ČSAD / vladaZ / 1:43

vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

Srdečně zdravím.

Tak jsem neodolal, a střihnul do autobusů, které nakreslil venca21. Modely jsou v původním měřítku 1:43, jako všechny autobusy. Je to též trochu nostalgie, Písek nemám daleko a moc se mi líbí.
Jako první jsem postavil Karosu ČSAD Písek v barvách let minulých. Report jsem nedělal, o ten se stará venca21. Model je přesný, pod dodržení základních modelářských postupů se staví jedna radost.

Po střihnutí do MB Citaro, který sloužil v Písku do letošních Vánoc, jsem si položil otázku, co s těmito pěknými autobusy dál.

Řekl jsem si, udělám podložku - a proto zakládám toto vlákno. Vytvořil jsem po dlouhém rozmýšlení jednoduchý výřez parkoviště s dvěma sloupy pouličního osvětlení. Bude tam dobrých šest parkovacích stání, takže ještě můžu nějaký ten autobus udělat. Situace nebude úplně reálná, jednotlivá vozidla se nikdy na place nepotkala. Též jsem si hrál s myšlenkou výřezu z autobusáku, přístřešek atd, ale to by bylo již náročnější a nešel jsem do toho z časových důvodů. Myslím si také, že v jednoduchosti je síla.

Jistě vás napadne, zda je ve světlech LED dioda...je. Pokud se vše podaří, bude mít diorámko i noční verzi. To zajímá zase hlavně mého synka, kvůli kterému si z části takto hraju, rád bych ho to naučil.

To tak na úvod. Přikládám foto po natření obrubníku a nabarvení podkladní zelenou pod travní posyp.

Hezký víkend.

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od Venca 21 »

Jé, tak to je moc hezký.
Ano, tyto konkrétní dva autobusy se reálu potkat opravdu nemohly, protože Citaro bylo pořízeno v roce 2006 a Karosa dosloužila někdy kolem roku 2000, nicméně posledních pár Karos v tomto laku se zcela jistě potkalo s prvním píseckým Citarem, které vyjelo do píseckých ulic v lednu 2001. Takže pokud si odmyslíme klimatizaci na Citaru, kterou první dvě neměly a přehlídneme SPZ, tak to setkání zas tak nereálné není. :)
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

Postoupil jsem na podložce. Chybí dodělat dopravní značka.
Ještě je to takové uhlazené, přemýšlím čím to ještě oživit a nepřeplácat.

Obrázek
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od Zrzek »

Chybí tam propadlé víko od větrací šachty kanalizace, patřičně velké díry v asfaltové ploše, olejové skvrny..... :lol: :lol: :lol:
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

Díky, máš pravdu. O olejové skvrny jsem se snažil, ale hodně decentně. Co by to bylo za Karosu bez pořádné louže pod motorem.
Třeba zde
http://www.mapy.cz/#x=15.006261&y=49.154375&z=19&l=15" onclick="window.open(this.href);return false;

Už se mi to zdá skoro dost, ale realita je realita. Ztvárňuji vyloženě parkoviště pro autobusy, kde stávají pravidelně, takže skvrny určitě ano.
Poruchy v asfaltové ploše a dešťové vpusti vč poklopu revizní šachty, to jsem měl ještě v plánu.

Upřímně, krajinkář nejsem a podložku mám jen pro radost, ale chtěl bych aby trochu vypadala. Ono znázornit nové ještě jde, ale udělat něco starého, rezatého, opotřebovaného, to je další level. Tam teprve nakukuji, uvidíme jak to dopadne. Nyní se vrhnu na elektroinstalaci, plánuji knoflíkové baterie umístit do okrajové dřevěné lišty. Dlouho jsem řešil, jak udělám podložku, nakonec mi stačila korková nástěnka z Ikey za pade.
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od Miloš D. »

vladaZ píše:.... dlouho jsem řešil, jak udělám podložku, nakonec mi stačila korková nástěnka z Ikey za pade.
Super nápad, velice slušný základ a to za přiměřený peníz.
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od Jirka »

Podobné levné nástěnky máme v práci na zdi. Bohužel po čase se nám korek zvlnil, asi by ho chtělo zespodu něčím vyztužit.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

Tato nástěnka vypadá poctivě, ikdyž jsem do ní vrtal, drží. Dlouho jsem přemýšlel jak na komunikaci, nakonec jsem rozmíchal řídkou sádru, obarvil vodovkou, a natřel přímo na korek. Vody tam bylo až moc a korek držel, zdá se že je přilepen k podkladu.
Nejvíce si cením toho, že mi ušetřila několik hodin práce na podložce se zřejmě horším výsledkem.

Dnes jsem udělal elektroinstalaci, pokusím se popsat jak.

Sloupy jsem zapojil paralelně, a dráty vyvedl k okraji podložky.

Vyvrtal jsem díru pro baterie, do ní vlepil čtvereček Cuprextitu (plastová destička s vrstvou mědi na jedné straně) s vodičem, připájeným uprostřed.

Obrázek Obrázek

Do díry jsem vložil baterky, a zajistil opět destičkou Cuprextitu a dvěma šroubky. Uprostřed destičky je připájena 1/3 pružinky z propisky, kvůli přitlačení baterií na kontakty a přenos el. proudu. Vedle je přilepen vypínač.

Obrázek Obrázek

Zdá se že práce na chvilku, ale strávil jsem tím 3 hodiny. Ale ta radost že to funguje za to stojí.

Obrázek

Musím říci, že zas tolik světla to nedá, příště by to chtělo sehnat svítivější diody, ale spokojenost.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

Tak Karosku dělám znova, nedávejte si modely na zem, když se chystáte do restaurace. ;)
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od Miloš D. »

Nevěš hlavu, máš první počin pro nové diorámko - s námětem šrotiště nebo opravna autobusů : - )))
Jinak škoda, Karoska byla fakt povedená.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

8-) Zachránil jsem kola a zadní stěnu, vytiskl jsem si kastli a znova udělal předek. Karosa už zase stojí na všech čtyřech. Moje návštěva v hospodě mne stála 3 hodiny nového lepení.
Už dělám zase Citaro.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Šidi
Příspěvky: 267
Registrován: úte 7.2.2012 18:49
Bydliště: Brno - Lužánky / Bystrc

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od Šidi »

Ta plocha vypadá dobře. U nás ve vozovně máme na zemi kolejnici, aby řídič věděl kde při couvání zastavit. Sloupy světlel jsou aspoň 2 m za plochou. To tvé by přišlo brzo k úhoně. Ale každá odstavná plocha vypadá jinak.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

Děkuji. Plochu ještě budu ladit.
V umístění stožárů jsem vycházel z toho co nás učili ve škole, líc stožáru musí být minimálně 0,5m za hranou obrubníku. Takto je to v normách i TKP 15. Tvoje poznámka je logická, čím dál, tím lépe. Snad to ale špatně nemám.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od Lukáš »

Zajímavý projekt. Nevím jak v Písku, ale pokud je kandelábr za stáním, často je opravdu nakřivo, jak do něj někdo nacouvá :)
Naposledy upravil(a) Lukáš dne ned 13.1.2013 19:30, celkem upraveno 1 x.
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: ČSAD / vladaZ / 1:43

Příspěvek od vladaZ »

Pravda, a já se s tím tak rovnal 8-)
Je to zalepený důkladně, a veprostřed sloupu je uhlíková trubička. To už neohnu. ;)

Dopracována dopravní značka

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“