Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Doba není uplně nejpřívětivější. Vše se zdražuje, platy se nezvyšují a práce naopak spíše přibývá než ubývá. Když to podtrhneme a sečteme, zjistíme že pokud chceme někam cestovat, mnohdy na to nemáme finance a vlastně ani čas. A pokud už si teda nějaké finance vyděláme, jsme tak ztrhaní, že se nám vlastně ani nikam nechce. Nezbývá nám než jen cestovat prstem po mapě, a nebo...

.....
nebo s nůžkami po světě !

Mnozí asi tuší, co je to MATEŘÍDOUŠKA. Někteří by jí hledali na provoněných lukách, jiní by se pro ní vydali do nejbližší trafiky. I já jsem pro tentokrát zvolil druhou variantu. Přiznám se, že jsem byl popíchnut, abych se prolistoval právě tímto plátkem pro ty skoro nejmenší. Byl jsem překvapen, že ten dvojlist uvnitř určený k rozstříhání nevypadá zas až tak nejhůř, ale i tak jsem váhal nějakých 14 dní a co ob den jsem zavítal do trafiky a Mateřídoušku otevřel. Až jsem v poslední možný okamžik podlehnul a přeci jen zakoupil.
Obrázek


Obrázek z cesty poprvé: ZVÍKOV

Z náhledu vystřihovánky o rozsahu 2 stránek A4 s 10 díly každý pozná, že se jedná o jednodušší dioramatický hluboký obrázek. Jako autoři jsou podepsáni Iva Mináriková a tajný agent maskující se třemi písmeny ZYX. Prozatím nechme tajemství těchto třech písmen zahaleny mlhou tajemství, třeba někdy přijde čas poodhalit jeho roušku.
Obrázek Obrázek

Na druhé fotce se můžete přesvědčit, že se v Mateřídoušce dozvíme dokonce i něco o samotném Zvíkovu, takže všichni mají možnost vědět, co staví. Nechybí samozřejmě ani textový návod, který je napsán tak, aby pomohl těm nejmenším patlálkům začátečníkům. Nechybí tedy ani vysvětlení, co je to vlastně i taková chlopeň a co že s ní máme vlastně provést. Naopak jako zápor by se dalo zhodnotit umístění návodu (a i povídání) z rubu vystřihovánky, takže než si obrázek slepíme, tak si všechny písmenka vlastně rozstříháme. Jak by měl výsledek vypadat je vidět na poslední fotce. Jestli tomu opravdu tak bude...mno to zjistíme, až bude hotovo ;)
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Všechny díly vystřihnuty, zaretušovány hrany. Nyní bude následovat podlepení kartonem. Ač je vystřihovánka na celkem pevném papíru, nějaké podlepení na škodu určitě nebude.

Obrázek
Šidi
Příspěvky: 267
Registrován: úte 7.2.2012 18:49
Bydliště: Brno - Lužánky / Bystrc

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Šidi »

S tajným agentem jsem mluvil na Chodově. Otoč si značku zyx, něco Ti to připomene.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Na všechno dojde řada....tajný agent má pro nás připraveno samozřejmě více vykutálenin, a přeci neprofláknem vše naráz 8-)
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Díly, které jsem se rozhodl podlepit jsem jako šablonu obkreslil v obrysu na karton tloušťky 1 mm. Karton jsem vyřezával samozřejmě bez detailů a dostatečně menší, nejen aby logicky nic nepřečnívalo, ale ani nebylo vidět hranu kartonu při pohledu na diorámko. Rozhodl jsem se poslechnout rady Standy F. z jiného vlákna a k podlepení jsem NEvyužil oboustrannou pásku. Jak osvobozující mít na vše víc pokusů. Karton přilepený pár kapkami lepidla drží, a bude doufám držet i nadále.

Obrázek

V závěru přípravných prací jsem si chtěl podle fotky slepeného modelu stočit konce pásu "papíru" s nápisem Zvíkov, na fotce to vypadá velmi zajímavě. No, začal jsem to rulovat a ejhle, vždyť já vlastně nemám bílý rub vystřihovánky jako stavitel ukázkového diorámatu, ale potištěn texty a obrázky. Nápis prozatím tedy odložím, a v budoucnu se rozhodnu, jak s ním naložím, několik nápadů by bylo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Vše máme připraveno a nic nám nebrání konečně diorámko poskládat. Hned na prvním obrázku sestaveného pozadí si všimněte stromů zrcadlících se ve vodní hladině. Až před to bude vražena kulisa se Zvíkovem, tak tuto scenérii už nikdo neuvidí.

Obrázek Obrázek Obrázek

A tady máme již dioráma v základním provedení. Na horní části rámečku najdeme i "tabulku" se základními informacemi o tom, co jsme si postavili a na co to vlastně koukáme.
Obrázek

Nespokojíme-li se se základní verzí, můžeme využít i rozšiřující díly. Ty s radostí využijí např. děti-rychlolepiči, kteří stihly základní verzi spatlat dřív než je to přestalo bavit, či naopak děti co jsou pořádní a nestihly díly poztrácet. Popřípadě je využiji ještě já.... Tak, a teď po doplnění 2 stromků a trsu trávy je to již opravdu vše. U kulis před rámečkem jsem přibližně o třetinu zkrátil jejich chlopně aby zbytečně nebyli vidět, pokud bylo potřeba je ještě zamaloval, aby splynuly s terénem.
Obrázek


PŘÍŠTĚ: Možná vám dnešní výsledek přijde trochu mdlejší, ne až tak výrazný. Nebojte, jsme teprv na začátku, bude líp. Následovat bude výlet za krásami jú-es-ej, a to krásami přírody.
____________________________________________
____________________________________________
První pozdrav od tajného agenta:

A B C D ... F G H I J....L M N ..... W X Y Z
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Jak jsem slíbil, přináším opět další hluboký obrázek z Mateřídoušky. Avizoval jsem nějakou přírodní zajímavost ze Severní Ameriky - z USA. Diorámko vám nabídne ke slepení patrně nejznámější kaňon světa - proslulý Grand Canyon. Ten v severní Arizoně do planety Země vykousává možná už po 6 milionů let řeka Colorado. Délka kaňonu se uvádí úctyhodných 446 km a místy dosahuje hloubky 1 600 m, což je jako naše nejvyšší hora Sněžka. Díky tomu došlo k odhalení prvohorních a starohorních geologických vrstev a kaňon je lepší než kdejaká geologická učebnice. Vzhledem k takto velkým rozdílům oproti okolí má kaňon i své vlastní mikroklima. V létě je tu tak mnohdy neskutečné vedro a v zimě naopak kruté mrazy.

Pro všechny své ojedinělosti je kaňon zapsán do Světového dědictví UNESCO a území je jedním z Národních parků USA. Skaliska kaňonu s klikatícími se pěšinami, dravá řeka Colorado, adrenalinové nebezpečí, ale i úchvatné přírodní úkazy a scenérie jsou lákadlem pro nespočetné dobrodruhy v jakémkoliv ročném období. Kdo by se nechtěl někdy probudit se za ranního rozbřesku na skalisku uprostřed panenské přírody s podlitinami na zádech od šutrů a omrzlinami, jo jo, ach ta romantika....

Obrázek Obrázek


My však zatím zůstaneme doma, a prohlídneme si vystřihovánku kaňonu. Opět 2 stránky formátu A4 se 4 díly základní verze a dalšími 4 díly (kusově je jich však 5) pro zájemce si svůj model rozšířit o dobrovolné kulisy. Jako plus můžeme označit, že návod již není umístěn z rubu vystřihovánky a povede nás tak po celou dobu stavby až do jejího snad zdárného konce. Ovšem jako krok zpět bych označil absenci fotky slepeného diorámka. Nejenže tak chybí motivace, na co se můžeme těšit, ale nemáme ani představu pro závěrečné rozmístění kulis na dně modelu. Uvidíme, nakolik to bude v závěru chybět.

