9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
jenčik
Příspěvky: 326
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od jenčik »

Neskutečná paráda, tiše sleduji celých 3,5 roku. Opravdu jako živé, perfektní retuš, čistota, provedení, report. Hluboce smekám, Těším se na finální fotky a tvůj další kousek.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Markulin: Však to je jedno, který Mistr to je, jestli Jouda nebo Markulin, jeden vládne prskajícím párátkem a ten druhý skalpelem, každopádně na tom oslovení si trvám :lol:

Kluci mockrát díky za slova chvály, fakt si toho moc vážím a jsem rád že se wobluda líbí :)

Jinak ještě jedenou a naposledy ahoj všem lepičům i lepičkám,

nemožné se stalo skutečností a model Luny od Model-Komu se mi podařilo dokončit. Dovolím si na závěr malé shrnutí. Ke stavbě jsem přistupoval s respektem a obavami, jestli je pro mě vůbec možné tak rozsáhlý model dokončit jako čistostavbu přes jeho značnou chybovost a aspoň v trošku koukatelné podobě. Proto jsem celou stavbu pojal jako takový malý návod pro případné budoucí lepiče. Na každou významnější chybu ve vystřihovánce jsem upozorňoval v jednotlivých reportech. Důležitá zpráva je ta, že to opravdu čistě jde, i když se nejedná o nejlehčí model. Překvapivě jeho složitost ale vidím převážně v rozsáhlosti a detailnosti, než nějaké záludné konstrukci. Tímto musím vzdát holt a čest tvůrcům modelu, protože i přes značný počet chyb, je model velmi precizně a přesně navržený, všechny díly víceméně sedí bez potřeby větších úprav. Pokud si dobře pamatuji, tak jediný díl, který jsem musel komplet předělávat, byla prohlubeň na střeše, ale naštěstí repasu koloru je ve vystřihovánce pro tyto účely víc než dost a zdaleka jsem nespotřeboval všechen. Doporučuji si v průběhu stavby schovávat i barevný odpad, ze kterého je možné vytvořit chybné nebo chybějící díly. Moje domácí číslování obrázků, na kterých jsem prezentoval chyby, skončilo na symbolickém čísle 99, takže chyb je opravdu jako maku. V drtivé většině se ale jedná pouze o zdvojené, prohozené nebo chybějící číslování. Pouze občas se objevily díly, které ve vystřihovánce chyběly, tvarově neseděly nebo byly prostě jen nešikovně navrženy. Ve všech těchto případech se ale jedná jen o maličkosti, které průměrně zručný modelář dokáže vytvořit z repasu nebo jen na koleni samodomo a potom dobarvit. Bohužel podrobnější statistiku o počtu dílů a času, stráveném při lepení, si nevedu. Do modelu jsem poprvé říznul někdy v červenci 2016 a skončil v únoru 2020, což mi celkem dává něco málo přes 3,5 roku strávených společně s Lunou. Kdybych byl měkota, tak snad ukápnu i nějakou tu nostalgickou slzu. Pravda je, že jsem teď takový vnitřně rozháraný, protože cítím v sobě zvláštní prázdno, ale zároveň radost nad dokončením :P. K mému velkému překvapení jsem tomuto modelu vydržel být věrný po celou dobu, stavba mě bavila až do samého konce, samozřejmě s malými přestávkami a s přihlédnutím k mému šnečímu tempu.

Komu se model podaří dokončit, tak získá opravdu pořádný kusanec do své sbírky. A to nejen svými rozměry, (DxŠxV – 386x132x142, hmotnost 353g), ale převážně svou detailností a komplexností.
Obrázek

:arrow: Konečně KONEC
Závěrečný slovní průjem máme tedy za sebou, tak se konečně vrhnu na ty slíbené finální fotky. Nejdřív jsem musel připevnit raketu na nosič. Dokončil jsem držáky rakety, jejichž délku jsem upravoval na míru až podle rakety umístěné na nosiči.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Detaily
... a na závěr ještě pár detailních fotek...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Až z detailních fotek jsem zjistil, že soudruzi mají pěkně zaprasené čelní sklo, tak jim ho budu muset ještě lehce přeleštit ;). Protože Luna není žádný prcek, tak i při focení jsem musel řešit dilema, kam s ním a jak na to. Za pomocí, izolepy, květináče a malého pomocníka, který mi přisvětloval, se nakonec vše podařilo.
Obrázek

