Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Tedy Martine, koukám na tvé veledílo jak blázen na kolotoč. :shock: :shock: Ty by ses mohl modelařinou i živit (pokud to už neděláš) :D
Opravdu krásná práce a realistické ztvárnění dávno zaniklé stavby. Velká gratulace.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Děkuji všem a hlavně panu Sedláčkovi.
Mám radost z toho, že se "v něm" dočítám, že předhradí je situované právě k místu, kam jsem ho umístil. Sice tam má chybu v podobě přetočené růžice ukazatele světových stran, ale to vůbec neva. Sever má být opačně. Také se od něj dovídám, že hráz druhého rybníka byla poměrně veliká a až se na hrad letos, nejlépe tento měsíc pojedu podívat a uvidím, že je "blízko" a svou polohou by se dala do modelu zakomponovat, tak udělám třetí a doufám již poslední terénní úpravu a vyrobíme pořádnou hráz :-) Možná by nebylo od věci prostřední rybník naplnit vodou.... Nechce jet někdo se mnou od Prahy, nejlépe v pátek, možná sobotu dopo?
Ale co s vesničkou, co tam dát, aby to bylo "správně"? Byl tam prý skromný pivovárek, pece, stáje, obydlí "sloužících". Možná, že s tou mojí podobou to není až tak úplně zcestné...
Jendo, dyť je to jen trocha sádry, dýhy, sololitu temper jo a taky papíru ;) Ale fakt díky, já zas "žeru" Tvuj Švihov .-)
Martin
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Lukáš »

Tohle je opravdu nádhera se vším všudy. Kousek vedle jsem četl, že architektura je královskou disciplínou, a teď už vím proč. Smekám.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Lukáš píše:Tohle je opravdu nádhera se vším všudy. Kousek vedle jsem četl, že architektura je královskou disciplínou, a teď už vím proč. Smekám.
Díky Lukáši.
Já tomu sice moc nerozumím, ale i tak mě to těší, zvlášť od tak šikového lepiče VDT.

Ahoj všichni.
V týdnu sem tam po půl hodinách jsem dopatlal terén a kromě (možné a poslední) terénní úpravy s hrází druhého rybníka (pokud zasáhne do prostoru modelu) už mimo posypů, na jejichž výrobu mě "něco" napadlo, už nebudu dělat s terénem nic. Později, až mě přepadne nápad, jak nejlépe a jednoduše vyrobit kozí havěť, kravku a nějaká kůňata, vyrobím i je a doplním i s pár lidičkama. V této chvíli model vypadá takto:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Přeju všem krásný víkend a brzy ahoj.
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