Obrázek

________________________________________
________________________________________
Další pozdrav od tajného agenta:

ABC začátek abecedy
----------- = GIM střed
ZYX konec abecedy
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Při přípravě jednotlivých dílů se objevil jeden nepříjemný zádrhel. Na pravé bočnici pozadí je vyznačeno místo pro přilepení kulisy stromu po celé délce. Avšak u samotného stromu je tato chlopeň nakreslena pouze od poloviny nahoru. Spodní polovina kulisy od kmene k okraji není ani nijak barevně pojednána, tudíž je určena k odstřihnutí. Vzniklé bílé místo bude potřeba tedy zabarvit, popřípadě přelepit kouskem papíru z kopie pozadí. Uvidíme, nakolik nedostatek bude u slepeného dio viditelný.
Obrázek

A veškeré díly připravené k finálnímu sestavení.
Obrázek

__________________________________
__________________________________

Třetí pozdrav od tajného agenta, tentokrát od zrcadlících se ploch:


Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Pokud je vše připraveno, můžeme se bez zbytečného zdržování pustit do závěrečného poslepování dohromady. Základní verze je hotová během krátké chvíle. Ale jak vidno, je taková jaksi chudší a prázdná, takže vezmeme za vděk i tentokrát rozšiřujícími díly.

Obrázek


Z veškerých dílů jsem podlepil kartonem pouze kulisu skal. U stromu podlepování nutné není vzhledem k tomu, že je přilepením napnut jak mezi dnem-bokem-stropem, což bohatě stačí k jeho pevnosti. Krom toho by karton mohl být rušivě vidět u úzkého profilu kmene. Z toho důvodu jsem k zpevnění dílu cedule s nápisem Grand Canyon zvolil párátka.
Obrázek


No, a tady již máme celé diorámko hotové. Jak je vidět, bílé místo po chybějící chlopni není vůbec vidět. Pro jistotu jsem ho zamaloval, ale čelní "sroubený" rámeček z kmenů je dostatečně široký, aby nedovolil vidět na toto místo. Co se mi tak uplně nepovedlo, je přilepení cedule s nápisem. Chtělo to ještě tak o 0,5 cm doleva (ku středu). Takto je zakryta "dějová linie" kroutícího se kmenu stromu a zároveň i boční stromek vyrůstajícího na rámečku scenérie.

Obrázek Obrázek


Příště:
Synonymum lásky, nonšalantní dáma a něco pro milovníky heavy metalu...

____________________________________________
____________________________________________
Opět pozdrav od tajného agenta:

Přeje vám všem, příjemný den !
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Mikuláš »

... že by byl tím tajemným agentem velkoobchodník se zbožím papírovým z Rokycan, dříve bydlištěm ve Strakonicích?
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Paříž, město lásky, kam se sjíždějí zamilované páry z celého světa, stejně tak jako singlíci užít si vášně v pověstných vykřičených domech. Ale hlavní město "země Galského kohouta" může nabídnout mnohem více než jen tyto podniky lásky. Památky jako Louvre se snad nejznámějším obrazem Mona Lisa, Vítězný oblouk, dech beroucí katedrála Notre Dame, či bazilika Sacré Couer na 130 m vysokém pařížském kopci Montmartre nabízející nádherný pohled na město. Ale při zmínce o Paříži většinu hned jako první napadne jiná památka. Noblesní "železná dáma" lákající miliony lidí z celého světa, od turistů až po sebevrahy. Ano, tou dámou jest Eiffelova vež a letos 6. května uplynulo již 123 let od jejího otevření. Ne vždy byla obdivována, za to že stojí dodnes vděčí vlastně neuposlechnutí vojenského rozkazu k její likvidaci, ale Paříž bez Eiffelovky? - to už si dnes asi nikdo nedokáže představit.

