9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Jakož to "takydolňák" ony obliny obdivuji a oceňuji 1* :lol:.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Pánové díky moc za slova chvály ;)

Před velikonocemi jsem ještě stihl přinést jarní nadílku čerstvých fotek :). Pokračoval jsem pracemi na základně pro raketový systém, kde jsem zpracoval pár drobností a přilepil je na celek. Popisovat ani není co, kromě chyb převážně v číslování, kterých se tentokrát sešlo víc než dost, jsem na žádný zádrhel nenarazil. O to víc tedy bude fotek... 8-)

:arrow: Motor
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Drobotina
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Ovládací bazmek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

:arrow: Komplet
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Detaily
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:idea: Chyby
* Díly 398 a 398a chybně označeny jako 389 a 389a
* Díly 459a chybně označeny jako 495a
Obrázek

* Díly 406, 406a jsou stranově obrácené
Obrázek

* Díl 414 není očíslován
Obrázek

* 2 různé díly chybně označeny jako 433b, jeden z nich je 433d
Obrázek

* 2 různé díly označeny jako 349, jeden z nich je 439, stejně chybně označen díl i v nákresu
Obrázek Obrázek

* 2 různé díly označeny jako 440d a 440e, jedny z nich jsou 445d a 445e
Obrázek

* v nákresu je díl 445e chybně označen jako 455e
Obrázek

* Chybí díly 446, 447 a 449 - vynechané číslování
* Díly 459a a 459d nejsou barevné, možná budou částečně vidět, je tedy nutné je polepit z repasu

Pro dnešek vše, pěkné a slunečné velikonoční svátky všem a čau zase někdy příště...
Nargo.
Příspěvky: 17
Registrován: ned 15.7.2012 20:05
Bydliště: Vysočina

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Nargo. »

NEUVĚŘITELNÉ :!:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

K tomuhle už nemá cenu se vůbec vyjadřovat..... Své jsem již napsal asi 3x a vždycky si říkám, že už nic psát nebudu ale nejde to. :-) Snad jen. Tohle musím vidět naživo!
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od vašekh »

Chocholoušek hadr no už se těším na stavbu SS 25 Sickle až ji budeš stavět :-)
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Luxus jako vždy :)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Kluci, mockrát díky ;)

Shagrath: Určitě s Lunou na nějakou výstavu zajedu, ale zaprvé nevím KAM (nabízí se Brno případně okolí) a zadruhé
nevím KDY. Rád bych to stihl ještě v tomto století :) Je asi ode mě troufalé si myslet, že bych to mohl dát do příštích Lužánek. Obávám se že mým tempem to bude dost těžké a, i když už se začíná světlo na konci tunelu přibližovat, na modelu je stále ještě práce jak na kostele, takže jsem sám zvědav...

:arrow: Nosič rakety:
Na stavbě jsem pokračoval nosičem samotné rakety. Konstrukce je z laserů, takže pohoda.
Obrázek Obrázek Obrázek

Přilepit vnější obšívku bylo překvapivě komplikovanější, než jsem čekal. Na konstrukci jsem lepil nejdříve spodní a vrchní prolisy, tedy díly 460 a 461, na které jsem si nejdříve ještě přilepil pomocné chlopně, aby se mi finální obšívka k nim lépe lepila.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Následovalo přilepení různých drobností, jako držáky raket, víka a poklopy atd. U držáku raket ještě chybí přilepit samotné vzpěry, které budou držet raketu. Ty budu lepit až společně s raketou, bo jinak bych si je stejně urval.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Komplet:
Samozřejmě jsem neodolal a vše alespoň na sucho položil na model, ať vím, jak mu to bude slušet pohromadě 8-). Už teď vím, že budu muset krapet posunout nebo seříznout rameno u stříšky sedačky operátora, protože nosiči raket překáží, ale to až při finálním kompletování.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:idea: Chyby:
Tak nějak mi přijde, že čím méně dílů na modelu zbývá, tím více chyb mezi nimi je. Jestli to takhle půjde dál, tak příště už bude víc fotek s chybami než fotek s novým postupem na modelu :D

* v laser setu chybně označeny 2 různé díly jako 452, jeden z nich je 453
* 2 různé díly označeny jako 462, jeden z nich je 461
Obrázek

* Chybné stranové označení dílů 464L a 464P
Obrázek

* Díl 466a ve vystřihovánce chybně označen jako 466c
Obrázek

* 2 různé díly chybně označeny jako 468, jeden z nich je 467
Obrázek

* Chybí 2 díly 468e (vzpěry držáku raket), nutné dodělat z repasu
* Díly 469 jsou je vystřihovánce 4x, potřeba jsou jen 2x

* Ve vystřihovánce chybí díly 465a, 470a, 470b, 470c - nutné vytvořit
* V nákresu chybí označení dílu 471
Obrázek

* Vpravo vedle držáku rakety je bílé místo, na které nevím co přilepit. Prostě není nic v nákresu ani ve vystřihovánce, tak jsem místo přelepil z repasu
Obrázek

Konec dnešního hlášení, ahojte příště...
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od kiwiisek »

