Státní hrad Házmburk / vlastní tvorba / 1:200

Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Státní hrad Házmburk / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahoj všem.
Už je to poměrně dlouho, co jsem "machroval", že se pokusím o vlastní stavbu.
Volba pro mě byla mezi hrady Házmburk, který mám na dohled od bydliště a hrad Osek, neboli Rýzmburk.
Protože na Rýzmburku probíhá spolkem "Sdružení pro záchranu hradu Rýzmburka" čištění, konzervace a postupné budování hradu do jeho původní podoby :!: tak do toho nechci šťourat a otravovat, kde, co , jak atp. Při terénních pracech totiž "vylézá na povrch" spousta velmi zajímavých a do této doby po 5i stech letech neznámých skutečností, proto volba padla na Házmburk, kde je i tak dost prostoru pro šílenství při stavbě současného stavu.
Rekonstrukcí Házmburka jsem se nezabýval, (možná později jestli se mi podaří "něco" dát do kupy), protože na něj nejsou žádné materiály. Archiv ke hradu byl až do roku 1946 uložen na hradě Budyně nad Ohří, kde tuším v tomto roce podlehl plamenům a o vzhledu hradu se můžeme i bez stále ještě neuskutečněného archeologického výzkumu pouze dohadovat. Sice existují 3 rekonstrukční podoby, ale po mém důkladném "oblezu" se 2 ukázaly jako holý výplod fantazie. Pouze jedna jediná byla vytvořena, neví se kým, ani kdy, o které by se dalo mluvit, jako o slušném "pokusu", neboť se na malbě ukazují detajly, stále ještě porovnatelné se skutečností.
Celou dobu jsem přemýšlel nad tím, jestli sem tento model vůbec umístit, jelikož není stavěn pouze z papíru. Původně byl, ale při použití technik, které jsem do té doby nikde jinde nepoužil (možná je to také trochu tím, že Házmburk je moje první vlastní stavba :!: ) se papír zjevil jako nevhodný materiál a pro budování stěn, původně kartonových, které po nanesení "štukové" vrtvy začaly bobtnat a deformovat se , jsem sáhl po dřevěném papíru- MDF desce. Ta je ve 3í milimetrové tloušťce používaná hlavně na záda skříněk, takže předpokládám, že ji máte doma všichni.
Když jsem asi před dvěma lety psal moderátorovi této sekce, přiložil jsem fotku modelu, který byl přibližně v 75i procentním stavu, tedy skoro hotov. Protože se mu model "docela" líbil, nabídl mi umístění fotek sem, na papírové modelářství. Jestli se bude líbit i vám ostatním nevím, ale třeba ano. Model však stále není dokončen. Stromů je tam už asi 480 a potřeboval jsem od nich "oraz". Chybí ještě několik doplňků. Uvažuji ještě o "něčem", ale to si nechám zatím pro sebe a půjdu s kůží na trh až jestli se mi to povede vyrobit. Teď už dost řečí a jde se na obrázky.
Martin
Naposledy upravil(a) Makr dne ned 27.1.2013 22:32, celkem upraveno 2 x.
Bitterson
Příspěvky: 98
Registrován: sob 7.1.2012 11:19
Bydliště: na Jihu

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Bitterson »

Obrázek
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Makr »

Nahrávam fotky na úložiště a daří se mi každý obrázek až na popáté. Když se zadaří, tak na počtvrté.
Klidně vystříhám i jednotlivé lístky na keřích, ale tohle čekání, až se mi vymaže okno s vloženýma fotkama a čekam na to, jestli se budu moct vrátit na "vložit fotky", to mi trhá nervy. Jdu sežrat nějakou čokoládu, ať obalim nervy nějakym kvalitnim izolátorem a budu pokračovat zíra...
Dnes už na to fakt nemam. 15 fotek po 150i kb nahrávat skoro hodinu neni nic pro mě... :twisted:
Martin
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Makr »

Fotky se mi načítají tak něja divoce, ale čokoláda pomohla a ty, které jsem pořídil jsou na místě.
Mrkněte, jestli líbí, či nikoli...
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Bližší pohled na horní hrad a posuvný dekl na věži.
Tohle zatím největší pakárna- kovaná mříž na cisterně, ze všech stran do oblouku.
A spodní hrad, další dekl, tentokrát na studně.
Na hradu pokračuji po částech, mezi formulema a jinou činností, kterou sem dát nemůžu, protože tu není sekce +18 :-)
Na grafikovi je ještě pár fotek navíc, ale nejsou kdovíjaké. Protože na tom dělam v "práci", můžu buď brzy ráno - vstávam kvůli němu o hodinu dřív, nebo až po práci večer, tzn. vždy za tmy a umělého osvětlení a s bleskem. Pochopitelně po dokončení modelu bude nafocen pořádně, včetně detajlů a venku při denním světle.
Doufam, že se Vám líbí i přes nějaké nedostatky. Snad se mi ho podaří dokončit do jara, abych, pokud bude zájem ho vidět, ho mohl přivézt do Chodova na "čumendu".
Krásný zbytek víkendu přeje Martin
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Mikuláš »

Vypadá to moc pěkně. Podle čeho ses řídil při stavbě kopce? Měl jsi po ruce základní mapu z katastru?
Stuler
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 26.1.2012 9:51

