Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:400

Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:400

Příspěvek od Aki »

když jsem si v Brně kupoval tuhle šmikajdu, kluci poněkud udiveně povytahovali obočí, ale já už tenkrát přesně věděl, co s ní provedu :) nejspíš příští tejden budu startovat jeden větší kousek, ale jako oddechovku si mezitím spíchnu tuhle jednoduchou, leč graficky zdařilou betexovinu. aby to byla aspoň trochu sranda, tak jsem to prohnal fotošopem, odmazal lomový čáry a zmenšil si to na polovinu. takže ve výsledku to bude roztomilej pidihrádek o rozměrech cca 15x15 cm. tož dost keců kolem a vijó, Kaštane! :D

Obrázek

tady je porovnání s desetikajdou:

Obrázek

prévetíček :)

Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Aki »

tak jsem drobátko pokročil... jde to o dost pomalejc, než v originální velikosti, ale po grafický stránce se mi to takhle prťavý líbí moc. pokud se dneska moc nevožeru na countrybálu, měl bych to přes víkend dorazit. chlopně v tomhle měřítku krapet překážej, takže jich jde 90% do kytek a lepím to natupo nebo pomocí podchlopní z tenčího papíru. vytisklý to mám na 140g ofsetovým papíru, víc už by byl asi problém. jelikož se mi to vejde i na jednu podložku, co mám doma, dovalím toho prcka do Neratek, když mi to vyjde :)

Obrázek Obrázek Obrázek

všechno je zatím jen na sucho, k sobě to budu lepit až budu mít všechny díly pohromadě
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj, tak takhle malý to vypadá fakt moc dobře. To si přímo říká o dotvoření předhradí :-)
Tahle Betexa nevypadá vůbec špatně, ale od doby co jsem si prolezl skutečný hrad ji mám za takový polotovar. Na vnitřním nádvoří totiž chybí proti skutečnosti některá okna i dveře, na jižním paláci renesanční sgrafito a torzo parkánové hradby mezi kaplí, zbytkem Zelené a Bílou baštou má rozdílnou tloušťku zdiva. A na samotné kapli ozdobné pasparty s liliemi na hrotitých oknech.......
Dvě fotečky skutečnosti :

Obrázek Obrázek
Asi by se rozdílů mezi modelem a skutečností našlo víc, ale to už bych byl moc velký hnidopich ( už teď si tak připadám :-) ).
Jinak máš to moc hezký a už se těším na finále.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Aki »

já na tom hradě (ještě) nikdy nebyl, takže nevím, jak to tam vypadá doopravdy. jak už jsem psal, dal jsem si to vyloženě jen jako roztomilou rychlou oddechovku bez úprav, na který nemám ani podklady... navíc se mi to vytisklo trochu do modra, tažke na nějaký rozšiřování se určitě nechystám, to by se asi muselo překreslit komplet celý, aby nebyly odlišný textury. dneska to nejspíš dorazím a hned potom vlítnu na betu jednoho většího kousku, kterou tady budu prezentovat. a máte se na co těšit :)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Aki »

tak a je dobojováno :) po pravdě to teda až tak moc velkej boj nebyl, všechno sedělo, jak má. snad až na hradby, který jsem musel sem tam trochu zkrátit, ale to mohlo vzniknout vlivem zmenšení modelu na polovinu.
v původní velikosti je to, myslím, fajn kousek pro začátečníky, takhle zmenšený slušná relaxační oddechovka i pro zkušenější architekty :)
terén jsou přesátý piliny + přesátá hlína...

co mě ale zarazilo - on je na Švihově opravdu prevét přímo nad schodama ke dveřím? to je pomsta stavitele za pozdní platbu, nebo fópá autora vystřihovánky? (viz první fotka)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Aki dne stř 21.11.2012 11:41, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezkej drobek :) Začínám závidět lidem, co dokážou něco rozdělat a hlavně dodělat :)
I bez toho stromiska by se obešel. Strom cca stejně velkej jako věž? Nota bene když tam ve skutečnosti není? Ten horror vacui je opravdu strašná věc ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Aki »

o tom stromu jsem chvíli přemejšlel a vím, že tam žádnej není, ale chtěl jsem to jenom trochu oživit. je o kus nižší, než věž a až tak moc neměřítkovej mi nepřišel (nějaká staletá lípa by tak velká bejt mohla, myslím) každopádně uříznout ho můžu vždycky :)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Pavel Pejša »

Za mě moc pěkně zpacovaný model a mému oku velmi lahodící.
Good Job
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Jenda B. »

Tak ten prevét nad schody opravdu na Švihově je, ale on je dokonce i nad oknem.
Tady je důkaz:
Obrázek

Ten vstup je pouze průchod pod kaplí, spojující severní a jižní parkán, takže tak velký pohyb osob tam nebyl. A do parkánu byly vyústěny další asi tři prevéty, takže to muselo být kouzelné místo :shock:
A nejen to, další dva prevéty byly na schodišťovém spojovacím křídle. Prakticky nad hlavním vstupem do jádra.

Obrázek

A ještě k tomu stromu, na Švihově opravdu stál mohutný listnáč (lípa?). Rostl u Červené bašty, to je ta nalevo od vstupní věže. Je vidět na starých fotkách a pohlednicích.

Jinak modýlek je parádní, gratuluju. Moc se mi to líbí v tomhle pidiprovedení.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Aki »

Jenda: díky :) i za fotodokumentaci. tak mě ale napadá - je tohle vůbec prevét? ve šmikajdě je teda určitě, je o dost vystouplejší, než v reálu a taky má díru. u fotky reálu mi přijde, že je to na házení bobků dost připláclý na zeď. nemůže to bejt spíš jen nějakej pidibalkonek nebo tak něco? páč to jeho umístění mi přijde fakt hodně kách :)
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Michal Traj »

To se mi taky nezdá, že by si s**li pod schody :D
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Lesy »

Moc pěkná práce v tomhle měřítku a na 140g papír - hlavně povedená retuš.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Standa F. »

Velmi hezké a očobijné, to zmenšení byl výborný nápad. Bude fajn vidět naživo - parádička, grats!

(Klidně tam bacni pár středních či velkých náhledů - nemáš se za co stydět a fotky jsou kvalitní.)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Aki »

Standa: děkujemež :) když to nezapomenu doma, dotáhnu to do Neratek, chystám se tam :)
já mám náhledy radši malý, přijde mi potom to vlákno takový přehlednější a kdo chce, může si to zvětšit jedním kliknutím myšáka :)
ale že jsi to ty, tak jsem udělal ještě pár detailů spešl jen fór jů :)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

koukal jsem, že to makro vytáhlo věci, kterých jsem si okem vůbec nevšimnul, večer to budu muset ještě trošku doladit :)
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní hrad Švihov / 1:400 / Betexa

Příspěvek od Michal Dostál »

Moc do sekce architektura nechodím, ale tvoje stavba je výborná.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“