Dušičky / prvostavba / 1:35

Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Dušičky / prvostavba / 1:35

Příspěvek od Listy »

… já se spíš bojím, že se budu brzo stěhovat do ještě menšího. Víte, my máme za Prahou, na Zbraslavi hrobku a - ono je to nakonec fuk, kam člověka položí - ale já si občas představuju, jak tam tak ležím, koukám do těch stromů … Kulový blesk

Nápad na hřbitovní dioráma ve mně zrál již delší čas. Prapůvodně se mělo jednat o lehce hororovou vizi, tak asi ve stylu některých scén z mé oblíbené adventury Posel smrti :twisted: . Na druhou stranu tu ale byla také vzpomínka na vlastní dětství – Dušičky se u nás slavily jako třetí nejdůležitější svátek a stejně jako vánoce či velikonoce byly hlavně příležitostí k setkání širší rodiny. I proto jsme je my, děti milovali a na společnou návštěvu hřbitova se opravdu těšili, zvlášť byl-li nám přidělen nějaký ten vysoce zodpovědný úkol jako naplnit u hydrantu vázu vodounebo odnést na smetiště již zvadlé květiny. Když už jsme byli o trochu větší, sem tam jsme se od našich rodičů a vychovatelů trhli, opouštěli sektory vzorně vyrovnaných, květinami a svíčkami vyzdobených hrobů a podnikali objevitelské výpravy do zapadlých zákoutí, kde jsme fascinovaně propadali kouzlu opuštěných a polorozpadlých hrobek a pomníků a snažily se luštit časem zahlazené většinou německé nápisy. A právě tuto atmosféru zádumčivosti a melancholie, vůně vlhké hlíny a tlejícího listí a možná i sotva pociťovaného mrazení, jež vyvolává lehký dotek „onoho světa“, jsem se pokusil zachytit ve svém nejnovějším dílku.

Prvotní návrh v ploché formě…

Obrázek

… následně doplněný do „3D“ vizualizace:

Obrázek

Ještě před samotným začátkem prací jsem zaběhl do „obchodu pro šikovné ruce“ a nakoupil pár užitečných maličkostí:

Obrázek

Centrálním objektem je vznosná rodinná hrobka. Podobných lze na starších hřbitovech najít spoustu. Většinou bývají honosnější a zdobnější, ale valná většina je jich už také neudržovaná a ve značném stádiu rozkladu. Za stavební materiál mi posloužil 1 mm kartón:

ObrázekObrázek

Abych dosáhl patřičné struktury povrchu, celou stavbu jsem postupně „pocukroval“ jemným křemičitým pískem zakoupeným v prodejně pro akvaristy

Obrázek

K barvení jsem většinou použil jen kombinaci vodových a temperových barev

Obrázek

Na detaily naopak modelářskou polomatnou černou TAMYIA. Patina pak jde na vrub nastrouhané tuhy, pastelů a opět vodových barev nanášených metodou suchého štětce

Obrázek

Tak jako každý rok, i letos jsem si poslední zářiový víkend vyhradil pro návštěvu největší tuzemské modelářské akce, kterou je Novobutovický E-Day. Vzhledem k probíhající stavbě dioramatu jsem měl celkem jasnou představu, co zde chci koupit a nutno uznat, že se povedlo na 100%. A tak jsem si odnesl nejen sadu figurek německých civilistů, ale i několik archů laserem řezané vegetace.

ObrázekObrázek

A že byla sobota a počasí v nejlepším duchu babího léta, spojili jsme příjemné s užitečným a udělali si rodinnou vycházku na Olšanské hřbitovy, což je zážitek, který upřímně doporučuji, nejen pro jeho vizuální stránku – taková koncentrace smrti, byť i v značně estetizované podobě prostě nemůže nechat v klidu nikoho. Na druhou stranu mě potěšilo zjištění, že pro mé děti je návštěva podobných míst stejným zážitkem jako kdysi pro nás… ;)

Obrázek

Posílen o nové dojmy a inspirace pustil jsem se opět do práce. Na řadě byly další dva zástupci funerální architektury. Ten první, to je opět klasika, s jakou se lze setkat prakticky kdekoli – starý propadající se hrob a náhrobní kámen s křížem, z něhož čas či necitlivé ruce dávno odstranily jména pochovaných. Druhý je vytvořen v duchu „moderny“, pro kterou je charakteristické použití jednoduchých tvarů a jako materiálu umělého kamene:

Obrázek

Hlavním stavebním materiálem je opět 1 mm lepenka. Pro (snad) věrohodné zpodobnění zašlého kamene se mi osvědčil následující postup: kartón s drsnou povrchovou strukturou nejprve nastříkat šedou základovkou, na tu pak nanést slabou vrstvu tmavé barvy (tuha nebo vodovky). Všechny plochy následně přebrousit jemným smirkem, čímž získáme v prohlubních množství nepravidelných skvrn, podle síly broušení více či méně výrazných. Konečný vzhled povrchu doladíme opět pomocí strouhaných pastelů nanášených štětcem s krátkým hrubým chlupem. Pomocí vhodně zvolených odstínů lze barvu povrchu libovolně modulovat, ztmavovat či zesvětlovat (nezapomeneme na mechovou zelenou). V případě nespokojenosti lze postup opakovat.

