Hrad Wawel / GPM / 1:500

Odpovědět
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Hrad Wawel / GPM / 1:500

Příspěvek od David S. »

Obrázek

Wawel je nízký vrch (228 m n. m.) v Krakově na levém břehu Visly, na němž stojí Královský hrad a katedrála sv. Stanislava a Václava. Spolu s centrem města Krakova je zanesen na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve vrchu z jurského vápence se směrem k Visle nachází Smocza Jama (Dračí sluj). Podle legendy zdejšího nebezpečného draka lstí přemohl rytíř Krak, jehož jméno město nese dodnes.

Lidé obývali wawelské jeskyně od starší doby kamenné a opevnění zde bylo již v raném středověku. V 9. stol. bylo území dnešního Krakova pravděpodobně po nějakou dobu podrobeno Velkomoravské říši. Z té doby pocházejí zbytky dřevěného kostela, které zde byly nalezeny. Do 10. stol. jsou datovány základy dvou předrománských kostelů, zřejmě nejstarších kamenných staveb na Wawelu. R. 1000 zde vzniklo biskupství a poté byla vystavěna kamenná katedrála Boleslava I., z níž se dochovaly pouze základy. R. 1038 byly nejstarší stavby na Wawelu těžce poškozeny povstáním pohanů a vpádem českého knížete Břetislava I. R. 1080 je navíc zpustošil požár.

Kazimír I. Obnovitel kolem r. 1040 poprvé učinil z Krakova sídlo polských panovníků. Na Wawelu během středověku vznikla celá řada sakrálních a světských staveb, dodnes již často zničených nebo přestavěných. Na konci 11. stol. vznikla v románském stylu druhá katedrála namísto zničené Boleslavovy, zvaná Hermanowska, z níž se dochovala věž a krypta. Na poč. 14. stol. byla poškozena požárem. Vladislav I. Lokýtek ji r. 1320 nechal strhnout a nahradit dnešní gotickou stavbou vysvěcenou r. 1364. Vladislavův nástupce Kazimír III. Veliký nechal na Wawelu vystavět gotický hrad, základ současného Královského hradu.

Zlatý věk Wawelu nastal v době vlády Jagellonců. Královské sídlo bylo v l. 1507–1536 důkladně přestavěno, hlavními architekty byli Italové Francisco z Florencie a Bartolommeo Berrecci, po jejich smrti pak Benedykt ze Sandoměře. Vznikly zde první příklady renesančního umění v Polsku. Obohaceny byly i umělecké poklady katedrály, r. 1520 byl pro ni ulit zvon Zikmund, nejznámější polský zvon, používaný jen při nejvýznamnějších příležitostech.

R. 1595 byl zámek poškozen požárem a obnoven, avšak již r. 1609 bylo polské královské sídlo přeneseno do Varšavy a hrad na Wawelu začal upadat. Byl několikrát poškozen vpády cizích vojsk a využíván jen jako pevnost a opěrný bod. Katedrála na Wawelu si však nadále uchovala svůj význam nejdůležitějšího polského chrámu a probíhaly v ní korunovace a byli zde pohřbíváni členové panovnického rodu. Po zániku Polska r. 1795 Krakov připadl Rakousku. Hrad se změnil ve vojenskou základnu a stavební úpravy zničily mnoho historicky a umělecky významných částí hradního komplexu. Polští vlastenci však Wawel považovali za symbolicky mimořádně významný bod a v katedrále začali opět pochovávat významné Poláky počínaje maršálem Poniatowskim r. 1815. R. 1905 František Josef I. nechal místní vojenskou posádku zrušit a byla provedena rekonstrukce hradu jako historické památky.

V meziválečném období byl hrad povýšen na oficiální sídlo prezidenta republiky. Během nacistické okupace odtud Hans Frank řídil tzv. Generální gouvernement. Po druhé světové válce byl královský hrad přeměněn na muzeum.


Obrázek

Zdroje:
text: http://www.toulkypocechach.com/wawel.php" onclick="window.open(this.href);return false;
foto: http://www.holidaycheck.cz/fullscreen-W ... 99695.html" onclick="window.open(this.href);return false; ; http://mw2.google.com/mw-panoramio/phot ... 884876.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;



Na konci října jsem krakovský Wawel navštívil osobně. A protože jsem model vlastnil ve 2D podobě a čas od času jsem dostával chuť ho zkusit postavit, dělal jsem si podrobnou fotodokumentaci. Nijak by mě nenapadlo, že se do něj pustím již tak brzy. Rozhodlo vlastně pár okamžiků, během nichž jsem spatřil maketu od GPM ve stánku se suvenýry. I bez nějakých dalších úprav působil model poměrně dobře. Ostatně to platí i pro skutečný Wawel. Na fotkách vypadá poměrně nevýrazně, zvlášť když člověk v Praze má před sebou neustále panorama Hradčan, ale na vlastní oči překvapuje svou malebností – nejlépe k večeru při pohledu přes řeku Vislu. Rozhodně návštěvu Wawelu a celého Krakova vřele doporučuji!

Sestavený model není moc často k vidění, takže přidám i další údaje:
Měřítko: 1:500
Vydavatel: GPM
Formát: B4
Rozsah: 20 stran dílů (z toho 4 na tenkém papíru)
2 strany návodu (polsky)
13 stran návodných kreseb „steb by step“
Rozměry modelu: délka 80cm, šířka 50cm, výška 16cm
Foto modelu :
Obrázek
(převzato ze stránky http://lisinovic.blog.sme.sk/c/182232/P ... turou.html" onclick="window.open(this.href);return false;)

Určitě se nabízí otázka, kam s takovým kolosem? Sám zatím nevím, ale místo se vždycky najde. :lol:

Na závěr jen dodám, že model projde pár úpravami (vyřezání všech oken a okýnek; nemělo by jich být víc než 800; doplnění všech věžiček atd.), a pokud to zvládnu, tak i úpravami terénu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

První na řadu přišla konstrukce terénu.

Obrázek

Celý terén je nalepen na karton o síle 2mm, pomocné výztuže pak 1mm. Ty budu muset ještě nějaké přidat, aby nedošlo k propadnutí vrchní části. Ta je na následující fotce přiložena jen na sucho.

Obrázek
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Hrad Wawel / GPM / 1:500

Příspěvek od Makr »

Ahoj.
Dva dotazy:
1. Jak pokračuješ ve stavbě, nebo jsi skončil na přípravě terénu?
2. Vážně je to 1:500, nebo sis to zmenšil? Mam ho doma taky a tuším, že měřítko je 1:400.
Martin
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Hrad Wawel / GPM / 1:500

Příspěvek od David S. »

Ahoj,
model jsem neskončil. Pár věcí přibylo, ale momentálně šlo díky miminku modelaření úplně stranou.
Měřítko je opravdu 1:500, je i na modelu (http://www.gpm.pl/index.php?akcja=produkt&edycja=886), takže jsem nic nezmenšoval.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“