Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Odpovědět
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Díky Aldo a hádej, na co se těšim já ,-)
Kozí zatim stojí. Nějak se nemůžu pohnout z místa.
Hledam způsob, jak jednoduše a rychle vyrobit kulatinu o průměru 1mm.
Moje nápady zatim selhaly. Teda, ne že by to nešlo, ale ne tak, jak bych se přestavoval. Možná jen budu muset změnit dřevinu a nařezat lištičky tak do dvou milimetrů, pak by to mělo jít, ale tady v práci máme starou formátku a to je o prsty :!: .
Ty bych velmi nerad obětoval... :?
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Ahoj,
co vyzkoušet plastové profily evergreen?
Obrázek

1mm kulatinu bežně používám při stavbě svých mašinek
Obrázek

Naprostá pohodička, můžeš jako základní odstín a podkladovou barvu zvolit např. nějaký šedý odstín (třeba barva agama, či jiné barvičky pro plasťáky) a poté na nich drží bezvadně i vodovka, a tou bys mohl naznačit dřevo, popř. můžeš využít temperku, olejovku apod. vše mám odzkoušeno že drží 8-)
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahoj Zdendo.
Nezkoušel jsem to . Sou určitě super a na mašiny takřka nepostradatelný, ale už mě asi trochu znáš a nechci na Kozohrad nic kupovat. Chci, aby to bylo moje kompletní dílko. Nevim proč to tak vnímam, ale cokoli koupený mi připadá, jao bych to pak nedělal já. Když se na ot později podívám, chci říct, tohle jsem dělal já, ne tohle jsem dělal z toho, co jsem koupil já. Možná i z toho důvodu si na formule dělam vlastní kola, s vědomím, že v tom modelu je něco "mýho", něco ze mě...
PS: Mašiny sou něco nádhernýho. Když se dobře sestaví, tak nejedno srdíčko zaplesá. Obdiv a respekt.
Snad mě brzy něco popadne a udělam ořezávátko :-))
M.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Aki »

a co to zkusit z nějakýho drátu? 1mm by moh mít nějakej koaxiální kabel... natřít to agamou a navrch temperou, nemuselo by to vypadat nejhůř... ale vyzkoušeno není, jenom nápad...
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahojte kamarádi.
V předposledním "žvejku" jsem, ani nevím proč, použil slovo "ořezávátko".
Nedalo mi to a šel to zkusit.
Samotné "ořezko" špejli rozškube. Špatný úhel, pomalé otáčky rukou a kdoví co ještě.
Vzal jsem tedy kus plastu, v mém případě Staron a do hrany vyvrtal 3mm dírku tak, aby šikmo prolezla plochou. K protáhlému otvoru v ploše obyčejnou svěrkou uchytil samotné želízko z ořezávátka. Svěrkou proto, abych mohl v případě, že to nepůjde, korigovat polohu želízka a potomm špejli uchycenou v Aki vrtačce :lol: sprostě prohnal rotační ořezko-protahovačkou.
Poté menší otvor o průměru 2,5mm a další 2mm. Celkem třikrát protaženo plus jednou mezi prstem a brusným papírem P 400 (asi- byl už použitý a označení se nedalo přečíst).
Nicméně se dá říct funguje to, líbí se mi to, je to dřevěný a ty "špony", co z toho lítaj sou legrační.
Ostatně mrkněte na obrázky a jestli se mi podaří nahrát video na Ulož to, tak dam odkaz na kratičký videjko, že to opravdu jde.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Video by mělo být tady: http://m.ulozto.cz/xNXzeok/makr-vyroba- ... er-1mm-avi" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Jen mlčky zírám a sleduji mistrovské dílo. Jedním slovem booooooooomba.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahojte všichni!
Konečně se přiblížil víkend nadosah a i když mě doma čeká spousta práce (jako na hradě), tak se tam už docela těšim :)

Přinášim pár obrázků z toho, jak jsem "přemýšlel" barevně nad terénem. Ten je v této fázi zatím ještě podle půdorysu z Hrady.cz (nebo tam někde) a až později, kdy jsem měl konečně příležitost se na hrad zajet podívat, zjistil, že to vůbec neodpovídá reálu. Z toho plyne ponaučení pro příště, že než začnu stavět jakoukoli stavbičku, je třeba si to skutečně osobně prolézt. Fotky sice ukážou obrázky, ale je třeba naabsorbovat vztahy terénu tak, aby se daly modelově co nejvíce přiblížit...
Ale i tak je docela zajímavé, jak se vnímání celého "baráčku" změní, když je okolo barevno a ne jen bílo, i když je to pouze barevný návrh. Ještě se bude přebarovat. A nejen to...
Tady jsou obrázky:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
A to je prozatím vše.
Děkuji všem za komentáře i za sledování stavby. I já se už docela těším, až tenhle prcek bude za mnou :|
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Vskutku umělecké dílo.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Lesy »

Klube se z toho parádní kousek, tak držím palce a mlčky sleduji.
petrapodzim
Příspěvky: 93
Registrován: stř 10.10.2012 15:03

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od petrapodzim »

(y) prostě podívaná :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj Ma(ch)kře :-)
Chtěl bych se tě zeptat jak jsi pokročil, jestli už máš hotovo. Poslední příspěvek tady je totiž už hodně fousatý. Hoď sem prosím pár fotek, ať mám nad čím slintat.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

