Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Odpovědět
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahojte kolegové, kamarádi.
Jak jsem slíbil, tak plním a zakládám vlákno se stavbou hrádku, který jsem stavěl v průběhu stavby hradu Házmburku a kde jsme si zkoušel "nové" jiné, postupy výroby všeho možného, od omítek, střech až po osůbky.
Samotný hrad popisovat si myslím nemá smysl, neboť jeho stavba byla tady na Foru už několikrát a myslím si úspěšně prezentována.
Pokusím se postupně poskládat fotky, které mám tady v práci a doma na pc, postupně, jak se stavba vyvíjela. Dlouho jsem totiž váhal, jestli sem vůbec s rím mám lézt. Nebude to úplně jednoduché, protože fotky mam hodně zpřeházené a nebude to ani až po úplné dokončení (zatím) , protože na něm stále tvořím. Dejte mi tedy trochu času, než se mi to podaří dát dohromady.
Model budu stavět z materiálů, které jsou popsané i na hradu Házmburk, takže dřevěný papír- tedy sololit mdf, polystyren, sádra, heskules, dýha, papír
I přes všechny tyto potíže doufám, že se Vám stavba bude líbit a když ne, dáte mi to taky vědět ,-)
Prozatím se loučím a přeji pěkný pondělní večer.
Martin
Naposledy upravil(a) Makr dne ned 10.2.2013 14:38, celkem upraveno 1 x.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahojte.
Jako první je obrázek pracovní verze vystřihovánky, na jejíž popud jsem se dal do vlastní stavby. Model hotov za 14,5 hodin a je to na něm vidět. Proč to sem dávám? Aby byl vidět rozsah úprav, které na vlastní stavbě budu dělat.
Obrázek

Fotky mam velice zpřeházené a jakš takž se tím prokousávám.
Tady je snaha o výrobu vnější hradby i s trámečkama, který na stavbě skoro vůbec nejsou vidět a posléze naskládání "nasucho" do terénu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
osazování prvního zdiva do terénu.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od old_Mr_Grim »

No to je parádička :)
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Michal Traj »

Ahoj, tvoje stavba mě motivovala k tomu se do tohoto modelu pustit taky. Budu stavět ale asi originál ;) Jinak to vypadá moc hezky.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tak tohle je uplně jinej level, takovej hodně přiblíženej reálu. Fakt zajímavý počin.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahojte.
No uvidíme kluci, jestli se vám to bude líbit i později.
Protože mám některé fotky docela dlouho ještě z doby, kdy mi návod na použití foťáku ležel v šuplíku, aniž bych do něj mrknul, (návody sou přece pro blbce :? to jsem si říkal..) jsou některé obrázky docela mizerné. Budu se snažit jich sem vložit víc najednou, aby se na ty mizerný rychle zapomělo a bylo stále na co koukat. Takže prosím kamenovat až později.
Další posun je hradba jádra a jeho následné "oplášťování, první pokus o šindelovou střechu, prejzovou krytinu na sýpce a seskládání staveb do terénu, jak to bude asi vypadat..
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Co vše je tady z papíru?
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahoj Zděňku.
Původní model, šablony, okna, lidi a jejich nářadí, dlažba brány, zvěřinec, pokud se povede a návrhy staveb v předhradí, takže jako šablony, nebo jak to popsat. A jak jsi to napsal, uvědomil jsem si, že info o materiálu jsem psal ve vláknu s Házmburkem, ale tady už ne, tak to jdu hned připsat do prvního příspěvku, aby nevznikly zbytečné dohady.
Martin.
Naposledy upravil(a) Makr dne ned 10.2.2013 14:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Děkuji za info.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Dalších pár obrázků.
Info pro všechny, kteří mě budou chtít odprásknout, že tady otravuju s nepapírovym modelem.
Není můj zlý úmysl, abych se vytahoval (neni čim) a machroval (tak dobrej zas nejsem),
ale hlavně jako možná inspirace pro všechny, kteří si papírový model budou chtít třeba nějak upravit.
Protože tento model je vlastně "oplášťován" dřívím a vlastně vůbec není důležité, co je podkladem pro omítky, střešní krytinu a ostaní sounáležitosti. Jak jsem popisoval na Hazmburku, je lepší (ne sice nutné), karton by taky šel použít, ale... ), ale lepší, mít pro tyto řekněme technologie pevnější základ. Proto jsem záměrně zvolil sololit.
To, jeslti sem na hrady můžu model vložit bylo předem konzultováno s hlavním modulátorem Standou eF a získal jsem povolení.
Protože takových modelů moc dělat asi nebudu (pravděpodobně) tak nebudu toto forum dalšími výtvory zbytečně zaplňovat a ubírat tím místo ostatním modelářům. Když nedostanu povolení, bude to jasné.
A teď už dost řečí, jde se na obrázky. Tohle je další malý postup, kdy sou stěny už nahozené a částečně pod barvou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Doufám, že i přes výše zmíněné informace se vám to líbí. Příští víkend budu pokračovat.
Mějte se všichni moc hezky a pracovní týden ať rychle uteče.
Martin
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od KarelM »

Tak k Tobě bych šel klidně do učení ... i když s papírařinou toho asi moc společnýho nejni, co ? :) Palec nahoru a klobouk dolu ... tohle už je vážně o něčem jiném ... :shock:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Aki »

papír nepapír, je to bombácký! a jak jsi napsal, čerpat nápady z toho můžou určitě i papíráci... dostaly mě ty střechy, z čeho jsou ty šindele?
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Taky myslim, že je fuk, jestli to je čistej papírák, nebo ne. V technice taky chlapi tmelej a stříkaj modely. Tohle je model, kterej vypadá moc opravdově, to dřevo, ty zdi, prostě luxusní podívaná. Tohle bych chtěl vidět naživo.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

[.....to dřevo, ty zdi, prostě luxusní podívaná. Tohle bych chtěl vidět naživo.
Díky kluci!
Pro Pavlika, neni problém, hupni na Bus a zajeď do Únětic, tady to mam ,-)
Pro Akouše: Mockrát jsem při stavbách domečků přemýšlel nad tim, jak vylepšit vzhled dřeva na papírových dílech a čím víc jsme si s tím lámal hlavu, tím víc mě přepadala myšlenka, že nejlépe strukturu dřeva znázorní dřevo samotné. Takže šindelová střecha je skutečně ze dřeva. Tohle je jádro ořechu. Respektive jádro kmene ořechu nakrájené dýhy v tloušťce 0,7mm. Jednotlivé pruhy dýhy jsou na sebe nalepeny a poté opět nakrájeny, ale v řezu kolmo na původní listy. Tím vznikly jednotlivé "šindele" v celé délce. Pak je už jen krůček k tomu tyto listy nařezat, buď dýhořezkou (soudkovitá pilka na dýhu), nebo i skalpelem na proužky o šířce (vlastně délce-podle směru let dřeva) kolem tří milimetrů a to už jen nalepit na dostatečně pevný základ. Proč dostatečně? Je to dřevo a je lepené vodouředitelným lepidlem, takže dřevo se vytvrzováním lepidla (Heskulesu) odpařováním vody smršťuje. Papírový základ by se velmi pravděpodobně zdeformoval a to jsem nechtěl vzhledem k velkému objemu práce riskovat.
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od KarelM »

Samozřejmě že je to putna ... :lol: on taky Makr ví jak to myslim ... :lol: ... ( jen a jen v dobrým !!! )
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“