Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Po nějaké té chvíli, kdy jsem neměl moc chuti ani času na modelařinu se vracím a jdeme pokračovat ve stavbě dioramy Transport 1941. Za těch pár měsíců nečinnosti a příprav jsem dospěl k několika úpravám podoby. Počátky výstavby této krajinky můžete najít na starém fóru (tady http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=9671" onclick="window.open(this.href);return false;). Protože ale na novém fóru začínáme v podstatě od znovu a některé detaily se změnily, nebude na škodu zrekapitulovat alespoň základní úvodní informace.

Zápletka

Kalendář ukazuje konec jara roku 1941. Na spadnutí je Operace Barbarossa, tedy útok na Sovětský svaz. Nacházíme se na blíže neurčeném nádraží kdesi v Německé říši. Právě zde panuje čilý ruch, protože se na vlakový transport nakládá německá vojenská technika. K naložení (nebo již naložené) jsou připraveny jak bojové vozy, tak i nákladní a štábní vozidla. Na odstavné ploše je vyrovnaná řada vozidel. Další najíždí na rampu a na vagony. K převozu jsou určeny plošinové vozy. Na jedné z kolejí jsou odstaveny vozy s uhlím. Kromě vozidel se na odstavné ploše nachází i uložený materiál. Za dřevěným plotem sousedí odstavná plocha se silnicí, kde zrovna projíždí civilní vozy.

Jak to vypadá s technikou?

1. Kfz.70

Modely obou vozů Krupp Protze jsou ve finále svého vzniku, tvořím je ve vlastní konstrukci. Protože se mi nechce dělat několik naprosto identických strojů (i když se tomu v krajině stejně nevyhnu), tak tam, kde je to možné, se snažím o alespoň lehkou odlišnost vozidel. Proto jeden z vozů bude mít sejmutou plachtu, druhý bude kompletně zaplachtovaný. Momentální stav – vozy jsou téměř hotové. Z větších prací zbývá osadit čelní sklo a kola.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

2. Kdf.82

Tento stroj jsem původně tvořil naprosto ve vlastní konstrukci. Bohužel jsem se ale dostal do fáze, kdy jsem nedokázal pořádně pohnout s interiérem a podvozkem vozu. Takže nakonec bude model tak trochu směs. Šasí vozu je mé konstrukce, pro zbytek jsem si jako podklad pořídil model vozu od Betexy. Vozidlo bude v krajině celkem třikrát. V zájmu odlišnosti bude jeden vůz mít nataženou střechu, druhý bude bez střechy se znakem červeného kříže a třetí také nebude mít střechu a navíc bude mít sklopené čelní sklo. Momentální stav – stav zpracování dvou vozů ukazuje poslední fotka.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Sanitní vůz je již hotov jako první model z krajiny (pokud by se vám z fotek náhodou zdálo, že vůz nemá volant, tak máte pravdu… Ten přibude až později s řidičem).
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

3. Praga RN

Také vůz Praga RN jsem původně tvořil sám. Nakonec jsem ale svoje úsilí zastavil. Zhruba v době, kdy jsem se snažil vytvarovat okrouhlé tvary krytu motoru a blatníků předních kol se ke mně dostala informace, že model vozu se právě chystá k vydání. Proto jsem práci na konstrukci modelu zastavil. Jako poklad pro vůz tak poslouží model z produkce Attimona. Do vlastní stavby jsem se ještě nepustil.

4. Opel Blitz

Pomalu se dostáváme k technice, jejíž stavbu jsem dosud neprezentoval. Jako první přichází na řadu Opel Blitz ve skříňové sanitní verzi. Jako podklad mi posloužila vystřihovánka z polské produkce GPM. Model šel poměrně bezproblémově zkompletovat. Momentální stav – model je slušně rozpracován. Zbývá dokončit zejména podvozek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

5. Pz.Kpfw. 38(t)

Tento záměr jsem představil již na podzim. Místo původně plánovaných tanků Panzer I a II se v krajině objeví dvojice tanků Pz.Kpfw. 38(t). Alias tedy kořistních tanků československé výroby Praga Lt.38. Tank vznikne jako přestavba modelu vydaného v časopise ABC. Původní model bude lehce upravený, zejména v oblasti pojezdu. Momentální stav – ukazuje fotografie.
Obrázek

