RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Ota
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21.1.2012 11:46
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od Ota »

Ahoj.
Tak tvoje stavba to je paráda.Jinak na kabině přesně stejné problémy,ventilace uvnitř i venku bílá plocha,kastlík ventilace motoru jsem vynechal,stejně jako druhou vrstvu obšívky kabiny,lepil jsem vnější o do ni hned vnitřní rozřezanou část.Zrovna tak šířka kabiny a šířka rámu nevychází stejně.Zatím model skončil v krabici.
Přeji mnoho úspěchu k dokončení.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od VašekS »

Nástavba

Lepení základní plošiny je docela zábava. Díly zadní části a dvou bočních jsou nakresleny v celku, takže takové lehké Origami. Sedí to dobře. Já si to ještě trochu okořenil vytvořením plastických prolisů. U rubového dílu jsem musel oddělit přední část. Bylo to třeba dopasovat. Tvarování těchto dílů je opravdu mńamka a bohužel to nedopadlo úplně k mé spokojenosti.
Nosníky c10 a c11 jsem raději udělal z plného materiálu – kartonový sendvič. Slepení celé plošiny dohromady už po menších korekcích šlo dobře. Opět zde byla malá přesmyčka s čísly dílů, ale z návodné kresby je vše jasné.

Obrázek Obrázek

Zkusmé nasazení plošiny na rám mi však zvedlo tlak. Napřed jsem musel odpárat a posunout dopředu zadní vzduchojem. Překážel prolisu na spodku nosníku raketnic. To nebyl problém. Ten nastal poté. Rám byl kratší než plošina přesně o tloušťku zadního nárazníku a v přední části se blatník nevešel pod vzduchové filtry. V duchu známé filmové hlášky „…. by mě zajímalo, kde udělali soudruzi chybu?!“, jsem se sám sebe ptal.

Obrázek Obrázek

A teď, co s tím? Šlápnout na to? Naštěstí nemam doma dost hustou botu, takže jsem se jal vymyslet nějakou nápravu.
Jak se říká na chirurgii: „Budeme muset řezat.“ Následovala tedy resekce zadní části rámu, vložení štěpů a fixace. Dále resekce vzduchových filtrů a aplikace zmenšených implantátů. Operace se zdařila, pacient se rychle zotavil a trvalé následky se předpokládají jen nepatrné.
Přesněji jsem tedy ušmiknul zadní část rámu za posledním nosníkem a filtry z kabiny. Pak nalepil na rám plošinu, přisadil uřízlou část se zadním nárazníkem a pak vložil a zaretušoval chybějící kusy rámu. Vzduchové filtry jsem musel vyrobit znovu, o něco menší.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

S nalepenou plošinou to začalo vypadat nějak divně, ale až to bude na kolech, bude to snad jiný.

Obrázek


Odpalovací zařízení

Základ této sestavy – raketnice jsem měl hotové od začátku. Teď bylo třeba dokončit to ostatní – otoč, nosník atd. Tato část šminky je docela chudá na detaily, takže jsem byl nucen se trochu vyřádit, jelikož mám k dispozici dostatek detailních fotek.
Předně jsem musel vytvořit funkční mechanismus otoče. To je původně řešeno dvěma kruhy do sebe zasazenými asi se záměrem nalepit to napevno. Přesněji o tom, co tím, není v návodu ani slovo. Vyrobil jsem to tedy po svém, včetně čepů na oběžném kole.

Obrázek Obrázek

Další nápadný detail, který ve šmikně zcela chybí, jsou odpalovače včetně vedení. Nezbylo, než to celé napodobit. Dále jsem dodělal kryty zadní části raketnic a detaily uchycení. Pak jsem to celé sestavil dohromady.

Obrázek

Jelikož jsem nenašel detailní fotku ovladače řízení palby, „zabalil“ jsem ho do plachty. Celou sestavu nalepím až na závěr stavby.

Obrázek Obrázek

Teď bude nejlepší to postavit na kola, takže kola.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od zkooter »

Vypadá to parádně i přes ty problémy, které popisuješ. Šlahnout s tím do kouta by byl hřích a prodloužení rámu stejně nakonec ani vidět nebude. Potom co jsem dokončil kola na Luně se na ty tvoje těším o to víc :) Držím palce a bedlivě sleduji...
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od rybak »

Máš to zase moc parádní.
Jak se ti válely ty raketnice?
Tohle ti na stavbu nestačilo?
http://en.valka.cz/topic/view/12993/SVK ... -raketomet" onclick="window.open(this.href);return false;
a odpalovák v celku detailně zde
http://rebel8.rajce.idnes.cz/BM-21_Grad ... lk_Around/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od freeper »

Vašku, je to nádhera. Moc pěkné.
Sekce vojenská technika začíná být poslední dobou slušné "žrádlo" :D
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od VašekS »

