motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Řečeno slovy dnešní mládeže: "Jako dost hustý!" :D ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Vašku díky. Uvažoval jsem sice, jestli jsem to s tou úpravou zámku nepřehnal a nepřekročil pomyslnou hranici účelnosti. Říkám si, je to taková blbost, kterou ani nebude pomalu vidět a já se s tím patlám dva večery ... Po shlédnutí tvého vlákna ale beru všechno zpět a už si ne budu na nic stěžovat 8-)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Čau všem,
druhá verze kol je konečně hotova. Něco se mi povedlo víc, než napoprvé, něco méně, ale ty největší chyby se naštěstí dají schovat dovnitř dvoumontáží, tak nejsou vůbec vidět ;)

:arrow: Kolo, dvoumontáž a rezarva
Na kola jsem ještě oproti původní verzi doplnil matky a u rezervy vypíchal naznačené díry.
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Srovnání kol verze 1.0 vs. 2.0
Obrázek

:arrow: Podvozek s koly
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Detaily
Obrázek Obrázek Obrázek

Konec hlášení. Už vidím světlo na konci tunelu, finiš už je v nedohlednu, tak zase někdy příště čau...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Pěkný dovolenkový čas všem. V šibeničním termínu dříve než mi zítra začne dovča, jsem stihl dokončit člun i s podvozkem. Stavba mi trvala přesně jeden rok, pravda času nebylo mnoho, model se ale stavěl parádně, nenarazil jsem na žádný zádrhel, jen mě nečekaně (neříkám že nemile, spíše naopak) překvapila členitost a detailnost modelu. Když si vzpomenu, že jsem ho naivně plánoval dokončit do loňského termínu Kyjovské radnice, tak se mi chce smát :lol: Na člunu i podvozku jsem udělal pár úprav a vylepšení oproti originálu, vše je popsáno myslím dostatečně podrobně v reportu, ale všechno pěkně popořádku...

:arrow: Madla + světla
Světla i odrazky jsou z fólie natřené průhlednou oranžovou a červeno Agamou a jednotlivé poloviny k sobě slepeny Odour free sekunďákem. "Trojúhelníčky" na odrazkách jsou z rubu narýhovány jehlou.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Hotový podvozek
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

:arrow: Sklopená kolíbka
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: HOTOVO
... no a tady už je vše pěkně pohromadě, teda skoro všechno 8-) Fotky s Tatrovkou samozřejmě dodám taky, ale někdy později, po dovolené a až bude trochu času na focení. Pokusím se i o nějaké to venkovní focení, když už jsem konečně zjistil, kam že to ty PMSáci u nás v Břeclavi jezdili ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Detaily
Nakonec pár detailů...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Díky všem za rady, pomoc a podporu, panu doktorovi za parádní model a budu se těšit snad na další modely ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od kaktusak »

Velká gratulace k dokončení . Pro mě je tento model DOKONALÝ . A to včetně podrobného a přehledného reportu .
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od rybak »

Rovněž gratuluji, je to vskutku nádherná podívaná a velmi inspirativní.
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

Fantazie. Čisté a nevěřitelně to těší oči :)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od VašekS »

Nádherná práce. Gratuluji k dokončení. ;)
Bajoš
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 18.2.2016 18:30

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od Bajoš »

Hóóódně precizní prácička :shock: .Gratuluji k dokončení.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od silverman »

Krásná práce :!: Možná si ještě mohl vyřezat "vzduch" z těch malých koleček :?:
Gratuluju k dokončení a těším se na fotky soupravy :)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od Brzdič »

Perfektní prácička. :)
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od Markulin »

A tady mi finiš taky utekl.... Gratulace k parádnímu kousku... Při pohledu na fotky si zavzpomínám na vojnu ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od zkooter »

Chlapci a chlapi, mockrát díky všem za pozitivní ohlasy, jsem moc rád, že se model líbí. Rozhodně si nemyslím, by ale byl dokonalý. Vždycky je co zlepšovat a i tady by se toho spoustu našlo. Třeba i ten "vzduch" v kladkách. Vážně jsem si chvíli pohrával s myšlenkou, že bych se o to alespoň pokusil, ale nakonec jsem od toho upustil. Chtěl jsem sjednotit celou soupravu a kdybych udělal díry na člunu, tak bych musel i na Tatrovce, a k tomu se mi už fakt vracet nechtělo. Beru to jako závazek práce k dalšímu modelu, jestli tam teda něco podobného bude ;) No a protože je dovolená čerstvě za mnou, snad si brzo najdu čas na to společné focení celé soupravy, aby mohl Markulin vzpomínat na tu vojnu :D Jen doufám, že vzpomínky jsou kladné a neoživí u tebe nějaké staré nezahojené šrámy na duši. Nerad bych měl na svědomí vlhké prostěradlo z nočních běsů ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od zkooter »

