HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Po dlhej dobe som využil AUKRO a aj keď to chvíľu vyzeralo, že model oželiem, napokon mi tento fešák prišiel domov. Z celej transakcie som sa chytil poslednej vety: "Spokojím se s fotkou hotového Humwee."

Takže po rokoch patlania sa odvážim dať niečo aj na toto fórum, možno sa postupne dozviem ďalšie tipy a triky, a v neposlednej miere budem mať spätnú väzbu od ľudí, ktorých modely ma veľmi často ohúria.

Zvyčajne si modely skenujem a zväčšujem z A4 na A3, ruky akosi časom zhrubli, oči tiež nie sú to, čo to bývalo ;)

Keď som začal, ešte som netušil, čo všetko ma čaká a už teraz viem, čo všetko by som robil ináč. Takže jedna obligátna fotka na pamiatku, originálny model ABC.

Obrázek
Naposledy upravil(a) PeterE dne stř 11.2.2015 21:31, celkem upraveno 1 x.
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA

Příspěvek od PeterE »

Tento model som začal stavať z originálu, s predsavzatím, že na seba nenašijem nejakú búdu.

Retušujem priebežne, fixkami, prvý raz som vyskúšal plastové profily EverGreen, a ide o vôbec prvý model, kde riešim interiér, modely F1 samozrejme nepočítam.

Pre začiatok spodná časť podvozku, kde som matne začal chápať, ze originálny papier a originálna veľkosť asi bude výzvou.

Obrázek

Pre istotu som stredovú časť vystužil kartónom, bál som sa toho, že model bude mäkký a bude sa stáčať do vrtule.

Obrázek

Obrázek
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA

Příspěvek od PeterE »

Postupne sa pridáva predná a zadná náprava, zatiaľ iba vo forme závesov.

Obrázek Obrázek

Zastavila ma os nápravy, ktorá mala byť z "kulatého párátka", neviem ako ostatní, ale ja som mal iba krátke, tak som ich nadpojil. Pre pobavenie, zhruba o dve hodiny, keď už boli osky zalepené na mieste som si uvedomil, že som pred časom nakúpil niekoľko druhov plastových profilov EverGreen, mimochodom aj priemer 2mm...

Obrázek

Ešte detail s akože pružením vpredu a vzadu.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) PeterE dne ned 15.2.2015 16:47, celkem upraveno 1 x.
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA

Příspěvek od PeterE »

Samostatnou a premňa doposiaľ neznámou kapitolou bolo čelné sklo. Nepamätám sa, že by som niekedy v minulosti lepil do papierového modelu sklo resp. fóliu. Použitá folia je kombináciou mojej a dcérkinej spolupráce, ona bola lenivá rozdeliť krabicu od vianočného darčeka na recykláciu do plastov a na spálenie ku krbu a ja som bol od Vianoc lenivý urobiť to za ňu a spáliť krabice v krbe :D

Napokon sa mi podarilo sklo vyrezať a osadiť, aj keď z vnútornej strany som ho predsalen troška zamazal sekunďákom, čo ma síce chvíľu mrzelo, ale napokon ma potešilo aspoň to, ze sa na skle neobjavila "hmla" od toho sekundového lepidla. Pri práci som mal čo robiť, ani ma nenapadlo priebežne fotiť, takže dávam iba fotku z noci, kedy som končil, takto vyzerá model po prvom dni práce. Ja sám som spokojný, nie je toho málo, keďže cez deň som ešte navaril kompletný obed a s deťmi aj tortu pre manželku, ktorá mala narodeniny, oslava jej narodenín a vôbec, papier je iba papier, nemienim sa mu venovať na úkor rodiny, predpokladám že rovnako ako každý na tomto DF. ;)

Obrázek
Naposledy upravil(a) PeterE dne ned 15.2.2015 9:24, celkem upraveno 1 x.
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA

Příspěvek od PeterE »

Takže začinam druhý deň práce, príjemná teplá podlaha od podlahovky, vonku snehu ako na Šumave, vietor, pes sa odmietol ist vyvenčiť, ani sa mu nečudujem, keď pozerám z okna.

Na rad prišla predná časť, akási výplň kapoty, postupne som zalepil aj predný panel s čelným sklom, pri lepení strednej časti som zistil, ze mi zavadzia moje spevnenie podvozku, ale to sa dalo poriešiť veľmi ľahko. V podstate sa rovnaká vec vyskytla aj pri zadnej časti, takže chlopňa prišla nalepiť zošikma na môj klartón a nie na dno...

