9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Nevím co bere , kdy a v který den , ale modely lepí parádně
Netušil jsem , že je tento model až tak detailní těším se až to uvidím naživo .
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čau všichni,

na modelu opět něco málo přibylo, tak můžu ven s reportem. Pokračoval jsem jakýmsi dalším ovládacím bazmekem, který se skládá z jiných menších bazmečků a po složení dohromady to dělá jeden celek o velikosti něco málo víc než jednokorunová mince, takže neskutečná drbačka a piplačka. Celek zatím jen nasucho nasunut na 1mm tyčince, na model se bude lepit až v další fázi.
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Stříška:
Díly stříšky ovládacího bazmeku (536 a 536b) jsem nelepil tak, že bych díl podlepil z rubu barevnou částí a poté ho tvaroval. Díly by byly moc tlusté, špatně by se tvarovaly a zejména v zakulacených částech by to dělalo neplechu a byly by tak moc vidět škvíry ve spojích. Naopak jsem odřízl líc od rubu, lícové díly jsem si překreslil na rubové díly a rub i líc jsem pak tvaroval a lepil samostatně. Nakonec jsem rub vlepil do lícního dílu a co přesahovalo jsem odřízl. Sice to je více pracné, ale na kulaté části lícové strany stříšky, která je více na očích, jsou tak spoje krásně u sebe a nerozjíždějí se. Občasná nepřesnost na rubové části pak není vidět a zbytek vyřeší retuš 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Dráty, drátky, kabely, kablíky:
Ještě před samotným sestavením celého nosiče rakety a jeho nalepení na model jsem se musel vrhnout do příšerně nudné a zdlouhavé práce, jakou bylo přilepení drátků, imitujících kabelové rozvody, na základnu pro raketový systém. Podle nákresů ve vystřihovánce bych to nedal dohromady ani náhodou. Naštěstí jsou ale na stránkách Model-Komu ke stažení obrázky detailních nákresů vedení kabeláže. Musel jsem trošku popřemýšlet nad tím, odkud začít, abych se pak nedostal do pasti a drátky, které už jsem přilepil, si potom neurval při lepení těch dalších. Začal jsem na levé straně základny a nahoře vpředu ve směr jízdy, potom následovaly drátky uvnitř konstrukce základny kolem motoru a na vnitřní pravé části a nakonec jsem lepil drátky zespodu vpravo vzadu a na pravé vnější části základny. Na spodní části základny jsou místa pro přilepení kabelů vyznačena na špatné straně, ale stejně to po přilepení základny na model nebude vidět, tak jsem to nijak neřešil. Všechny kabely, ale i 2 pružinky, přes které v budoucnu budou procházet kabely od podvozku, jsem dělal z drátku 0,5mm. K imitaci spojek kabelů jsem použil papírovou trubičku, kterou jsem si vytvořil smotáním kancelářského papíru na 0,5mm drátek. Celá trubička měla délku zhruba bajvočko 3-4 cm a z té jsem si poté postupně ukrajoval potřebné dílky, abych tak nemusel každý dělat zvlášť jednotlivě. Lepením drátků jsem strávil několik dlouhých dní, než bylo vše hotovo. Bylo to furt dokola...uštípnout drátek, naměřit, naohýbat, přiložit k modelu, abych ozkoušel jak to sedí a znovu naměřit, naohýbat, přiložit...atd. :roll: Každý drátek mi tak prošel rukou opravdu hóóódně krát. A nejlepší na tom všem je, že si podobnou dráteničinu ještě užiju na jeřábu, už teď se těším... ;) Na druhou stranu je fakt, že se úsilí vyplatí a modelu to prospěje.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Nákresy kabeláže:
Pro větší názornost jsem nafotil pár fotek hotové základny v přibližně stejných pozicích jako jsou na detailních nákresech kabelových rozvodů.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Detaily:
A nakonec pár detailních fotek...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:idea: Chyby:
Chyb tentokrát vyrostlo víc než těch hub po dešti a to i přes sucho a tropické teploty :) Bylo fakt napínavé rozluštit ten zmatek a bordel zejména v číslování dílů a to si ještě nejsem stoprocentně jistý, že to tak opravdu je ;) Bohužel se začínají množit i případy chybějících dílů, ale zatím se jedná vždy jen o jednoduché a tvarově nijak náročné díly, které si každý vytvoří sám úplně v pohodě z barevného odpadu.

