Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120 - HOTOVO

Příspěvek od Jirka Z. »

Již nějakou dobu si říkám, že lopatou odhážu prach z krajiny „Transport 1941“, která patří k výrazným kostlivcům v mé skříni. Ale protože to je ještě běh na poměrně dlouhou trať, tak jsem se rozhodl jinak. Nejdřív si dám dohromady menší krajinku. Protože jsem na výstavě diorama nepředvedl už nějaký ten pátek (teda měsíc, vlastně rok… :roll: ), tak jsem si dal cíl dokončit ji do Jinřichohradecké výstavy. Hlavně bych si zde chtěl vyzkoušet několik modelářsky běžných, avšak pro mne nových postupů. Děj se odehraje na fiktivní lokaci, nebude ztvárňována existující část krajiny. Tak uvidíme…

Zápletka:

Je duben roku 1945. Konec války je na spadnutí. Americké jednotky postupují nezadržitelně kupředu. Nacházíme se kdesi na pomezí Německa a Československa. Předsunutá průzkumná kolona se právě zastavila před ohybem silnice nedaleko rybníka a velitel kolony pozorně sleduje situaci před sebou…

Model:

Krajinka vznikne na ploše 13x30 cm. Základní koncepce je ukázána na následujícím obrázku.
Obrázek

V dioramě by se měly objevit 4 vozy. Půjde o:
:arrow: 2x Jeep Wyllis MB – modely vzniknou úpravou modelu od Mistra. Jedná se o model z časopisu ABC, číslo 22 roku 2006 v původním měřítku 1:50.
:arrow: M8 Greyhound – vznikne přestavbou modelu polské produkce vydaného v loňském roce v měřítku 1:25 v rámci edice Kartonowe Hobby nakladatelstvím Answer. Co jsem zatím letmo listoval vystřihovánkou, tak pro moje potřeby je například podvozek hodně detailně zpracovaný. Takže patrně se bude upravovat…
:arrow: Halftrack – tady je pozice předlohy modelu ještě otevřená. Ve hře jsou dva kandidáti M3A2 v měřítku 1:35 od Mega Graphic nebo M5A1 v měřítku 1:25 od polského WAKu.
:arrow: Mostek přes potok pak bude vlastní konstrukce.

A teď už k jednotlivým modelům:

1. Jeep Wyllis MB
Začátek stavby krajiny se nese v duchu dvojice vozů Jeep Wyllis. Tím, že je mám již nějakou dobu překreslené z původní vystřihovánky, tak se příprava výrazně zkrátila a zjednodušila… Stačilo jen vytisknout a začít patlat. Postup od pondělí do čtvrtka zachycují fotky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Sice je před námi prodloužený víkend, ale nejsem si jistý, kolik času mi zbude na víkendový postup ve stavbě. Uvidíme…

Pokračování příště.

Jirka Z.
Naposledy upravil(a) Jirka Z. dne čtv 12.2.2015 15:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Za skoro dva týdny od minulého reportu je bohužel postup menší, než v jaký jsem doufal. Práce probíhají stále jen na Jeepech.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Bohužel čas a zaměstnání jsou proti mně, takže původně zamýšlený termín dokončení nestíhám (a letos se do JH nakonec ani nepodívám… :cry: ). Tento prodloužený víkend jsem měl konečně volného času trochu více a k modelům jsem si pořádně sednul. Díky tomu jsem pohnul s Jeepy.

Jak se stavba posouvala dále, ukazuje průběh na následujících fotkách. Nedostatek času se dá dobře ukázat na dezénu pro kola – vyřezával jsem dezén pro 10 kol a zabralo mi to přesně 6 večerů…
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ve čtvrtek se uskutečnil první konkurz na herecké role… Obsazeny byly dvě hlavní role a tři role komparzu… :roll: Na jeden z vozů ještě zbývalo sestavit a namontovat výzbroj.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V neděli dopoledne dílny specializovaného pracoviště Úpravny historických vozidel opustila dvojice vozů Jeep Wyllis MB i se svojí posádkou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Společný snímek obou vozů.
Obrázek

Další na řadě bude zbývající technika do krajiny – již výše avizovaný Greyhound od Answeru a Halftrack nakonec od Mega Graphic.
Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Drobný posun kupředu. Finišuji přípravy na zbývající dva vozy. Zatím jsem se pustil do přípravy krajiny. Základ dřevěný rámeček, podklad pro krajinu sestavován z kartonu. Došlo k drobné změně záměru - namísto rybníku bude v krajině zákruta potoka.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Krajina je v základu olemována. Dalším krokem bude příprava koryta potoka a zavodnění. Budu tím trochu přeskakovat správnější pořadí úkonů, ale na rád bych ukázal na Patláku práci s vodou.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Pomalu se posouvám kupředu. Koryto bylo vysypáno jemným jílovým prachem. V několika místech bylo souvrství doplněno o hliněný povrch (náplavy, ostrůvky, břehy). Po vytvarování vrstvy kamínků a prachu do požadovaného tvaru byla celá plocha „prokapána“ hodně zředěným Herkulesem. Koryto pak bylo lehce zatravněno. Materiál pro trávu byl použit Neobdělávaná louka typ A od Poláka a pro simulaci vodních rostlin Křoviny nízké od Model Scene. Nakonec jsem nanesl modelovou vodu Busch Aqua. Na fotkách jsem lehce zachytil postup vysychání vodní plochy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Postupně vzniká mostek na silnici. Nakonec jsem se rozhodl pro konstrukci z hrubého kamenného řádkového zdiva. Jestli mostek bude vypadat tak, jakého efektu jsem chtěl dosáhnout, se ukáže až po nabarvení… Valená klenba na spodní straně mostku má skalpelem nařezávané spáry mezi jednotlivými "kameny", čela a stěny pro stabilizaci svahu jsou skládané z drobných "kamínků".

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ve stádiu zrodu se objevilo třetí vozidlo do krajiny – M3 Halftrack. Zatím toho moc zkompletovaného tedy nemá…

Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

O víkendu jsem se rozhodl trochu oprášit tuhle krajinku.

Respektive to oprašování jsem začal už na Model Hobby, kde jsem začal skládat obrněnec M8 Greyhound. Něco málo fotek z výstavby a aktuální podoby.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračování se dočkala i vlastní krajina. Posledně jsem se zastavil u konstrukce mostku. Mostek byl hotový a zbývalo jeho nabarvení a osazení do krajiny. A právě nabarvení bylo z mého pohledu to hlavní úskalí. Stále jsem řešil čím a jak nabarvit. Pokus s vodovkami na „zkušební“ stěně nedopadl zrovna nejlépe. Stejně tak druhá zkušební stěna nevypadala bůh ví jak po použití akrylových barev Agama. Každý neúspěšný pokus odsunul chuť do realizace dalšího pokusu o řadu týdnů. Takže tento víkend jsem konečně našel chuť ke třetímu pokusu. Vyzkoušel jsem pro mne zcela novou metodu – použití pigmentů do čerstvé barvy. S výsledkem jsem nadmíru spokojený. I když tedy… Samozřejmě mě na rameni sedí dvě bytosti – andílek říká, že se to na to, že jde o první pokus s touto technikou, docela povedlo. Čertík jí pak oponuje, že to mohlo být ještě lepší. Ještě tu přihodím jedno tlachání navíc. Abych doma moc „nenaprasil“ prachy, tak jsem celou práci prováděl na balkoně (a abych omezil prášení i tam, tak jsem si otevřel jedno okénko v zasklení balkonu a prášil venku za zábradlím). V jednu chvíli jsem si říkal, že mi hlavně nesmí mostek spadnout. A nebudeme věřit, co následovalo – cesta pro klíče, boty a rychle dolů před dům pro mostek… Naštěstí bylo na zemi sucho, takže si most zkusil jenom trochu se proletět a vrátil se domů… Tak ale zpátky k věcným informacím. Stěny mostku jsem natíral poměrně hodně rozředěnou akrylovou barvou Agama, odstín beton. Na to pak přišly ještě za mokrého povrchu prachy, a to písek (výrobce Humbrol) a tmavá zem (výrobce CMK). Některé partie mostu jsem opakovaně přetíral a prášil, než jsem dosáhl kýženého efektu. S výsledkem jsem poměrně spokojen. Před usazením mostku do krajiny ještě přišlo dotvoření břehu v prostoru pod klenbou a v blízkém okolí.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek


Po osazení mostku se práce odebraly do roviny přípravy podkladu pro zbytek terénu. Nejprve na místo přišel podklad pod komunikaci a polní cestu, na které se budou dále navazovat podkladní plochy pro zbytek terénu.
Obrázek

Tuto techniku tvorby krajiny jsem ukazoval na loňském zimním Patlákovi – používám karton a v podstatě podobně jako počítačové grafické programy si plochu sestavuji z jednotlivých trojúhelníků. Fotky zase příště.

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak zase uteklo hodně vody od posledního příspěvku, konečně jsem ale dostal chuť pustit se do další části krajiny, které jsem se obával – komunikace.

Nejprve bylo potřeba dokončit základ krajiny. Po dokončení základu jsem boky olepil papírem a ten poté natřel černou temperou.
Obrázek Obrázek Obrázek

Pak přišel čas na obávanou komunikaci. Dlouho jsem zvažoval, jak nejlépe znázornit asfaltový povrch. Nakonec jsem zkusil jemný smirkový papír. Aby asfalt vypadal alespoň trochu zašle, tak jsem plochu natřel šedou vodovkou. Do té jsem lokálně vetřel pigmenty v barvách světle šedá a písková. Výsledek mě velmi mile překvapil.
Obrázek Obrázek Obrázek

Pak již jen zbývalo dosypat polní cestu. Postup byl stejný jako u říčního koryta – nasucho nasypaný prach, štětečkem urovnaný do požadované podoby a zakapaný rozředěným Herkulesem. Takže krajina je připravena na „trsání“. Takže přes víkend si pustím nějakou povedenou hudbu a budu sázet a sázet…
Obrázek

Něco málo přibylo i na Greyhoundovi. Nově mám připraveno odpružení a základ věže.
Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Tak mám za sebou asi 24 hodin trsání. Jedna strana silnice je již kompletně osázená. Kolem komunikace se v nebezpečných místech objevily patníky. Na první části terénů jsem sice udělal pár drobností, které mi ubírají na klidu. Ale ve výsledku jsem poměrně spokojený. Finále se teprve ukáže po dokončení druhé části krajiny.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Drobný posun zaznamenal i Greyhound – z generální opravy dorazila šestice kol. Ještě budou muset do lakovny…
Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Trochu jsem se rozjel, takže přináším další postup. Krajina je dotrsaná. Zbývá pár stromků a možná ještě nějaké to křovíčko.

Soupis použitého materiálu: použil jsem materiál od dvou českých výrobců. Od Model Scene Křoviny nízké letní. Od Poláka pak Neodbělávaná louka A, Louka řady A varianta C, Louka řady F varianta B, Neobdělávaná louka D, Neobdělávaná louka E a Naturex mikro.
Obrázek

Práce probíhají také na Halftracku.
Obrázek Obrázek Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Přes víkend jsem docela pohnul s oběma zbývajícími vozidly.

Greyhound se postavil na vlastní kola. Zbývá tak věž a nějaké ty doplňky. Při stavbě jsem u věže narazil na jednu chybku – ve spodní části věže jsou dvě sedátka. Ty mají být umístěna na podporách (jestli si dobře pamatuji, tak dílek 121B nebo tak nějak). Ale toto číslo jsem nikde nenašel, ani mezi díly, ani mezi šablonami. Jinak se model staví naprosto bez problémů.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

U Halftracku jsem si docela užil s podvozkem u pásů. Je zde spousta malých a ještě menších dílků… Neodpustím si zde také jedno rýpnutí, a to k hnacímu kolu. Uvnitř kola jsou paprskovitě umístěné příčky. Zatímco by se toto místo dalo značně jednoduše vyřešit středem a k tomu lepenými „příčkami“, autor tento celek udělal jako jeden díl s číslem oranžová 81. Pro moje měřítko jsem musel tuto část výrazně upravovat, osobně si ale myslím, že i v originálním měřítku půjde o zbytečnou komplikovanou stavbu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Čas se krátí, ale Brno snad stíhám…

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

Zatím to vypadá poměrně dobře (hlavně to nezakřiknout). Včera (respektive dneska ve čtvrt na tři v noci) se mi podařilo vběhnout do cílové rovinky.

Servisáci namontovali na Halftrack poslední díly, součástky a doplňky. Zapracovala také castingová agentura a poslala na plac 6 vybraných komparzistů. Ti se hned převlékli do uniforem a usedli na svá místa. Dnes dorazí z repase ještě ruční zbraně, kterými budou vyzbrojeni. Třetí vozidlo diorámy hlásí stav dokončeno.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Také u Greyhounda jdou servisní technici do finále. V podstatě zbývá repasovat kulomet a osadit ho na věž. Zapracovat také musí casting – zatím se jim nedaří vybrat osádku vozu. Další kolo výběru proběhne dnes v podvečer, tak snad dorazí „lepší materiál“…
Obrázek Obrázek

Drobnosti zbývají také ještě na krajině. Dnes odpoledne si (snad) pojedu vyzvednout objednané stromky. Pokud se zadaří, tak se večer mohou do práce pustit i zahradníci. Největší brzdou jsou teď zámečníci, kterým se strašně nechce do stavby zábradlí u mostku… Ale budu se snažit je přimět k práci a snad zítra bude vše ve stavu hotovo…

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Brzdič »

Chlape vypadá to úžasně, držím palce s finišem. ;)
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120

Příspěvek od Jirka Z. »

To Brzdič: Děkuji, tahle slova od modeláře tvého kalibru opravdu potěší.

Dneska začnu trochu prozaicky. „Hodiny ukazovaly 1:55. Na pracovní ploše přede mnou leželo šest písmen. Šest písmen, ze kterých šlo sestavit jedno líbivé slovo. HOTOVO!!!“

Postup prací na Greyhoundu byl konstrukčně složitější, ale vcelku jednoduchý. Chyběl totiž jen kulomet na věži a antény. Tedy nic složitého, jen komplikovaného díky spoustě malých dílků. Ze včerejšího castingového podvečeru také vzešel komparz pro poslední dvě role. Postup práce tady už nemělo cenu fotit, tak jen finální záběry vozu.
Obrázek Obrázek

Několik drobností zbývalo na krajině. Odpoledne ke mně dorazila bříza od Model Scene. K ní jsem přidal dvojici stromků pořízených přes nejmenovaný aukční portál. A zahradníci tak měli co dělat. Když prostor opustili, chca nechca museli nastoupit zámečníci. Sice měli po celou dobu spoustu různých hloupých řečí, ale nakonec zábradlí na své místo v krajině dostali.
Obrázek

Pozdě v noci (zhruba v půl druhé) se na pracovní ploše sjela všechna dokončená technika. Nastal trochu nostalgický okamžik – na ploše nezbyl žádný bezprizorní dílek, stály tu čtyři hotové vozy a krajina se také tvářila dokončeně. Nezbývalo než umístit vozy a komparz do krajiny (a s klidem v duši po 5 více méně probdělých nocích jít spát).
Obrázek Obrázek

Ráno jsem udělal několik lepších a detailnějších fotek. Lépe zkusím nafotit na denního světla (takže někdy o víkendu po Brněnské soutěži).
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Závěrem to chce asi nějaké lehké hodnocení. Výsledek jsem si zatím ještě pořádně neprohlédl, to udělám až po návratu z práce. Ale v tuto chvíli jsem s podobou krajiny velmi spokojen. Samozřejmě jsou v ní místa, která se dala udělat lépe. Poté, kdy jsem na krajině zkoušel několikrát „poprvé“, tak mohl být výsledek i tragičtější. Poprvé jsem dělal vodní tok většího rozsahu, poprvé jsem pro povrchovou úpravu použil pigmenty a poprvé jsem se pokusil asfaltový povrch vytvořit smirkovým papírem s povrchovou úpravou. Pár slov si zaslouží i modely. Jeepy jsou jednoduchá konstrukce, ale věrná podoba (prostě práce Mistra). Halftrack má v několika místech trochu složitější konstrukci, než by šla udělat. Také číslování doplněné o barevné podbarvení čísel je místy lehce matoucí. Ve výsledku ale vznikne parádní model. Musím říct, že tato krajina se začala formovat hned v okamžiku, kdy jsem na prodejním pultu viděl model obrněnce M8 Greyhound. Je to vůz, který tvarově předběhl dobu svého vzniku. Stavba běžela bez větších problémů, v podstatě vše sedlo tak, jak mělo. Bohužel s Greyhoundem nejsem zcela spokojený – konstrukce horního kulometu výrazně zvedla výšku vozu a působí moc mohutným dojmem. Tato chyba vznikla pravděpodobně díky mojí nedbalosti a neuvážení tloušťky papíru při stavbě. S Greyhoundem se určitě ještě potkám (v plánu je stavba krajiny s tématem operace Velichovky z roku 1945), tak tam snad již stavba dopadne lépe.

A abych nezapomněl - o casting se zasloužili firmy Preiser a Noch (tedy výrobci figurek pro modelovou železnici).

Děkuji všem za pozornost a u další krajinky na shledanou.

Jirka Z.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120 - HOTOVO

Příspěvek od Brzdič »

Mě se to líbí. ;)

Snad jen příště bych zkusil více zmatnit figurky, na některých fotkách se lesknou více jak technika. :)
Feri92
Příspěvky: 10
Registrován: pon 28.7.2014 0:09

Re: Dioráma - Hlídka 1945 / autoři různí / 1:120 - HOTOVO

Příspěvek od Feri92 »

Parádní práce :) gratulace k dokončení :)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“