:D
Díky Jendo, ale teď si chválu moc nezasloužím. Jsem lemra a nedaří se mi vymyslet to, co k tomu chci.
Hrádek pomalu zarůstá pod nánosy náletových dřevin.
Do plotu se mi zatím nechtělo, vrhnul jsme se tedy na nějaké stavbičky, které by mohly být tak nějak kolem a mam dva baráčky. Chtěl jsem to oživit trošku víc, ale na to je třeba mít víc času. Než to vše připravím, už abych šel do roboty. Mam to sice jen tři metry, ale i tak. Ale hlavně se mi to nedaří vymyslet tak, abych byl spokojený. "Něco" mi v tom pořád chybí a nedovedu přijít na to, co by to, jak by to. Je to něco podobného, jako Ty na "novém" Bubnu.
Ale fotky dam po neděli. Ten druhý baráček, polostodola je vlastně taky "hotová", tak to přidám, ať je něco jakože pokrok.
Díky za ohlasy!
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahoj všichni.
Hlásím, že se na hradě stále, teď intenzivně pracuje a poslední "pokrok" je v další, tentokrát poslední úpravě terénu a dotvoření několika domečků vesničky před hradem.
Podklad terénu je namatlán temperou, spíš pro představu, kde co asi udělám. Přibude pár postaviček, nějaké vozy na svoz sena, možná hnoje :-), snad se mi podaří i koně, tažná kráva ale co hlavně? No přece pořádný kozy. Proč by se jinak měl Kozí hrádek jmenovat Kozí že jo? A protože ty kozy kozatý budou do 5i milimterů, tak nevim,jak si s nima poradim. Chci dát stádečko tak 30i kusů.
Tímto také prosím všechny, kteří mají lepší představivost a fantazii, než já, aby bez ostychu přihodili, co by se ve vesničce, kromě pidilidí mělo také objevit.
A teď pár obrázků. První je úprava terénu, hlavně vpravo od vstupu.
Obrázek
druhá řada už s vesničkou. Více fotek je v galerii, tímto vás zvu na okuk.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Tak ahoj v galerii.
Kdyby měl někdo zájem, po stavbě Kozího, budu stavět hrad Oltářík. Odkaz na gelerii je tady: http://www.papirove-modely.cz/galerie/f ... oto=245493" onclick="window.open(this.href);return false;
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahoj.
Před vchodem je místo a je menší, než naznačené na mémm modelu, ale dále na západ (od vchodu) se rozšiřuje, takže tam klidně mohla být. Když jsem tam byl, bylo to pole, takže placu dost.
Od severu taky mohla být, ale byla by horší dostupnost do hradu. Musela by se překonávat překážka ve formě dalšího přemostění, které tam sice je, ale ne jako hlavní komunikační trasa z "předhradí" do hradu. Měl jsem na vybranou buď jedno, nebo druhé a tohle se mi "zdálo" jako snazší, jen to mám míň "natažené" na západ. Chtěl jsem, aby tam "něco" bylo, ale kdybych přidal plochu na přesný rozměr, byl by celý model o dost větší.
Oltářík bude komplet v rekonstrukci. Kopec mám v tomto rozsahu úmyslně, aby se mi tam "vešla" i předpokládaná první brána a zpevnění přístupové cesty ve formě nasucho kladených kamenů z vnější strany. I když se to dnes už moc nevidí, je to zpevnění docela dlouhé. Navíc s kopcem lépe vinikne strategická poloha hradu. Jen ten dekl co budu dělat až mnohem později bude dost vysoký...
Co by ale v takové vesničce nemělo chybět? Toť otázka, která mě opět drobet brzdí...
Martin
gogo2009
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 23:01
Bydliště: Kousek od Chrudimi

Re: Kozí hrádek / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od gogo2009 »

No jak píše A. Sedláček ve svém díle Hrady, zámky a tvrze království Českého IV. Vysočina táborská (Praha 1885) pod heslem KOZÍ HRAD:

Na předhradí nelze nyní nic více shledati, než prohlubeninu, v níž se našly před časy kus kotlu a spálený slad; jest to tudíž místo, na němž skrovný pivovár stával, kromě toho tu byly bezpochyby také pekárna, konírny a některé byty čelední. Předhradí samo bylo odděleno od pláně, na níž stojí Červený (kdysi Kozský) dvůr, příkopem a valem, než z toho nic již nezbylo, poněvadž prostora všechna až po předhradí již dávno zorána a skopána jest. Mezi předhradím a hradištěm vlastním jest hluboká a vlhká role, kterouž protéká strouha jdoucí z rybníkův nad Kozím ležících. Kdysi tu bývaly tři rybníky, jeden nad druhým ležíce, nyní již jen dva horní zbyly, an nejdolnější před časy spuštěn byl, jak ukazuje mohutná a vysoká hráz od předhradí k protější lesní stráni vybíhající, ale ve středu svém již rozkopaná. Na této straně stálo tedy i předhradí ve vodě, a poněvadž ostatní jeho boky strmější byly, kázala potřeba tu stranu k Červenému dvoru spevniti a bylo proti prvnímu návalu dobře postaráno; že se potom nikdo k hradu dále dostati nemohl, o to se zakladatelé důmyslně postarali.

Tak třeba jako inspirace (až se Ti to podaří "přeluštit") :D
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“