9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od zkooter »

Zdravím všechny lepiče,

Po kratší odmlce přicházím s novým modelem, opět ve vojenském "zeleném" kabátku, jen pro tentokrát jsem si vybral lahůdku od Model-komu, a to raketový systém Luna-M na podvozku Zil-135 s označením 9P113. Už když jsem viděl tuto novinku na stránkách vydavatele, tak jsem se zamiloval na první pohled. Předloha je tak strašně škaredá až je krásná a rozhodl jsem se, že ho prostě musím slepit, nebo se o to aspoň pokusit ;) Vím o tom, že model není zdaleka bezchybný, už jen seznam chyb na stránkách Model-komu vydal skoro na dvě A4, a to zdaleka nejsou všechny. Jedná se hlavně o špatné nebo zdvojené číslování dílů, případně určitá čísla v řadě úplně chybí. Navíc pro mě přichází v úvahu jediná možnost, a to model slepit jako čistostavbu, bo jinak to neumím ;) Aspoň vyzkouším, jestli to vůbec jde, protože žádný report z čistostavby modelu jsem zatím nikde nenašel. Byl jsem ale z dobrých zdrojů ujištěn o tom, že to jde, tak jsem sám zvědav. Každopádně ale nečekejte nějakou rychlostavbu. Nedostatek času na lepení a detailnost modelu mi napovídají, že to asi bude běh na hóóóódně dlouhou trať a nevylučuji ani, že si přitom odskočím k jinému modelu nebo ho nedokončím vůbec. Slibuji, že se ale nezvdám snadno a budu bojovat 8-)
Konec blábolení a nejdříve malá seznamka na úvod.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Popis
Systém s označením 9K52 Luna-M je taktický mobilní raketový komplex krátkého dosahu konstruovaný pro útoky proti pozemním stacionárním cílům. V kódu NATO je tento komplex označován jako FROG-7 (Free Rocket Over Ground).

Jednostupňový raketový nosič 9M21 má motor 9D19 na tuhé pohonné hmoty. Může nést několik typů hlavic – jadernou (9M21B), chemickou (9M21G nebo 9M21Ch), tříštivou (9M21F), tříštivo-trhavou (9M21E), kazetovou se submunicí (9M21K) nebo s propagandistickými letáky (9M21D). Minimální dolet činí 12 km a maximální 68 km. Raketa 9M21K s kazetovou hlavicí dokáže zasáhnout cílovou oblast o velikosti 0,1 – 2,5 km2.
Vývoj komplexu proběhl počátkem 60. let. V letech 1968 – 1969 byla vyrobena experimentální verze 9R52M se zvýšenou přesností. Vývoj však byl shledán neperspektivním a zrušen. Výroba systému 9K52 Luna-M byla údajně ukončena v roce 1972. Systém byl mimo jiné zaveden do výzbroje irácké armády. Iráčané ho později modernizovali, dosah byl zvýšen na 90 km a takto vylepšená verze obdržela název Laith-90.

Odpalovací zařízení 9P113 slouží k transportu, montáži a odpálení rakety. Je postaveno na podvozku Zil-135, jenž je poháněn dvěma na sobě nezávislými motory Ural 375, každý o výkonu 135 kW. Prázdná hmotnost prostředku 9P113 bez odpalovací rampy činí 9,9 t. Odpalovací zařízení disponuje vlastním jeřábem Sb-75, který se nachází na pravé straně podvozku, mezi třetí a čtvrtou nápravou. Jeřáb se používá k naložení nebo složení střely a k přimontování bojové hlavice k raketě. Osádku odpalovacího zařízení tvoří čtyři osoby. Příprava pro odpálení rakety trvá podle situace 15 až 30 minut. 9P113 může být znovu nabit asi za jednu hodinu. Odpalovací zařízení umístěné na modernizovaném podvozku Zil-135LM neslo označení 9P113M.

