Právě je úte 22.1.2019 10:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hrad Krašov / vlastní stavba / 1:165
PříspěvekNapsal: čtv 2.2.2012 13:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Příspěvky: 133
Bydliště: Plasy
Myslím si , že hrad Krašov netřeba dlouho představovat neboť na starém foru běžel report z jeho tehdejší stavby... takže jenom kratce : Hrad založil pravděpodobně před rokem 1240 Jetřich z Hroznatova a vdržení rodu zůstal do poloviny 14. století. Hrad jako takový byl postaven na úzké ostrožně na soutoku Všehrdského potoka a řaky Mže ( pro někoho Berounka ). Již krátce po založení byl z důvodu nedostatečné ochrany přestavěn a to ještě do konce třetí čtvrtiny 13. století - byla postavena zděná hradba přední části hradu ( čelní strana do výše štítové zdi (?) ) a zároveň zvednut bergfrit k ochraně této části hradu. Další přestavbu hrad prodělal kolem poloviny 14. století - zvětšen byl obytný prostor hradu vystavěním druhé obytné budovy a v cípu nad řekou byla zvednuta čtverhranná boudova která pravděpodobně obsahovala skromnou hradní kapli . Tolik asi k samotnému hradu ...
Model jako takový byl stavěn v podobě po první - ranně gotické - přestavbě. Pro různé hnidopichy :) - pokusil jsem se o možnou podobu hradu v tomto období ...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tady je pár foto ( předem se omlouvam za případné zmatky - PC přeci jen nejni můj mladší brách ... )
Model je kreslen ručně na papír 120g a poté na obyč. kopírce zkopírován na tentýž ... originály jsem uchoval pro případnou další práci ( barvu ... ) Byla to celkem sranda protože tento vyfocený je druhý slepený - přeci jen při ručním rýsování u mě došlo přecei jen k doti chybám - milimetr sem milimetr tam dost dobře nejde - i tak je poznat že mojí vinou způsobenou hlavně podlepováním se chybky ve stavbě ještě našly... Jinak jsem celou stavbu pojal jako 3 v 1. Chci dodělat ještě pár detailů aby bylo možno postavit celý model i pro pravděpodobnou podobu po druhé přestavbě ( pol. 14. stol. ) - to značí: ještě jeden typ bergfritu, palácovou stavbu při straně nad řekou, předpokládanou parkánou hradbu při čelní a jihozápadní straně, branskou věž ... a vůbec tak nějak tomu hodit fazonu a snad i barvu. A to je tak asi vše ... Přeji příjemné prožití dnů následujících... a já jdu ostřit tužky :D

Mezi náhledy obrázků dávej pro lepší přehlednost mezerku (normálně na klávesnici bouchneš mezeru mezerníkem). A "Enter" pro rozseknutí na více řádků, ať to není široké do strany - provedeno. Jinak zajímavá stavba ... Standa F. / mod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hrad Krašov/vlastní/1:165
PříspěvekNapsal: čtv 2.2.2012 14:04 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Příspěvky: 1311
Bydliště: doma
krásnej kousek, jenom škoda, že je dělanej ručně, takže se asi mezi ostatní patlaly nejspíš nedostane...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 2.2.2012 14:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Příspěvky: 133
Bydliště: Plasy
Neřikám že s tím nemám do budoucna jisté plány ( skromné ... )
Obrázek Obrázek
ale ... napřed jedno a pak druhé :) Současně moje finance mě zatím neumožňují více ... ( dvě děti, vzteklá manželka :lol: a já v evidenci na ÚP ... ) uvidíme co se s tím dá udělat ...
Stando dík ... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 2.2.2012 21:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Příspěvky: 46
Bydliště: Praha
Je to pěkné.
Jen pár hnidopišských faktických připomínek: Palác měl podle rekonstrukcí malinko odlišný půdorys, věž by měla být rozhodně vyšší, jinak asi vypadala i ta plná věžka s břitem s čele starší fáze hradu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 3.2.2012 8:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Příspěvky: 133
Bydliště: Plasy
Díky ... Při půdorysu paláce jsem vycházel z dostupných plánů a výkresů které mi poskytl NPÚ-ÚOP Plzeň ( tímto obrovský dík za ochotu a vstřícnost která se dnes hned tak nevidí ... ). Co se týká výšky věže, nechtěl jsem ji hnát " až do oblak "... ( to aby nás ten nahoře nechtěl zase trestat ;) ). Nicméně pro třetí stavební fázi jsem bergfrit o něco málo " přistavěl " ... Co se týká věžice ( byla-li to či nebyla-li to - kdo nás rozsoudí ? ) nakreslil jsem ji tak jak jsem ji nakreslil z toho prostého důvodu - že jsem ji kreslil já ... :lol: Tvoje připomínky samozřejmě vždy rád vyslechnu ( resp. vypřečtu ... ) Připomínky Vás všech , abych se nedejbůh někoho nedotkl ... Jinak hezkej mrazivej den ( Plasy - Nebřeziny : -19 stupňů )


