Právě je pon 22.1.2018 3:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 2.7.2014 7:24 

ahoj, koukám že zase jedeš. Jen si nejsem jistý umístěním "vesničky". Je sice pravda, že mezi skalami v místě , kde si jí postavil je nevelký plac, ale už je to dlouho, co jsem tam byl, abych mohl říci, že je dost velký na vesnické budovy.
Spíš bych si je dovedl představit v prostoru vlevo od vchodu, tedy v místě, odkud se dnes ke zřícenině přichází. No ale to je detail.
K Oltáříku - parádní předloha, tedy ono tam toho moc nezůstalo. Bude to rekonstrukce hodně podobná Kozímu hrádku ? Tedy krom toho šílenýho kopce. :roll:

PříspěvekNapsal: stř 2.7.2014 15:12 

Ahoj.
Před vchodem je místo a je menší, než naznačené na mémm modelu, ale dále na západ (od vchodu) se rozšiřuje, takže tam klidně mohla být. Když jsem tam byl, bylo to pole, takže placu dost.
Od severu taky mohla být, ale byla by horší dostupnost do hradu. Musela by se překonávat překážka ve formě dalšího přemostění, které tam sice je, ale ne jako hlavní komunikační trasa z "předhradí" do hradu. Měl jsem na vybranou buď jedno, nebo druhé a tohle se mi "zdálo" jako snazší, jen to mám míň "natažené" na západ. Chtěl jsem, aby tam "něco" bylo, ale kdybych přidal plochu na přesný rozměr, byl by celý model o dost větší.
Oltářík bude komplet v rekonstrukci. Kopec mám v tomto rozsahu úmyslně, aby se mi tam "vešla" i předpokládaná první brána a zpevnění přístupové cesty ve formě nasucho kladených kamenů z vnější strany. I když se to dnes už moc nevidí, je to zpevnění docela dlouhé. Navíc s kopcem lépe vinikne strategická poloha hradu. Jen ten dekl co budu dělat až mnohem později bude dost vysoký...
Co by ale v takové vesničce nemělo chybět? Toť otázka, která mě opět drobet brzdí...
Martin

PříspěvekNapsal: stř 2.7.2014 15:44 

No jak píše A. Sedláček ve svém díle Hrady, zámky a tvrze království Českého IV. Vysočina táborská (Praha 1885) pod heslem KOZÍ HRAD:

Na předhradí nelze nyní nic více shledati, než prohlubeninu, v níž se našly před časy kus kotlu a spálený slad; jest to tudíž místo, na němž skrovný pivovár stával, kromě toho tu byly bezpochyby také pekárna, konírny a některé byty čelední. Předhradí samo bylo odděleno od pláně, na níž stojí Červený (kdysi Kozský) dvůr, příkopem a valem, než z toho nic již nezbylo, poněvadž prostora všechna až po předhradí již dávno zorána a skopána jest. Mezi předhradím a hradištěm vlastním jest hluboká a vlhká role, kterouž protéká strouha jdoucí z rybníkův nad Kozím ležících. Kdysi tu bývaly tři rybníky, jeden nad druhým ležíce, nyní již jen dva horní zbyly, an nejdolnější před časy spuštěn byl, jak ukazuje mohutná a vysoká hráz od předhradí k protější lesní stráni vybíhající, ale ve středu svém již rozkopaná. Na této straně stálo tedy i předhradí ve vodě, a poněvadž ostatní jeho boky strmější byly, kázala potřeba tu stranu k Červenému dvoru spevniti a bylo proti prvnímu návalu dobře postaráno; že se potom nikdo k hradu dále dostati nemohl, o to se zakladatelé důmyslně postarali.

Tak třeba jako inspirace (až se Ti to podaří "přeluštit") :D

PříspěvekNapsal: stř 2.7.2014 18:41 

Tedy Martine, koukám na tvé veledílo jak blázen na kolotoč. :shock: :shock: Ty by ses mohl modelařinou i živit (pokud to už neděláš) :D
Opravdu krásná práce a realistické ztvárnění dávno zaniklé stavby. Velká gratulace.