:arrow: Nasazení
Komplexy 9K52 byly do výzbroje sovětské armády zařazovány od roku 1964. Typický prapor vybavený tímto systémem se skládal z jedné velitelské a dvou dalších baterií, každá disponovala dvěma odpalovacími zařízeními 9P113 a meteorologickým radarem. Raketové systémy Luna-M byly i součástí jednotek sovětské armády, které byly rozmístěny ve střední a východní Evropě, přičemž v 70. letech 9K52 tvořily páteř jejich raketových útvarů.
Do ČSLA byly tyto systémy zařazovány od roku 1966, kdy postupně začaly nahrazovat starší typ 2K6 Luna. 9K52 se stávaly výzbrojí oddílů vojskových raket u motostřeleckých a tankových divizí. Posádky disponující typem Luna-M byly dislokovány v Terezíně (1. tanková divize ), Jistebnicích (9. tanková divize), Jemčině (4. tanková divize ), Stružné (20. motostřelecká divize ), Vysočanech (19. motostřelecká divize), Holýšově (2. motostřelecká divize ), Vimperku (15. motostřelecká divize), Přáslavicích ( 3. motostřelecká divize), Bratislavě-Vajnorech (13. tanková divize) a Breznu (14. tanková divize ).
9K52 prošel řadou konfliktů. Asi k prvnímu bojovému nasazení došlo ve Válce Yom Kippur ( 6. – 22. 10. 1973). Syřané hned 9. října použili taktické rakety Luna-M k ostřelování území severního Izraele. Egypt část svých komplexů 9K52 v roce 1975 prodal Severní Koreji. Ta je modernizovala a později zahájila vlastní výrobu, jenž probíhala v letech 1979 – 1983.
Luna-M byla účastníkem i lokálního konfliktu v Jemenu. Během Irácko–íránské války (1980 – 1988) nasadil Irák do bojů na 67 odpalovacích zařízení 9P113. Iráčané své systémy 9K52 použili i během Války v Perském zálivu roku 1991, kdy ostřelovali cíle v Saudské Arábii.

:arrow: Technicko-taktická data
Raketový nosič 9M21 s hlavicí
Délka: 8,95 m
Průměr těla rakety: 0,544 m
Startovací hmotnost: 2432 – 2486 kg
Hmotnost hlavice: 450 kg (tříštivo-trhavá, jaderná)/216 kg (chemická)
Hlavice: tříštivo-trhavá, chemická, jaderná, „agitační“, kazetová
Dosah: 68 km
Maximální rychlost: 1 200 m/s
9P113
Bojová hmotnost: 19 000 kg
Dojezd: 650 km
Poloměr otočení: 25 m
Průměrná rychlost: -v terénu 15 km/h, -na silnici 40 km/h
Rozměry:
Délka: 10 690 mm
Šířka: 2 800 mm
Výška s raketou: 3 350 mm
Výška bez rakety: 2 860 mm
Rozchod: 2 300 mm
Brodivost: 1 200 mm
Maximální úhel stoupání: 30°


:idea: Ještě si dovolím malý rozbor vystřihovánky jako takové. Vystřihovánku jsem zakoupil přímo od Model-Komu včetně laserových doplňků. K modelu jsem dostal navíc barevný sešit s fotkami předlohy a na CD nahrané videa 3D kreseb v AVI formátu, ze kterých je zřejmé umístění různých rozvodů, drátů, drátků a trubiček, a že jich na modelu je. Stejné 3D kresby jsou volně ke stažení jako obrázky přímo na stránkách Model-Komu. Samotný model je vytištěn na celkem 18 stranách velikosti A2, z toho 8 stran na slabém, 10 stran na tvrdém papíru. Tisk je kvalitní, neloupe se a snese i občasné otření a oslintání. Dále tu je 9 stran nákresů, které jsou ale tak nepřehledné a zmatené, že snad inženýři v Model-komu museli studovat speciální školu, aby takové nepřehlednosti vůbec dosáhli. Navíc šablony na vytvoření nepapírových dílů jsou číslovány římskými číslicemi, takže to nepřehlednost ještě zvyšuje. Abych se v tom všem vůbec vyznal, tak jsem si nákresy musel rozdělit do chlívečků podle jednotlivých celků a římské číslice jsem si "přeložil" do mateřského jazyka. Dále jsem si očísloval jednotlivé stránky vystřihovánky, v excelu pak udělal jednoduchou tabulku s číselným seznamem všech dílů a vytvořil jakýsi seznam, abych měl přehled, jaký díl se nachází na jaké stránce, případně zda chybí číslování nebo zda mám u dílu čekat nějakou zradu podle seznamu chyb, který je zveřejněn na stránkách Model-komu. Tabulku postupně aktualizuji, tak kdyby někdo chtěl, můžu poslat pracovní verzi, jinak zveřejním až po dokončení modelu, jestli k tomu teda někdy dojde :twisted:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

**********************************************************************************************************************************************
:arrow: Tolik tedy teorie a nyní praxe. Stavbu jsem začal rámem, kde přišly vhod laserové doplňky. Vše se lepilo parádně, bohužel hned na začátku jsem udělal pěkný kopanec, který ale nevznikl jen za mého přičinění. Na spodním a vrchním dílu podvozku (díly 1a a 13) jsou špatně naznačeny místa pro přilepení bočnic. Vše vypadá jako by se bočnice měly lepit doprostřed dílů, přitom ale jeden z detailních nákresů ukazuje, že by měly být zarovnány souběžně s vnějším okrajem. Bohužel jsem vybral první a tu špatnou alternativu a že je špatná jsem zjistil až když už bylo pozdě. Na bočnice se totiž lepí další díly podvozku, hlavně mechanismu uchycení kol, proto vše co se na bočnice lepí musím dodatečně ještě jednou podlepit, abych dorovnal vzniklou nerovnost. Vše je zřejmé z třetího obrázku, kde je vidět špatně přilepené bočnice uprostřed spodního a vrchního dílu, na zbývajících obrázcích potom náprava v podobě podlepení.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračoval jsem mechanismem uchycení přední a zadní natáčecí nápravy. Jako osy jsem všude použil uhlíkovou tyčku, přidal nějaké matky ivantovky a jako kulatý kloubu jsem použil kuličku silikagelu (je vidět třeba na posledním obrázku ve vrchní části výkyvného mechanismu)
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek

Následoval samotný mechanismus uchycení kola s ochrannými manžetami proti bordelu a připevnění celku na rám.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


:idea: Chyby
Bohužel chyb jsem na tak malém prostoru našel víc než dost...
* o chybně naznačeném místě pro přilepení bočnic jsem už mluvil. Na samotných bočnicích dle mého názoru chybí označení pro vyříznutí otvoru, kudy povede výfukové potrubí od motoru.
Obrázek

* kulaté otvory v krátkých příčných dílech podvozku (díly 3, 4 a 5 + 6) a v laserových dílech mají různou velikost. Vyřízl jsem tedy díry podle větších rozměrů, snad to nebude dělat neplechu.
Obrázek

* chybí číslování dílu č. 6. Na místo toho jsou 4 díly označeny jako č. 5
Obrázek

* dvojnásobný počet dílů 45 a 47, jsou potřeba jen 4ks, k dispozici je ale celkem 8ks od každého

* chybí naznačený otvor v dílu 48
Obrázek

* chybí označení dílu 57a, namísto toho jsou dva různé díly označeny 54a
Obrázek

Tolik tedy na úvod. Kromě uvedených chyb se to zatím lepí dost dobře, tak jen doufám, že to tak zůstane. Zatím čaute a držte palce ;)
Naposledy upravil(a) zkooter dne pát 7.2.2020 8:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

To vypadá na pěknou chuťovku :) Držím palce a budu sledovat.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