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 3.2.2012 16:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 22.1.2012 17:24
Příspěvky: 86
Bydliště: Frýdek-Místek
Tohle vypadá moc dobře, líbí se mi to. Jen tak dále...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 3.2.2012 19:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Příspěvky: 46
Bydliště: Praha
V tom případě možná jde o výsledky nějakých mladších průzkumů. Moje znalosti končí u Durdíka a Menclové, kde je palác rekonstruován odlišně.
Podobu plné věže s břitem bych odvozoval od předpokladu dvou staveních fází (nevím, není-li nějakým novějším bádáním zpochybněn, tenhle hrad znám dost z rychlíku). Pokud šlo pro první fázi o jedinou věž na hradě, navíc věž střežící bránu, předpokládal bych, že svou výškou hradbu převyšovala. Pokud jde o válcovou věž, její značnou výšku dokládá historická ikonografie a taky logika - v blízkosti je poměrně dost vyšších stanovišť, čili snaha, udělat věž co nejvyšší by byla pochopitelná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 3.2.2012 19:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Příspěvky: 133
Bydliště: Plasy
Souhasím s Tebou ... U věžice se skutečně předpokládá větší výška než navazujících hradeb ... Zvednutím zděných hradeb v přední části hradu se " štítovým " čelem a dostavbou teď už vnitřních zdí do úrovně věžice přestala věžice vlastně sloužit jako " nárazník ".
Ohledně výšky bergfritu - hrad sám je poměrmě dost utopen mezi dvěma kopci - jedním na východě za Brodeslavským potokem ( ten je o dost vyšší a v pozdější době na něm byla vybudována samostatně stojící bašta ) a severním kde začalo snad již v první polovině vznikat rozsáhlé předhradí ... Tudíž samotná výška jako taková nebyla v rozmezí +/- x metrů zas tak " rozhodující " ... Převýšení okolních kopců nebylo tedy technicky dost dobře možné ...
Občas mě mrzí nedostupnost stroje času ... Myslím že by bylo dost zájemců o cestu napříč staletími spojenou se studiem hradištní a hradní architektury ... Asi jako většina z nás mám tu smůlu že jsem se narodil až ve 20. století ... I když - co jsem slyšel - a podle archeologických výzkumů je dokázáno - úroveň papírového modelářství ve 13. a 14. století prej nestála za nic .... :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 3.2.2012 20:57 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Příspěvky: 46
Bydliště: Praha
To s tím dozděním jsem nevěděl. Pokud jde o výšku věže a podobu paláce, jukni na rekonstrukci u Durdíka v Encyklopedii (je i na hrady.cz) Značnou výšku věže dokládá i vyobrazení u Hebera. Samozřejmě, že nebylo možné kopce převýšit, ale každý metr navíc byl určitě znát.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 3.2.2012 21:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Příspěvky: 133
Bydliště: Plasy
Znám ... jistě ... akorát prosim Tě ... s tím Hebrem bych byl opatrnej ... znaje jeho práci jsem trochu v rozpacích ... totiž, Tebou zmiňované vyobrazení ( a nejen to ) zobrazuje věž která proporčně " vyrůstá " na místě zmiňované věžice a nikoli bergfritu ... Navíc se marně snažím dopátrat psaného záznamu který ni před lety prošel rukama a který zmiňuje bergfrit již koncem 17. stol. zbořený ... ( nebo minimálně výškově značně zredukovaný ). " Nepřesahuje výšku okolostojících staveb .... "
Jsou prostě věci mezi nebem a zemí ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 4.2.2012 0:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Příspěvky: 46
Bydliště: Praha
Pokud si dobře pamatuju, tak Heber tady využil nějaké starší vyobrazení, protože v jeho době už to byla opuštěná zřícenina. Každopádně věž na tvé rekonstrukci je hodně připosražená už vzhledem k poměru výšky k šířce, to mě trklo jako první, Heber a Durdík přišli až ve chvíli, kdy jsem po tom začal pátrat. Nízké se mi ostatně zdají i ty hradby, ale u těch to není tak jednoznačné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 4.2.2012 23:18 
Offline

