už asi není tolik potřeba řešit :)
na pokusných kouscích vystřihovánky obě možnosti Obrázek ale nějak sem si pořád pomáhal prsty skrz věž, u toho zkušebního kousku to ještě šlo, u celé by to byl trochu problém :oops:

PříspěvekNapsal: stř 19.3.2014 22:15 

Další pěkná stavba v tématu. Jen bych se přimluvil za zhuštění střešní krytiny = menší rozměry tašek (či jak se to správně nazývá).

PříspěvekNapsal: stř 19.3.2014 22:29 

Jafobe: dobrá náhoda :-) Jen si dej pozor na ty štíty, oni nejsou všechny stejně vysoké. Vždycky se střídá nižší a vyšší. Například na straně se schodištěm je štít nižší. Ono to na na většině fotek není moc vidět. Já jsem se na přesahy vykašlal, v tomto měřítku by to skoro nebylo vidět a spíše by to působilo jako nepřesnost a ne záměr.

Medium: máš pravdu, že velikost tašek jsem moc netrefil, ještě si s nimi trochu pohraju.

PříspěvekNapsal: čtv 20.3.2014 9:19 

Honz88: náhody se stávají a někdo je holt v cílií první :)
děkuji za upozornění, nějak jsem tu maličkost, že štíty nejsou stejně vysoké, v zápalu tvořivosti přehlédl, i když na průřezu stavbou co je na netu k dispozici, to vidět je, jak tak dodatečně koukám s pravítkem v ruce :oops: kvůli lesu občas nevidíme jednotlivé stromy :D takže můžu začít skoro od začátku ... jestli to radši nenechám uležet :)
jinak v souvislosti s rozdílem výšek štítů mě napadá jestli to nemá trochu souvislost i s katastrálním výměrem? podle něj to vychází že stěny s vyšším štítem jsou skoroi o čtvrt metru delší (takže by stavba byla trochu obdélníková a ne jak se uvádí že je čtvercového půdorysu)... ale při zachování sklonu střechy by rozdíl na stěnách dělal asi ctvrt metru na výšku štítů, ale podle nákresu to vypadá asi na třičtvrtě metru (rozdíl výšek štítů)
a to jsem s tím začal koketovat jako s oddychovkou protože se to zdálo být celkem jednoduchý, ale nějak se to zase komplikuje ... :D nebo to budu muset vydávat jen za model inspirovaný Černou věží :D

PříspěvekNapsal: čtv 20.3.2014 9:40 
Administrátor

Tak pro fantasy wargaming se to udá vždycky ;) Ale jinak se mi tenhle typ věžový střechy moc líbí, držím palec.

PříspěvekNapsal: čtv 27.3.2014 19:53 

Postavený model vypadá nádherně, gratuluji a těším se na Litovice !

PříspěvekNapsal: ned 18.5.2014 0:30 

Další ze série tvrzí jsou již avizované Litovice.
Jde o velmi cennou tvrz s mnoha gotickými prvky. Vznikla při poplužním dvoře kolem r. 1330 Tvrz vydržela všechna válečná tažení. Ve druhé polovině 17. století byla upravena na sýpku. Byly vybourány některé vnitřní konstrukce a k severní straně směrem ze dvora bylo přistavěno kryté schodiště, které vedlo do prvního patra. Litovická tvrz sloužila jako sýpka po celé 18. a 19. století.
Dnes patří tvrz soukromé firmě sídlící v areálu přilehlého dvora. Ta průběžně provádí na tvrzi menší opravy (např. střecha, kryté schodiště, atd...). Tvrz bývá přístupná veřejnosti jen výjimečně.

Obrázek Obrázek
zdroj: http://www.hrady.cz

PříspěvekNapsal: ned 18.5.2014 0:33 

Začal jsem obvodovým pláštěm a vytvořením všech okenních otvorů.

Obrázek Obrázek

PříspěvekNapsal: ned 18.5.2014 21:30 

Další pokrok spočívá v nalepení římsy a sestavení vchodové části.
Zároveň je to poslední fotka s horší kvalitou, dál budu fotit už pouze kvalitním přístrojem.

Obrázek

PříspěvekNapsal: ned 18.5.2014 21:34 

Možná by to chtělo lepší ("větší") texturu fasád, ale jinak se mi hodně líbí :)

PříspěvekNapsal: ned 18.5.2014 23:18 

Tou větší texturou fasád myslíš přesně co?

PříspěvekNapsal: pon 19.5.2014 14:09 

Tak a tvrz je hotová. Místy to bude chtít ještě doladit, ale jinak jsem s výsledkem spokojen.

Obrázek Obrázek

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina