Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1:87

Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1:87

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Píše se rok 2011 11.srpen

Již dlouho jsem rozvažoval nad nějakým pěkným a rozsahem větším diorámkem...
Když jsem procházel web GPM padl mi do oka pěkný laserem pálený model "vrakoviště"
Chtěl jsem k němu zakomponovat i nějakou tu mašinku :) Jelikož se jedná o měřítko HO a firma zetka, dělá spousty krásných mašinek i s vagony, bylo rozhodnuto...

Vrakoviště s vlečkou

Podložka byla původně určena pod jiný model, inu budu si muset opatřit novou 8-)
Dle "španělské" školy jsem musel celý objekt drobek pootočit do úhlopříčky...
Obrázek

V obchodě se železniční tématikou jsem zakoupil "flexi" profilové kolejnice HO, sice se dělají už i s hotovým štěrkovým podložím, ovšem vůbec se mi nelíbilo a tak jsem zvolil pouze klasické bez podloží.
Štěrkové podloží je také určené pro velikost HO, ovšem barva se mi vůbec nelíbila, i když na obalu bylo napsáno, že je určeno výhradně jako štěrkové lože :roll:
Inu na řadu přišel tatík s kompresorem a drobek mi podloží i samotné koleje zrezavěl :D
Obrázek

Betonová podlaha samotného vrakoviště:
jsou na ni krásně naznačeny laserem spáry pro jednotlivé betonové bloky, takže stačilo nalepit a opět střiknout několika odstíny šedé barvy...
základ je tímto hotový, poté co přijdou na řadu jednotlivé příčky a plot okolo celého objektu bude se nadále pomocí washe, napouštět jednotlivé spáry mezi bloky, nějaká travička a hlavně svinčik :evil:
Obrázek Obrázek

Jelikož jsem chtěl jak jsem se již v úvodu zmiňoval do objektu zakomponovat i železniční vlečku, musel jsem celý objekt skladu rozřezat a vložit do něj kolejnici.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Zdeněk Krčmář dne ned 13.10.2013 17:53, celkem upraveno 1 x.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Příspěvek od Zrzek »

Nějaký odkaz na toho výrobce mašinek a vagónů by se nenašel? Strejda gůgl mi pod odkazem "zetko" vyhazuje ten "nový" fernet.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Bohužel web výrobce z PL jsem již před lety hledal a také nenašel

Tak alespoň zasílám odkaz na web GPM, kde se dájí její modely jestě zakoupit http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/kolejki/1/87" onclick="window.open(this.href);return false;, jde většínou o modely staršího data (doma mám pár kousků které vyšly již v roce 2005)

Dělají jak mašiky, tak i různé doplňky, např. autíčko ŽUK, které jsem zde již také prezentoval
Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Současnost 2013

Je jistě všem jasné proč jsem založil tohle vlákno a v 1. příspěvku uvedl "vousaté datum" z před dvěmi lety... Ano, správně rozhodl jsme se oprášit dalšího kostlivce a trošku na něm zapracovat.

Od minule se toho dost změnilo. Firma GPM vydala za dobu kdy stavba stála další pěknou "firmičku" a já se ji rozhodl zabudovat spolu s vrakovištěm do mého projektu.
Musel jsme tedy krapet překopat původní plány, zmenšit plochu samotného vrakoviště a naopak přidělat další betonovou plochu pro novou fabriku. O tom o co se bude jednat se zmíním v některém z dalších reportů, ti zvědavější mohou navštívit stránky GPM a tam na ni jistě narazí... ;)
Obrázek

Nyní ale k vrakovišti:
Celý areál jsme obehnal betonovou zdí a na několika místech ji uměle poškodil.

U vjezdu pro auta se nachází dřevěná patrně si myslím, že by mělo jít o váhu, došlo tedy na imitaci zašlých dřevěných prken
Obrázek

Samotné vrakoviště má 4 kóje pro odkládání různého druhu odpadu
Obrázek

Do 1. a té největší jsem umístil kovový odpad - zbytky z rámečků a leptů z plastikových modelů (zbytky z tatíkovy produkce)
2. zde došlo na hromadu stavební sutě
uprostřed je základ na jeřáb - "betonový obal" jsme obehnal imitací žlutých pálených cihel a okolí krapet zaneřádil :evil:
Obrázek

Ve 3. kóji se nachází dřevěný odpad, různé zbytky dřevěné kulatiny, trámků (zápalek) a laserovaných prken.
V poslední 4. se nachází opět "plastový prvek" a to pneumatiky zakoupené u vláčkařů. jedná se o výrobek německé firmy HERPA, která dělá mimo jiné moc pěkná autíčka, nákláďáky v měřítku 1:87, vhodné i pro modelovou železnici HO
Obrázek

Na všem je použita patina ať už ze stříkací pistole, olejových barev či suchých pigmentů
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Příspěvek od Miloš D. »

Tedy nevím jestli pojem "vrakoviště" je úplně ten správný. To spíš vypadá na nějaký sběrný dvůr. Hlavně ta stavební suť na vrakovišti mi moc nesedí.
Jinak ale velice slibný začátek.
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

ano Miloši, souhlasím pracovní název sběrný dvůr je daleko vystižnější něž vrakoviště...

Ono před dvěmi lety jsem počítal ze zcela jiným projektem a to jen s "hromadou železa" různého druhu, dílnou pro rozebírání jednotlivých komponent ( někde karoserie, jinde motory, kola apod...)