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Stuler »

Vyzerá to parádne!
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Aki »

ačkoliv to není čistě papírák, je to pecka! :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Vypadá to perfektně, ta plastičnost samotného hradu je bomba. Z čeho máš, prosím tě, dělaný ten povrch hradních zdí?
Dovedu si představit i rekonstrukci v tomhle provedení, a to by byla taky paráda.
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Tomáš 10 »

Nádhera.
Ještě okolo postavit kolejiště.
Napiš pak prosím,JAK jsi vyřešil tu základní - Nerudovskou otázku.
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Makr »

Ahoj kluci.
Díky za ohlasy, ale jak říkám, ještě to není hotové. To největší, teda nejmenší překvapení snad přijde. Když se povede. Náznaky hovoří o tom, že asi jo ,-)

Tomáš10: Hrozně jednoduše. Zatím to mám v práci. A pak? Netušim. Nosim v hlavě myšlenku svoje modely hradů, ale až jich bude víc, umístit jako stálou expozici na zámku ve Vlastislavi, kam bych rád přispíval modely hradů Českého Středohoří. Např: Doubravská Hora, Ostrý, Blešenský vrch,Kalich, Oltářík, Kamýk, Opárno... Nápadů spousty, ale...
JendaB: Rekonstrukci bych si taky rád předstvavil, ale jsou to jen doměnky a fantazie, viz první příspěvek. Z čeho zdivo? Sádra s kouskem heskulesu. Vyškrábat, nebo použít šablonku z pletiva a tou to za mokra vytlačit. Zdivo čedičový je nalepený písek. Dal by se použít i hrubý brusný papír, ale docela to tupí nůžky :-)
Aki: Díky. Nejvíc papírový jsou ty výstražný pásky a okapový žlaby:-) Skoro vše ostatní je nahrazeno jiným materiálem, kdy mě papír nechtěl poslechnout. Ani přes podmínku s výstrahou.
Stuler: Díky.
Mikuláš: Taky díky a ne e. Poctivě jsme si tu neprostupnou jungli prolezl. Po dešti v Prestižkách :-) Doporučuju. Celý život si budu pamatovat pohledy návštěvníků, kteří s vytřeštěnýma očima, celý zkamenělí hleděli s otevřenýma pusama na křoví, ze kterého se za vypouštění podivných, těžko identifikovatelných zvuků vyškrábal v úhlu asi 70i stupňů jeden šílenej modelář :-)) Po čtyřech samozřejmě. A hlavně je to poměrně dobře čitelný, samostatně stojící kopec, který se dá "objet" ze všech stran. A ještě musím poděkovat svému kamarádovi Milánkovi, který byl tak laskav a "hodil" mě tam érem. Ze vzduchu je to taky hezký. Pár fotek jsem udělal, ale z Trenéra to neí ono. :-))
Uživatelský avatar
hovadak
Příspěvky: 64
Registrován: ned 22.1.2012 23:32
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od hovadak »

Hehe, takhle jsem si jednou dal Lichnici, ze Žlebů dle azimutu furt rovně. Taky jsem se dočkal nechápavých reakcí. Dle paní kastelánky, která na mě se vstupenkou čekala nahoře, byly ty úžasné záchytné ďolíky hadí nory, že prý by na tu stráň nevlezla ani za nic :-)

Jinak model vypadá úžasně, pokud jich bude víc, moc se těším...
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Makr »

Protože se mi hrad podařilo včera dokončit, přikládám fotku jako lákadlo na shlédnutí dalších obrázků v galerii. Snad se Vám to bude líbit, tak přeju pěkné pokoukání.
Dam jednu, možná dvě formulky a potom se vrhnu na dokončení Kozího hrádku, do kterého jsem se vrhnul na popud vystřihovánky pana Vyškovského. Udělal jsem si tam ale "pár drobných" úprav, tak předpokládám, že vás také zaujme, protože ho sem také dám- pokud Knoxík a další kompetentní dovolí.
Teď už první z naposledy vložených fotek, jako lákadlo na galerii a ostatní jistě zvládnete sami.

Obrázek

Mějte se krásně a brzy ahoj na Kozím
Martin
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: státní hrad Házmburk - vlastní tvorba M 1:200

Příspěvek od Aki »

máš to naprosto peckoidní :) já bych z toho sice vyhodil ty barevný pásky, auto a satelit na domečku, ale chápu, že jsi to chtěl mít autentický do detailu :)
Uživatelský avatar
hovadak
Příspěvky: 64
Registrován: ned 22.1.2012 23:32
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Státní hrad Házmburk / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od hovadak »

Pásky nechat, je to super :-) Kde bereš ty panďuláky?
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Státní hrad Házmburk / vlastní tvorba / 1:200

Příspěvek od snekousek »

Četl jsem co jsi mi napsal,ale takový hračička jako ty fakt nejsem i když bych měl aby ten model za něco stál.Ty to taháš k dokonalostnímu perfektu a mě postačí když to pocukruji nějakým posypem.Ale abys neřekl že jsi ťukal do kláves zbytečně,tak já se nad sebou hluboce zamyslím a přemluvím své vnitřní talentové střevo,aby se probralo.:-D
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“