group b píše:Už teď je to super model.
Ještě bych měl dva dotazy :
1- kudy se okolo hradu napouští voda ?
2 - někde jsem četl že před dřevěným mostem stávala pravděpodobně ještě dřevená chráněná brána. Co ty na to ?
Ahojík.
1. Děkuji .-)
2. Kudy? A. Sedláček popisuje terénní situaci asi tak. Severozápadně od hradního příkopu, proti proudu "strouhy" (potůčku) byly původně 2 rybníky. Třetí na jihu až za ohradou. Ten spodní ze severních, celkově prostřední, blíž ke hradní "ohradě" měl hráz upravenou tak, aby v případě napadení hradu byla snadno vypustitelná a tím pádem mohla voda "bleskově" zaplavit hradní příkop. Samozřejmě, pokud nezapomněli zavřít "stavidlo" na jižní části příkopu :-) Na druhou stranu i kdyby se to nepovedlo, tak příkop tím, že byl o dost hlubší, byl, zvlášť na severní straně, hodně podmáčený, až blátivý. Když jsem tam byl loni (?), tak před bouřkou, která mě tam zastihla, bylo dlouhý bezdeštivo až sucho a příkop tam byl stále mokrý. Čvachtalo mi tam pod botama. I v takových podmínkách muselo být "případné dobývání" nepříjemné, brodit se po pás v blátě. Fuj..
3. Dřevěná brána určitě ano. Mám jí tam- no, spíš zastřešený vrata, ale ještě tam chci dát nějaké "podium" od vnitřku z levé strany, přístupné po žebříku. Myslím si totiž, že brána, (asi máš na mysli spíše dřevěnou branskou budovu) v tomhle případě moc rálná nebyla. I když, kdo ví. Je to možné. Já tohle nečetl ani u Durdíka, takže jsem se rozhodl spíše pro "levnější" řešení obrany vstupu - vrat. Ostatně, já Kozí jako "hradní pevnost" vlastně ani nevnímám. Spíše jako "obrněný, soběstačný statek".
Ono by se toho ale dalo vymýšlet donekonečna hodně. Vlastně je to celé jako vymyšlenina. Jestli to takhle bylo, těžko říct. Někde jsem se možná "trefil", někde jsem třeba i úplně "ulít". Opravdu těžko říct... Spíš mám radost z toho, že se mi moje "představa" jakž takž daří vymodelovat. To, jestli s mojí představou budou kastelologové a jim podobní odborníci souhlasit, těžko říct. Ale budu se tou myšlenkou ještě zabývat. Model stále není dokončen a ještě toho mám dost před sebou.
Co ale zajímá mě o trochu víc, tak je na půdorysu od prof. Durdíka v severní části příkopu zakreslená "zeď" v podobě hodně roztaženého W. S tím si opravdu nevím rady. Jediné přípustné s čím jsem "ochotný" se "smířit" je, že to byla kamenná podezdívka kozince. Tedy "maxichlívek" pro stádo koz a pravděpodobně i nějaký seník. Já osobně bych teda seno v zimě zdaleka tahat nechtěl...
Děkuji za připomínky.
Martin
PS: Jestli se ti ten článek podaří najít, hoď ho prosím sem. Děkuji
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Vážení a milí kolegáčkové.
Za tu dobu, co jsem mlčel se toho ohledně Kozího hrádku dost událo a to hlavně v tom, že se mi dostala do ruky zpráva posledních poznatků včetně výsledku laserového skenování terénu předhradí, které mne velice překvapilo.
Tímto chci poděkovat Hynkovi Veselému ze Sdružení hradů Českého Středohoří za odbornou konzultaci a podklady a Karlovi Motlíkovi za (také) podklady.!
Za 1: Byl "objeven" plac, o kterém se soudí, (a je to velmi pravděpodobné) že tam byl umístěn vodní mlýn. Tímto vyhlašuji pátrání po jakých-koli obrázcích středověkých vodních mlýnů, které by mohly pomoci při vytvoření makety umístěné v prostoru mého modelu. Tato plošina tam totiž zasahuje.
Za 2: V době, kdy jsem na Kozím byl, mne zastihla silná bouře s krupobitím a nebyl čas ono předhradí prolézt. Krom velké jámy, která byla pravděpodobně sklepem místního pivovaru, jsem si to kolem pomocí lejrzovýho metru trošku poměřil při návštěvě místa asi před třemi týdny.
Za 3: Jsou potvrzena Sedláčkova slova o rybníku sloužícím k napuštění, lépe řečeno rychlé zaplavení, hradního příkopu a regulaci přítoku vody k mlýnu.
Za 4: Musím se panu Sedláčkovi omluvit, za nařčení, že má obráceně směrovou růžici. To já sem obrácenej... :-/
A protože změn proběhlo až až a výstava k příležitosti výročí úmrtí Mistra Jana Husa, který jak jistě všichni víte, byl na Kozím hostem, se kvapem blíží, je nutné, abych se chopil díla a už to konečně dodělal.
Proto prosím, držte mi třeba palec a hecujte mě, že Kozí je důležitější, než učení ve škole, do které jsem se přihlásil.
Nyní přikládám pár obrázků (tentokrát už poslední) úpravy terénu, kam přidám mlýn, ze stodoly udělám pivovar a když pánbu a jiní borci "dají", pokusím se zaplavit i rybník s odtokovou strouhou a Kozský potok. Vody se bojim, zatím nevim jak na ní...
PS: Jak mohl vypadat středověký pivovar? Nemá někdo fotku z 15ého století .-) Moc by se mi hodila :-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Toto by mohl být zároveň malý "tutorialíček" ohledně terénu, o který si Kája a "švihlý" kolega žádali.
První: polystyren potřebné tloušťky, pokud možno měkčí. Má sice velé "kuličky, ale velmi dobře se opracovává "drhnutím", nebo jinak drápáním nehty. Nejkuličkovatější, ale pro mě nejlepší způsob. Pokračování, až budu matlat sádru :-)
Zduřík chalani .-)
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od SKY »

