motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Jó, to není jen tak, něco dodělat. :) U mě se to taky nějak zaseklo. :?

Co je s koly, že je budeš dělat znovu?
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Rybak: Jj vím že to flákám, taky jsem čekal, že už budu finišovat, ale bohužel není času nazbyt :)

Vašek S.: Při stavbě kol jsem udělal kopanec a neuvědomil si, že laserový dezén se lepí před kompletací kol a ne až po, jako u Tatrovky. Chybička se vloudila, tak si holt kola slípnu znovu, když už mám druhý výtisk vystřihovánky a lasery k tomu. Aspoň si natrénuju bombírování ;)
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od bernie »

Na tuto stavbu se moc rád chodím dívat. Skvělá retuš, vynikající zpracování a proporce nepapírových dílů - pohádka pro oko a ještě do toho masochisticky přísný modelář :)
Z mého pohledu ještě dodám, že pro samou Tatru je škoda, že jsou utlumené vynikající konstrukční kousky od doktora jako tento člun s podvozkem, vál, buldozer, kolový nakladač. Snad se to schová pod pořekadlo: Méně je více :)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Bernie: Díky za slova uznání. A toho masochistu beru taky jako pochvalu ;) I když si myslím, že spoustu lidí tady na fóru by si to označení zasloužilo daleko více. Já se tu svoji "úchylku" snažím ještě držet trochu na uzdě :)

Jinak jsem mezitím stihl i něco málo polepit, tak přináším další malý postup na stavbě...

:arrow: Podvozek s kolíbkou
Po přilepení pevné podpěry na kolíbku (díly 41a-b a 41z1-2) jsem zjistil, že mi o pár desetinek letí bokem podélná osa rámu kolíbky proti ose podvozku a trn podpěry kolíbky (41a-b) tedy nedosedá přesně do klínku na podvozku (32m-n). Co šlo, tak jsem ubrousil na nohách podpěry, ale nakonec jsem musel odříznout i čepy na blatnících (32e-f), ve kterých je kolíbka uchycena. Kolíbku jsem potom srovnal do jedné osy s podvozkem a podle toho teprve přilepil čepy zpět na blatníky a kolíbku napevno uchytil. :idea: Pro další lepiče tedy doporučuji lepit čepy na blatníky až po kompletaci podvozku a rámu kolíbky, aby se vyhnuli řezání.
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

:arrow: Detaily
Nakonec pár detailů mechanismu zvedání...
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Sklápění
... a taky kontrola funkčnosti sklápění.
Obrázek Obrázek

A abych si nově přidělenou nálepku masochisty zasloužil, připravil jsem si (zatím jen v hlavě) menší úpravu už hotového dílu... Víc prozradím, až ověřím funkčnost a proveditelnost úpravy, abych pak nebyl za úplného vola :D 8-) Pro dnešek to je tedy vše.
Čau všem...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Čau všem,
jak už jsem se minule zmínil, měl jsem v plánu provést pár úprav a naštěstí teď už můžu prohlásit, že se vše podařilo a nic jsem nepokazil ;)

:arrow: Traverza v.2.0
Odřezal jsem už hotovu a přilepenou traverzu a předělal zarážky pohyblivé opěry. V traverze jsem vysekal naznačené díry a zarážky upravil, aby byly trochu blíž reálné předloze a přidal zajišťovací čepy. Měl jsem z toho strach, ale nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem čekal.
Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Signální svítilna, sklonoměr
Svítilnu jsem udělal z fólie a upravil tak, aby byla výklopná jako ve skutečnosti. Ve vystřihovánce je totiž přilepena napevno.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Konec hlášení, pokračování příště...
Čau
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od bernie »

....a teď si rejpnu :)

Upravená traverza je sice super, ale co tak do děr zasunout bílou pastelku a udělat lehce otáčku a přiznat tak stínování, které je tak typické pro doktorovy šminky :roll:
Stejně můžeš dozdobit i další díly, které jsou nad rámec "krabičky" jako výraz tvého umu podle pořekadla: Víme, co stavíme.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

O sto procent lepší.
Tak si říkám, jestli by nestálo za to dát ještě obruče na vzduchojemy, když už je to kolem všechno tak pěkně plastický? To nerejpu. Jen podnět. ;)

To bernie: S pastelkou bych byl opatrný. Chytne se každý nerovnosti a pak je světlo dost kostrbatý. Leda akvarelovou a doladit vlhkým štětcem. Spíš světle šedou než bílou.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od bernie »