Registrován: sob 21.1.2012 21:48
Příspěvky: 17
Bydliště: Liberec
Zdravim a ocenuji dobrou praci. Jen bych mel taky par dotazu. Priznam, ze jsem Krasov taky uz dlouho poradne nevidel. Tak tedy proc jsi volil takovyto typ zastreseni palace? Ocekaval bych krov vyrazne vyssi s nametky.
Neni videt poradne venkovni strana palace, ale jelikoz je nad srazem, ocekaval bych ze bude prolomena nejakymi okny (a tusim ze nekde v urovni suterenu se i neco dochovalo?
Zaujala me pozice komina, nekde ve tretine strechy, ocekaval bych spis topeniste v rohu.
Ted budu uplne mimo, ale ta stavba do L v rohu nadvori proti palaci ma nejakou oporu? Pozdeji tam vznikl pokud vim dvouprostorovy palac, ale ten snad mel jiny skleporys.
Jak mas reseny vstup do patra palace? Neni to poradne videt - po tom schodisti pred severnim stitem?
Jediny vstup na hradby je take tam? A ochoz je prubezny podstresim palace? To se mi zda trochu malo. Take se mi nezda, ze jediny vstup na ochoz v predni casti dispozice je jen skrz hradbu ze zadni casti dispozice. Ale treba jsem jen slepy.
No, budu se na to muset podivat poradne, v kazdem pripade diky za odpovedi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 5.2.2012 14:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Příspěvky: 133
Bydliště: Plasy
Ahojky ... Zastřešení se zděnými štíty jsen volil záměrně ... Krovy s námětky mě osobně moc neštimujou ( navíc v tomto období ... pro další stavební fázi jsou v plánu ...) O venkovní straně paláce platí zhruba totéž ... v přízemku jsou dvě střílnová okna ... víc jsem jich tam nedělal ... o " L " budově nevíme nic ... chtěl jsem tam něco dát ... aby si měli alespoň kde uvařit čaj ... tamtéž je i přístup ze zadní do přední části hradu na ochozy ... ten se mi jeví jako naprosto dostačující - z čelní strany je navíc skryt věží a štítem čelní zdi ... vstup do patra paláce je po schodišti ... vstup na ochoz jsem plánoval i z jižní strany po zdi eL budky ale koukám že jsem jej zapoměl ... Zatim asi tak ... Další samozřejmě rád zodpovím ... i různé všetečné dotazy :) k opaku nemám důvod ... rád si pokecám s lidmi kteří alespoň vědí o čem mluví ... ( píšou ) ;) Hezkej den


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.2.2012 0:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Příspěvky: 46
Bydliště: Praha
Pro první polovinu třináctého století by ta nízká střecha mohla vyhovovat. Komín je samozřejmě docela divočina, reálně tam dost možná v téhle době žádný nebyl a pouštěli to okýnkem ve fasádě nebo otvorem ve stropě na půdu, ale to už je základní problém podobných rekonstrukcí obecně, že by člověk potřeboval nejlépe křištálovou kouli na věštění. Osobně bych si něco takového nelajz, i když na to mám papír se štemplem ;o)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.2.2016 11:07 
Offline

Registrován: sob 13.2.2016 10:40
Příspěvky: 2
Ahoj,
vzal jsem jednu z tvych fotek modelu hradu a udelal z toho ve Photoshopu rekonstrukci jak hrad mohl vypadat . Vypada to pekne, rad bych ti to poslal, ale nemuzu prijit na to jak sem ten obrazek pridat. Tak jestli mas zajem tak ti to nekam poslu :). Nemam s tim obrazkem zadne ambice, je to jen tak pro radost.

Model je moc peknej. Bylo by super, kdyby se vydal.

Zdravim

Tomas


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz