Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak asi po roční pauze jsem se opět vrátil k rozpracované rekonstrukci hradu Kamýk nad Vltavou, nebo také ,,Vrškamýk"
Jedná se o přemyslovský, ranně gotický hrad, poměrně velikého významu, který však s nástupem Lucemburků pohasl. Za Karla IV. pak význam opadl úplně a hrad postupně chátral, až se postupně proměnil v ruiny.
Vycházím z Durdíkovy rekonstrukce, ale budu nesmírně vděčný za jakoukoliv připomínku. To co jsem zatím postavil, ještě dozná případné změny a vyladí se nepřesnosti. Nyní náhled postavené bílé zkušební verze horního hradu. Plánuji ještě doplnit vikýře a ještě jeden komín. Také ještě uvažuji o nějakém prevétu, ale nevím, jestli se prevéty v podobě malého arkýřku vyskytovaly už za vlády Václava I. Nyní nějaké fotky. Prosím tedy za připomínky a nápady. Dokud je model ještě ve stádiu vývoje, dělají se změny podstatně lépe než na hotovém modelu. A budu-li schopen změny provést zakomponuji je.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Další na řadu přijdou spojovací hradby s tzv. dolním hradem a budvy dolního hradu s první branou. Nakonec mám v plánu mosty a nějak improvizovaně terén.
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od KarelM »

Opět něco neotřelého ... Tobě fandim ... :D držim palce ...
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Makr »

Výborně, Pavlik "hradí"!!!
Ahoj Pavliku.
Koukam do posledního vydání Durdíkovi Encyklopedie a tam je hlavní rozpor mezi Tvým modelem a jeho rekonstrukční podobou. To je, že příčné křídlo zadního hradu vystupuje z obvodové zdi směrem k příkopu. Jakoby čtverhranná "Věž" byla "přilepená" k obvodou. Je předpoklad, že to byla kaple, ale není to zdaleka jisté. Jsou tam zbytky patek křížové klenby. Jako jediné klenby z celé zástavby. A protože se konec zdiva nedochoval a bez arch. průzkumu se dá jen odhadovat, tak mohla tato stavba mít (a teď nevim, jestli to řeknu správně) polygonální půdorys. Sešikmené rohy čtvercového půdorysu...
Další rozdíl je u vstupní věže. Durdík tam má kreslený sokl se šikmou patou v úrovni "dosedu" padacího mostu.
Ta tři sdružená okénka na paláci by asi měla bý jako jediná zvenku na fasádě vidět. Ten oblouk byl spíš zevnitř, jako oslabení zdiva pro lepší vstup světla do místnosti. Zvenku podle mě vidět nebyl.
A poslední, čeho jsem si narychlo všiml, že profesor má zachycenou podobu, buď hrázděného, nebo roubeného polopatra na obou palácích. To by docela dobře vysvětlovalo poměrně malé množství sesutého materiálu do příkopu z obvodových stěn. Nezdá se mi totiž, že by to středověcí "místní" měli na hrad tak blízko, aby se jim vyplatila dřina si pro matroš dojet na hrad. I když... Vesničani byli vždy pracovití.
S prevítama (prevéty) bych si až tak moc starostí nedělal. Byl to král a přece jen byl tento hrad vystavěn spíše jako reprezentační rezidence, než vojenská pevnost, takže prevíty bych tam s klidnym svědomím šoupnul. Klíďo na oba paláce a na jednom dva, ať Přemysl v případě nejen noční potřeby neběhá daleko :D
Ale ber v úvahu Pavliku, že já jsem "jen" truhlář a vim o tom prd. Jen to, co si odkoukam a co mě v hlavě přepadne ;)
Spíš by se tady měli vyjádřit odborníci...
V každém případě, Tvůj Cvilín je krásnej (ten bys mohl doladit:-)) ) a já předpokládám, že Kamýk bude ještě hezčí :!: K tomu Ti budu celou dobu držet palce a sledovat stavbu.
Martin
Naposledy upravil(a) Makr dne sob 23.3.2013 18:19, celkem upraveno 1 x.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Já vycházím z Durdíkových rekonstrukcí na hrady.cz. To co máš ty, bohužel, nemám. Pokud by si mi mohl tvůj obrázek naskenovat a poslat, byl bych ti moc vděčný.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Makr »

Všechno vylejt...
Hopnul jsem taky sem http://www.castles.cz/hrad-kamyk-nad-vl ... torie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a tady píšou, že je to nesprávná rekonstrukční podoba to, co mam v knize. Takže na Tvém modelu je to zřejmě novější podoba a upravená asi samotným profesorem...
Už budu zticha a nebudu rušit :oops: Teda aspoň ne veřejně :|
Martin
Naposledy upravil(a) Makr dne sob 23.3.2013 18:26, celkem upraveno 1 x.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

No já jsem vycházel hlavně z tohodle obrázku.
Obrázek
a ještě z podobného, ale né barevného. Navíc jsem celý hrad musel přizpůsobit půdorysu. A z půdorysu vychází, že brána třeba musí být širší z čela a né z boku jako je tomu na obrázku.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Makr »