Ještě prokázání vlastnictví originálu. Již zpracovávaný Opel Blitz od GPM a Kdf.82 od Betexy. Pro další modely do krajiny mám připravené podklady pro: Opel Kadet (WMC Models), Sd.Kfz.250 (Pro Model), Praga RN (Attimon) a nějaké ty vláčky od Parodie. Kromě toho je ještě připraveno (nechtělo se mi je teď vyštrachávat z archivu kvůli jedné fotce… :? ) Lt.38 z ABC 51/8 a Sd.Kfz.251 z ABC 42/23-24.
Obrázek

Postupně se mi také plní šuplík materiálem pro tvorbu krajiny. Připraveny jsou posypy, foliáže, koleje a bůh ví co ještě... Jenom se zatím ručičkám nechtělo do toho pouštět... :oops: :roll:

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

2. Kdf.82

Několik málo fotek z postupu práce.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kübelwageny jsou hotové. Pro začátek velikostní srovnání a pak walkaroundy jednotlivých vozů.
Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Fotky nejsou nic extra. Ale obávám se, že při velikosti modelů nejsem při svém současném fotografickém vybavení udělat lepší... :oops: :oops:

Jirka Z.
HAAL.70
Příspěvky: 71
Registrován: ned 5.2.2012 2:24
Bydliště: doma

Re: Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od HAAL.70 »

Krásný patlání s takovejma prďolkama :P .
Naposledy upravil(a) HAAL.70 dne ned 21.10.2012 15:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak koukám, že jsou to už tři měsíce, co jsem naposledy ukazoval postup stavby. Takže je čas trochu aktualizovat situaci. Poslední dobou jsem neměl moc času na modelaření (postup řádově jeden až dva dílky za den... :cry: ). A když už jsem měl čas, tak jsem nějak postrádal chuť. Nicméně lenivé období je za mnou a nějaká ta minuta na modely se taky zase najde... Za ty tři měsíce jsem moc fotek neudělal, ale něco málo z postupu zdokumentováno je. Přehled, jak je na tom technika do krajiny:

1. Kfz.70
Oba dva Kruppy Protze jsem nedávno dokončil. Co víc dodat nevím. Snad jen pár fotek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A pak bylo najednou hotovo...
Obrázek Obrázek

4. Opel Blitz
Také tento skříňnový Opel Blitz 3.6t je již dokončený. Až časem uvidím, jak na tom budu s volným prostorem u nakládací rampy, tak možná "skříň" dostane bratříčka - valníkovou verzi tohoto vozidla. Co říci k tomuto modelu mám docela jasné. Šlo o přestavbu polského modelu. To už říká docela dost (třeba co jsem to za šílence :lol: :lol: ). Docela piplačka byla kola a podvozek. Většinou jsem převzal původní díly modelu. Jediné místo, kde jsem výrazněji zjednodušoval bylo odpružení. Nepouštěl jsem se do konstrukce z jednotlivých per, ale tvar jsem vyřezal jako celek. Musím říct, že postavený Opel se mi líbí víc než jsem čekal.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hotový model.
Obrázek Obrázek

5. Pz.Kpfw. 38(t)
Německá varianta Lt.38 je ve stádiu rozpracovanosti. Vany dvojice tanků jsou hotové. Momentálně pracuji na hromadě pojezdových koleček.
Obrázek Obrázek

6. Sd.Kfz.251
Dalším vozem, na který došlo je německý polopásovým transportér Sd.Kfz.251. Půjde o přestavbu modelu z ABC. U tohoto modelu nebudu řešit interiér, protože jsem se rozhodl transportér zaplachtovat. Stav výstavby ukazuje poslední fotka. Stejně jako u tanků i zde momentálně pracuji na hromadě koleček.
Obrázek Obrázek

To je zatím vše k "rozpatlaným" modelům. Pomalu začíná vznikat i podložka. Příště k ní dám také nějaké to foto. V počítači již rozkresluji další 3 modely - v přestavbě půjde o vozy Opel Cadet a Praga RN, ve vlastní konstrukci pak tvořím motocykl Zündapp KS-750.

Tak snad dříve než za další tři měsíce nashledanou v tomto vláknu.