A tohle je největší problém Model- Komu . Atraktivní modely , které asi nikdo nebetuje . Jak jinak si vysvětlit to množství chyb, které jsou skoro v každém modelu . Držím palce at to dotáhneš do zdárného konce . Já osobně bych na to nervy neměl .
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

No, máš před sebou hodně strmý kopec, jak tak koukám, ale jde Ti to zatím velice dobře.
Pěkná, čistá práce a bezchybná retuš. ;)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Zatím krásná práce i s těmi chybami. ;)

Jinak betu si myslím dělá sám autor, o to je zarážející, že tam těch chyb je tolik. :)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Pánové díky za podporu. Budu se snažit nezklamat důvěru ve mě vloženou ;). Pokud ty chyby budou jen v číslování, tak s tím se dá žít a holt budu muset víc hledat případně, když nebudu vědět kam jaký díl patří, tak si počkám na to, jaký zbude. Horší bude, jestli se ve vystřihovánce objeví menší počet dílů nebo některý díl nebude sedět velikostí nebo tvarem... Ale nebudu předbíhat a malovat čerta na zeď, však vono to třeba nějak dopadne :)
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Zatím moc pěkná práce a taky "klasická" práce Model-Komu, ale výsledek stojí zato, když člověk vydrží. Letos jsem se od ní nemohl odtrhnout v Lužánkách. Držím palec a budu sledovat.
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od PedroSunchez »

Krásný model. Škoda těch chyb, obzvláště pokud dobře vidím cenu za komplet model včetně laserů, matic, nýtů a všeho 104 euro? No, nejednoho potencionálního zájemce vysoká chybovitost v modelu i v laserech odradí :(
Držím palec.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

PedroSunchez: Ano, 106,- Euro je plná cena za všechno, ale já ji rozhodně neplatil. Kupoval jsem "jen" model s lasery, tedy bez matek, které jsou dle mého předražené a nemám je ozkoušené. Kupoval jsem přímo od Model-Komu, dostal jsem 10% slevu a navíc zdarma model woz Drzymaly, takže mě Luna přišla na nějakých 1.300,- Kč. Není to sice nejlevnější, ale přes kapsu se tehdy plácl Ježíšek, tak mě to tak netrápilo. 8-)

:arrow: Jinak jsem na Luně trochu pokročil a dokončil mechanismy uchycení kol druhé a třetí nápravy. Taková blbost to je a co to dalo práce... :)

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:idea: Seznam chyb:
tentokrát jen drobnosti...
* větší počet dílů č. 62 (k dispozici 24, postačí 20)
* chybí označení dílu 70
Obrázek

Na výstavě v Kyjově jsem se bavil s Markem Kamzíkem alias Terenkozou, který už Lunu dolepil a mimo jiné byla ke shlédnutí i vloni v Lužánkách. Tehdy jsem od ní nemohl oka odtrhnout a tak jsem doufal, že se na ni budu moct podívat i v Kyjově. Bohužel Luna nikde, Marek ale slíbil, že ji přiveze ukázat na výstavu v Lužánkách příští rok na jaře, avšak za podmínky, že já na Luně dokončím kola. Slovo dalo slovo a mě teď nezbývá nic jiného, než se vrhnout na kola, abych je vůbec do výstavy v Brně stihl dokončit. :D
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Ahoj všichni,

sice toho není moc co ukazovat, ale radši to vezmu více zkrátka, ať toho pak najednou není moc. Jak jsem minule naznačil, tak jsem i provedl a vrhnul jsem se na kola. Při vyřezávání jednotlivých dílků jsem střídavě cítil nostalgii a zároveň nechuť. Už to je nějaký ten pátek zpátky, co jsem naposledy vyřezával zoubky, skoro mi u toho i nějaká ta slza nostalgie ukápla, jen kdyby těch zoubků nebylo tolik... Jedno kolo je složeno "jen" z 26 dílů, ale je to pěkně zubatá potvora. Napočítal jsem totiž 385 zoubků na jedno kolo, což mi ve výsledků dává pěkných 3080 zoubků na všech 8 kolech.