Pro zájemce ke shlédnutí krátké video o historii: Eifellova věž
Obrázek



Po stavbách diorámátek s časovým zpožděním oproti vydání by nebylo od věci představit konečně něco taky v době, kdy je vystřihovánka ještě bez problému sehnatelné v trafikách. Takže v květnu přichází na řadu vystřihovánka z květnové Mateřídoušky, a po úvodním odstavci je jasné, že tentokrát si budeme moci slepit Eiffelovu věž.

Obrázek



V Mateřídoušce opět ani tentokrát nenajdeme fotku jak by měl vypadat slepený model. Navíc zařádil tiskařský šotek a informace na jaké stránce najdeme návod ke stavbě je celkem zbytečná, jelikož tam máme zapeklitou hádanku a musíme tedy časopisem prolistovat, abychom se dozvěděli jak máme při lepení postupovat. Eiffelovka oproti předchozím vystřihovánkám doznala ovšem několika změn, a ty jsou již jen ku prospěchu. První a výsledek nejvíce ovlivňující je nepoužití ohybových čar na pozadí diorámku v celé délce dílu. Dalšími novinkami jsou rozkreslené návodné kresby přibližující jak sestavit díly samotné věže, což bude z pohledu malých stavitelů čtoucích Mateřídoušku již náročnější. A třeba takové detaily jako popisná čísílka dílů uvedena i na samotném dílu v malém kolečku, či modré šipky upozorňující na ohyb někde v ploše dílu nezačínající hned na okraji - to je již vysoký komfort.

Obrázek Obrázek


A protentokrát ještě připravený rámeček se scenérií Paříže připravený pro "železnou dámu". V ještě placatém stavu se mi zrovna dvakrát nelíbilo kreslené nýtování, kdy jednotlivé nýty byly tak trochu cik cak. Přeci jen, zrovna toto je většinou chladně souměrné. Ale po slepení se tento nesoulad celkem opticky ztratí.

Obrázek

____________________________________________
____________________________________________
Pozdrav od tajného agenta:
Vraťme se zpět ke hříčkám s písmenky a zrcadlením. Všimli jste si někdy, že
začátek a konec abecedy je svým způsobem tak trochu zrcadlově souměrný?
Obrázek

Že vám to hlava úplně nebere? Příště to bude ještě názornější ;) .
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Začal jsem stavět do scenérie Francie "železnou dámu", avšak úplně se mi nelíbilo umístění chlopní na rozích konstrukce rozhledny. Tak jak bylo nakresleno, vycházely ohyby chlopní a hrany dílů směrem k divákovi = nutnost retušovat. A proč se s tím dělat, když by stačilo chlopně pouze přesunout, a tím pádem se vše odvrátí k pozadí? Inu podal jsem autorovi dotaz: "Mohu tak učinit? Nerozhodí to někde konstrukci vzhledem k tloušťce papíru?" Odpovědí mi bylo asi něco jako chlopní si šoupej po nohách a mezi nohama jak chceš, klidně i mezi aortou. S tloušťkou papíru bohužel není počítáno. A proto mi bylo rovnou dodáno i pár rad, kde to bude působit největší problémy. Ale nejdříve jsem vyřešil chlopně na bocích konstrukce. Po všech zkoumáních jsem je jednoduše odříznul a bude se lepit natupo. Papír je dostatečně silný, aby to vydržel.
Obrázek

Nezapočítání tloušťky papíru do konstrukce vystřihovánky se projeví ale pouze v 1 místě. Konkrétně kdy na nejnižší část (béžová)
je přilepeno chlopněmi střední patro (červeně) a aby chlopně nerušili, mají být zakryty speciálně nakresleným dílem střechy (zelená).
Jak je z obrázku patrné, díky chlopním vznikne pod střechou spára.
Obrázek