PříspěvekNapsal: stř 2.7.2014 19:15 

Děkuji všem a hlavně panu Sedláčkovi.
Mám radost z toho, že se "v něm" dočítám, že předhradí je situované právě k místu, kam jsem ho umístil. Sice tam má chybu v podobě přetočené růžice ukazatele světových stran, ale to vůbec neva. Sever má být opačně. Také se od něj dovídám, že hráz druhého rybníka byla poměrně veliká a až se na hrad letos, nejlépe tento měsíc pojedu podívat a uvidím, že je "blízko" a svou polohou by se dala do modelu zakomponovat, tak udělám třetí a doufám již poslední terénní úpravu a vyrobíme pořádnou hráz :-) Možná by nebylo od věci prostřední rybník naplnit vodou.... Nechce jet někdo se mnou od Prahy, nejlépe v pátek, možná sobotu dopo?
Ale co s vesničkou, co tam dát, aby to bylo "správně"? Byl tam prý skromný pivovárek, pece, stáje, obydlí "sloužících". Možná, že s tou mojí podobou to není až tak úplně zcestné...
Jendo, dyť je to jen trocha sádry, dýhy, sololitu temper jo a taky papíru ;) Ale fakt díky, já zas "žeru" Tvuj Švihov .-)
Martin

PříspěvekNapsal: čtv 10.7.2014 19:19 

Tohle je opravdu nádhera se vším všudy. Kousek vedle jsem četl, že architektura je královskou disciplínou, a teď už vím proč. Smekám.

PříspěvekNapsal: pát 11.7.2014 16:40 

Lukáš píše:
Tohle je opravdu nádhera se vším všudy. Kousek vedle jsem četl, že architektura je královskou disciplínou, a teď už vím proč. Smekám.

Díky Lukáši.
Já tomu sice moc nerozumím, ale i tak mě to těší, zvlášť od tak šikového lepiče VDT.

Ahoj všichni.
V týdnu sem tam po půl hodinách jsem dopatlal terén a kromě (možné a poslední) terénní úpravy s hrází druhého rybníka (pokud zasáhne do prostoru modelu) už mimo posypů, na jejichž výrobu mě "něco" napadlo, už nebudu dělat s terénem nic. Později, až mě přepadne nápad, jak nejlépe a jednoduše vyrobit kozí havěť, kravku a nějaká kůňata, vyrobím i je a doplním i s pár lidičkama. V této chvíli model vypadá takto:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Přeju všem krásný víkend a brzy ahoj.
Martin

PříspěvekNapsal: pát 11.7.2014 19:37 

Už teď je to super model.
Ještě bych měl dva dotazy :
1- kudy se okolo hradu napouští voda ?
2 - někde jsem četl že před dřevěným mostem stávala pravděpodobně ještě dřevená chráněná brána. Co ty na to ?

PříspěvekNapsal: pát 11.7.2014 20:08 

group b píše:
Už teď je to super model.
Ještě bych měl dva dotazy :
1- kudy se okolo hradu napouští voda ?
2 - někde jsem četl že před dřevěným mostem stávala pravděpodobně ještě dřevená chráněná brána. Co ty na to ?