Tohle je teda mazec, bez debaty :!:
Až uvidí autor tuhle reportáž, budeš možná jeho příští betatester ;)
Evidentně by se mu hodil :)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Kiwisek: Díky ;) Je jasný, že kdyby borci z Model-Komu zapracovali na odstranění chyb, tak se model bude lepit ještě lépe. Naštěstí se převážně jedná jen o "drobnosti" typu chybné nebo zdvojené číslování, které sice znepříjemňují stavbu, ale nemají vliv na sestavitelnost modelu. Zanedlouho to budou 3 roky, co se s Lunou peru a za tu dobu jsem si už tak nějak na ty chyby zvykl. V podstatě by mi přišlo divné, kdybych na nějaké nenarazil a nevím co si v budoucnosti počnu, až se vrhnu do nějakého jiného, tentokrát bezchybného, modelu od jakéhokoliv českého vydavatele :lol:. Luna ale není jediný takto chybový model od Model-Komu. Jedná se totiž o jakýsi poznávací znak tohoto vydavatelství, a to včetně nového Topola, který mi už taky odpočívá v archivu. U něho jsem si už stihl udělat seznam všech dílů a našel jsem tam podobných chyb jako maku...

:arrow: Nosič raket:
Na modelu jsem pokračoval nosičem rakety, kde jsem dokončil jeho spodní část. Přilepil jsem přípojky kabelů a zřejmě hydraulické rozvody, na které jsem použil drát 1mm.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Vzpěra:
Dále jsem se vrhl na vzpěru nosiče raket. Jednotlivé díly vzpěry se skládají z různě dlouhých válečků, do jejichž vnitřních částí jsem pro větší pevnost vložil uhlíkové tyčinky, tuším 1,5 mm. Papírový díl, ze kterého se skládá nejdelší část vzpěry, jsem musel rozvrstvit a zrubu sloupnout vrstvu papíru, aby byl díl slabší a lépe se s ním manipulovalo. Při vytváření dírek v nášlapech jsem si díl připevnil k podložce svorkami a dírky vytvářel podél pravítka pomocí seříznuté injekční stříkačky růžové barvy. Dírky pak jsou pěkně v řadě, jako když střelí... :)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Po dokončení vzpěry následovalo dlouho očekávané složení celého kompletu (tedy držák nosiče, nosič rakety a vzpěra) dohromady, prozatím alespoň na sucho, abych ověřil funkčnost systému. Nejdřív jsem nasunul táhlo držáku na "pojezdovou tyč", která je umístěna zespodu nosiče a po které jezdí táhlo vzpěry. Potom jsem nasadil držák na nosič rakety a vzpěru připevnil pomocí osiček do držáku. Vše je myslím zřejmé z fotek...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Prozatím jsem jako pojezdovou tyč použil 2mm uhlíkovou tyčku. Původně jsem ji chtěl nechat v černé barvě a nepřebarvovat ji. Protože se ale leskne jako psí kulky, je kluzká a nosič rakety tak nedrží ve vzpřímené poloze, tak asi budu muset použít krapet užší průřez, zřejmě 1,5mm. Když ji přebarvím, neměla by pak už být tak kluzká a snad bude zachována i topořící funkce držáku :). Vyzkouším, jestli to bude fungovat a pak se uvidí...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Komplet:
Nakonec jsem samozřejmě neodolal a celý komplet umístil na sucho na Lunu. Při manipulaci se mi podařilo urvat stříšku na sedačkou operátora, ale stejně ji budu muset upravovat, tak to vlastně ani nevadí.
Obrázek ObrázekObrázek Obrázek

:idea: Chyby:
* Díl 500i chybně označen jako 503i
Obrázek

* Chybějící díl 502, vynechané číslování

* Díl 504 chybně označen jako 500b, který ve vystřihovánce chybí
Obrázek

* Díl 465a ve vystřihovánce zřejmě chybně označen jako 503a, který chybí
Obrázek

* V nákresu je díl 505 chybně označen jako 506
Obrázek

Pro dnešek vše. I´ll be back...
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Popijim jakesi "no name" dobre červene, bliknu sem, kuknu na par fotek, huba se mi spusti samospadem... a už peru bile triko od dobreho červeneho :!: :lol: :lol:
Opět se dá jen tiše závidět, paráda!
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Je to fakt mazec.

Tu pojezdovou tyčku. Barva se podle mě rychle sedře. Možná bude lepší ještě menší průměr a natočit na to kousek kancláku, napustit vteřiňákem a pak to nabarvit. Jen návrh :) ;) .
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Jirko bereš na to nějaké pilule? Toto normální člověk snad ani nedokáže :lol:
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od zkooter »

haageeman: Tak to tvoje špinavý triko mě samozřejmě moc mrzí, ale já za to fakt nemůžu, já nic, já muzikant ;)

VašekS: Vašku díky za tip, vyzkouším asi více postupů a ten nejlepší postoupí do finále...

Markulin: Marku, protože už nejsem žádný mladík, tak pravidelně beru jen želatinu na klouby, ionťák po běhání a manželka mi pravidelně každou středu dává jakési zvláštní modré prášečky, že prý vitamíny. A protože je zdravotní sestra, tak ji nemám důvod nevěřit :D Nic z toho by ale nemělo mít jakýkoli vliv na funkci lepiče...
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Ty modré prášečky jsou na zpevnění rukou, pak se ti tolik netřesou a kvalitně lepíš i retušuješ :lol:
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: 9P133 ŁUNA-M / Model-Kom / 1:25

Příspěvek od Venca 21 »

Já bych řekl, že jisté modré pilulky zpevňují něco úplně jiného... :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“