9K 33 OSA / MODEL-KOM /1:25 !!! DOKONČENO !!!

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

9K 33 OSA / MODEL-KOM /1:25 !!! DOKONČENO !!!

Příspěvek od haageeman »

Dobrý den přátelům papíru,kartonu a lepenek!

Po delší a možná stejně nezralé úvaze jsem se rozhodl založit toto vlákno a představit Vám stavbu samohybného protiletadlového raketového kompletu 9K 33 OSA (SA-8 GECKO) od polského MODEL-KOMu v měřítku 1:25. Už teď vím,že stavba bude pomalá a zdlouhavá,protože s "polákama" nemám žádnou zkušenost a kombinovat to s DANOU je taky asi sebevražda.....no v nejhorším se stane mým kostlivcem ve skříni :roll: , to ukáže čas :!: :?: :!:
Nebudu přepisovat,co už napsáno bylo a seznámení se skutečnou předlohou můžete najít zde nebo zde.

Původní zámysl byl pořídit si model prozatím do skříně, než trochu modelářsky dospěji ,ale když Vám dojde tohle Obrázek Obrázek Obrázek, jen stěží se dalo odolat a nezkusit si to :!: :P

Samotná šmikajda obsahuje krom obálky, na které je krátký popis kompletu a ještě kratší psaný návod, 23 listů formátu A3. 14 je na tenkém papíře gramáže 80g/m²,z toho 7 je kreslený návod, zbylých 9 je papír gramáže 160g/m².
Jak jsem už napsal, s modelama polské provenience nemám zkušenosti prachžádné a tak začalo pečlivé studium "perovek" při kterém jsem hned zjistil, že označování dílků není úplně, jak má být... Obrázek... to je zatím jen z kartonové kostry :!: :!: :!:
Pak se začalo už řezat Obrázek...a skládat ˶na sucho˝ Obrázek ... a lepit Obrázek Obrázek ... u kostry nástavby je dobré si předem prostudovat i ˶obšívku˝,aby jste správně nalepili zadní žebra :idea:
:arrow: dál jsem pokračoval kostrou podvozku Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek a k milému překvapení, ... vše pěkně sedělo :!:
Naposledy upravil(a) haageeman dne stř 23.8.2017 19:57, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Dál jsem pokračoval interiérem... k němu jen pár fotek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek a jedno upozornění :!: , které je zmíněné i v psaném návodu ... díl W3 - střecha interiéru(což je pochopitelné) a díl W26(ne W29 jak píšou v návodu) je potřeba lepit až po kompletním dokončení vnitřku :!: Já W26 nalepil dřív a řezal, bo jsem tam nemohl dostat sestavu předních oken s palubkou atd.

A toť prozatím VŠE :!:
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od Raven »

Aaaa další Model-Kom...snad to mají lépe udělané než moji LUNU - spousta dílů v návodu není zakreslena, a nebo je, ale ne tam kde bys ji čekal a současně spousta dílů má špatné číslování, nebo radši vůbec žádné...
Držím palce, tohle je opravdu neobvyklý model i předloha...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od zkooter »

Hmmm tak na toto jsem opravdu zvědavý ;) Zajímavá a neokoukaná předloha. Budu sledovat a držím palce při stavbě.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Pánové dík za podporu!
:arrow: Raven: je to obdobné i tady,viz čtvrtá fotka... a to je jenom skelet. Než jsem si model objednal, stáhl jsem si ho někde od *.ru, vytiskl návod a 6 týdnů každý den nějakou hoďku zkoumal,jak co patří a jestli na to mám... přece jen není úplně levný. Pak jsem se rozhodl, že jo,ale zatím do skříně... no ale vydrž to :!: :) A tak se uvidí... je to výzva!!! Slepené jsem to někde na fotkách našel,tak to musí jít :!:
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Zdravím všechny papíráky!
O něco málo jsem popojel,dokončen interiér krom osvětlení, které ještě musím vymyslet, jinak by vevnitř nebylo nic vydět :o
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
... do této chvíle pořád všechno sedí, jen jsem nikde nenašel díl 14, 14a a 4x díl 81 :oops: ...,všechno naštěstí lehce vyrobitelné :!:

Dál jsem chtěl pokračovat motorovým prostorem a motorem Obrázek , ale tady jsem narazil na první větší problém, motorový kryt se nevleze mezi zadní kryty kol asi o 5mm a tak se řezalo...Obrázek Obrázek :shock: :cry: :roll:.
Zatím vše, jdu ty díry zapravit a pak se uvidí...
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od Raven »

Ahoj ahoj ahoj :-D
Tak koukám že problémy s Model-Kom nejsou jen u mě...no, držím ti palce aby jsi neskončil tak jako já...zase ale na druhou stranu jsem za tebe rád. Ono totiž od doby co sleduji toto tvoje vlákno, a současně chodím kolem vitríny s odloženým rámem a podvozkem LUNY, stále více přemýšlím, že do modelu opět říznu...
Celkově to máš pěkné, tal snad udržíš tuto laťku...držím ti palce...
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Ahoj všem!
Raven: -dík, u MODEL-KOMu zdá se každá podpora, či štengr dobrou pomocí...

... a pro všechny,co se koukaj, ...takto jsem vyřešil osvětlení interiéru: -jasnou volbou bylo červené světlo, takže co nejmenší červená LEDka (nechtěl jsem do toho pokud možno nic investovat). Nastalo prohledávání krabic, různých ,,chlapských" zákoutí bytu a přilehlých prostor ... výsledek byl staré zadní světlo na kolo :!: Všechno by bylo supr, jen velikost plošáku s ,,integrovaným" integráčkem byla trochu moc :oops: :!: Ovšem naco by měl člověk kamarády, že :?: Dostal jsem svítilničku-klíčenku, která byla vyrobená přímo pro OSU ... fotku celé svítilny bohužel v té eufórii se nezadařilo, ale střívko bez úprav jen s odpreparovanou LEDkou vypadá takto:Obrázek. Pak jsem udělal falešný strop, do kterého přišla diodka, malinko řezání a dva drátky, na diodu drátěný kryt......... a výsledek předhazuju vlčákům napospas :!: :?: :!: Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek .......... jo schránku pro umístění plošáku s baterkou jsem si dodělával, ale dvířka jsou v tom místě v korpusu naznačena a v opláštění vyvedená...
... a nakonec ,,ochutnávka" z motoru... Obrázek Obrázek ... naznačení umístění dílů uprostřed véčka,je oproti nákresu otočené o 180° a opět jsem nenašel díl 90c (doufám, že mi to na konci stavby nezůstane všechno v krabici) :roll: :lol: :!:
PATLU ZDAR :!:
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od Tapan »

Osvětlení hodně dobré, chválím :-) Celkově zatím dobrá práce, radost sledovat.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Dokončil jsem DANU a tak minimálně než se rozhodnu, co dalšího si spatlu, budu se věnovat chvilku této obludce.
Pokračuji motorem a motorovým prostorem a zjišťuji, že mi chybí další díl a to 97e, nějaká zřejmě nepodstatná "krabička" na motoru :roll: :!: K tomu to, co jsem psal posledně o otočení horní čati motoru oproti návodu ...vypadá to následovně Obrázek toť návod a toť skutečnost Obrázek Obrázek a prozatimní stav Obrázek. Poskládal jsem to podle předkreslení na výtisku, hotové modely co jsem našel, to mají stejně a fotku skutečné předlohy s pohledem na motor jsem nenašel. Navíc bude zakrytý :( :!: Jdu se věnovat dráteničině.

Zatím čau
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Dobrý večer!

Drátky na motoru jsou téměř hotové Obrázek Obrázek. Začal jsem s "obšívkami" vozidla. U spodní části chybělo cca 6mm délky oproti lepenkové kostře :oops: a aby mi sedli blatníky, musel jsem opláštění rozříznout na 4 části a nechat mezi nimi zhruba 2mm mezery Obrázek Obrázek. Přemýšlel jsem, zda chyba vznikla u mě, ale dál následoval horní plášť. Zde se řezalo "jen" jednou a natahovalo o 3mm Obrázek Obrázek :roll: . Už při suché zkoušce mi přišlo, že je tam fela! Snad se mi to povede co nejlépe vyplnit, aby to nebylo moc vidět :!: Poté ještě přišlo na řadu vyřezání otvorů v přední a zadní zešikmené části pro tažné háky, na bočnici W6P nejsou pak naznačeny výřezy pod bočním okýnkem a za zadním kolem, na W6L za zadním kolem Obrázek Obrázek . Ještě něco jsem spatlal, ale o tom až příště...

Dobrou všem :!:
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Ahoj!

Dnes jen krátce: dodělal jsem motor se vším kolem Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek a poté se pustil do prolisů podvozku, ale ouha díly 130 a 133 byli asi o 1 cm kratší a neseděli ani 127 a 128, proto se muselo nahrazovat! Řezal jsem z lepenky 0,6 mm a barvil. Výsledek je zde Obrázek Obrázek. Čau a zase za pár dní...
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Ahoj!

Dnes jen malý příspěveček - čistostavba je čistostavba, ale toto by na "pětadvacetině" asi chybět nemělo... bez Obrázek a s Obrázek . Moje první zkušenost s "ivantovkami" a OSA dostala hned jiný šmrnc :shock: :) .
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od haageeman »

Ahoj!

Jesli jsem si při stavbě Dany stěžoval u zásobníku nábojnic, tak to bylo rouhání a byl jsem za to po zásluze potrestán :!: Když opomenu dezény, na které jsem se tak nějak psychicky "připravil", našlo se něco, co mě dostává a to žebrování na tubusech raket... Obrázek ... těchto potvůrek je na tubusech cca 1500 :roll: :!: Zatím jsem jich vyřezal a nabarvil 350 Obrázek a olepil dvě strany jednoho tubusu Obrázek Obrázek. Tento počin mi trval 11,5 hodiny :o :!:

Teď něco k hodnocení modelu - u něčeho mě v dobrém překvapuje přesnost a jsou díly, kde milimetry žádná míra až má člověk dojem, že model dělali dva lidi... jeden pravítko používal a druhý ho měl v oku :) . O značení dílů moc mluvit nebudu, čísla sedí, ale sem-tam chybí u čísla písmenko označující součást celku, takže pak máte dva díly jednoho čísla a každý vypadá jinak. Podle kreseb se to ale dá. Pak je třeba žebro 204, v šmikajdě jsou 4, ale potřeba je 12. Mrknu na stránky výrobce, je tam opravný set a na něm mimo jiné i žebra 204. Podlepím, vyříznu, zaretušuji, chci lepit , ale podle naznačení na modelu má každá čtveřice jinou délku. Všechno celkem malé chybky, dohromady je toho však dost, co si musí člověk ohlídat.

A takto nějak pak vypadá průběžný výsledek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek.

Toť zatím vše, jdu lepit další žebra :roll:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: 9K 33 OSA od MODEL-KOM 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Kdyby neměl MODEL-KOM tak atraktivní modely .......... Ale ty nepřesnosti co provázejí skoro každý model . Já bych na to neměl nervy . Zatím jedeš moc dobře . Držím palce a budu bedlivě sledovat .
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“