Ahojík.
1. Děkuji .-)
2. Kudy? A. Sedláček popisuje terénní situaci asi tak. Severozápadně od hradního příkopu, proti proudu "strouhy" (potůčku) byly původně 2 rybníky. Třetí na jihu až za ohradou. Ten spodní ze severních, celkově prostřední, blíž ke hradní "ohradě" měl hráz upravenou tak, aby v případě napadení hradu byla snadno vypustitelná a tím pádem mohla voda "bleskově" zaplavit hradní příkop. Samozřejmě, pokud nezapomněli zavřít "stavidlo" na jižní části příkopu :-) Na druhou stranu i kdyby se to nepovedlo, tak příkop tím, že byl o dost hlubší, byl, zvlášť na severní straně, hodně podmáčený, až blátivý. Když jsem tam byl loni (?), tak před bouřkou, která mě tam zastihla, bylo dlouhý bezdeštivo až sucho a příkop tam byl stále mokrý. Čvachtalo mi tam pod botama. I v takových podmínkách muselo být "případné dobývání" nepříjemné, brodit se po pás v blátě. Fuj..
3. Dřevěná brána určitě ano. Mám jí tam- no, spíš zastřešený vrata, ale ještě tam chci dát nějaké "podium" od vnitřku z levé strany, přístupné po žebříku. Myslím si totiž, že brána, (asi máš na mysli spíše dřevěnou branskou budovu) v tomhle případě moc rálná nebyla. I když, kdo ví. Je to možné. Já tohle nečetl ani u Durdíka, takže jsem se rozhodl spíše pro "levnější" řešení obrany vstupu - vrat. Ostatně, já Kozí jako "hradní pevnost" vlastně ani nevnímám. Spíše jako "obrněný, soběstačný statek".
Ono by se toho ale dalo vymýšlet donekonečna hodně. Vlastně je to celé jako vymyšlenina. Jestli to takhle bylo, těžko říct. Někde jsem se možná "trefil", někde jsem třeba i úplně "ulít". Opravdu těžko říct... Spíš mám radost z toho, že se mi moje "představa" jakž takž daří vymodelovat. To, jestli s mojí představou budou kastelologové a jim podobní odborníci souhlasit, těžko říct. Ale budu se tou myšlenkou ještě zabývat. Model stále není dokončen a ještě toho mám dost před sebou.
Co ale zajímá mě o trochu víc, tak je na půdorysu od prof. Durdíka v severní části příkopu zakreslená "zeď" v podobě hodně roztaženého W. S tím si opravdu nevím rady. Jediné přípustné s čím jsem "ochotný" se "smířit" je, že to byla kamenná podezdívka kozince. Tedy "maxichlívek" pro stádo koz a pravděpodobně i nějaký seník. Já osobně bych teda seno v zimě zdaleka tahat nechtěl...
Děkuji za připomínky.
Martin
PS: Jestli se ti ten článek podaří najít, hoď ho prosím sem. Děkuji

PříspěvekNapsal: pát 11.7.2014 21:24 

já mám dojem, že jsem to četl na průvodním listu, co půjčovali při vstupu do zříceniny.
Jinak máš určitě pravdu v tom, že je to spíš taková parodie na hrad. Pokud by ho chtěl někdo dobýt, problém by to nebyl. Jen na jedno museli útočníci myslet. Nešlo hrad obklíčit a ostřelovat z luku či kuše, protože by se dřív postříleli navzájem :lol:
Už moc nad tím nepřemýšlej, těšíme se na vojenský hrádek ze severu.

