SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Velká gratulace k tomu menšímu modelu. Fakt se ti povedl ;)
Ten větší nevypadá taky vůbec špatně ale holt ještě není dokončený :D
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Pánové děkuji za gratulace. Moc si jich vážím.

Hagene - no to bych mohl, ale jelikož je to krapet z ruky, musel bych tam figurku zaslat poštou. Nedávno jsem četl, že se na začátku 20. století děti posílali poštou, tak by to třeba vyšlo :lol:

Také jsem zvědav, jak porostou. Starší dcera má 3 a půl roku a měří metr, což je délka modelu. Takže kdyby rostly stejně, a model byl za 3, 4 roky dokončen, tak bych se nezlobil. Horší je, že druhá poroste dál a dál.. :roll:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hezké, i když trošku pošmourné dopoledne.

Po dlouhé době se hlásím s dalším postupem na této obludě.

Podařilo se mi snad zdárně dát dohromady celý rám podvozku. Mám ho hotový již delší dobu, ale dokopat se k nějakému nafocení mi trvalo déle, než bych chtěl. Hrozně bojuji s tím jak stavbu fotit. Doufám, že postupně najdu nějaké optimální řešení.

Rám kupodivu již po slepení kostry dobře držel svůj tvar. Nijak se to nekroutilo a celkem se to dobře dalo držet. Následné obšívání už bylo horší. Nedalo by se říct, že obšívka přesně sedí. Vyřezané díry nejdou úplně přesně na sebe, obšívka je o něco větší, neustále jsem musel něco přiřezávat. Největší zásek byl u levé strany, kdy soudruhům trošku ujela ruka:

Obrázek

Díly 7 L a 7 aL byly o dobré dva centimetry větší. Takže rozřezat a notně zkrátit.

Následně přišla na řadu kompletace. Rozhodl jsem se rám spojit zatím pouze díly 9. Nosné příčníky 8 přijdou na řadu později, zřejmě až po osazení diferenciálů a systému řízení náprav. Nicméně i tak rám hezky drží geometrii a po osazení dílů 8 to bude úplně parádní.

Zde už nějaké fotky. Omluvte prosím kvalitu.. :(

Obrázek Obrázek

Zde je vidět barevný rozdíl jednotlivých dílů. V reálu to není tak hrozné, jako na fotkách:
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Dále jsem na model přidal část 10, zadní část rámu včetně tažného zařízení. Zde bylo vše v pořádku, pouze kolík do tažného zařízení 10 i, 10 h je ve vystřihovánce dvakrát:

Obrázek Obrázek

To je zatím vše. Nyní jsem se rozhodl pokračovat diferenciály a převodovkami. Již mám něco rozpracované, tak další postup bude snad brzy.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Na to že Kom stavívá aspoň bílí zkušební model, nechápu ty chyby v konstrukci. :roll:
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Pěkná práce, jsem zvědav, jak to bude s chybami dál, 2 cm je dost i na metru :twisted: . Zatím to připomíná spíš kolej rychlovlaku :) :) .
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

No jo, to je fakt MASO, jen to udržet celé v rovině. Hodně zdaru !!
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 629
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Škoda těch chyb, jinak to bude neskutečně monstrozni dílo :)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Dobrý večer všem.

Přináším další, dnes celkem zásadní postup.

Nejdřív bych chtěl opět poděkovat všem.

Balvie: Z té geometrie jsem měl větší strach, kupodivu to vše drží dobře rovinu. Na to, že je to jen 0.5 mm karton.

A teď už k samotné stavbě. Rozhodl jsem se pustit do vnitřku rámu. První na řadě byly diferenciály. Lepilo se to celkem dobře, vše krásně sedí a pasuje dohromady. Žádné díly nechybí, spíše některé menší přebývají, ale to na škodu není. Jen nechápu smysl orientace spojů válcovitých dílů. Některý je orientovaný nahoru, jiný na stejném celku zase dolu. Obzvláště hlavní roura diferenciálu. Klidně mohl být spoj orientovaný dolů a pak schovaný krytem. Bohužel je přesně obráceně, takže je celý vidět...
Obrázek Obrázek

Zde je všech 8 celků pohromadě:

Obrázek Obrázek

Následovaly převodové skříně, které budou spojené přímo s diferenciálem. Opět práce jak na kostele, opět všechno sedělo naprosto přesně. Vše důkladně pokryto šrouby a nýty. :

Obrázek Obrázek

A zde již všechno dohromady připravené ke kompletaci. Zatím to k sobě lepit nebudu. Nejspíš namontuji diferenciály do podvozku a až pak přilepím převodové skříně. Sám ještě nevím, jaký postup zvolím.