* Dva různé díly chybně označeny jako 521, jeden z nich je 523
Obrázek

* Díl 526 je ve vystřihovánce 2x, jeden z nich neoznačený
Obrázek

* Chybí díly 533 a 537, nutné vytvořit
Obrázek

* Zdvojené číslování dílů 537, 538, tyto díly jsou ve vystřihovánce 2x se stejným číslováním
Obrázek

* Dva různé díly označeny jako 539, zdvojené číslování
Obrázek

* Díly 544, a, b jsou ve vystřihovánce i v nákresu chybně označeny jako 540, a, b
Obrázek

* Díly 544c, 544d a 547 zcela chybí, nutné vytvořit
Obrázek

* Díl 545 není ve vystřihovánce označen
Obrázek

* Chybí díly 567 a 567a, nutné vytvořit
Obrázek

Příště se už bude kompletovat, tak jsem zvědavý, jak to všechno dopadne. Mám z toho docela respekt :?
Konec dnešního hlášení... I'll be back
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Modelářské ***kroť se ve výrazech!*** v přímém přenosu!..... A ten report. Nemám slov.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Krejcak »

Parádní stavba, ale hlavně obdivuji trpělivost. Už si s tím hraješ skoro 3 roky a ještě ti určitě nějaký čas chybí. Odskakuješ si i k jiným modelům nebo jedeš opravdu v kuse pouze tento jeden?

Už se těším na příští díl s kompletací.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Hmmm ... fakt dobrý. :shock:
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Markulin »

No Jirko myslím že z tebe taky něco bude ;)
Fakt luxus!
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Neskutečně skutečné :) .
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Kluci, těší mě, že se model líbí, ale nevím, nevím, jestli vy mě nepřeceňujete ;) Za tu dobu už někteří postavili modelů několik a já se peru stále s jedním. Podrobnost a komplexnost modelu mě taky překvapila anebo to prostě bude tím, že jsem slimák a jde mi to pomalu :D

Krejcak: Opravdu stavím jen tento model a sám se tomu divím, že jsem u toho vydržel. Na začátku jsem předpokládal, že u toho v jednom kuse nevydržím a budu to muset občas prostřídat a odskakovat si. Čím víc se ale blížím ke konci, tím víc mě to baví a jsem zvědavý jak to bude celé vypadat. ;) Jo a s Lunou jsme spolu v červenci oslavili už 3. narozeniny. Jen mi to trvalo až do září, než bylo co ukazovat a kdy jsem založil toto vlákno ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čau všichni,
tak konečně můžu prohlásit, že vše co bylo doposud slepeno, je zkompletováno do jedné velké wobludy, která už pomalu ale jistě dostává pravé wobludí rysy :D.

:arrow: Kompletace
Nejdříve jsem si musel ze starých sluchátek připravit 4 kablíky a ty přilepit do kabelové rozvodny v rámu podvozku. Později bych se tam už těžko dostával. Při skládání nasucho jsem zjistil, že rameno nosiče raket dře o rampu se stříškou nad sedačkou operátora, která je umístěna na podvozku a dále doraz na základně nosiče pod nosičem raket je moc vysoký a nosič raket tak nedoléhá na střechu kabiny a "visí" ve vzduchu. Rampu stříšky jsem tedy musel trošku seříznout, posunul jsem i sedačku operátora více ke kraji a doraz pod ramenem nosiče jsem seřízl podle potřeby, aby nosič ležel na kabině.

Dále jsem pokračoval samotnou kompletací jednotlivých celků. Na základnu nosiče rakety jsem přilepil vzpěru a celek potom na rám vozidla. Do otvoru na konci vzpěry jsem zasunul pojezdovou tyč, konec vzpěry potom zasunul do zářezů zespodu nosiče raket, pojezdovou tyč na jednom konci přilepil do držáku v nosiči raket a na druhém konci přilepil pomocí zarážky. Nakonec jsem nosič raket umístil do držáků v základně a zajistil jistícími pásky.

Pojezdovou tyč jsem nakonec vyrobil dle návodu VaškaS (díky ;)), a to tak, že jsem na uhlíkovou tyčku 1mm namotal kancelářský papír do požadované tloušťky, celé to pak napustil vteřiňákem a přetřel barvou. Povrch pojezdové tyče je sice hrubší, neklouže se to tolik, ale nosič rakety stejně pořádně nedrží ve vzpřímené poloze. Zcela určitě to pak neudrží, až na nosiči bude umístěná raketa. Asi budu muset vymyslet nějaký topořící přípravek, aby to drželo aspoň na focení. Pak už si s tím stejně hrát nebudu, takže to je jedno, hlavně, že to funguje 8-). V tom spěchu jsem ale zapomněl přilepit na základnu ještě 2 poslední drátky, které vedou do rozvodny v rámu vozidla. Snad se mi je tam ještě někam podaří nacpat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Stříška
Otvorem ve stříšce jsem provlékl 4 delší drátky o průměru 0,2 mm, svázal je dohromady a zakápl uvnitř otvoru sekunďákem. Na jednom konci jsem jeden drátek odstřihl, zůstalo tak celkem 7 drátků v jednom chumlu, který drží pohromadě. 4 zadní drátky jsem pak naohýbal podle potřeby, nabarvil je a stříšku přilepil na svoje místo na základně. Nabarvené 4 drátky jsem přilepil do malé rozvodny na boku základny a poslední 3 drátky jsem potom naohýbal podle potřeby a přilepil k ovládacímu mechanismu na základně.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

