9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Kluci díky moc za slova chvály a povzbuzení. Jsem rád, že se líbí, ale dokonalé to rozhodně není. Mám štěstí, že kol je 8 a bylo tedy z čeho vybírat na focení. "Ošklivá káčátka" tak mohla zůstat vzadu ;)
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od bigpetr »

Precizní (nebo aspoň precizně vypadající na fotkách :) )
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Trochu jsem pokročil a víceméně dokončil hnací ústrojí. Zbývá jen nalepit na podvozek. Jednotlivé hřídele jsem zatím dokončil pouze na jedné straně. Konečnou délku budu upravovat až po nalepení na model, abych je mohl zkrátit přímo na míru.

:arrow: Hnací ústrojí
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vlastní zbrklostí jsem udělal malý kopanec. Dlouhé hřídele hnacího ústrojí se totiž skládají ze dvou částí, a to 88 a 88´. Bohužel jsem si nevšiml, že díly mají různou délku, a tak jsem to poslepoval jak mi to přišlo pod ruku. Chybu jsem samozřejmě zjistil až po slepení. Dvě hřídele ze čtyř jsem náhodně trefil, tak jak mají být, jedna je tedy moc dlouhá a druhá zase krátká, což je horší. Uvidím, jak mi to vyjde po nalepení na model, v nejhorším budu muset nějak nastavovat. Jinak dovnitř hřídelí jsem pro lepší manipulaci vlepil plastový profil 2mm.

:idea: Chyby:
Sice to jsou jen prkotiny, ale pro úplnost uvedu...

* díly hřídelí (tedy 88 a 88´) by po stočení podle rozměrů ve vystřihovánce byly daleko tlustší než je potřeba. Odtrhl jsem tedy z rubu jednu vrstvu papíru, aby se s nimi lépe pracovalo a omotal jsem je kolem 2mm plastové kulatiny. Potom už vše sedí, jak má.

* větší počet spojovacích dílů hnacího ústrojí než je potřeba (díly 81, 81a, 82, 83 a 88a). Hlavně že žádné nechybí. V tomto případě více je lépe ;)

* na jednom dílu 84a chybí označení pro přilepení dalších dílů (85 a 86)
Obrázek

Čau zase příště...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Jó, jede to správným směrem. :P ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čau všem,

Tož jsem hnací ústrojí přilepil na podvozek ale musím říct, že jsem si u toho místy připadal jak Mažňák. Ne a ne narvat toho ježka zpátky do klece :) Jedna polovina úchytů se mi samozřejmě urvala, druhou polovinu jsem musel urvat sám, abych ty hřídele do rámu vůbec nacpal. Nakonec to ale dopadlo, všechno jsem popřilepoval na místo a výsledek je dole. Byla to docela pracná záležitost, na to, že to ve výsledku vlastně ani nebude moc vidět. Ale za ten dobrej pocit to stálo ;)

Obrázek

Detaily
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Toť vše, příště čau ...
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od PedroSunchez »

zírám, čumím a zase zírám. Jo je prostě luxusní prácička.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čau všichni,
trochu jsem ještě před prázdninami stihl pokročit na modelu.

:arrow: Zatáčení nápravy
Obrázek Obrázek Obrázek
Dokončil jsem zatáčecí mechanismy přední a zadní nápravy. Ty jsou spojeny skrz celý podvozek táhly, která jsem vyrobil z uhlíkových tyčinek 2mm, na jednotlivé spoje jsem použil uhlíkové tyčinky 1mm.

Obrázek
Jednotlivé části táhel jsou na podvozku uchyceny pomocí 3 držáků v přední, střední a zadní části podvozku.

:arrow: Celek
Obrázek

:arrow: Protože nákres ve vystřihovánce je dost nepřehledný, nafotil jsem detailně jednotlivé tyto části, kdy v každé z nich je vždy přehledová a detailní fotka svrchu a to samé i zespodu.

:arrow: Přední náprava
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Přední část
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Střední část
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Zadní část
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zadní držák táhel jsem musel podlepit navíc o 2,5 mm, jinak by táhla dřely o díry v podvozku. Dobře to je vidět na druhé fotce. Jinak délku jednotlivých táhel a různých spojovacích osiček jsem si upravoval až podle potřeby na modelu. Ne vždy se totiž dalo spolehnout na délky podle nákresu ve vystřihovánce.

:arrow: Zadní náprava
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Osy na posledních 2 fotkách, pomocí kterých bude docházet k zatáčení kol, jsou bez konečné retuše a jen navlečeny na sucho.

:idea: Chyby:
Víceméně jen drobnosti...