pekny, kez by se takle vzkrisila kazda zricenina :)

kdyz se podivate na jakykoliv hrad tak podstate z pohledu naseho mysleni a znalosti strategie je jednoduse zdolatelny kazdy :) Pri stavu posadek a absence obrannych tezkych zbrani by kazdy hrad x tisicova armada zaslapala do zeme i bez zbrani:) Ony ty filmove fikce o armadach kam az oko nedohledne jsou trochu nerealne. No a s prihodem delostrelectva to bylo uplne o necem jinem.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

[quote="SKY"]pekny, kez by se takle vzkrisila kazda zricenina :)

kdyz se podivate na jakykoliv hrad tak podstate z pohledu naseho mysleni a znalosti strategie je jednoduse zdolatelny kazdy :)


Dovolím si mírně nesouhlasit, i když něco rozumu na tom je. Ber to tak, že se obrana vyvíjela podle vývoje zbraňových systémů. Málokdy je tomu naopak. V středověku to takhle bylo určitě na 98%. Navíc, posádce hradů šlo převážně o přežití často celého okolí, které se tam v případě nebezpečí běželo schovat a hájili hrad (poslední útočiště) do posledního dechu.
Martin
PS: Sem zabudol poděkovat za ohlas, takže díky Ti
Naposledy upravil(a) Makr dne stř 11.3.2015 16:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od SKY »

ja samozrejme vim, nechtel jsem psat detailni roman. ono taky zalezelo co s hradem zamysleli, jestli obsadit ci znicit, u kazdeho z tehle pripadu je strategie jina. pak taky v ty dobe mit na zold, proto zbytecne utoky pesaku proti hradbam, aby to pak pan mel levnejsi a vice z koristi. .........
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Gerry »