Obrázek

Druhý hrobeček jsem potáhl tapetou se strukturou umělého kamene, přidal „mramorovou“ náhrobní desku a zasklenou lampičku. Střední část by měla být vyplněna drobným bílým štěrkem

Obrázek
„ … no, řeknu Vám, jestli to ten Flieger nebo ta Opatrná rozbalí, tak máme na krku další mrtvolu!“ Kulový blesk

A přichází čas na terénní práce a „velkou“ architekturu. Podklad tvoří sololitová deska, základ terénu pak 2 mm silný kartón.

Obrázek

Zeď vznikla jako sendvič z půl centimetrového prkénka balsy oblepeného z obou stran 1 mm kartónem.

Obrázek

O možnosti ztvárnit omítku pomocí archu hrubého smirku jsem se již zmiňoval v jiném vláknu. Tentokrát jsem se rozhodl ještě trochu přitvrdit a tak jsem pod smirkový papír umístil ještě fototapetu se strukturou kamenné zdi. Na patřičných místech jsem pak „omítku“ nejprve navlhčil a následně protrhl a „ozobal“. Zubaté okraje jsem mírně přiohnul a zpevnil přetřením řídkým HERKULESEM. Ještě jsem skalpelem vyryl několik prasklin a pak už je to zase klasika – tuha a pastely, tentokrát nanášené velmi decentně a roztupováné navlhčenou houbičkou.

Obrázek

Stěna hřbitovní kaple – navrstvený kartón …

Obrázek

… nastříkaný a doplněný fototapetou s rastrem poněkud zašlých cihel. Zasklení oken je ztvárněno pomocí „krupičkové“ fólie. Okapová roura je z barevného papíru navinutého okolo pletací jehlice.

Obrázek

Posledním velkým objektem by měl být nějaký ten monumentální zástupce hřbitovní vegetace. Jak už jsem psal v úvodu,mé prvotní představy byly poplatné dojmům získaným četbou oblíbených autorů -E.A. Poea a H.P. Lowecrafta :o . Pak jsem se ale přece jen rozhodl dát přednost ztvárnění situace víceméně reálné a proto i původně uvažovaný velký keř či snad zakrslý strom neznámého druhu, jehož bezlisté sukovité větve vzpínající se a vzájemně se proplétající nad náhrobními deskami, díky značné letitosti, vlivem počasí,či snad působením jiných sil, o jejíchž pravé povaze se lidská mysl zdráhá uvažovat, pokroucené do bizarních tvarů, znepokojivě evokujících podobu kostlivých pařátů ztuhlých v smrtelné křeči, nahradit stromem pokud možno normálním. Bylo jasné, že to musí být javor, proč vysvětlím později.Tak jako pro většinu modelářských objektů v dnešní době, i pro stromy a keře všeho druhu platí, že se buď spolehneme na komerčně prodávané výrobky, nebo si potřebný artefakt vyrobíme samy. Vzhledem k značné finanční náročnosti prvního řešení (ceny samozřejmě rostou s měřítkem)a takřka mizivému výběru v tomto segmentu trhu, je asi logické, že jsem zvolil „samodomo“ alternativu. I v tomtopřípadě jsem si mohl vybrat: buď se pokusit najít nějaký vhodný objekt přímo v přírodě, nebo jej od základu vyrobit sám. Popravdě řečeno, naprostá většina pokusů o měřítkové ztvárnění stromů či jen jejich částí, za použití čistě přírodních materiálů (samorosty, větvičky, kořínky), která jsem měl možnost na různých výstavách a soutěžích spatřit, mi vždy připadala mírně řečeno nevěrohodná :roll: . Proto jsem byl od počátku odhodlán začít takříkajíc od nuly a to za použití materiálů a pomůcek hodných počátku 21. století! Tím hlavním se stal balsový profil určený pro náběžnou hranu křídla létajících modelů. Slepením dvou jeho polovin jsem získal korpus s plus minus kruhovým průřezem:

Obrázek

Základ kmene jsem následně „otesával“ pomocí žiletky a modelářského nože, do čista pak doladil smirkem. Stejnou metodou vznikla i torza větví přilepená ke kmeni za pomocí čepů z párátka:

Obrázek

Ke ztvárnění samotných haluzí posloužil 0,3 mm drátek, kůru imituje papírový kapesník napuštěný HERKULESEM.

Obrázek

Následně jsem celý „strom“ přestříkal tmavě hnědým sprejem a ještě mokrou barvu řádně posypal jemným prachem, prodávaným ve vláčkoschopu. Po zaschnutí jsem postup opakoval a výsledek zafixoval bezbarvým lakem. Na samotný závěr došlo opět na pastely a suchý štětec. První zkusmé spasování všech hlavních komponent odhalilo, co jsem už delší dobou tušil – že ta „moderna“ se tam vůbec nehodí :( .

Obrázek

Proto jsem se rozhodlhodit Flígra i s Opatrnou přes palubu a konečnou kompozici doplnit několika jinými objekty, jejichž předobrazy se na hřbitovech zhusta vyskytují: trubka s kohoutkem pro napouštění vody, tabulka označující oddělení hřbitova a lavička, už taky notně jetá.K nim přibyla ještě váza (skleněný korálek) s laserovanými květinami – podle výrobce by to měli být karafiáty, ale nevím … Na druhou stranu jejich nevýrazná barva přesně odpovídá odstínu už poněkud vybledlých a opršelých umělých květů:

Obrázek

Nyní konečně nastal čas na to, nač jsem se těšil nejvíc, tj. hrátky s umělou vegetací. Od samého začátku jsem byl na vážkách, jak k tomuto problému přistoupit. Na většině podobných míst roste mezi hroby tráva, její výška a hustota je závislá na pečlivosti personálu hřbitova nebo pozůstalých. S tím bych věru neměl problém – trávník, v tomto případě už díky pokročilé roční době poněkud povadlý, se dá napodobit poměrně snadno. Má představa byla ale poněkud rozdílná. Výše zmíněná nejstarší část Olšanských hřbitovů, kam jsem si zašel pro inspiraci, je spíše lesoparkem s hustým stromovým porostem, díky němuž po většinu roku proniká do spodních pater jen minimum slunečního svitu a tak je zde půda většinou holá, pokrytá jen vrstvou tlejícího listí. Jedinými zástupci zelených rostlin jsou mechy, kapradí a samozřejmě všudypřítomný břečťan. Nakonec jsem se rozhodl pro kombinaci obojího, takže místy nepříliš hustá suchá tráva, sem tam plazivec a hlavně, jak se na podzim sluší, suché listí kam se člověk podívá.Jak už jsem psal,jeden arch řádně probarvenéholupení jsem spolu s kapradím a břečťanem zakoupil v laserované formě na E-Day, ovšem na celistvý koberec ho bylo přece jen trochu málo. Proto jsem se už dopředu předzásobil vhodným přírodním materiálem. Nevím, jak se to jmenuje odborně, jde o takové ty malé lístečky, které se z kraje podzimu hromadí pod břízami. Jejich barva je ideální a při troše fantazie mohou tvarem úspěšně imitovat listy javoru.

Obrázek

A teď už jen dát to všechno dohromady a pro lepší estetický dojem celou scénu zarámovat lištami z 3 mm balsy. Zeminu mezi hroby imituje temperou barvený písek, chodník plastová tapeta dlažby zakoupená kdysi v prodejně u vláčkomilů.

Obrázek

Tedy břečťan nedopadl úplně tak, jak jsem si představoval, zato listí nezklamalo.Nanesl jsem jej ve dvou vrstvách a na závěr všechno zpevnil bezbarvým lakem. Jednotlivé „lupeny“ přilepené HERKULESEM jsem strategicky rozmístil na chodník, pomníky i zeď a na větve pak vteřiňákem přichytil pár doposud nespadlých lístků z laserovaného archu:

Obrázek

Základní poučka praví: aby bylo dioráma realistické, musí na něm být patrný nějaký děj, nějaký život (což je zrovna v tomhle případě tak trochu paradox ). Takřka ideální materiál jsem nalezl ve výše zmiňované sadě figurek,z níž jsem vybral postavu stařenky a to i navzdory zřejmému anachronismu – stavebnice totiž zobrazuje německé civilisty z období Třetí říše. Zrovna u téhle figurky to až zas tak nevadí, možná že dnešní seniorky bývají oblečeny více v souladu s módními trendy, ovšem ještě před takovými dvaceti lety nebylo setkání s podobně oháknutou babčou ničím výjimečným.Figurku, kterou jsem mezitím překřtil na „starou Veintingerovou“ jsem barvil modelářskými akrylovkami. Anóbrž nejsem figurkář, dopadlo to, jak to dopadlo :oops: , ale svému účelu snad poslouží. Úplně na závěr jsem přidal ještě dvojici drobnůstek: pro důchodkyně ve své době nepostradatelnou pojízdnou tašku (kdysi se jí říkalo RVHP, ale jestli tato zkratka kromě oficiální Rady Vzájemné Hospodářské Pomoci znamená i něco jiného, vtipného, netuším) a taky konev, právě takovou, jakou jsme si jako děti chodily půjčovat k hydrantu u brány hřbitova.

Obrázek

Ještě nějakou tu výzdobu pro naše drahé zesnulé a je definitivně hotovo!

ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

Dioráma je specifická disciplína, pro mě příjemná hlavně díky možnosti střídání a kombinování postupů, technik a materiálů, takže člověk nemá čas začít se nudit, nebo „vyhořet“.Stále tvrdím, že to nejdůležitější není nekompromisně přesné ztvárnění technických detailů a historických skutečností, ale hlavně zachycení atmosféry a nálady zobrazovaného místa či situace. Jak už tomu u podobných projektů bývá, leccos vyšlo nakonec poněkud jinak, než jsem původně zamýšlel, dá se však říct, že moje snaha přinesla plody úměrné vynaložené námaze. Jako bonus beru i to, že jsem tohle dioráma na téma, které se zas tak často nevidí, stihl postavit a představit v takříkajíc aktuálním termínu, tedy (skoro) na Dušičky 8-) :!:

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od Mimapnd »

Neuveritelne. velmi pekne. report vyborny. Velmi pekny opis vyroby stromceka.
David S.
Příspěvky: 43
Registrován: pát 20.1.2012 22:24

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od David S. »

Četl jsem to takřka se zatajeným dechem a doufal, že závěr bude alespoň takový jako celý report. A dostalo mě to.

BRAVO!
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od Daniel »

Nádhera 8-)
Uživatelský avatar
RAZGY
Příspěvky: 61
Registrován: sob 21.1.2012 12:20
Bydliště: sokolov

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od RAZGY »

smekám. to by se líbilo i mojí ženě - je správcová hřbitova.

ps: kdyby si se toho chtěl zbavit, stojím první v řadě :-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od kaktusak »

Na prezentaci Tvé stavby ( jakékoli ) se vždy těším . Vždy má nějaký příběh , perfektně zvládnutý report , a že je to řemeslně zpracované víc jak na jedničku snad ani není potřeba dodávat .

Podle mě jsi , ulehčil práci moderátorům , kteří vybírají fotku měsíce . Rozhodně jsi velký kandidát na první místo .
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od rybak »

Tohle je vážně extra třída.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od Standa F. »

Na modelech je někdy poznat, zda se tvůrce/stavitel nad nimi BAVIL. U Marka (to je ten člověk, co už s papírovými modely dávněji v podstatě skončil) je tomu tak vždycky 8-) .

Poklona, pane, za nápad, report, fotky a potěšení!
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od AmatER »

ad RVHP - v případě tašky na kolečkách se tahle zkratka překládá jako ráno vyjela, ho*no přivezla ;)

Echt socialistická ervéhápka vypadala spíš takto:
Obrázek

Ale to je celkem jedno, vypadá to dostatečně perfektně, při veškeré té perverznosti :lol: :lol: :lol:
Panther
Příspěvky: 2
Registrován: pát 20.1.2012 22:10

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od Panther »

Neuveritelne uveritelné zvládnutie atmosféry ten "život" z toho priam dýcha. Velmi sa mi to páči. Jediné čo by som vytkol je nedodržanie základného pravidla tvorby diorám a síce NIKDY neumiestňovať dej rovnobežne s hranami podložky. Stačilo by vychýlenie aj o pár stupňov aby steny a chodník išli tak 0,5-1 cm šikmo a vyzeralo by to ovela lepšie. Gratulujem s skvelemu nápadu a fotky sú jasným kandidátom na foto mesiaca aj roka.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak Listy opět nezklamal... Perfektní report a ještě parádnější dioramko. Když vidím tvojí práci, tak mám vždy chuť strčit svoje modelářské pokusy do kamen a jít raději sbírat známky...

Smekám...
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od bernie »

Fotka roku + PRÁCE ROKU

Souhlasím se vším pochvalným výše napsaným ;)
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od pahejl69 »

Normálně nechválím zde vystavené práce ale tohle je vážně velká PARÁDA.
Uživatelský avatar
Jene
Příspěvky: 24
Registrován: pát 20.1.2012 21:36
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od Jene »

Supeeer... ma to normálne dostalo...
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Dušičky/prvostavba/ 1:35

Příspěvek od JanO »

Zajímavé :) . Jen babka mi přijde menší než měřítko (když ji srovnám podle hydrantu) a víc se mi to líbí bez ní - pak to má správnou dušičkovou atmosféru ;) .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“