* Větší počet dílů 94a, 97

* u dílu 106 chybí naznačený otvor
Obrázek

* Prohozené číslování dílů 17 (XVII) a 18 (XVIII) na nákresu
Obrázek

* chybné délky jednotlivých táhel a osiček podle nákresu

To je všechno, přeju všem pěkné prázdniny a pohodovou dovolenou.
I´ll be back...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čau všem,

na podvozku se mi po dovolené podařilo dokončit nějakou tu drobotinu, a to zřejmě vzduchojemy a dále cosi co vůbec nevím co je. Třeba někdo poradí ;)

:arrow: Vzduchojemy
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Henten oný bazmek
Obrázek Obrázek
Plošinky pod oběma bazmeky (díly 116) nejsou barevné z obou stran, i když jsou zespodu vidět. (viz druhé foto). Z barevného odpadu jsem tedy spodní bílou stranu přelepil barevnou vrstvou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Oba bazmeky v rámu spojeny ocelovým drátkem 0,5mm

:idea: Chyby
* díl 116 není barevný z rubu

Pro dnešek všechno, zase někdy čau...
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Zatím to vypadá jako Eifelovka :D
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Máš pravdu "starý pane Grime", díky za tip, aspoň vím kudy se vydat, kdyby se mi z toho nepovedlo z toho udělat Lunu :) Jen by admini museli změnit sekci...
Umberto
Příspěvky: 476
Registrován: úte 15.8.2017 16:05
Bydliště: Brno - město

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Umberto »

Ahoj,

Taky jsem si obstaral tento model a na zimu se na něj chystám. Jak jsi zmiňoval v prvním příspěvku, měl bych zájem o pracovní verzi tabulky s rozložením dílů (pokud je možné mi ji poslat na :rrosi@seznam.cz. A ještě jen tak pro zajímavost, model jsem také poptal přímo u vydavatelství KOM, s tím že již je model vyprodaný. Cena u nich za promo verzi (model, 2x laserové doplňky, CD a brožura) za 125€. Nakonec jsem ho objednal u Orliku, kde model měly skladem a to i v četně laserových doplňků. Zvláštní je , že u Orliku mě přišel tento set v četně doplňků a poštovného na 65€. Jak jsi to měl ty?

díky.

Zatím moc hezká práce, držím palce.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Ahoj Umberto,

na první stránce ale níž jsem psal, že já jsem za model dal nějakých 1300,- Kč, tedy asi 50,- €. Stihl jsem to tuším v předvánoční akci, dostal jsem k tomu lasery, CD s fotkami a animacemi, zdarma model železničního vozu a slevu 10 procent. Těch 125,- € co píšeš je podle mě komplet i včetně laserových matek a nýtků. Ty se dají koupit od Ivanta nebo přes Terenkozu na slovenském fóru a poslat poštou nebo já jsem dokoupil třeba letos na výstavě v Brně. Tabulku s rozložením dílů ti klidně pošlu, ale bude to až příští týden. Teď jsem si dovolil se dovolenkovat ;)
Doufám, že až se pustíš do stavby, tak si založíš i vlákno se stavbou? Jinak díky za podporu... :)
Umberto
Příspěvky: 476
Registrován: úte 15.8.2017 16:05
Bydliště: Brno - město

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Umberto »

Ahoj a díky za vyčerpávající informace. Na tabulku určitě nespěchám...užívej si dovolenou a vlákno ze stavby určitě založím:-)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čaute všichni,

po dovolené jsem se opět dostal k modelu. Pokračoval jsem pracemi na podvozku, dokončil jsem držáky motoru a nosiče raketového systému...

:arrow: Držáky motoru
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Dlouhý pásek (díl 123) a spodní díl bočního malého držáku (díl 124) nejsou barevné z rubu, i když je spodní strana vidět. Musel jsem dodatečně polepit i rubovou stranu z barevného odpadu.

:arrow: Držák raketového systému
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jednotlivé žebra držáku jsou z laser setu, což lepení usnadnilo. Díly na sebe celkem seděly, úpravy byly jen drobné. Na podvozku je držák osazen jen na sucho, lepit ho budu až později. Narazil jsem na jediný ošklivý zlý nepěkná věc ;) Na žebra spodní části držáku (díly 125 - 127) se lepí jeho vrchní část (díl 128), který zaprvé není ve vystřihovánce očíslován a zadruhé na něm jsou vyznačeny místa pro přilepení na spodní žebra. Podle toho, jak je vyznačeno, by se vše mělo lepit doprostřed, mě ale dvě žebra spodní části, které vedou podélně s osou podvozku, vyšly až na kraj vrchní části. Nevím jestli to je chyba, nemělo by to ničemu vadit, ale co kdyby náhodou... Do držáku se ještě lepí jakási kapsa na budoucí kabeláž (díly 129 a 129a). Sice nevím jestli to nebylo zbytečné, možná přes ty kabely stejně nebude nic vidět, ale vnitřek kapsy, tedy rub dílu 129a, který jinak barevný není, jsem podlepil barevným odpadem.

:idea: Chyby
* Díly 123 a 124 nejsou barevné z rubu
* Chybí očíslovaní dílu 128 ve vystřihovánce
Obrázek

* Nesedí označení na přilepení dílu 128 na rám (díly 125, 126, 127)
* Díl 129a není barevný z rubu

Tímto jsem na chvíli skončil s podvozkem a jde se na motory.
Čaute
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Dnes jen jedna malá nedělní rychlovka, dokončil jsem základy obou motorů. Teď už na hotové motory budu lepit všelijaké kladky, hejblata a drátky, tak to bude přibývat zase pomaleji ;)

:arrow: Motory
Obrázek Obrázek

:idea: Chyby
* V nákresu je díl 132 chybně označen jako 130
Obrázek

* Dva různé díly chybně označeny jako 134, jeden z nich je 135
Obrázek

* Potřeba podlepit díly 133a, alespoň čtvrtkou 0,5 mm, není to na dílu nijak označeno

Konec hlášení, pokračování zase někdy příště, čaute...
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“