Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Odpovědět
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Lesy »

Věž tvrze v Pyšele představuje výtečný příklad dochovalé tvrze z konce 13. nebo počátku 14. století. Datování se odvozuje od architektonických detailů, protože první historické zprávy se objevují až roku 1349. Od roku 1437 se ves stala součástí jiných zboží a tím byla pravděpodobně ukončena sídelní funkce tvrze a její zahrnutí k hospodářskému dvoru.

Obrázek

Velká část věže se dochovala téměř v úplnosti, chybí pravděpodobně jenom horní patro. Dnes má věž tři podlaží oddělená trámovými stropy, spodní dvě vznikla přepatrováním vysokého přízemí. Přízemí i patro bylo přístupné lomenými portálky, k hornímu vstupu vedlo venkovní dřevěné schodiště. Důvodem samostatného vstupu v přízemí je jeho provozní využití a umístění studny.
Obytné patro bylo vybaveno arkýřovým prevetem a osvětleno lomeným okénkem v protilehlé stěně. Vnitřní obytný prostor byl 5,2 x 5,2 m. Předpokládá se původní existence ještě jednoho patra.
Celá věž je vyzděna z lomového kamene a nároží jsou armována pečlivě vybíranými a upravovanými kameny.

Model je poměrně jednoduchý a sestává z 15 dílů. Náhled vytištěné strany :

Obrázek

Zatím jsou hotové stěny.

Obrázek Obrázek Obrázek

Střechu jsem přepracoval, moc tam neseděla délka. Pokračování příště ;) .
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj, to je docela zajímavý počin. Tahle docela jednoduchá stavbička má svůj půvab. Možná je to tím, jak se jí podařilo přežít staletí uprostřed vesnické zástavby, nebo dochovanými kamenickými detaily. Pro takovéhle stavby mám slabost.
A bylo by docela zajímavé vytvořit třeba sérii takových věžových tvrzí. Jako např. Lštění u Domažlic, Čachrov u Klatov, Tichá na českokrumlovsku.........
Tak tiše sedím a čekám, jestli nebude nějaké pokračování ;)
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Lesy »

Tak a mám tady finální fotečky.Prozatím dělané doma, protože venku je mlha jako v pytli.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jinak Jendo, mě se tyhle stavbičky taky líbí a určitě nezůstanu jenom u této jediné. Dochované tvrze se zatím moc nedělají, takže je zde co dohánět a určitě je z čeho vybírat. Namátkou budu jmenovat jenom Královice, Malešov, Tuchoraz, Tuklaty, Sudkův důl atd......Určitě by to byla pěkná sbírečka.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Aki »

jednoduchej domeček, ale graficky velice povedenej :) můžu se zeptat, jak kreslíš ty kameny? jsou počítačový, nebo růčo? :)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Pavel Pejša »

Jestli můžu odpovědět za Lesyho, tak pokud se nic nezměnilo ta maluje kameny růčo.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezké, malé, milé, roztomilé, a ještě k tomu nevytěžené téma. Připojuju se k Jendovi B. a volám po dalších kouscích ;)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Jenda B. »

My chceme tvrze, my chceme tvrze, my chceme tvrze............. věžové, současné, sešlé s patinou doby. My chceme tvrze, my chceme tvrze..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Lesy »

Díky všem,
co se týká kamenů, jsou ručně kreslené v počítači :lol: . V programu Inkscape. Tady se přiznám bez mučení - použil jsem už hotovou stěnu ze Mstěnic, akorát je barevně a velikostně upravená, nárožní armování je dokreslené.

Hezké svátky všem :!:
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Lesy »

Ahojky,
start do Nového roku si můžete zpestřit stavbou modelu pyšelské tvrze. Možno stáhnout tady:

http://uloz.to/xLt29zNf/pysel-pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od JanO »

Jenom 15 číslovaných dílů a takový pohledný model :) :
Obrázek Obrázek

Vše sedělo perfektně, jen se mi příliš nepovedlo navázání střechy na boční římsy.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Tvrz Pyšel / Lesy / 1:150

Příspěvek od Lesy »

U dětí ze základní školy v Pyšele měl model úspěch :lol: . Udělal jsem pro ně zjednodušenou verzi a děcka se snažily.

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“