Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Brzdič »

Hele to vyřezání nebo vymačkání, by zvládla i cvičená vopice. Ale dávst si pozor na to by se to nikde neroztrhlo už při vyžezávání, barvení a lepení, to chce kumšt. ;)

Fakt paráda. :!:
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od VašekS »

Zdravím.
Po delší době opět o kus dále.
Spodek návěsu je zpracován velmi detailně. To znamená hodně práce a především hodně času. Čela vzduchojemů, už se o tom psalo v Ondrově vláknu, byla jedna z výzev. Slepil jsem jednu stranu, ale nebyl jsem s tím spokojen, tak jsem tu druhou odřízl a slepil čelo zvlášť po jednotlivých segmentech a dotvaroval ho v odpovídajícím otvoru tak, jak to dělám u paprskové verze čel. Tyhle byly pohlednější, tak šly zvenku.
Podvozky, to je opravdu výživná záležitost. Plné tvarově náročných detailů a ty ve většině 10krát. V tomhle ohledu asi vedou držáky per. Mají půdorys ušatého obdélníku, tudíž bočnice se dost pracně tvarují. U kulatých rohů papír klade odpor. Vymýšlel jsem, jak si práci usnadnit, abych nakonec použil způsob vymyšlený spíďou. Akorát jsem udělal chybu, že jsem dopředu vyřízl v dílech 289 otvory pro pera. Lepší je to udělat až po kompletaci celé součástky.
Hlavní nosník nápravy je vyplněný balsou a závěsy kol (297 + 298) jsem vyplnil dvousložkovým tmelem. Možná to přeháním, ale s nákladem tam nějaká váha přeci jen bude. Tlumiče, řízení, spousta osiček atd. Přišlo mi to nekonečný, ale nakonec jo a všech pět náprav jsem dorazil.
Spolu s ostatním vybavením spodní strany návěsu jsem nápravy osadil na svá místa. Tlumiče jsou zatím hýbací. Po srovnání na kolech je zalepím. Jen jeden poznatek. Takové ty disky, asi vyrovnávače tlaku (?), jsou v kolizi s držáky dorazů. Na dorazy to ale nepůjde, tak je to jedno.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak zas někdy. ;)
spida
Moderátor
Příspěvky: 735
Registrován: pon 12.12.2011 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od spida »

:o ;)
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od haageeman »

No a tohle... , na to nemám slov, jen závidím. ;)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od martin1807 »

Pekná práca. Ta ručne rezaná plošina je teda mordor. :o :o . Klobúk dole ;)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Shagrath »

Nechápu tu čistotu práce. Radost sledovat všechny ty detaily. Fakt nádhera. Jsem zvědav, co na návěs posadíš :?:
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od VašekS »

Zdravím.
Tak jsem tu s posledním reportem ze stavby návěsu, potažmo celé sestavy.
Konec se mi trochu protáhl. Zavinila to především práce na kolech, která je sama o sobě zdlouhavá, já to navíc prolnul s prací na dalším modelu.
Před koly bylo potřeba dokončit vybavení vrchní strany návěsu. To spočívalo v osazení pojezdových lišt na plochu, sestavení a osazení držáků a vrátku rezerv a především výroba a osazení nájezdových ramp. Nečekala tu žádná záludnost.
Pružiny jsou opravdové, objednané z internetu. Rampy mají zachovanou funkci sklápění. Je to našvindlovaný tak, že talíř pružiny není přilepen k vodicí tyči (nebo pístu).

Obrázek

Nakonec tedy kola. Jsou zpracována stejným stylem, jako na tahači. Akorát bočnice jsem tentokrát vyřízl včetně krajního rantlíku. Ušetřil jsem si pracné vyřezávání a lepení dílu č. 361. Úplná výhra to ale nebyla, protože je tam jiný rádius, takže se rantlík trochu mačkal.

Obrázek

Pak nalepení dezénu, dotmelení krajových figur, přebroušení, nitrolak, barva a finální zašpinění.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Osazení kol probíhalo stylem: Zavěšení na návěs na rovině a podložení, osazení kol na poslední nápravu a zafixování výšky, postupné dolepování ostatních kol. Fixování ostatních náprav provedu až po naložení tanku. Kompletní model výrazně přesahuje dimenze mé domácí dílny.

Obrázek

Zbývalo osazení rezerv a přípojů vzduchu a elektriky k tahači. Dávalo by asi smysl znázornit i rozvody na levé straně labutího krku, ale nemám detailní fotky a popravdě by se mi už do toho asi nechtělo.

Focení tak rozměrného modelu je s mým vybavením docela potíž, takže fotky nejsou nic moc. Až po focení jsem si uvědomil, že jsem zapomněl nasadit vrátek rezerv.

Obrázek Obrázek Obrázek

Ten světlý flek na plošině je důsledek nehody při patinování pigmenty. Vycházela ze mě v tu chvíli velmi ostrá slova. Naštěstí je to na místě, kde bude stát tank.

Obrázek

Ve finále jsem se pokusil vyfotit kompletní soupravu. Bohužel jsem doma nenašel dostatečně velký kus tmavé látky, tak je to nevýrazný :roll: .

Obrázek Obrázek Obrázek

Nakonec jsem se pokusil o jakousi "obálkovou" fotku :) .

Obrázek

Takže tímto si dovoluji prohlásit, že po necelém roce a půl je HOTOVO. Ne ovšem tak docela.
Od začátku stavby mi je inspirací tato fotka, takže součástí celé sestavy bude tank T – 72, ten je ale prezentovaný v jiné sekci.
Askhael
Příspěvky: 131
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od Askhael »

Radost pohledět :shock: , jednou bych to chtěl taky tak umět :D
Umberto
Příspěvky: 476
Registrován: úte 15.8.2017 16:05
Bydliště: Brno - město

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od Umberto »

:lol: Vašku je to velká paráda....moc gratulji k dokončení...a co to bude teď
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od weselan »

Dobrá práce,gratuluju k dokončení.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od Nafe_CZ »

Teda ... Nemám slov. Gratuluju k dokončení a obdivuju tvou trpělivost.
Skvělý výsledek.
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od jenčik »

Velká paráda! Kolik to váží?
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od Shagrath »

Pořád na to zírám od začátku do konce, od konce na začátek a nějak nemám slov. Neskutečně precizní a vytrvalá práce. Ty pružiny, ty kola.. to všechno. Opravdu velká gratulace k dokončení tohoto obra. Celkem škoda, že to končí. Hrozně rád bych viděl někde naživo. A přimlouvám se za fotky venku. Ještě jednou smekám až na zem.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od kaktusak »

Kdo umí , ten umí !!! Hodně velká paráda . Gratuluji .
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HO

Příspěvek od Vojta S »

Gratulace,krásná souprava,těším se na tank.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“