Obrázek Obrázek

Celkový počet dílů na těchto sestavách činí 1076, takže celkem slušná porce.

No a jelikož se zatím necítím na kompletaci s podvozkem, následoval další celek 41, 42 a to jakási převodovka, z které jde kardan od motoru. Zde jen pro představu, jak bude celé pojezdové a pohonné ústrojí vypadat:

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

To je zatím celek, který mi z celé stavby bavil nejvíc. Moc jsem si to užíval. Vše sedělo opět naprosto přesně. Ty detaily mi prostě baví. I když to ve finále nebude skoro vůbec vidět. Šrouby to neskutečně oživí. Spatlal jsem rovnou držáky, kterými se to později uchytí do rámu.

Jen tato sestava má celkem 243 dílů

Celkový počet všech dílů zatím činí: 2191. Na to, že ještě skoro není nic postaveno :? :lol:
Nyní mě čeká další část, na kterou se těším snad ještě víc. Hlavní převodovka. Pak snad již kompletace do rámu.

Takže snad brzy
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Super práce Pavle. Pomalýma krůčkama ti z toho vzniká něco.... no něco opravdu velkého :lol:
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Jen koukám :o . Jde Ti to parádně.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Jo jo, to je opravdu MEGA stavba, zatím jedeš parádně, těším se na pokračování :)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Chlapci děkuji.

Dneska jen krátce. Práce pokračují na hlavní převodovce. Povedlo se mi dát dohromady základ. Zatím nějakých šedesát dílů. Musel jsem si na to udělat i jakýsi podstavec pro lepší manipulaci. Nyní mě čeká zdobení. Věcí je na ní opravdu požehnaně a šroubů ještě víc:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Vše opět sedělo jak mělo. Pouze pozor, řez převodovkou je chybně namalovaný. Mezi díly 55 a 56 je horizontální odskok, který v řezu není naznačen:

Obrázek

Na dílu 51 b chybí označení pro přilepení dílu 74.

To je zatím vše. Příště snad již hotová převodovka.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hezké odpoledne všem modelářům.

No další měsíc je za námi a já hlásím hotovou hlavní převodovku. Času je zoufale málo, obzvláště v tomto jarním období. Jsem rád, když si k lepení vyšetřím dvě tři hodinky týdně. Tímto stylem budu tento stroj lepit 10 let :D

Každopádně stavbu tohoto celku jsem si mimořádně užil. Vše sedělo jak má, hotová radost z lepení. Jak dílů přibývalo, zdobení se stávalo složitější a složitější, místa bylo čím dál méně. A závěrečné osazení šroubů a nýtů se už rovnalo nadlidskému úkolu. Nicméně jsem se pokusil ztvárnit vše do nejmenšího detailu a myslím, že se mi to povedlo. Snad bude alespoň něco z toho vidět. Posuďte sami:

Obrázek Obrázek



Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Celkový počet dílků na převodovce je 396 (takže takový válec od Rippera :) )

Celkový počet zatím sestavených dílků je 2587 kusů.

Pro zajímavost jsem si zkoušel měřit strávený čas nad modelem. A jen nad tímto kouskem jsem strávil dohromady 23 hodin, což mi zaskočilo. Budu měřit dál, uvidíme kam se to až posune :shock:
Před kompletací do podvozku mi ještě chybí držáky převodovky, jeden mezikus mezi kardany a uvidím, jestli se ještě nepustím do motoru.

Tak snad brzy na viděnou a lepení zdar.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Neskutečným, skoro mě to až láká ke koupit tohoto monstra. Ale ne, nebudu, nebudu to kupovat. :-)
Opravdu nářez. Těším se na další progres.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 629
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Hustý,jenom ta převodovka by vydala na samostatný model :D
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“