Čau všem,

vím, že jsem slíbil dodat venkovní fotky celé sestavy, ale zaprvé není vůbec čas za druhé čekám na příhodné počasí. Buď je moc mokro nebo moc horko a po zkušenostech z loňska se mi nechce tahat modely na pálící sluníčko abych pak zase nemusel předělávat scvrklé a vysušené majáky ;)
Trošku jsem ještě pátral po tom, jak vlastně se ten člun pouštěl na vodu, jak se natahoval zpět a jak a kudy vlastně vedly lana přes kladky na podvozku k uchycení člunu. Poptal jsem se tedy svého informačního zdroje, který sloužil přímo na PMS sestavě a dostalo se mi podrobných a vyčerpávajících informací. Říkal jsem si, že by bylo škoda se s Vámi o ně nepodělit, i kdyby třeba jen pro zajímavost...

"Při spouštění člunu se předpokládalo, že bude prováděno kterýmkoliv pontonovým automobilem, i když k vlečení člunu na podvozku byly určeny nosiče pobřežních dílů, pokládky vozovek a nákladní automobily se sadami náhradních dílů. Nosiče pontonů a pokládek vozovek měly dvojitý naviják, ale bylo možno použít i vozidlo s jednoduchým navijákem s příslušnou silou.

Postup spouštění: Na vlečném vozidle se uvolnila lana na natahování pontonů na nosnou plošinu a provlékla kladkami na podvozku se člunem, a to:
- nejdříve z vnější strany přes naplocho položené kladky
- dále na svislé šikmé kladky u oka závěsu podvozku
- z nich nahoru přes kladky na zadním čele sklopného rámu
- odtud otvorem za kladkami přes pevné kladky na příčce pojezdového vozíku
- a koncová oka lan se uchytila pomocí čepů mezi navařené plocháče s dírami na příčce pojezdového vozíku

- následně se po napnutí lan vymezil pohyb vidlice sklopného rámu opěrou na děrované traverze a uvolnila se zadní opěra sklopného rámu
- s člunem se nacouvalo k vodní překážce tak, aby člun měl při spuštění volnou hloubku 50-60 cm
- nastartoval se motor člunu - spojka k hřídeli šroubu v poloze rozpojeno
- začal se odbržďovat nebo odvíjet naviják - v důsledku toho se vahou člunu začal sklápět rám s člunem
- při dosažení zarážky na traverze se sklápění zastavilo a začaly se spouštět "saně" do kterých byl čelistmi uchycen člun
- při dosednutí člunu na vodu lodník uvolnil zajišťovací čelisti člunu, strojník sepnul spojku a člun vyplul, na klidné hladině stačila pro odplutí od podvozku rychlost, kterou člun získal při spouštění v rámu (když se povolila brzda bylo to docela svižně)
"

Konce citátu :)

:arrow: No a protože zrovna nemám do čeho píchnout, nebo spíš říznout, nedalo mi to a vyrobil jsem si "náhradní lana" s okem na konci. Ty jsem protáhl přes kladky na podvozku dle výše uvedeného návodu a výsledek se pokusil nafotit. Takhle by to tedy nějak asi mělo vypadat. Záměrně píšu ASI, protože třeba s uchycením konců lan pomocí čepů na příčce pojezdového vozíku si nejsem úplně jist a tak nějak jsem tam jen protáhl zahnutý drátek, ať to můžu nějak nafotit. Berte to tedy s rezervou ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Prozatím vše a ještě se ozvu, až bude příhodnější konstelace hvězd a podaří se mi nafotit celou sestavu. Čau...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOV

Příspěvek od zkooter »

Ahoj všem,

končeně se počasí umoudřilo a já jsem mohl pustit celou PMS sestavu k vodě ;) A když už pontony, tak jedině na místě, kde pontoňáci v Břeclavi kdysi trénovali. Jedná se o areál "Na Vodě" za Starú Breclavú, kde o někdejší přítomnosti vojenského útvaru v současné době vypovídají už jen vyrýpané čísla v omítce budov, kterými se kdysi mazáci chlubili, "za kolik že to mají". Samozřejmě tu nechybí ani voda a panelový vjezd, kde jsem fotky pořizoval. Po celou dobu focení mi dělal společnost rybář na druhém břehu a z výrazu jeho tváře soudím, že mu hlava nebrala, proč se tam ten blbec od naproti plazí po zemi a ještě se slunečníkem, aby sestava nedostala úpal :) No a teď už ty slíbené fotky, snad se budou líbit...

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

...a takhle nějak probíhalo focení
Obrázek Obrázek

No a to už je ode mě opravdu všechno, ještě jednou děkuji všem za rady, přízeň a podporu a velké díky patří hlavně autorovi za opravdu parádní sestavu. Nashledanou snad už brzy u dalšího modelu ;)

Čau
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“