BRDM-1 / Modelik + úprava / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

BRDM-1 / Modelik + úprava / 1:32

Příspěvek od Jirka Z. »

Přemýšlím, jak začít toto vlákno. Asi takto – Tak doufám, že jsem konečně překonal svojí modelářskou krizi. Takovou chuť seknout s modelařinou jako letos jsem ještě neměl. Celou mojí krizí bude ovlivněno i toto vlákno. Za uplynulý rok, kdy jsem v podstatě nedokončil žádný pořádný model, jsem jich ovšem nemálo rozpracoval. A protože jsem si nebyl jist, jak tento model dopadne, tak jsem během stavby nepořizoval průběžné fotografie. Takže budete muset přetrpět trochu povídání a pár závěrečných fotografií.

Model jsem se rozhodl stavět s ohledem na letošní téma výstavy na Model Hobby. Technické parametry obrněnce tady uvádět nebudu, „vygůglovat“ si je určitě zvládne každý. Já tu jen zmíním důvody, proč se model objeví na letošním Model Hobby. Na počátku šedesátých let minulého století vybírala ČSLA nové obrněnce do své výzbroje. Volba padla na BRDM-1. Uvažovalo se o nákupu 975 kusů vozidel, neboť ale od poloviny šedesátých let přicházely k našim jednotkám maďarské vozy FÚG (u nás modernizované a označované jako OT-65 různých verzí), bylo nakonec dodáno jen 124 sovětských obrněnců. Umisťovány byly u průzkumných, tankových a motostřeleckých útvarů. Ve větším množství se pak na našem území objevily v pruhované podobě v roce 1968.

Jako základ modelu jsem použil vystřihovánku Modelik vydanou pod číslem 1998/2. Stáří vystřihovánky odpovídá i stav zpracování dílů. Vystřihovánku jsem zmenšil na přijatelných 1:32. Model se lepil bez větších záludností. Pár drobností jsem ale našel, a protože tu vlákno s tímto modelem ještě není, proto ho zakládám.

Pro budoucí stavitele:
- Možná to byl problém mých rukou, ale při použití dílu kostry K11 podle vystřihovánky mi poté do příslušného prostoru nešla zasunout hotová nástavba, kterou jsem musel délkově zkracovat v přední části asi o 4mm.
- Na dílu 2 nejsou znázorněny výřezy pro stupačky. Nezbývá než zkompletovat s díly 6L, 6P a pak trochu komplikovaněji vyříznout.
- Na dílu 9 uvedena čísla dílů krycích stříšek. Po nalepení stříšek jsou čísla viditelná.
- Celek 37 (vlnolam) je celkově tak nějak „na vodě“. Na dílu nejsou znázorněna místa pro připojení bočního zdvihacího mechanizmu. Návodovka tu moc nepomůže, je lepší pracovat podle fotek reálného stroje.
- Díl 50c (průzor v čele nástavby) lepte podle dílu 50b. Pokud si jej připravíte dopředu podle znázorněné chlopně, vychází o zhruba 1-1,5mm delší.
- Obecně – při stavbě je potřeba postupovat s rozmyslem. Návodové kresby u některých dílů moc neříkají, u některých i chybí. Je mnohem lepší mít při stavbě otevřené nějaké fotografie na internetu, protože ty vám u dílků mnohdy poradí víc než návodovky.

Pro stavbu jsem vycházel z jedné z nemnoha fotek tohoto transportéru ve službách ČSLA na internetu. Proto jsem na modelu vynechal celky s kulometem, naopak jsem doplnil SPZ dle fotek.

Teď tedy pár fotografií hotového modelu. Za focením jsem vyrazil na poměrně autentické místo, a to do bývalého vojenského prostoru Brdy.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


Fotky výše jsou z prostoru střelnice Padrť. Na závěr pak jedna náladová ze střelnice Kolvín.
Obrázek

Jirka Z.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: BRDM-1 / Modelik + úprava / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

A pak že nerostou . Já jsem taky už pomalu uvažoval o konci "" kariéry "" modelářství , ale pak přišla napůl plastická a napůl papírová NEvystřihovánka a lepičská chut byla zpátky . Doufám že to taky nezabalíš . Chce to nelámat to přes koleno a ono se to poddá .
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“