A tak jsem dumal a dumal co s tím. Mohl jsem lepit opět natupo, ale chtěl jsem zachovat přilepení za pomoci chlopní. Přeci jen, když už to má stát, tak pevně, že. Rozhodl jsem se tedy vyřezat do střechy prvního patra otvory pro zasunutí chlopní, které tak přilepím z rubu stropu. Problém vyřešen. Ovšem pouze a jen díky mé úpravě se objevil ale další, a tím bylo že se střecha (kterou musím přilepit tak jako tak, i když už nebude plnit svůj účel překrytí chlopní) nevejde mezi konstrukci středního patra. Inu musel jsem tedy seříznout na rozích okraje. Kupodivu se mi to povedlo naprosto totožně jako na spodním patře. Pokud jsem udělal při první řezací úpravě někde chybu, už jí holt nezamaskuji. V případě postupu jak je vše nakresleno střecha pasuje přesně !!
Obrázek Obrázek
Obrázek


Nakonec jsem ještě připravil zbylé díly nejhornějších částí věže. Myslel jsem, že vše ještě poslepuji dohromady,
ale přemýšlení nad úpravami mě natolik vyčerpalo, že jsem si musel od náročné dřiny zas odpočinout.
Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Připravené jednotlivé konstrukce Eiffelovky jsem postupně snýtoval dohromady. U nejspodnější a střední konstrukce by byly při pohledu na scenérii vidět rubové strany "noh", proto jsem si z kopie na kancelářský papír udělal z rubu polepy.

Obrázek Obrázek
Obrázek


Jedna noho chybí, co? Mno, musela by trčet skrz pozadí a nebyla stejně vidět, tak proč se s ní dělat a nýtovat. Máme tedy před sebou málo vídaný model v 2,7D formátu! Mezi modely Eiffelovek co vím je to ovšem první kus svého druhu. Ale ne úplně kompletní prostorový model se občas objeví, takže pro naprostou a ojedinělou senzaci se musíme podívat trochu jinam. Najdeme něco? Uvidíme něco naprosto jedinečného? Ano! Koukněme se od noh až téměř na vrchol Eiffelovky. Na nejvyšším ochozu jsou nějaké 2 miniaturní fleky.....

Obrázek

.....vidíte je? Takové 2 černé cosi uprostřed těch čtverečků symbolizující zábradlí ochozu. No, vypadá to jako 2 mouchy, co? Neblázněte, takhle velké mouchy v tomto měřítku? Ba ne, je to světově PRVNÍ model, kde jsou v takto miniaturní podobě nakresleni lidé!! Nevěříte? A zvětšení vás přesvědčí?

Obrázek

A my můžeme jen polemizovat, jestli se jedná o svačící natěrače kovových konstrukcí Anatola a Vasilije, či snad nad krásami Paříže rozjímající milenecký pár Jimmy a George....?
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Medium »

Obrázek

Eiffelovku již máme tedy v Paříži a zbývá doplnit pár detailů jako jsou stromy, keře a nějaké ty poletuchy. Vzhledem k vydání vystřihovánky v květnu, stejně tak k výročím otevření Eiffelovky v máji jsou i stromy vykresleny v květnovém kvetoucím hávu. Chlopně, jimiž jsou kulisy přilepeny k terénu jsou ve výsledném pohledu nepříjemně vidět a ruší tak celkový obrázek (foceno v úhlu kdy to není patrné). Použil jsem tedy kopii na kancelářském papíru a chlopně polepil odpovídajícími částmi.
Obrázek Obrázek


A kdo chce, může si celé diorámko oživit horkovzdušnými balony, na výběr je ze 2 kusů - lze využít pouze jeden, či oba. U balonů se kreslířce zrovna nejlépe nepodařilo umístit koše do středové osy balonu, ale dokud v tom neletíme, je to celkem fuk. A nyní již všechny díly tam, kde mají být...
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Michal Dostál
Příspěvky: 439
Registrován: sob 21.1.2012 12:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Obrázky z cest / I. Mináriková + zyx / Mateřídouška

Příspěvek od Michal Dostál »

Ahoj.
Moc gratuluji (ZASVĚCENÍ VĚDÍ) :D
Pak dej fotku.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“