Tady na tom obrázku má autor vymalování naznačené i dřevěné polopatro.
Vypadá to, že každý si přidá "něco ze sebe", jak se mu to líbí víc.
A koukam i na tu druhou fotku, za tim vybarvenym obrázkem. Ty si nějak přibral :-))
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Mně to právě vychází, že celý prostor je tak stísněný, že tam hrázděný patro být nemůže. Navíc Takhle má hrad pouze dvě standartní patra. Ještě jsem se dočetl, že profesor Durdík měl hypotézu, že hrad postihla nějaká katastrofa v podobě zhroucení špatně založených vnějších obvodových zdí. To by možná vysvětlilo brzký hradní konec a málo materiálu, který mohl být po neštěstí postupně odklizen. Když jsem na hradě byl, velmi mě udivilo opravdu velmi úzké a stísněné nádvoří. I proto si moc nedovedu představit hrázděné patro, protože, když by tam bylo, tak by prakticky nádvoří nebylo posvětleno denním světlem. Už takhle ho dost zastiňuje pavlač po celém obvodu.
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od KarelM »

Hrázděné patro - polpatro - krytý střelecký ochoz - podsebití ..... bylo primárně určeno k ochraně " zdiva " - paty zdí, věží, paláců ... tudíž nemuselo obemykat celou hmotu paláce - pouze jeho vnějšek - stranu do příkopu, parkánu ... akorát zvážit bylo-li v konkrétním případě nutné ... Co se týká roubených komor, z vnějšku byla vidět pouze okna ( viz. Buben, Radyně ... přikládam :) ) Obrázek ... i s výstavní výsernicí ... :lol: , jak pro klrále ... K.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Moc děkuju. Ty pyramidální okna pořešim a to ztenčení dám pryč. S tím hrázděným patrem asi dělat nebudu nic. Musel bych zvyšovat zdi a ty mi přijdou už dost vysoké.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tu zvoničku jsem udělal podle Durdíka. Když se počítá že tam mohla být kaple, tak dává smysl. Co se týče fasády, tak tu bych udělal, protože v pořadu Štíty království českého profesor Durdík tvrdí, že ve středověku hrady omítané byly a že představa režného kamenného zdiva není správná. Spíš udělám nějakou ,,špinavější" Ná branské věži budu mít nakonec šindele, ale na palác musím udělat střechu ala Vyškovský, protože jinou krytinu mi nezvládá počítač.
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od KarelM »

http://www.zamek-becov.cz" onclick="window.open(this.href);return false; - levý sloupeček " ke stažení " - otevřít " Projekt konzervace a prezentace " ... je to v poslední době celkem ojedinělá studie co se omýtek týká ( a nejenom omýtek ) ... s krytinou bych byl opatrnější - ne každý si mohl dovolit pálenou ( keramickou ) tašku ... a je zde poplatnost době ... a udávají-li historici zánik do 1. půle XIV. století - šindel ... vzhledem k tomu že není známá situace komor - komnat ... umístil bych prevét jeden na stranu každou ... asymetricky - kvůli oku ( :lol: ) ... Pak už bych měl jen jedno : je dobré vycházet z co největšího množství pramenů - ale zas to nepřehánět a nechat trošíčku prostoru i pro vlastní cit a fantazii - nejen citovat a nekompromisně držet názory hradologů - při vší úctě k nim ... dochovaných staveb konce XIII. a průběhu XIV. století je skutečně moc a moc málo ... a na rozsáhlejší průzkumy a sondy prostě nejsou prachy, no ... :roll: Jo ... dostat tak do ruky stavební manuály a návodníky jednotlivých stavebních hutí z této doby !!! To by se to " stavělo " a kreslilo ... :lol: držim palce Karel
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Lesy »

Á tak, už je to tady ! Kamýk má skutečně zajímavou a neotřelou dispozici. Protože toho moc nezbylo, tak bych prevéty, hrázdění a jiné detaily udělal tak, aby celek dobře vypadal a stěny nebyly moc prázdné.
A jak to šlo s těma šindelama ?
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Nevím jesli jsem to udělal nakonec správně, protože, když jsem pak ten soubor vyexportoval, a následně vkládal, tak mi to nevybarvovalo celý objekt, ale zase se tam vložil ten čtverec. Asi někde dělám chybu.
Jinak co se týče krytiny. Kamýk byl ve své době důležitý královský hrad, tak jsem myslel, že prejzy by nevadily. šindele dám na věže brány a různé přístřešky. To hrázděné patro asi dělat nebudu, neboť bych musel hrad zvyšovat o jedno patro a to už by bylo asi moc vysoké.
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: Kamýk nad Vltavou / Pavel Pejša / 1:200

Příspěvek od Kluci v akci »

Ano. Středověk byl hodně barevný. Světe div se, ale je to tak. Měl jen temné smýšlení. Co se týče prevétu, těch bych se také nebál. Kamýk sice nebyl až tak královský, ale šlechta ve středověku zas až tak moc za prasátka nebyla. Také ledacos znala a věděla, že mít "zadělaný královský dům" není vůbec útulné. Pak si taky nedovedu představit, že by král chodil na společný záchod s poddanýma.
Tu "vežičku" neboli správně řečeno sanktusník, bych tam klidně nechal. Středověk byl obdobím silné víry a navíc, měly tyto prvky na hradech i jiný smysl....
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“