Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest / HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest / HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Vážené modelářky a modeláři, k příležitosti modelářské výstavy a soutěže v Kyjově , vydá Ondra Hejl model Kyjovského zámečku . Byl jsem požádán, abych zde zmíněnou stavbu odprezentoval .

Něco málo z historie zámečku

ZÁMEČEK - SÍDLO MUZEA

Zámeček je nejstarší zachovalou stavební památkou ve městě. Nechal jej postavit kolem roku 1540 tehdejší majitel Kyjova, moravský zemský hejtman Jan Kuna z Kunštátu. Zámeček sloužil jako sídlo pánů Kyjova, po roce 1548 se stal majetkem města. V roce 1636 část budovy přiléhající k bývalému hřbitovu vyhořela a byla přestavěna. Po třicetileté válce byla v budově s největší pravděpodobností fara. V 19. století sloužil jako kasárna pro kavalerii, poté zde bydleli městští obročnici - hrobník, metaři apod. Po roce 1896 byla v I. patře umístěna nemocnice okresní nemocenské pokladny. V roce 1911 dala kyjovská obec zámeček uvnitř i vně upravit. Z tohoto roku také pocházejí sgrafita, jejichž autorem je akademický malíř Jano Köhler. Na fasádě jsou zachycena nejdůležitější data z dějin Kyjova a Köhler zde vypodobnil svůj portrét.
Už po opravě se mluvilo o tom, že budova připadne městskému muzeu a archivu, jehož sbírky se tísnily v budově obecního úřadu. Nakonec se ale tato myšlenka neuskutečnila a v zá-mečku začala od září 1912 fungovat provizorní izolační nemocnice. V roce 1928 se splnilo přání prvního správce muzea, prof. Jana Kučery, a muzejní sbírky se stěhovaly do přízemí zámečku. V roce 1931 obydlila I. poschodí zámečku odborná škola pro ženská povolání a ta zde zůstala až do svého zrušení v roce 1951. Poté získalo celou budovu zámečku muzeum, které zde sídlí dodnes. V letech 1972-1974 byla provedena generální oprava budovy, v roce 1996 se budova dočkala rekonstrukce elektroinstalace a vytápění, nový kabát dostalo muzeum v roce 1997, kdy byla provedena oprava sgrafit a fasády. Od roku 1998 má novou i čepici, totiž střechu, která pod sebou skrývá nové půdní depozitáře.
Od roku 1928 působí v zámečku muzeum. Vznik samotného muzea se datuje rokem 1904, kdy starosta MUDr. Severín Joklík vyzval gymnazijního profesora Jana Kučeru, aby uspořádal městský archiv a vybral z něho historicky cenné předměty, které i v současné době tvoří základ sbírek. Zpočátku byly sbírky uloženy v budově obecního úřadu, poté v místno-stech bývalého chudobince D. Jurovského, od roku 1928 v zámečku a v roce 2011 se většina sbírek a také pracovny přestěhovaly do nových prostor v nové budově vedle zámečku.
Od r. 1904 do dnešních dnů několik generací muzejních pracovníků nashromáždilo více než 40 000 ks sbírkových předmětů. Alespoň část z nich si mohou návštěvníci muzea prohlédnout ve stálých expozicích: archeologické, národopisné a přírodovědné. Ostatní sbírkové předměty včetně studijní knihovny s více než 11 000 svazky a asi 1 500 vzácnými starými tisky jsou k dispozici badatelům z řad odborné i laické veřejnosti.

Obrázek

A nyní již k samotné vystřihovánce .

Do prodeje se dostane pravděpodobně na přelomu července a srpna a bude k mání za 80 korun českých u dobrých prodejců, taky přímo v budově zámečku a případně i na infocentru v Kyjově .
Rozsah ...............................3,5 A4
Návod + pérovky .................0,5 + 0,5 A4
Historie + fotky ....................1,5 A4
Počet dílů ............................cca 100 ks

Model zámečku v Kyjově sice není určen pro začátečníky , ale doufáme , že ani těm stavba nebude činit potíže .

Náhled na vystřihovánku :

Obrázek


Stavbu jsem zahájil přesně podle psaného návodu . Zpracoval jsem obvodové zdivo a doplnil okny , dveřmi a římsy . Zatím vše sedí jak má .

Obrázek
Naposledy upravil(a) kaktusak dne čtv 29.8.2013 17:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest

Příspěvek od štefíno »

Zrovna včera jsem o něm s Ondrou mluvil :) Jsem zvdavej ;)
mumodeanel
Příspěvky: 213
Registrován: sob 21.1.2012 15:25
Bydliště: Slezsko

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest

Příspěvek od mumodeanel »

Krásné měřítko i model.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest

Příspěvek od kaktusak »

Pravděpodobně jsem se dostal k nejtěžší části na modelu . Doporučuji lepit přesně podel návodu . Tudíž nejprve slepit římsy a pak teprve stříšku . Trochu to svádí lepit do všechno dohromady naráz . . Stříšku , díl 42 doporučuji před slepením z rubu " zašedit " .

Obrázek
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest

Příspěvek od Tomáš 10 »

Návod + pérovky .................0,5 + 0,5 A4
Co to jsou ty pérovky ? ? ?
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest

Příspěvek od pahejl69 »

Já myslím že tak nazval návodné kresby ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest

Příspěvek od kaktusak »

Celý zámečk je už pohromadě . Obvodové zdi a půdorys doporučuji podlepit silnějším kartonem . Klube se s toho celkem velký model .

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest

Příspěvek od kaktusak »

Nalepen terén kolem celého zámečku + kousek zdi , která spojuje tuto historickou stavbu s novou moderní budovou , kde v současnosti sídlí vedení a správa muzea.

Pod schodištěm doporučuji proříznout půdorys , aby se samotné schodiště dobře lepilo . Potom už stačí špejlí zespod zatlačit jednotlivé schody na správné místo . Jinak jsem na terénu nezaznamenal jedinný zádrhel .

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest / HO

Příspěvek od kaktusak »

No zámeček je už nějakou dobu vystaven v Kyjovském infocentru a já zde nemám ani konečné fotky modelu :oops: . Dneškem to napravím .

Model se stavěl dobře a nezaznamenal jsem žádné zádrhely . Nalepení střechy bylo naprosto v pohodě a sedla si až překvapivě pěkně . Znovu bych zpakoval , že doporučuji obvodové zdi podlepit a taky střechu není na škodu trošku zesílit .

To je asi tak všechno . Snad jen , že model bude k dostání na akci v Kyjově a taky u všech dobrých prodejců .

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest / HO

Příspěvek od mahdy »

Nádhera, paráda, Zbyňa je nejlepší hip,hip, hurá. :shock:
Ne vážně, opravdu pěkná stavbička Zbyňku. Prostě na co chytneš, to se ti daří.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest / HO

Příspěvek od bedatruhlar »

Pěkné to má ten náš náčelník Létající štětěc.
danekk1
Příspěvky: 29
Registrován: stř 21.8.2013 17:58

Re: Kyjovský Zámeček / Ondřej Hejl / M 1:120 / Betatest / HO

Příspěvek od danekk1 »

Krásný model a navíc skvěle slepený.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“