Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

V době kolem Vánoc 2011, jsem se pustil do tehdejší novinky od ErkoTypu Hradu Lichnice
Stavbu modelu jsem nikde proaztím neprezentoval, jen jsem občas nahrál ke grafikovi pár fotek.


Nějaké info o hradu si můžete přečíst zde http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce ... hnice.aspx

K vystřihovánce:
Model je zpracován v měřitku 1:250, což je dle mého mého zcela dostačující měřítko k doplnění růzdných detailů, alespoň plastická okna, dveře a některé další detaily by si model jistě zasloužil pro jeho oživení.
Bohužel tomuhle se mistr R.V. poněkud vyhl a dle mého soudu jsou tyhle dnes již základní věci nutností.
Inu nezbývalo tedy nic jiného než si poradit sám, sice to bylo hodně pracné, ale modelu to jistě prospělo. Stejně tak jako trámky a jiné doplňky.

Náhled na vystřihovánku
Obrázek

Vystřihovánka je rozdělena do čtyř sekcí

část "A"
2.brána,velká věž,opevnění,hospodářské budovy
Obrázek Obrázek Obrázek
Střilny v bráně bohužel neobsahují "zadek" a aby nebylo vidět skrz celou věž z černého karonu jsem střílny zabednil - ve tmě není nic vidět 8-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Názorná ukázka plastických oken a dveří

Hospodářské stavby
Obrázek

Část "A" dokončena
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zapovšimnutí jistě stojí i trámky ze zápalek natřené tmavě hnědou vodovkou
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice/Richard Vyškovský/1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Část "B"
Nový palác, hospodářské bodovy, hradby

Obrázek Obrázek Obrázek

Zde jsem udělal další úpravu v podobě "síly" zdi ve štítech Nového paláce - podlepeno 1mm kartonem, opět další drobnost, která modelu jistě pomůže
Obrázek

Spojení částí "A"+"B"

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Dokončení částí "B" o drobnosti v podobě vikýřů, ochozu hradep apod.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice/Richard Vyškovský/1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Část "C"
Starý palác, strudna, hradby

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Asi nejtěžší operací na modelu bylo spojení všech tří částí v jeden celek + doplnění terénu

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Drobnosti
Obrázek

Na závěr jsem se pustil do terénku uvnitř hradu, který jsem doplnil o nějaké detaily v podobě trámků, fošen, stromu, keře apod. které model oživí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Abych předeš diskuzi ohledné stromu a keře, ano jistě hrad těžko tenhle prvek obsahoval, neb by jistě byl vhodným kandidátem při dobívání hradu na snadný požár uvnitř hradu, holt jsem ruka tvořivá a mám rád velké plochy uvnitř hradu něčím zaplněné 8-)

Zbývá nám tedy poslední část "D", ta bude ale až později, nemám ji zcela kompletní, tak snad letos se ještě dočkáme
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od stop_r »

Pjekné
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Aki »

hezký to máš :) do historie až tak nedělám, ale myslím, že nějakej ten strom by se uvnitř hradu nacházet moh. naopak s keřema bych to až tak růžově neviděl... :) možná bych přidal krapet hnědý na ty vyšapaný cesty. ale neber to jako výtku, spíš takovou moji pocitovku :)
Uživatelský avatar
Dandáš
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20.1.2012 22:05
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Dandáš »

Teda, to co z hradu zbylo se nachází asi 10 Km daleko ode mě, tak už to je pádný důvod si tehle model koupit. Jinak se s tím vypořádáváš skvěle, přeju ti ať dojdeš do zdárného konce :)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Lukáš »

Tohle je prostě krásné..
Uživatelský avatar
opel123
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 30.8.2012 9:54

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od opel123 »

Tak tenhle hrad znám. Pokud dobře vím , tak se nachazí kousek od městečka Třemošnice , ale není už v takové podobě jako ve vystřihovánce , už je to taková ,,zřícenina". Z toho už by se asi vystřihovánka udělat nedala :D No ale máš to pěkné ;)
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Makr »

Milý Oplíku,
vůbec s Tebou nesouhlasim, že by se ze současného stavu nedala udělat vystřihovánka, nebo ještě lépe, model. Jasně že dala. Mrkni třeba na "kolegu" Jendu B se hradem Buben. To porovnání současnosti s rekonstrukcí je prostě úžasný. Mě by spíš zajímalo, jak mohl hrad vypadat se dvěma věžemi, když je druhá předpokládaná, nebo snad i dokonce doložená archeologicky, v místě té tlusté, vysoké zdi na rohu, která mi moc nedává smysl. Navíc věž měla být i s břitem, dle, bohužel nedávno zesnulého, profesora Durdíka, který se Lichnicí také zabýval.
A jestli jsem to napsal špatně, hoďte po mě kamenem. Do hlavy ,-)
Martin
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Co se přímo Lichnice týče, tak zde bych dal rozhodně přednost rekonstrukci hradu ala R.V. i když asi s nějakými nepřesnostmi než modelu zřídeniny a trosek co z ní dnes zbyly...
Dle fotek se toho opravdu moc nedochovalo a asi by toho moc ke slepení nebylo...