Tady jsou všechny díly kol vyřezané na kupičkách...
Obrázek

... a teď už zbývá jen z tohoto ...
Obrázek

... udělat osmkrát toto... 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek

No a vzhledem k tomu, že mám i laserem vyřezávané dezény, tak si zkusím kola zatmelit, přebrousit a přebarvit. Aspň odpadla nekonečná retuš ;)
Vše na kolech jinak sedí přesně a lepí se to parádně. Částečně pozitivní je i to, že na žádnou chybu jsem tentokrát nenarazil, i když opravdu jen částečně. Stejné číslování jako mají díly kola jsem totiž našel i mezi díly rakety, tak uvidím, co z toho nakonec vypadne. To je ale ještě hooodně daleko... :)

Čau příště
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Kolo vypadá krásně už takhle.
Tak si říkám, zdali je nutný tam dávat všechny ty vnitřní kolečka? Ale mají tam bejt, tak asi jo. ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

VašekS píše: Tak si říkám, zdali je nutný tam dávat všechny ty vnitřní kolečka? Ale mají tam bejt, tak asi jo.
Jsi mi to vzal přímo z úst :)

Já mám zase jiné vysvětlení . Prostě to bylo v laser setu tak proč to nevyužit .

Schválně , kdo má pravdu Jirko ? :)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Kluci, abych rozlouskl ten váš "spor", musel jsem si nachystat fotodokumentaci, tak to krapet trvalo ;)

Kolo lepím od středu, kdy na malé okruží z laser setu (na prvním obrázku 2. zleva) se lepí natupo další dva díly zvenku a zvenčí a vše se potom zakryje zrubu nejmenším kolečkem z laserů, které se tedy logicky použít musí.
Obrázek Obrázek Obrázek

Celek se pak oblepuje natupo dalšími díly kola až vznikne "dutá" polovina kola, do které se mají lepit výztuhy z laser setu. Teoreticky se vlepit nemusí, ale kolo se tím pěkně zpevní, vytvaruje a navíc, když už to v tom laser setu je, tak proč to nepoužít 8-) Z toho tedy plyne, že pravdu máte oba dva a nemusíte si hned trhat občanky :)
Obrázek Obrázek

Dále se pak vzniklá polovina kola lepí na středové okruží (vpravo), které je slepené jen z úzkého pásku "dezénu" a vlepených dvou největších koleček z laser setu. Já ještě do vzniklé mezery mezi výztuhy v okruží lepím jeden kroužek z 0,5mm papíru navíc, prostě jen aby se mi to dobře lepilo a nemusel jsem si hlídat rozteč mezi výztuhami. No a pak už zbývá jen slepit druhou polovinu kola a všechno to slepit dohromady
Obrázek

Doufám, že jsem dostatečně a pochopitelně zodpověděl vaše dotazy, idu zase něco patlat, čaute ;)
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Ještě bych si dovolil názor za sebe: celkový model bude zřejmě docela macek, takže pokud by v kolech nebyla ta kartonová žebra, obával bych se deformace či destrukce kol.

zkooter: Fakt klobouk dolu, jde ti to celkem pěkně od ruky a vypadá to zatím parádně. Osobně o ní taky uvažuju, ale zatím nemám dost odvahy... Nicméně mě to láká, sleduju tě fakt pozorně :)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Já mám pocit, že jsme s Kaktusákem měli stejný názor a ne spor. To je ale jedno.
Pravda je, když jsi za to utratil peníze, nemusíš se s tím řezat a sedí to dobře, je určitě dobrý to tam dát. I proto, jak píše Toptop, aby se Ti po čase kola "nevyfoukla".

Jinak opravdu krásná práce. Já si kola vždycky užívám a tyhle bych si užil taky. Na celý model bych ale asi sílu nenašel. :roll: Tak držim palce ;).
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“