Velké díky patří tvůrcům modelu, jedná se opravdu o vydařený a skvostný model. Chtěl bych ale především poděkovat i všem, co stavbu sledovali, za Vaši trpělivost, přínosné rady, podporu a vzpruhu v průběhu lepení a budu se těšit u dalších modelů. Tímto se dostávám k otázce, co příště. Odpověď je jednoduchá, nevím 8-)... Určitě to bude pro tentokrát něco menšího, co mi nezabere půlku mého zbývajícího života a zároveň to bude něco neokoukaného a pro mě nového. Před lety jsem se ve slabé chvilce (fakt nevím na co jsem tehdy myslel…) upsal ďáblu, teda vlastně ďáblici v podobě manželky :twisted: a slíbil ji, že pro ni postavím plachetnici. Jednu od Shipyardu už jsem dokonce začal a dokončil trup bez obšívky, jenže pak jsem ji někam založil, mezitím se věnoval jiným modelům a teď, když už jsem se konečně k tomu odhodlal, si já sklerotik jeden stará ani za Boha nemůžu vzpomenout kam jsem tu loď strčil :o. Ještě musím prověřit jednu možnost, ale pokud ji nenajdu, tak mi nezbude, než začít znovu. Jestli zde budu prezentovat stavbu ještě nevím. Určitě bych ji lepil jako čistostavbu, takže jen s minimálními úpravami. No a po tom, co předvádí místní borci lodičkáři v jejich vláknech si nejsem jistý, jestli by ta moje stavba někoho zaujala. Už teď si ale pohrávám s myšlenkou, že nezůstanu plachetnici zcela věrný a občas si zřejmě odskočím ukojit své choutky někam jinam. Manželce se ale chystám zůstat věrný :D. Sice mám pár adeptů, po kterých pokukuji, zatím ale ještě nejsem 100% rozhodnutý, tak si to nechám pro sebe, abych pak nedopadl jako s loďkou, že slíbím a nedodržím… Každopádně jsem zvědavý, kdo další se na Lunu vrhne. S psaným návodem to snad půjde o poznání lépe a budu rád, když někomu poslouží, když už jsem se s tím tak drbal :lol:

Ode mě to je opravdu všechno, ještě jednou díky všem a budu se těšit na setkání u dalších modelů.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Markulin »

Fantazie Jirko!!!!!
Obrovská gratulace k dokončení, hluboká poklona a klobouček z hlavy dolů.
Na nějaké akci bude nejspíš epidemie slintavky ;)
vojta78
Příspěvky: 856
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od vojta78 »

Pořídil jsem si nedávno druhý výtisk tohoto skvostu. Ještě časem sehnat lasery, mám jen dezény. Váš návod mám kompletně stažený. Jelikož dělám betaře, čas na svoje modely moc není. Snad časem, nebo v důchodu.
Ještě jednou gratuluji k dokončení. Model skvěle postavený. Smekám.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Brzdič »

Tohle byla úžasně precizní stavba, když víte na co koukat, zvláště u makro fotek, tak to oceníte. :) Pochvalu si zaslouží jak fotky i popis stavby, prostě paráda. ;)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od VašekS »

Velká, velká poklona, Jirko.
Žádnej laik ani mudla si nedovede představit, co je za tím práce. Doufám, že budu mít někdy šanci to uvidět na vlastní oči.

Těšim se na další parádu v Tvém podání, tak vybírej bedlivě. Určitě je z čeho. :D ;)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od JoskaM »

Přidávám se k chvále, je to famozní práce! Chodil jsem se koukat, ta trpělivost z toho je vidět!
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Shagrath »

No. Co dodat. Vše už bylo vyřčeno a napsáno. Pouze bych se dokola opakoval. I když TOHLE si to opravdu zaslouží - takže ještě jednou. Velká gratulace k dokončení takto rozsáhlého projektu. Neskutečně precizně slepeno, snad ještě lépe nafoceno a zreportováno. Případní následní lepiči mají díky tobě hodně usnadněnou práci. Ty detaily jsou prostě úžasné. Zítra si do Brna vemte bryndáky, budete je potřebovat. Mrzí mě, že se nebudu účastnit. A ty Jirko na výstavy jezdi velkým autem, aby se ti tam vešly všechny ceny, které budeš sbírat.
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 297
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od djpavel »

Super.Gratuluji k dokončení.Super.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od haageeman »

Nádhera!!! Velká gratulace!!! Já snad do zítra ani nedospím...už teď se klepu.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj, opravdu krásná práce. Obdivuji hlavně tu vytrvalost. Hodně inspirativní práce i pro stavbu jiných modelů. Jsem zvědavý na další projekt.
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od BalvieM »

Rád jsem se sem chodil dívat, gratulace, super.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Bakendrid »

Vše již bylo řečeno. Mazec krása, na zítřek se moc těším :)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od mahdy »

Nějak nevím co napsat, abych patřičně vystihl zpracování tohoto modelu pane kolego ... ukončil jsi modelářskou výšku s červeným diplomem !!!!
Další model vyber dobře, ale hlavně brzo! Ať máme nad čím slintat ;)
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od hromadko.s »

Luxusní práce :!:
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“