Tolik asi můj názor.

P.S. Poslední papírová část se blíží do závěrené fáze... Pokud vše půjde hladce v období Vánočních svátků, kdy budu mít dovču bych mohl zahájit práce na okolním terénu.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od ofeckin »

Pěkně slepený model, těším se na okolí.

Byli jsme tam zjara, přišli jsme pěšmo z hloubi Železných hor. V reálu to už opravdu není nic než zřícenina s úžasnými výhledy směrem k Čáslavi.
Za sebe doporučuji návštěvu, v místnosti pokladny trůní zasklený Knoxův model zasazený do terénu a je zde zakoupení placatá verze vystřihovánky ku slepení za příznivější cenu, než v běžných krámech (vlivem příliš optimistické objednávky vzhledem k poptávce).

Nezapomeňte prolést blízké okolí (vápenka v Třemošnici, rokle "hned" pod hradem). A také, jak říkává doc. Fajman, "zajímejte se o místní geologii" - při výstupu na hrad se točí několik zajímavých druhů piva a udí se domácí klobásky. Jen zmrzlinu bych moc nedoporučoval, kamarádce přichystala prudké zrychlení metabolických procesů.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Soubor "D", obsahuje barbakán a kompletní příkop, ten ovšem já nepoužiji a dodělám si ho později se zbylým okolním terénem z modelářské hmoty

Barbakán, jeho slepení je snad nejtežší částí celého modelu, neb se skládá pouze ze 2 dílů. Zejména slepit horní část je opravdu dosti náročná činnost.
Jak vydno R.V. ani na trámcích nešetřil...
Obrázek Obrázek

Další části již byly pohodové, jedná se o část hradeb, a 2 obranné věže
Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletace celého souboru "D" a doplnění o terének
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tolik z "papírové" části hradu vše, následovat bude okolní terének s příkopem, a již nyní můsím říci, že to bude celkem macek, jeho rozměry budou cca 65x 60cm, a to jsme šel cestou maximálních úspor.
Naposledy upravil(a) Zdeněk Krčmář dne pon 7.1.2013 9:29, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Vojta Č. »

Moc hezky si hraješ :) Tvarovat tohle ze dvou dílů musela bejt radost - nemáš to někde vyfocený v průběhu?
Ten maglajz v interiéru barbakánu se mi docela líbí.
Akorát ty trámky (sirky?) mi přijdou mimo měřítko, když je srovnám s tím kresleným hrázděním. Nemyslím, že by byly o tolik hřmotnější, a dávaly by větší smysl, kdyby navazovaly na to hrázdění nahoře.
A škoda těch Mistrovejch černejch čerchovanejch čar na střechách. Ale to je holt asi jeho rukopis...
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Mno trámky jsem lepil do míst, kde je R.V. načmrknul, bohužel občas se netrefil mno.
Přiznávám ovšem že jsou krapet "předimenzované", ale bohužel nic lepšího na trámky jak sirky nemám, nebo mě nic nenapadá :oops: Hlavně jsem se snažil tak aby všechny trámky nebyly stejně dlouhé, i mistr je má tak nakreslené, tak jsem to dle něj převzal 8-)

Čerchované čáry se mi ovšem na střechách líbí, používá je všech svých modelech a tak nějak jsme si na ně už zvykl, nejhorší ovšem je retušovat ty konce střech černými tenkými tahy štětcem - to je pak panečku dřina :lol:

Bohužel postup lepení nemám, neb jsme to tak nějak matlal 2 dny po kousíčcíchh v mezidobí lepení jiných věcí.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Lichnice / Richard Vyškovský / 1:250

Příspěvek od Aki »

máš to mňamózní :) ty trámky jsou fakt krapet předimenzovaný. co zkusit nějakej 2mm hranolek z modelářský prodejny a trochu ho zbrousit nebo seříznout? i když měkčí sirka by šla brousit možná ještě líp...
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“