PříspěvekNapsal: úte 10.3.2015 19:09 

Vážení a milí kolegáčkové.
Za tu dobu, co jsem mlčel se toho ohledně Kozího hrádku dost událo a to hlavně v tom, že se mi dostala do ruky zpráva posledních poznatků včetně výsledku laserového skenování terénu předhradí, které mne velice překvapilo.
Tímto chci poděkovat Hynkovi Veselému ze Sdružení hradů Českého Středohoří za odbornou konzultaci a podklady a Karlovi Motlíkovi za (také) podklady.!
Za 1: Byl "objeven" plac, o kterém se soudí, (a je to velmi pravděpodobné) že tam byl umístěn vodní mlýn. Tímto vyhlašuji pátrání po jakých-koli obrázcích středověkých vodních mlýnů, které by mohly pomoci při vytvoření makety umístěné v prostoru mého modelu. Tato plošina tam totiž zasahuje.
Za 2: V době, kdy jsem na Kozím byl, mne zastihla silná bouře s krupobitím a nebyl čas ono předhradí prolézt. Krom velké jámy, která byla pravděpodobně sklepem místního pivovaru, jsem si to kolem pomocí lejrzovýho metru trošku poměřil při návštěvě místa asi před třemi týdny.
Za 3: Jsou potvrzena Sedláčkova slova o rybníku sloužícím k napuštění, lépe řečeno rychlé zaplavení, hradního příkopu a regulaci přítoku vody k mlýnu.
Za 4: Musím se panu Sedláčkovi omluvit, za nařčení, že má obráceně směrovou růžici. To já sem obrácenej... :-/
A protože změn proběhlo až až a výstava k příležitosti výročí úmrtí Mistra Jana Husa, který jak jistě všichni víte, byl na Kozím hostem, se kvapem blíží, je nutné, abych se chopil díla a už to konečně dodělal.
Proto prosím, držte mi třeba palec a hecujte mě, že Kozí je důležitější, než učení ve škole, do které jsem se přihlásil.
Nyní přikládám pár obrázků (tentokrát už poslední) úpravy terénu, kam přidám mlýn, ze stodoly udělám pivovar a když pánbu a jiní borci "dají", pokusím se zaplavit i rybník s odtokovou strouhou a Kozský potok. Vody se bojim, zatím nevim jak na ní...
PS: Jak mohl vypadat středověký pivovar? Nemá někdo fotku z 15ého století .-) Moc by se mi hodila :-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Toto by mohl být zároveň malý "tutorialíček" ohledně terénu, o který si Kája a "švihlý" kolega žádali.
První: polystyren potřebné tloušťky, pokud možno měkčí. Má sice velé "kuličky, ale velmi dobře se opracovává "drhnutím", nebo jinak drápáním nehty. Nejkuličkovatější, ale pro mě nejlepší způsob. Pokračování, až budu matlat sádru :-)
Zduřík chalani .-)

PříspěvekNapsal: stř 11.3.2015 9:38 

pekny, kez by se takle vzkrisila kazda zricenina :)

kdyz se podivate na jakykoliv hrad tak podstate z pohledu naseho mysleni a znalosti strategie je jednoduse zdolatelny kazdy :) Pri stavu posadek a absence obrannych tezkych zbrani by kazdy hrad x tisicova armada zaslapala do zeme i bez zbrani:) Ony ty filmove fikce o armadach kam az oko nedohledne jsou trochu nerealne. No a s prihodem delostrelectva to bylo uplne o necem jinem.

PříspěvekNapsal: stř 11.3.2015 10:08 

[quote="SKY"]pekny, kez by se takle vzkrisila kazda zricenina :)

kdyz se podivate na jakykoliv hrad tak podstate z pohledu naseho mysleni a znalosti strategie je jednoduse zdolatelny kazdy :)

Dovolím si mírně nesouhlasit, i když něco rozumu na tom je. Ber to tak, že se obrana vyvíjela podle vývoje zbraňových systémů. Málokdy je tomu naopak. V středověku to takhle bylo určitě na 98%. Navíc, posádce hradů šlo převážně o přežití často celého okolí, které se tam v případě nebezpečí běželo schovat a hájili hrad (poslední útočiště) do posledního dechu.
Martin
PS: Sem zabudol poděkovat za ohlas, takže díky Ti

Naposledy upravil Makr dne stř 11.3.2015 16:33, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: stř 11.3.2015 12:59 

ja samozrejme vim, nechtel jsem psat detailni roman. ono taky zalezelo co s hradem zamysleli, jestli obsadit ci znicit, u kazdeho z tehle pripadu je strategie jina. pak taky v ty dobe mit na zold, proto zbytecne utoky pesaku proti hradbam, aby to pak pan mel levnejsi a vice z koristi. .........

PříspěvekNapsal: stř 11.3.2015 16:55 

Skutečně nečekejte velké počty obránců. Rytíři se počítali maximálně na desítky. Knechtů bylo samozřejmě podstatně víc, ale jejich bojová hodnota byla přece jen diskutabilní (jak se říkalo za císaře pána, byl to kanonfutr) :-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 111 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina