BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Příspěvek od Vojta S »

Zdravím všechny,
asi před půl rokem sem začal lepit nový model,protože času mám pramálo sáhl sem po modelu který vypadal jednoduše a to BTR-80 od Modeliku. Chtěl sem si vyzkoušet nějaké věci,třeba jak vytvořit sváry nebo práci s prachovými pigmenty.


BTR-80 je sovětské, resp. ruské kolové obojživelné obrněné vozidlo 8x8 z 80. let 20. století. Stroj, který je nástupcem obrněných transportérů BTR-60 a BTR-70 se začal sériově vyrábět od roku 1984.Vyrábí ho Arzamazský (GAZ) konstrukční závod v Nižném Novgorodu. Jedná se o víceúčelové vozidlo pro dopravu osob na bojiště, palebnou podporu, průzkum, doprovod, hlídkování a k dalším účelům. Je vyzbrojeno 14,5 mm kulometem KPVT a spřaženým 7,62 mm kulometem PKT. Výbavou je též zařízení na odpalování zadýmovacích granátů. Vozidlo je vybavené systémem ochrany proti zbraním hromadného ničení a systémem nočního vidění.
Korba je svařovaná z ocelových plátů s tupým čelem, mírně zešikmenými boky, kolmou zádí a vodorovnou střechou. Na bocích zádě je umístěno výfukové potrubí. Korba je uzpůsobená pro obojživelné operace, ve výbavě jsou pumpy pro odčerpávání vody a na přídi umístěný sklopný vlnolam. Pancéřování poskytuje ochranu proti střelám ráže 7,62 mm, příď pak až do ráže 12,7 mm. Na bocích mezi druhým a třetím kolem jsou dvoudílné dveře, z nichž spodní část se vyklápí dolů a tvoří nástupní rampu, vrchní část se pak otevírá do strany směrem vpřed.
Podvozek má čtyři nápravy s nezávisle zavěšenými koly. Přední dvě nápravy jsou řiditelné, řízení usnadňuje posilovač. Vozidlo je vybaveno systémem centrálního huštění umožňujícím měnit tlak v pneumatikách podle typu terénu. Pohon zajišťuje vznětový, vodou chlazený, osmiválcový motor Kamaz 7403 o výkonu 260 hp umožňující jízdu na komunikaci rychlostí 90 km/h. Ve vodě vozidlo pohání hydrodynamická tryska s kormidlem umístěná v zádi, a to rychlostí až 9 km/h. Pro samovyprošťování je na přídi umístěn naviják.
V přední polovině korby je nad druhou nápravou instalovaná plně otočná věžička BPU-1 s kónickými stěnami a plochou střechou. Ve věžičce je umístěn 14,5 mm kulomet KPVT a s ním spřažený 7,62 mm kulomet PKT. Zásoba munice je 500 nábojů ráže 14,5 mm a 2 000 ráže 7,62 mm. Náměr je v rozmezí -5° až +60° a umožňuje tak palbu na vzdušné cíle. Na zadní stěně věže je umístěna šestice dopředu namířených vrhačů zadýmovacích granátů.
BTR-80 se dočkalo nasazení v Afghánistánu, Čečensku a několika mírových misích OSN, a mimo země bývalého SSSR se dostalo do služby desítek států po celém světě. V současnosti je hlavním kolovým obrněným transportérem v ruské armádě.

Výrobce GAZ (Nižnij Novgorod)
Posádka 3 + 7
Délka 7,65 m
Šířka 2,9 m
Výška 2,35 m
Hmotnost 13,6 t
síla pancéřování / materiál věž - max. 7 mm, korba max. 9 mm / ocel
pohon Kamaz-7403
max. výkon 260 hp
palivo nafta
objem palivové soustavy 290 l
dojezd 600 km

Zdroj: Vojsko.net,Wikipedia

Obrázek Obrázek

Jelikož jsem moc nefotil tak sem stavbu ani neprezentoval,tak tet když je model hotov udělám takové bleskové ohlédnutí za stavbou. Stavbu jsem začal kostrou a zde jsem také narazil na problém že kostra byla cca o 3.5 mm delší než obšívka takže bylo nutné díly seříznout.V sešitě se píše že jde o druhé vydání změněné ale tuto chybu zřejmě zapomněli změnit.Další problém byl hlavně pro čistostavbu a to že díly obšívky na sebe přesně nenavazovali,toto já neřešil přetmelil jsem to a přebrousil.

Obrázek Obrázek Obrázek

Protože papír se chlupatil skelet transportéru jsem přestříknul základem a znovu přebrousil.Poté následovalo osazení všeho dalšího,zde už žádný zásadní problém nebyl.Kvůli přebarvení jsem přidal pár detailů,vyzkoušel jsem již zmíněné sváry,přidal sem zrcátka,matice atd.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Poté byli na řadě kola kde jsem udělal pořádný dezének a pak to vypuklo,barvilo se a patinovalo no a výsledek posuďte sami.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Příspěvek od Lukáš »

Hodně povedené. Kdysi jsem ho také lepil jako jednoho z prvních svých poláků; čistostavbu pochopitelně. Tohle je ale úplně jiný stroj.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Příspěvek od kaktusak »

Tady ani není co vytknout . Paráda .
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Příspěvek od bigpetr »

Citlivě udělaná patina. Výborný.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Příspěvek od zkooter »

Jj toto se mi taky líbí, gratuluji k dokončení .
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Příspěvek od Brzdič »

Pěkná práce. :)
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: BTR-80 / Modelik / 1:25 / Hotovo

Příspěvek od Vojta S »

Vážím si vašich ohlasů pánové,děkuji.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“