Díky moc, pánové, za pochvalu. Dodá mi to energii. Docela už s tím bojuji, hlavně s motivací k pokračování.

rybak: Tvorbu raketnic mám popsanou na začátku vlákna. Zahajoval jsem jimi stavbu.
Ten odpalovák se mi spíš nechtělo řešit. Nějaké fotky jsem našel. Sice ne tak detailní, ale přišlo mi, že na každé to vypadalo trochu jinak. Když na to teď zpětně koukám na těch odkazech, tak se mi to potvrzuje. Odpalováky se zřejmě lišily podle uživatele, nebo i proto, že byly časem modernizovány. Tak je na tom deka a je vyřešeno :) ;) .
Ale dík moc za ty odkazy.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od rybak »

Jaj, to se omlouvám. Už zapomněl, jak jsem na to tenkrát valil oči. Díky za připomenutí, je to vážně dobrý postup stavby.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Pěkná práce chlape, a titulky k obrázkům mě taky baví. :lol:
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od VašekS »

Tak je na kolech, potvora.

Obrázek Obrázek

Kola jsem udělal s větším „provozním zašpiněním“. Ještě to ve finále doladím pigmenty. Hlavní inspirací pro stavbu modelu je mi tato fotka.

Obrázek

Kola vznikala klasicky, jak jsem zvyklý. Na vnitřní nosný korpus jsem nalepil bombírované bočnice a podpůrný proužek. Použil jsem dezén od Mega Graphic. Ten je řešen tak, že má celý vnější běhoun, který se má nalepit klasicky na rovno k bočnicím. Já však chtěl běhoun bombírovaný, takže jsem ho navlhčil a na měkké podložce mu domluvil pomocí korálku na tyčce. Šlo to velmi dobře. Karton je hodně tvárný. Po nalepení dezénu bylo třeba začistit hranu k bočnici. To byla dost zdlouhavá práce. Výsledek mě dost uspokojil. Jediné mínus je příliš mělký dezén.

Obrázek Obrázek

Trochu víc jsem si pohrál s disky, které jsem udělal celoplastické. Nalepení kol proběhlo bez problémů a auto opravdu stojí na všech.

Obrázek Obrázek

Toť zatím vše. ;)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32

Příspěvek od VašekS »

Nabíjecí zařízení.

Poslední fází stavby modelu bylo nabíjecí zařízení. Počtem dílů to byla nejméně rozsáhlá část, zabírala necelou jednu stránku. Avšak náročností si nezadala s tou předchozí.
Držáky raket jsou z laserové sady od MegaGraphic. Zaplať Bůh za toto, protože troufnu si říci, jiného východiska není. Pokoušet se vytvořit ručně v milimetrové destičce 67 pravidelných otvorů, to celé čtyřikrát, by bylo hodně vysoko nad fyzické i mentální schopnosti běžného Václava.

Obrázek Obrázek

Částečně jsem si zkoušku svého duševního rozpoložení užil na řetězu, kde jsem vymačkal otvory a pak na desce se zatlačovacími trny. Vhodnou bužírku s drátem jsem neobjevil a tak nezbylo, než na 1mm tyčky namotávat průklepák.

Obrázek Obrázek

Nabíjecí zařízení je plné všemožných hejblátek a detailů. Pár těch nejnápadnějších jsem doplnil. Na ty u dna plošiny jsem už rezignoval. Celou sestavu jsem pak nalepil na plošinu.

Obrázek Obrázek

Dokončení

Zbývalo pár posledních věcí, jako přední závěs, vzduchové koncovky. Dolepit zrcátka, kryty čelních skel, anténu, reflexní tabulky a jako úplné finále bylo nalepení odpalovacího zařízení.

Obrázek Obrázek

Takže po nějakých osmi měsících můžu říci, že je model hotový. Byl to doposud můj nejnáročnější model, v důrazu na zručnost a trpělivost.
Není stoprocentní. Má spoustu renonců, které by bylo možné udělat lépe, čistěji. Mám však své limity a s těmi už jsem se smířil.

Obrázek Obrázek Obrázek

Takže shrnuto: Rád ho přidám do své sbírky.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od zkooter »

Mooc krásně a čistě slepeno. Pěkně sis s tím vyhrál, velká gratulace k dokončení ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Krásná čistá práce , perfektní detaily , srozumitelný a přehledný popis stavby . Za mě SUPER .
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od hromadko.s »

To máš ty limity nastavený hodně vysoko. Parádní práce :D
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od haageeman »

Tak pane Vachmajstr, to je zase majstrštich :!: Gratulace, moc pěkný :!:
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: RM 70 GRAD, T 813 /Firebox/ 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od Alda »

Pecka. Tohle se mi fakt moc líbí. Ještě by tomu slušely rakety na nabíječi.
Naposledy upravil(a) Alda dne úte 15.8.2017 11:13, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“