Nyní je tomu jinak a tak dáme diorámce výstižnější název Sběrný dvůr + ? ( ?- jméno daší fabriky...)
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Příspěvek od Listy »

Mě se to moc líbí, hlavně ten chaos v kóji č.1 - ono udělat "jen tak hromadu něčeho", aby vypadala věrohodně, je docela kumšt a tobě se to povedlo na výbornou! :P
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Na diorámce jsem pomalu pokračoval drobnými objekty:

Sklad

Jelikož sklad má krasnou dřevěnou konstrukci, bylo mi jí líto schovat "pod střechu" a obehnat "plechem".
A tak na řadu přišel nápad z částečně rozebraným skladem, který nyní prochází rekonstrukcí - dostane novou střechu (stará dřevěná pokrytá lepenkou je z poloviny shozena, boky jsou částečně pokryty novým "vlnitým plechem")

úpravy:
:arrow: imitace lepenky - obdelníčky zakoupené v potřebách pro vláčkaře.
:arrow: podbití střechy deskami -laserem pálené
:arrow: "papírový" vlnitý plech nahrazen plastovým výliskem Evergreen

Dále plánuji nějaké lešení s dělníky kteří momentálně pracují na pokrývaní jednoho boku vlnitým plechem.

Obrázek Obrázek Obrázek

Zarážedlo

Na železnici a v modelovém provedení je nespočet druhů ukončení kolejí. Od kovových, betonových až po dřevěné vyplněné hlínou a kamením jako v mém případě.
Inspirací mi opět byl plastový výlisek pro vláčkaře... V mém případě ovšem opět použity laserem pálené prkna doplněná posypem a travičkou
Obrázek

Břečťan

u jedné z betonových zdí mezi jednotlivými "fabrikami" jsme se pokusil o vymodelování popínavého břečťanu - základem jsou "větvičky pro tvorbu modelového rákosí" a na ně poté nalepeno olistění - spodní vrstva tmavě zelené, horní pak světlá. Dodá náznak plastičnosti 8-)
Obrázek Obrázek

Kancelář a obsluha váhy
Zde jsem se opravdu vyřádil, za zmíňku asi nejvíce stojí pracovní stůl s květinkami, pery bloky apod. harampádím - zvědavé oko jistě vše prozkoumá 8-)
V povzdálí ještě stojí jeden malý objekt - ovšem nevím oč se má jednat zda o záchodky, či nějaký sklad na drobné věci či nějaká elektro-rozvodna.
Obrázek Obrázek

Jeřáb
Je dominantou celého sběrného dvora

úpravy:
:arrow: kompletně přebarveno, imitace odřenin zeleně nabarveného dřeva pomocí "brusné tužky", proškrábáno až na hnědý základ, poté krapet zaprášeno pigmenty
:arrow: pomocí černé gumové nitě znázorněno ocelové lano, na němž je hák s drapákem. Aby byla niť vypnuta bylo potřeba drapák něčím zatížit (malá matička oblepena plastovými výlisky znázorňující kovový odpad)

Na kolej později přijde mašinka s vagónem, který se bude právě nakládat...
Obrázek Obrázek

Osvětlení dvora a železniční lampy

Na osvětlení dvora byly použitý kovové stojny s klasickými pouličními svítidly - pokud bude oko diváka zvídavé opět může narazit na drobný tuning v podobě průhledné překrytu pod nimž je umístěna imitace výbojky...
2 drážní lampy jsou poté zakoupeny od vláčkařů, jen později dopatinovány - zrezavěny.
Obrázek Obrázek

Celkový náhled na dio
Obrázek

Nyní se zaměřím na okolní terénní úpravy...
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od Tomys »

A mě se to líbí...
Vlcacka
Příspěvky: 455
Registrován: pát 20.1.2012 21:42

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od Vlcacka »

Hezké, vtipné, nápadité. :-)
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od komar »

- k tomu skladu :
- ty nová prkna mezi krokvemi :?: - to by sklad moc dlouho nestál - chybí provázání krokví mezi sebou střešními latěmi...tzn. prkna musí být orientována kolmo na krokve, nikoli souběžně, bez jakékoli opory - vyjma vrcholu a okraje střechy.
Hromada složených prken a plechů by taky neměla chybět... a strženou lepenku asi už odvezli a zametli...
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Ahoj,
ano přiznám se, že dávat prkna podélně bylo jak z neznalosti, tak hlavně z čistě pro mě ulehčení práce...

Jinak ano, s "bordýlkem" okolo počítám, stejně jak s dělníky kteří pracují na rekonstrukci... Ale to bude až ve finále, v rámci "zdobení". Mám už i připravenu hromadu vlnitého plechu - jednotlivé obdelníky.
Dále od vláčkařů objednané kontejnery na tříděný odpad - sklo -2x, papír apod.

Jinak pokud by měl někdo další námět co do dia přidat, budu jen rád... Sám vše nevymyslím. Děkuji
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od komar »

;) no - říkal jsem si, že pokud tam budou dělníci, tak stavební materiály jim dochystáš, včetně odřezků atp...
To jen ta střešní konstrukce mi na tvém díle nesedí...jinak nemám námitek.
Nakonec bude stejně na tobě, jaký příběh bude diorámko mít - strhanou lepenku mohli chlapi klidně házet do připraveného vagonu a odvézt atd..
Ať tě můza neopouští, jdu taky něco patlat, moc tu všem do všeho kecám... :roll:
Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 360
Registrován: ned 21.10.2012 17:53

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od Zdeněk Krčmář »

Pozor !!! Pozor !!!, raubíři, chuligání... !!!!


Když jsem se jednoho rána vzbudil nestačil jsem se divit, přes noc byla napadena má diorámka sprejery s jejich "uměním" graffity 8-)

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." / vlastní, GPM, zetka / 1

Příspěvek od kaktusak »

Ono to vypadá dobře . Dokonce si myslím , že hodně dobře .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“