Obrázek
Naposledy upravil(a) PeterE dne ned 15.2.2015 9:29, celkem upraveno 1 x.
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA

Příspěvek od PeterE »

A začalo masívne využívanie plastových profilov, priemer 0,75mm a 1,6mm

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) PeterE dne ned 15.2.2015 16:47, celkem upraveno 1 x.
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Nasleduje "brnkačka", interiér, teda tak znel plán. Podlaha pri skúške sadla pri skúške na sucho celkom dobre, ketastrofa je na spadnutie.

Obrázek

Doteraz nechápem, kde som mal rozum, keď som začal lepiť podlahu, zrejme zvíťazil pocit, že model musí byť pevný a vydržať ďalší vpád Tatárov, Turkov i Sovietskych vojsk. Nedal som veľa lepidla, naozaj som dával iba minimum, ale žiaľ zásadnou chybou bolo, že som lepil aj plochy, následkom čoho sa podlaha stočila. Pôvodne som ju chcel podlepiť, ale po skúške na sucho som si to nanešťastie rozmyslel.

Obrázek

Kým som to celé rozdýchal, podlaha troška preschla, narovnala sa, tak som dokončil interiér. Volant je veľmi hrubý, použil som gumové tesnenie, ale pri pohľade dovnútra cez okná to vyzerá lepšie ako pôvodná tenká (možno až príliš "embéčkovsky" tenká) obruč volantu z vystrihovačky.

Obrázek Obrázek
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Osadenie "tapacíru" už nebolo takou neznámou, prirovnanie bolo v podstate v poriadku

Obrázek

Nalepenie bolo už tiež vcelku jednoduché, tentoraz už s minimálnym použitím lepidla

Obrázek

Týmto v podstate končím druhý deň, je nedeľa večer, takže celý nasledujúci týždeň bude robota stáť. Pre ukážku, čo je pre mňa bežné a čo je prispôsobené mojim prstom a očiam ;) , tu je porovnanie s rozostavaným skúšobným modelom F1 Williams FW30 (Robert Blaschke) - model 1:24 zväčšený na 140%, vytlačený na A3, výsledok je teda cca 1:17.

Obrázek
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Nasleduje predná kapota, skúsil som vyrezať otvory na kapote, čo v spojení s podlepením kvôli zvýrazneniu členitosti kapoty viedlo ku chybe, jedna časť vrchnej mriežky je viditeľne nesymetrická. Svetlá som nechal pôvodné, iba som ich "zasklil" čírou lepiacou páskou.

Obrázek Obrázek
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Pustil som sa do ďalšej náročnej časti, vonkajší plášť. Keďže som nechcel riskovať poprehýbané "plechy" okolo okenných rámov, obe bočné strany a aj strešný otvor boli podlepené kartónom (270g/m2), samozrejme že nafotiť som to zabudol a teraz je už neskoro niečo rozoberať. Ale jednoducho som si odpichol dierky v rohoch okien a pridal som cca 3mm na každú stranu.

Obrázek Obrázek

No a postupne som prilepil aj strechu. Pozor na zvlnenie vrchnej hrany zadného otvoru, na obrázku je vidieť, že som to nechal schnúť v improvizovanom "lise"

Obrázek
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Prišiel čas na prekvapenie, prirovnal som mrežu, ktorú som robil podľa návodu a ajhľa, čosi tu nehrá...
Tak prišlo na rad lámanie, skracovanie, lepenie.

Obrázek

Tu je vidieť zatiaľ iba voľne položenú mrežu na nárazníku a vedľa návod na výrobu 1:1 - červenou je vyznačená spodná časť mreže, horná čiara označuje výšku stredu svetiel

Obrázek
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Tak ešte ohliadnutie sa za druhým víkendom, toto je stav po zhruba 4 dňoch práce. Predná mreža je ešte stále iba voľne priložená.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od VašekS »

Moc povedené.
Škoda jen tý retuše černou barvou.
PeterE
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10.2.2015 21:14
Bydliště: Most Pri Bratislave

Re: HUMWEE - Bojové vozidlo armády USA / ABC / 1:35

Příspěvek od PeterE »

Čierna retuš je iba pri podvozku pri čiernych dieloch, všade inde pri kamufláži je to hnedá a zeleno-hnedá. Dúfam, že na záver to dokážem nafotiť lepšie, lebo blesk tie farby vždy vytiahne von. Ale v celku som naozal limitovaný fixkami, priznám sa že na vodovky ani tempery ešte nemám odvahu, teda rozhodne nie pri origináli. Možno skúsim najprv kópiu, možno ten Williams, na ktorom si testujem niektoré veci a postupy.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“