Jirka Z.
HAAL.70
Příspěvky: 71
Registrován: ned 5.2.2012 2:24
Bydliště: doma

Re: Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od HAAL.70 »

Vážení.
S těmito modely jse měl tu čest se seznámit v Plzni na velblouvovi.Jeho modely,transport 1941,jsou luksusní.Jirka seděl vedle mne u stolku.Měli jsme funkci"lepičí".A Jirka lepil.
Je to úžasné,jak lepil třeba model F1 zmenšenej do stodvacetiny.S jeho postavou :lol: .
Ale dám něco k dobrýmu.
Jirka si zmenšuje i návody do měřítka :lol: .No a pak jsem pořád poslouchal,cituju:"Ty vole,já to na tom návodu nevidím!Můžeš mi poradit,jsi formulář."Nemohl jsem mu poradit :lol: ,ona ta návodná kresba byla 3*2cm. :lol:
Jirko,ukaž nám ten návod!!!! :twisted: :twisted:
Těším se,až se s ním zase uvidím,super kluk.
Uživatelský avatar
jezdec
Příspěvky: 162
Registrován: sob 21.1.2012 8:15
Bydliště: Chotěšov Plzeň-Jih

Re: Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od jezdec »

Tak HAALova slova mohu jen potvrdit. U Jirky jsem strávil dost času a dokonce jsem zahlédl i návodnou kresbu - myslím že to byla :) Ještě ke všemu oba seděli v nejtmavějším koutě sálu. Jirka i Aleš jsou fajn kluci a rád je zase uvidím.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Diorama - Transport 1941 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Trvalo to jako obvykle dlouho, ale konečně jsem našel čas reagovat na Alešova pomlouvačná slova. Za prvé – určitě jsem neříkal, že je formulář... :!: Na to měl na sobě moc málo kolonek a políček pro vyplnění. :twisted: Co tedy přiznat musím je ten návod. Chybička se vloudila a kromě stránek s modelem se vytiskla i stránka s návodem. Takže je trochu menší, no... S návodem jsem ani tak problém, spíše s čitelností (resp. velikostí) čísílek označujících jednotlivé dílky modelu. 8-) To však nepatří sem, ale do MDT, kde jsem dnes otevřel vlákno se stavbou těchto modelů.
Obrázek

Pár slov ke stavbě krajiny. Bohužel se pořád potýkám s minimem času pro stavbu modelů, takže postup je opravdu minimální.

5. Pz.Kpfw. 38(t)
Na Model Hobby mě Franta Sochor přivedl k tomu, že tančík vypadá velikostně oproti ostatním modelům nějak divně. A měl pravdu. Při kontrole velikosti jsem zjistil, že model není ve stodvacetině, ale v měřítku zhruba 1:107. :cry: Chybička se vloudila, nejspíš překlep při zadávání velikosti. Jeden z tančíků jsem zrovna stavěl na pojezdová kola, druhému už chyběla jenom barva a výfuk (to zamrzí...). Takže znovu a lépe. Přiznám se ale, že jsem ještě nenašel náladu se do tanků znovu pustit.

7. Zündapp KS-750
Od krajiny Francie 1944 jsem přemýšlel, kde se pustím do dalšího motocyklu. Tak nakonec jsem se pro něj rozhodl zde. Půjde o sidekáru Zündapp KS-750. Motorku zatím rozkresluji, co je již hotovo vidíte na fotce.
Obrázek

Z techniky ještě pomalu začínají vznikat dvě Pragy RN a rozhodl jsem se i pro druhý (a možná i třetí Opel Blitz). Úpravu dozná existující sanita Opel Blitz. Utekla mi jedna drobnost, na kterou mě v Plzni upozornil Šidi (děkuju). Zvednutý trojúhelník nad kabinou znamená přívěs. Takže vůz dostane přívěs. Už vybírám, co by se hodilo. A asi mám i vybráno, ale o tom až příště. Stejně tak fotky zmíněných nákladních vozů, v tuto chvíli není v podstatě co fotit (ještě nemají sesazen ani rám podvozku).

Pár slov zmíním i o krajině. Pomalu začíná vznikat. Rám je ze smrkové lišty, nabarveno barvou na dřevo. Odstín si bohužel teď nemohu vybavit. Ale to snad není zásadní informace, která bude někomu chybět. Základová deska pro krajinu je z 2mm silného kartonu. Osadit se mi podařilo již i všechny koleje. Kolejnice jsou profilované. Momentálně pracuji na rampě. Na posledním snímku je na sucho posazena na svém místě.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jirka Z.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“