Vašku, kdo je lépe vybavený /světle šedá - místo bílé pastelky/ a má sakra pevnou ruku, aby přísně dodržel logiku stínování a umí namíchat řídkou /ne brutálně hustou a 100% krycí/, bude to mít tak libově udělané, jako by vystřihovánka měla další půl-strany doplňkových dílů :)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Pánové díky oběma za reakce, ať už je nazveme podněty nebo rýpnutím :D Jsem rád za ně, protože mi aspoň ukážou nové možnosti a postupy, které byly do té doby pro mě neznámé a dokopou mě model upravit na místech, kde bych žádnou úpravu ani nečekal. Pokusím se důvěru ve mě vloženou nezklamat a slibuju, že se nad úpravami aspoň zamyslím. Neříkám ale, že je všechny provedu 8-) Hlavně myšlenka dalšího dobarvování ve mě vzbuzuje nechuť, bo já tak strašně nerad barvím, nehledě na to, že nemám potřebné barvičky / pastelky a nechce se mi experimentovat s už hotovým dílem. Asi si vezmu ponaučení do budoucna. Každopádně ještě jednou díky, uvidím co s tím ještě provedu...
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Čau všem lepičům a lepičkám,
Než se definitivně rozhodnu, co ještě upravím a co nechám, tak přináším menší postup na podvozku pro člun ;)

:arrow: Pojezdový vozík
Slepil jsem pojezdový vozík, který vytahuje člun z vody na podvozek. Vozík jsem pak nainstaloval na podvozek a následovalo i zkušební umístění člunu.
Obrázek ObrázekObrázekObrázek Obrázek

:!: Chyby
...tady se objevily menší potíže, protože škvíry v bočních hácích na člunu byly příliš malé a nevešly se do nich bočnice pojezdového vozíku a taky výkyvné háky podvozku (díly 40p) nedosedly plně na příčníky pojezdového podvozku (díly 42b), které jsem asi udělal moc "tučné" ;) Háky na podvozku jsem musel trochu ubrousit. Boční háky na člunu se mi ale upravovat nechtěly, tak jsem zvolil cestu menšího zla a slepil je znovu z druhého výtisku vystřihovánky 8-)
Obrázek Obrázek

:idea: Oprava
Tady už je kompletní opravený výsledek mého snažení a zároveň důkaz toho, že vše funguje jak má.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Podvozek se člunem
Takhle vypadá celý podvozek i s připojeným člunem. K úplnému dokončení už chybí jen pár maličkostí, které ale asi budu muset dokončit až poté, co znovu slepím kola s dezény, jinak by hrozilo, že se mi to všechno poulamuje
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

:arrow: Kreslený film
Neodolal jsem a nafotil minifotoseriál o tom, jak vojáčci kdysi člun na podvozek natahovali... :) Bohužel se mi ale nepodařilo nikde dohledat, jak a kam se napojovaly lana a kudy se dále provlékaly, takže podvozek bude bez lanoví, leda že by někdo věděl a byl ochoten se se mnou podělit o své know how. Budu vděčný ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pro dnešek vše... I'll be back...
Čau
Naposledy upravil(a) zkooter dne úte 26.4.2016 9:52, celkem upraveno 1 x.
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od Toptop »

Paráda!
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od rybak »

vskutku nádhera
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od Markulin »

Čeští animátoři patřili vždycky ke světové špičce ;) Paráda
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Máš to fakt super! ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: motorový člun MO-634 a podvozek SP-5 / RW / 1:32

Příspěvek od zkooter »

Pánové velké díky za tak kladné ohlasy, to jsem fakt nečekal, ale každopádně potěší a nakopne, to zase jo... :) Úplně jsem ale zapomněl na jednu drobnost, kterou musím dokončit, než se vrhnu opět na kola a tou je dnový zámek.

:arrow: Dnový zámek
V reálu by měl být samozřejmě odklopný a tedy funkční. Ve vystřihovánce je, v podstatě jako jakási objímka, buď v jednom kuse přilepen napevno, což by znamenalo že člun už nebude možné z podvozku sundávat a nebo je možné zámek rozstřihnout a ponechat jen jeho spodní polovinu, ale ochudit se o reálnější vzhled a funkčnost. Ani jedna z možností se mi nelíbila, takže přicházela v úvahu jen třetí, a to udělat si zámek nový. Není třeba se moc rozepisovat, vše je zřejmé z fotek, jen upřesním, že jako čep pantíku zajišťovací páky jsem použil drátek 0,3 mm a na zajišťovací hrot potom 0,5 mm.

Takhle nějak by to mělo vypadat...
Obrázek

... a takhle jsem to upatlal já.
Obrázek Obrázek Obrázek

Na podvozku
Obrázek Obrázek

Se člunem
Obrázek Obrázek

Teď už to je opravdu všechno a chca nechca, jde se na kola... ;)
Čau příště
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“