Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Listy »

Sejdeme se na hřbitově (Marečku, podejte mi pero)

V úvodu své skromné stati bych se chtěl preventivně ohradit proti všem, kdo by měli potřebu mě nařknout z vykrádání sebe sama či ze snahy znovu podojit téma, s nímž jsem již jednou zabodoval. Pravda je taková, že na našem klubovém kolejišti jsem původně s hřbitovem nepočítal. Že na něm nesmí chybět kostel, bylo od počátku jasné. Po kratším rozmýšlení jsem vybral jednu z kreací Ondry Hejla. Kostel z Kasejovic posloužil jako ideální polotovar, který ale musel projít některými úpravami. Samozřejmě došlo na zvětšení z původní 1:150 na „stodvacítku“. Protože rozměry takto zvětšené stavby poněkud přesahovali možnosti plochy, kterou měla zaplnit, nezbylo než šáhnout k drastickému kroku – zkupíroval jsem zadní část, takže se celková délka kostela zmenšila o plných šest centimetrů, což mi doufám promine jak autor, tak notoričtí vyznavači sakrální architektury. A protože zvětšení mělo logicky za následek snížení kvality tisku textur, nezbylo mi než při stavbě opět využít stříkaných i štětcem nanášených modelářských barev.

ObrázekObrázek

Kostel byl tedy hotový již v době těsně povánoční. Podle původního záměru mu měla dělat společnost budova fary - barokní klasika s bohatě zdobenou fasádou, kterou jsem měl již nějaký čas uloženou v hlubinách počítače. Jenže, čas běží, konečný termín se neúprosně blíží a se stavbou fary jsem ještě ani nezačal… A v tom někdo z kolegů přišel na spásný nápad: tomu kostelu by slušel hřbitov! Ne, že by to byla myšlenka až tak moc originální – specializované firmy mají ve své nabídce nejen sady hrobů ve všech vláčkařských měřítkách, ale nabízejí k nim i doplňky např. ve formě věnců a květin, nechybí samozřejmě figurky. Na druhou stranu, na našich kolejištích se toto téma až tak často neopakuje. Zdálo se tedy, že mám zase jednou co dělat s ideální příležitostí, jak se celé věci chopit tak nějak po svém, udělat to jinak a (co si budeme povídat) taky levněji ;) .

Hroby! Samý hroby, sakra práce…! (Kolja)

Dvoudenní seance nad klávesnicí počítače při práci s texturami různých odstínů mramoru, umělého kamene a zašlé omítky přivedla na svět tyto dva archy obsahující díly pro sestavení něco víc jak dvacítky zástupců funerální architektury:

ObrázekObrázek

Většina jich svým pojetím odpovídá zhruba období druhé poloviny 20. století

Obrázek

Nechybí ale ani nějaké ty již pozapomenuté a časem poznamenané kousky…

Obrázek

… včetně nóbl rodinných hrobek pro reprezentaci místní honorace, dřívější i současné:

Obrázek

Podklad tvoří destička ze sololitu, je sice silnější, takže zvedne terén malinko výš, na rozdíl od kartónu máme ale jistotu, že se po natření lepidlem nezdeformuje

Obrázek

Obezděno ...

Obrázek

... zatravněno, zahrobněno

Obrázek

A na závěr nějaká ta umělá vegetace a taky nezbytná výzdoba od pečlivých pozůstalých

ObrázekObrázek

K výzdobě jen malou poznámku. Už jsem psal, že z praktických i finančních důvodů dávám přednost samodomo řešením. Takže: túje vznikly jako do odpovídajícího tvaru seřezané a zbroušené balsové špalíky, přestříknuté sprejem a ještě za mokra posypané dvěma vrstvami molitanové drti. Pumpa je rovněž vlastní produkce v kombinaci polystyrénové kulatiny a měděného drátku. Truhlíky a květináče na hrobech jsou z barevného papíru, vázičky na květiny pak z korálků vhodných barev a tvarů (díky, drahá manželko!). K výrobě kytic a pugétů jsem použil hladkou fólii, na kterou jsem nanesl drobné kapky herkulesu, které jsem po té zasypal velejemným obarveným pískem (díky, drahá dcerko!). Po zaschnutí lepidla máme k dispozici miniaturní barevné hrudky, které stačí opatrně oddělit od fólie a nalepit na již dříve připravené chuchvalce fóliáže.

ObrázekObrázek

Řekni, kde ty hroby jsou…

Co se týká konečného umístění na kolejišti, počítám ještě s nějakými většími stromy, které, řečeno slovy klasické literatury: naklánějíce se přes hřbitovní zeď přikrývají místo posledního odpočinku důstojným stínem …

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Gerry »

Krásné hrobečky, krásné..... :-D
Mimochodem, pěkné městské (případně nádražní) doplňky, včetně hrobů, lze najít tady: http://www.wordsworthmodelrailway.co.uk/townscene.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to sice Anglie, ale něco z toho se dá použít i u nás ....
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Daniel »

Další parádně zpracované téma - jak modelářsky, tak i textově. Díky moc za krásné pokochání, protože na některých fotkách je to jako živé 8-)
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od pahejl69 »

Příště dej vědět já ti zvětším co budeš chtít, tedy jen modely :lol: :lol: :lol:
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Listy »

To Gerry: Díky za super odkaz, až budeme dělat kolejiště s mašinkou Tomášem, určitě se to užije :lol: ! A nebo možná něco s mesieur Poirotem?
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Gerry »

Rádo se stalo :-) Já odsud sosám použitelné stavby pro diorámy z války...lecos se dá použít i pro Normandii apod ...
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od FreeVoj »

Paráda!
hank
Příspěvky: 264
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od hank »

Dobrý námět. Už zase stavím kolejiště (rovnou dvě naráz... :mrgreen: ), tak ho určitě využiju. Budu se těšit i na tu faru...

Prosím tě, můžeš pro představu napsat rozměry toho základu? Stačí délku těch dvou nejdelších stran, co spolu svírají pravý úhel.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Další zajímavá stavba. A jako vždy povedená...
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od lukše »

Zajímavý námět a ještě lépe provedený model.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od IceZero »

sice trošku morbidní téma... ale pěkný provedení, No co jednou tam stejně skončí všichni
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Listy »

Pro hanka: hřbitov už je na kolejiští v klubovně ... odhadem asi 20 x 15 cm
hank
Příspěvky: 264
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od hank »

Listy píše:Pro hanka: hřbitov už je na kolejiští v klubovně ... odhadem asi 20 x 15 cm
Děkuji mnohokrát. :)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Aki »

nááááádhera :)
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Hřbitov do kolejiště / prvostavba / 1:120

Příspěvek od Kuba78 »

zahrobněno.. jak poeticky vyraz.
obligatni stara babka v satku zalevajici kytky na hrobe tam nebude?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“