Skutečně nečekejte velké počty obránců. Rytíři se počítali maximálně na desítky. Knechtů bylo samozřejmě podstatně víc, ale jejich bojová hodnota byla přece jen diskutabilní (jak se říkalo za císaře pána, byl to kanonfutr) :-)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj pane, tedy já zírám :shock: :shock: :shock:
Obdivuji Tvoji odvahu kuchnout do skoro hotového modelu. To já bych asi nedal, a nebo by to musela být hodně silná motivace a nebo hnutí mysli. :D
Na druhou stranu se v tomhle případě krásně ukazuje jedna věc, kterou jsem nedávno psal i Kájovi Motlíkovi. A to že i tisíckrát prozkoumaný hrad dokáže překvapit něčím novým.
Jinak k tomu terénu, já raději než klasický "nejkuličkovatější" polystyrén používám Styrodur, extrudovaný polystyrén. Je poněkud tvrdší a hlevně z něj není tolik bordelu a žádné všudypřítomné kuličky. A tvaruji ho skalpelem, kobercákem, hrubším šmirglem a nebo pájkou. A na skály a podobné úpravy terénu zasejc používám místo sádry sádrokartonářský tmel. Možná je to jen můj dojem, ale je jemnější a dají se s ním tvořit lepší detaily než s klasickou sádrou.
A Tobě držím palce a budu sledovat pokračování Vysoké školy Modelářské :D
At se dílo daří.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Jenda B. píše:Ahoj pane, tedy já zírám :shock: :shock: :shock:
-Obdivuji Tvoji odvahu kuchnout do skoro hotového modelu.
Ahojky Jendo.
1. To není o odvaze. Jen to chci mít správně, nebo se tomu aspoň přiblížit. Model budou mít k dispozici odborníci a já nechci bejt za blba, protože oni neví, že ten model pácham už několik let :-O. Oni uvidí jen výsledek.
-To já bych asi nedal, a nebo by to musela být hodně silná motivace a nebo hnutí mysli. :D
2. Kdepak, však Ty nejsi o nic horší. Tebe postihla Švihománie :-))
-Na druhou stranu se v tomhle případě krásně ukazuje jedna věc, kterou jsem nedávno psal i Kájovi Motlíkovi. A to že i tisíckrát prozkoumaný hrad dokáže překvapit něčím novým.
3. Souhlas bez výhrad. A hlavně když máš na to víc času. A úplně nejlepší je vrhnout se předlohu, která má nejnovější výsledky výzkumu.
-Jinak k tomu terénu, já raději než klasický "nejkuličkovatější" polystyrén používám Styrodur, extrudovaný polystyrén. Je poněkud tvrdší a hlevně z něj není tolik bordelu a žádné všudypřítomné kuličky. A tvaruji ho skalpelem, kobercákem, hrubším šmirglem a nebo pájkou. A na skály a podobné úpravy terénu zasejc používám místo sádry sádrokartonářský tmel. Možná je to jen můj dojem, ale je jemnější a dají se s ním tvořit lepší detaily než s klasickou sádrou.
4. Styrodur je fajn, ale mě se právě ta kuličkovost osvědčila. "Sádrou" pak dotvářím povrch a nerovnost kuliček mi pomáhá ho udělat "nerovnoměrný" a nerovný. Styrodur se mi svědčil spíš na nějaký drobnější věci. Styrodur pájkou nedam, strašně páchne a ten štiplavý čoudík mi nedělá dobře. Kuličky z polystyrenu mi neva, s tim si poradí vysavač.
5. Sádra i Uniflot mají vlastnosti, které se dají využít na určitý výrobek, nebo povrch. Sádra rychle tuhne, tak jí používám hlavně podle rychlosti. Uniflot má bezva vlastnost volby povrchu. Podle toho, jak si jí naředim, nebo přidam lepidlo, nebo přisypu písek atp.vytvořím si hmotu vhodnou buď na omítky, nebo na skály, nebo na něco jinýho. Každý je na něco vhodný a naopak. Navíc u Uniflotu si můžu vybrat dobu tuhnutí, podle toho, jak ho zpracuju. To je kouzelnej matroš.
-A Tobě držím palce a budu sledovat pokračování Vysoké školy Modelářské :D
6. Však já tobě taky pan fachmajstr .-)
-At se dílo daří.
7. Děkuji, Tobě taky takovou "haldu".-) :-)
Ahoj Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahojky kluky a holci- jsou-li zde-li nějaké-li :-O
Tak mi to přece jen "nedalo". Čuměl jsem na třetí podobu terénu na jihovýchodě, to jest, vlevo od vstupu do hradu, (směr do hradu) a stále se mi na tom něco nezdálo. Trvalo mi týden, než mě trklo, že hráz přece nemůže být z hlediska hydrodynamiky našikmo a tak dnes ráno přišly na řadu štípačky a rozbombardoval jsem rybniční hráz s přilehlou cestou a nejbližším okolím.
Vzápětí jsem použil původní podobu hráze, která byla nalepena na 1cm silný polystyren.
Konečně mám teď ten správný pocit, když se na to podívám... Foto příště, teď mi padají dekly od tykadel a to je nejlepší znamení se na to všechno vy, no vyspat přece .-)
Zatím ahojky. Martin
petrapodzim
Příspěvky: 93
Registrován: stř 10.10.2012 15:03

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od petrapodzim »

Jsou tu i holky těším se na fotku :)
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

petrapodzim píše:Jsou tu i holky těším se na fotku :)

Na mojí fotku Péťo? :o
Tak tady mě máš :lol:
Obrázek

Ahoj všichni. Konečně jsem se dokopal k aktualizaci tohoto vlákna a přikládám další obrázky "drobného" postupu. Tam také bude vidět i druhý krok mojí práce s terénem a to patlalismus alá gips.
Tato část také potřebovala "vyměnit".
Obrázek
Kam s hrází? Sem, nebo víc na jih?
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
A tady je už konečná podoba i umístění. Teď už budu "jen" dolaďovat mlýn, pivovar, zábradlí a drobnosti.
Obrázek Obrázek
A malá drobnost v podobě soudružské spolupráce :-)
Obrázek
To je zatím vše. Teď se trápím s podobou mlýna a pivovaru. Vše ostatní (kromě koziček) by už měla být legrace :-O
Ahojky a hezký večer.
Martin
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“