:arrow: Kabely
Nakonec zbývalo už jen "napájecí" kabely ze sluchátek provléknout skrz drátěné očko uvnitř základny a přilepit je do zásuvek zespodu nosiče rakety. Držáky na vnitřní stěně základny, které drží pružiny s očkem, skrz které vedou kabely, nejsou ve vystřihovánce označeny číslováním, takže to bylo zase takové malé DODO :lol:. Držáky jsem si od oka vytvořil během chvilky, ale pro větší pevnost jsem je na stěnu základny nelepil klasicky "natupo", ale pod držáky jsem si skalpelem vyřízl malou rýhu, do které jsem pak držáky zasunul a přilepil sekunďákem. Při sklápění ramene nosiče se kabely, uchycené mezi držáky, dost šponují a napínají a měl jsem strach, že bych držáky za chvilku urval.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě zbývá posledních pár drobností a zadek bude hotový, tak zase někdy příště...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

No tý jo, tohle je masakr!
Tohle až nafotíš šikovně někde šikovně venku, nebude to k rozeznání od skutečnýho auta. :)
Oba palce nahoru.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Opravdu nádhera, hlavně ta čistota a pečlivost, to je prostě radost sledovat. :)
vojta78
Příspěvky: 856
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Opravdu neskutečný. Čistá papírová modelařina.
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Když mě to přestane tam vedle u mě bavit, skočím sem a hned to jde. Skvělá podívaná.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čau všem,
Kluci díky moc za slova podpora a chvály a jsem rád, že se wobluda líbí a inspiruje k další činnosti :)

Na luně jsem konečně dokončil celý zadek, a že se tam toho vešlo…

:arrow: Nejdřív jsem na levou stranu k ovládacímu mechanismu dolepil zapomenuté drátky. Sice by měly vést až do rozvaděče v podvozku, ale protože už jsem se tam nedostal, tak nakonec drátky končí na spodní straně raketové základny. V celku to nakonec stejně nebude vidět.
Obrázek Obrázek

:arrow: Na zadní stranu na šikmou plochu pod držák rakety jsem přilepil jakousi ovládací páčku a poklopy...
Obrázek

:arrow: ... následovaly pochozí mřížky, zadní světlomety a ovládací mechanismus, zde žádný zádrhel nenastal a vše je zřejmé z fotek. Skla světlometů jsou z průhledné fólie přetřené červenou Tamiyou, nalepené pomocí oboustranné lepící pásky...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: ... dále jsem zkompletoval držáky zadních vzpěr a samotné vzpěry. Vše se zdálo v pohodě, až při kompletaci jsem zjistil, že nohy vzpěr jsou moc dlouhé. No a protože chci nohy vzpěr na modelu ve sklopené, pracovní podobě, musel jsem je o cca 8mm zkrátit.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Tady je komplet v detailních fotkách.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:idea: Chyby

* Dva různé díly označeny jako 549, jeden z nich je 549a
Obrázek

* Dva různé díly chybně označeny jako 553b, jeden z nich je 553a
Obrázek

* Dva různé díly chybně označeny jako 558a, jeden z nich je 558b
Obrázek

* Chybí díl 555, místo něj je použit díl 385
* Chybí díly 556a, 563 a 564, nutné vytvořit
Obrázek

* Malý počet dílů 565a, 565b, 565d - k dispozici 1x, potřeba 2x
Obrázek

Při přípravě dalších dílů jsem narazil na překvapivou, ale to více potěšující informaci… podlepil jsem a rozstříhal poslední zbytky dílů a světlo na konci tunelu se tak přiblížilo zase o trošku více na dosah. Zbývá už "jen" jeřáb, raketa a pár drobností na kabině, bajvočko takže už jen rok dva usilovné hlemýždí práce mým tempem a možná bude hotovo... :D

I'll be back...
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Je to tak suprovní, že mě na rozdíl od Balviho to lehce demotivuje u SCUDa. Takhle to zkrátka nikdy nedám... :!: :roll: (ale až přijde "zelená" chuť, tak se pokusím přiblížit :!: ) Fakt nádhera!!!
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“